ΗΠΑ Οδηγός για ESTA

ariadni494949

Member
Μηνύματα
8
Likes
5
Δεν βάζουν πια σφραγίδες εισόδου στις ΗΠΑ, άλλα ούτε και έξοδου, ξέρουν όμως τις κινήσεις σου.
Πριν τον Οκτώβρη είχες ξαναπάει η ήταν η πρώτη φορά;
Αν τότε σου κάνα τη ζωή λίγο δύσκολη τώρα ενδέχεται να σου την κάνουν ακόμα πιο δύσκολη λόγω της σχετικά σύντομης επιστροφής σου. Επίσης παίζει ρόλο το πόσo έμεινες εκεί την πρώτη φορά η τις άλλες φορές αν έχεις ξαναπάει.
Αν δεν πας για εργασία δεν έχεις να φοβηθείς τίποτε.
Οι συνοριοφύλακες κάνουν μόνο την δουλειά τους και προσπαθούν να την κάνουν σωστά. Είναι εξαιρετικά ευγενικοί στα όρια της σοβαρότητας.
Αν υποψιαστούν κάτι πας για περαιτέρω έλεγχο όπου να ξέρεις έχουν πρόσβαση στα πάντα, τηλέφωνο, λαπ τοπ και άλλα.
Ποτέ δεν είχα πρόβλημα στην είσοδο όλα αυτά τα χρόνια. Στις τελευταίες επισκέψεις δε, δεν μου κάνουν ούτε ερωτήσεις, απλά μια συζήτηση για τον καιρό στην Ελλάδα η για τον τουρισμό, ένα καλώς όρισες ξανά και αυτό ήταν όλο.
Επομένη επίσκεψη την ερχομένη εβδομάδα στον μαγικό Far West. Μπαι.
Είχα πάει για δύο βδομάδες για να δω το αγόρι μου κ τώρα θα κάτσω για 20 μέρες.Καλε μου έψαξαν τα πάντα κινητό,πράγματα, ήταν η πρώτη φορά που πήγα ναι.Εκατσα 2 ώρες στο τέλος γελούσαμε όλοι μαζί κ με άφησαν να φύγω αλλά ήταν καλοί.Αν πω ότι πάω να δω το αγόρι μου και θα κάτσω 20 μέρες θα έχω πρόβλημα λες;
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Στη δική μου περίπτωση πάντως σφραγίστηκε κατά την είσοδο αλλά όχι κατά την έξοδο από τη χώρα. Δε μπορώ να καταλάβω τι πολιτική ακολουθούν σ' αυτό το ζήτημα.
Την είσοδο σφραγίζουν συνήθως και μόνο για να φαίνεται η ημερομηνία λήξης των 90 ημερών. Όταν πχ το 2022 πήγα 3 φορές μέσα στο διάστημα των 90 ημερών δεν ξανασφράγιζαν το διαβατήριο κάθε φορά που έμπαινα.

Είχα πάει για δύο βδομάδες για να δω το αγόρι μου κ τώρα θα κάτσω για 20 μέρες.Καλε μου έψαξαν τα πάντα κινητό,πράγματα, ήταν η πρώτη φορά που πήγα ναι.Εκατσα 2 ώρες στο τέλος γελούσαμε όλοι μαζί κ με άφησαν να φύγω αλλά ήταν καλοί.Αν πω ότι πάω να δω το αγόρι μου και θα κάτσω 20 μέρες θα έχω πρόβλημα λες;
Άμα πεις το αγόρι σου σίγουρα θα σε ρωτήσουν πολλά περισσότερα γιατί θα σε βάλουν κατευθείαν στη λίστα "ώπα αυτή έρχεται εδώ για να μείνει χωρίς να δουλεύει". Friends θα τους πεις, I am tourist θα τους πεις, I want to see the monuments θα τους πεις κλπ κλπ.

Όσο περισσότερους οικογενειακούς και "σχεσιακούς" δεσμούς τους πεις, τόσα περισσότερα θα σε ρωτήσουν.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Άμα πεις το αγόρι σου σίγουρα θα σε ρωτήσουν πολλά περισσότερα γιατί θα σε βάλουν κατευθείαν στη λίστα "ώπα αυτή έρχεται εδώ για να μείνει χωρίς να δουλεύει". Friends θα τους πεις, I am tourist θα τους πεις, I want to see the monuments θα τους πεις κλπ κλπ.

Όσο περισσότερους οικογενειακούς και "σχεσιακούς" δεσμούς τους πεις, τόσα περισσότερα θα σε ρωτήσουν.
Άσε την κοπέλα να πει την αλήθεια ρε κοπέλι!!:bleh: Μια χαρά απάντηση είναι το "ήρθα να δω το αγόρι μου", δεν εχω ακούσει ποτέ κανέναν να είχε πρόβλημα και βάζω μέσα και τον εαυτό μου. Από το να μπλέξεις με ψέματα και να σε πιάσει άγχος μετά πώς να τα μπαλώσεις σε περαιτέρω ερωτήσεις, καλύτερα να λες εξαρχής την αλήθεια! Εισιτήριο επιστροφής να υπάρχει,μου το ζητούσαν σχεδόν πάντα.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Είχα πάει για δύο βδομάδες για να δω το αγόρι μου κ τώρα θα κάτσω για 20 μέρες.Καλε μου έψαξαν τα πάντα κινητό,πράγματα, ήταν η πρώτη φορά που πήγα ναι.Εκατσα 2 ώρες στο τέλος γελούσαμε όλοι μαζί κ με άφησαν να φύγω αλλά ήταν καλοί.Αν πω ότι πάω να δω το αγόρι μου και θα κάτσω 20 μέρες θα έχω πρόβλημα λες;
Απολύτως κανένα πιστεύω. Όπως προαναφέρθηκε λέμε πάντα την Αλήθεια. Αν έχεις δεύτερη συνέντευξη θα καθυστερήσεις κάνα Δίωρο αλλά δεν κανείς κάτι παράνομο. Όλα θα πάνε νερό.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.076
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Στις τελευταίες επισκέψεις δε, δεν μου κάνουν ούτε ερωτήσεις, απλά μια συζήτηση για τον καιρό στην Ελλάδα η για τον τουρισμό, ένα καλώς όρισες ξανά και αυτό ήταν όλο.
Εγώ ακόμα θυμάμαι και γελάω εκείνον που κοιτώντας το διαβατήριο με ρώτησε "ποια χώρα είναι η Hellas??" ε του είπα Greece και ηρέμησε (δεν ήταν βέβαια σε αεροδρόμιο στην είσοδο στις ΗΠΑ, στο Λας Βέγκας ή Σαν Φρανσίσκο ήταν δε θυμάμαι σίγουρα, αλλά το αναφέρω γιατί μου έκανε εντύπωση)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.965
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπέρα!Ήθελα να ρωτήσω,εγώ θέλω να φύγω τέλος Ιούνη για Βοστόνη πάλι.Ειχα πάει τον Οκτώβριο μου κάναν τη ζωή λιγο δύσκολη με ερωτήσεις κλπ αλλά με άφησαν να μπω στη χώρα.Δεν έχω κάποια σφραγίδα βέβαια στο διαβατήριο μου.Τωρα για να ξαναπάω χρειάζεται να κάνω κάτι;Βασικά τι χρειάζεται να κανω;Έχω το διαβατηριο κ την εστα που ισχύει ακόμη.Χρειαζεται κάτι αλλο;Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Δε χρειάζεται σφραγίδα, το ότι έχεις ξαναπάει είναι καταχωρημένο, το βλέπουν αμέσως στην οθόνη τους, και μπορείς να το δείς κι εσύ: I94 - Official Website

Edit: Με πρόλαβαν
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Δε χρειάζεται σφραγίδα, το ότι έχεις ξαναπάει είναι καταχωρημένο, το βλέπουν αμέσως στην οθόνη τους, και μπορείς να το δείς κι εσύ: I94 - Official Website

Edit: Με πρόλαβαν
Σιγά μη δεν σε προλάβαιναν. 🫁
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
το 2009 που πήγαμε ήταν αμέσως μετά τον γάμο ...σάββατο παντρευτήκαμε, μετά φρανκφούρτη, Λονδίνο k μετά L.A.
ο υπάλληλος μας λέει "γιατί είστε εδώ?"
γαμήλιο λέμε...
είστε παντρεμένοι? ναι...
k γιατί δεν έχετε το ίδιο επίθετο?

ρε φιλε? έχεις μπλέξει με ελληνικό δημόσιο στα ντουζένια του?
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Εγώ ακόμα θυμάμαι και γελάω εκείνον που κοιτώντας το διαβατήριο με ρώτησε "ποια χώρα είναι η Hellas??" ε του είπα Greece και ηρέμησε (δεν ήταν βέβαια σε αεροδρόμιο στην είσοδο στις ΗΠΑ, στο Λας Βέγκας ή Σαν Φρανσίσκο ήταν δε θυμάμαι σίγουρα, αλλά το αναφέρω γιατί μου έκανε εντύπωση)
Το Τέξας είναι ένα από αυτά τα μέρη. Είμαστε εξωτικοί γι αυτούς. Από Ντάλας Σαν Αντώνιο Οστιν και πάει λέγοντας. Άλλα οι άνθρωποι εκεί κάτω δεν παίζονται, καλόκαρδοι.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Έβαλα από περιέργεια τα στοιχεία μου σε αυτό το σάιτ και μου βγάζει άλλα αντ' άλλων εισόδους και εξόδους: είσοδοι σε άσχετες ημερομηνίες, σε πολιτείες που δεν έχω πάει ποτέ (Οκλαχόμα; Really?) με πτήσεις... από το Μαρόκο, το Μπαγκλαντές, έξοδοι από το Σικάγο που επίσης δεν έχω πάει ποτέ, σουρεάλ καταστάσεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.521
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom