Ιταλία Οδικό ταξίδι σε Β/Α Ιταλία

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
το σημείωσα:)

ευχαριστώώώώ
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
χαχαχα είπα και εγώ, δεν είναι κατανοητό οτι είμαι κορίτσι που του αρεσουν τα αγορακια?? χαχαχα

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ, λογικά στο Μιλάνο θα μείνουμε μόνο μια μέρα οπότε θα χρειαστούμε κατι για να τσιμπησουμε το μεσημεράκι, τύπου pizza οποτε θα τιμήσουμε το μαγαζακι που μου λες κοντα στο Duomo,via Torino γιατι εκει γυρω μας κοβω να ειμαστε...Και το βραδάκι μετα θα κανουμε ενα δειπνο..εγω προσωπικα θα φαω pasta, το ετερον ημισυ δεν ξερω, αλλά σκεφτομουν μηπως αυτο το φαγητο το καναμε προς Navigli μερια, ξερεις για το διαφορετικο... Εχεις να μου προτεινεις κατι προς τα εκει ή δεν το θεωρεις ομορφο σημειο;;;
Nαι ναι να πάτε στο Navigli!Θεωρώ(σε αντίθεση με τη φίλη που έγραψε ότι δεν της άρεσε και ότι έχει πολλή υγρασία...οκ γούστα είναι αυτά)ότι είναι από τις πιό όμορφες περιοχές της πόλης ειδικά για βράδυ και ειδικά την περίοδο που αναφέρεις τον Μάιο!έχει μιά γραφικότητα και λόγω των καναλιών και είναι πολύ κουλτουριάρικη ζωντανή περιοχή,χύμα ο κόσμος έξω,περαντζάδα,όμορφα μαγαζιά μπαράκια εστιατόρια τα πάντα και αξίζει περπάτημα στην ευρύτερη περιοχή.Δεν έχω κάτι συγκεκριμένο να σου προτείνω αλλά βρίσκεις ότι θέλεις και το απόγεμα μεταξύ 6μιση και 9 το apperitivo φαντάζομαι το ξέρεις..happy hour νομίζω το λένε εκεί με στάνταρ τιμή γύρω στα 7 ευρώ παίρνεις ένα ποτό και τρως ο,τι θέλεις από τον μπουφέ και έχουν ωραίους μπουφέδες!
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Και φυσικά το ξερω το apperitivo, είναι από τις ιταλικες συνηθειες που λατρευω (μαζί με το εσπρεσσακι στο ορθιο)!! :) Εχω δει οτι εχει πολλα locali εκει, απλα δεν εχει τυχει να κατσω ποτε, συνηθως ημουν περαστικη και ασχετες ωρες.. Γι'αυτο και ζητησα μια αλλη γνωμη για την περιοχη αυτη..Παντως αυτο που αναφερει η φιλη vickokka για την υγρασια το εχω νιωσει κ εγω εναν Οκτωβρη που ειχα βρεθει στο Μιλανο αλλά θεωρω πως το Μάιο θα ειναι οντως καλυτερα...μια δοκιμη θα με πεισει!! :) Ευχαριστωωωω!!
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
εγώ σε περίοδο άνοιξης που έχω πάει δεν αισθάνθηκα ιδιαίτερη υγρασία!!

(αχχχ εσπρεσάκι στο όρθιο στο μιλάνο............;) )
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
Γιατι αναστεναζετε με τα ορθια εσπρεσσακια..; Σημαινουν τρεξιμο, δουλεια, αγχος, stress..
Ζωη στο fast forward
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
το τρέξιμο δεν είναι κατ'ανάγκην για μένα κακό...
;)

αλλά μάλλον αυτό είναι άσχετο με το θέμα της ιταλίτσας...χαχα
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Γιατι αναστεναζετε με τα ορθια εσπρεσσακια..; Σημαινουν τρεξιμο, δουλεια, αγχος, stress..
Ζωη στο fast forward
Χαχαχα δεν έχεις άδικο, η αλήθεια να λέγεται, αλλά προσωπικά εμένα 1) μου αρέσει να το βλέπω σαν εικόνα αλλά και να το κάνω..(γιατί πόση ώρα πια να χρειαστείς για ένα τονωτικό εσπρεσσάκι;;) και 2) μου αρέσει η όλη διαδικασία, ξυπναω το πρωι και πριν παω στη δουλεια χτυπαω στα γρηγορα ένα εσπρεσσακι να ξυπνησω, οπως και μετα το φαγητο αλλο ενα εσπρεσσακι στα γρηγορα να χωνεψω...
Δε ξέρω αλλά μου φαινεται πολύ χαριτωμενο... ;)
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Γιατι αναστεναζετε με τα ορθια εσπρεσσακια..; Σημαινουν τρεξιμο, δουλεια, αγχος, stress..
Ζωη στο fast forward
Γιατί αν το κάνεις ως τουρίστας το βρίσκεις εξίσου χαριτωμένο με το coffee to go των Νεουρκέζων πχ. Κι εγώ το αχ δεν το καταλαβαίνω, και στην Ελλάδα έχει πλέον μπάρες στα καφέ που μπορείς να πιεις στο πόδι ένα γρήγορο εσπρέσο - πάντα άδειες είναι.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.060
Likes
41.243
Κι εγώ το αχ δεν το καταλαβαίνω, και στην Ελλάδα έχει πλέον μπάρες στα καφέ που μπορείς να πιεις στο πόδι ένα γρήγορο εσπρέσο - πάντα άδειες είναι.
Λογικό. Ένας στους 4 δεν έχει δουλειά. Πώς να πιει ένα εσπρεσάκι στα γρήγορα πριν ή μετά τη δουλειά; Κρίμα που δεν μπορούμε να είμαστε κι εμείς "χαριτωμένοι"...
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Γιατί αν το κάνεις ως τουρίστας το βρίσκεις εξίσου χαριτωμένο με το coffee to go των Νεουρκέζων πχ. Κι εγώ το αχ δεν το καταλαβαίνω, και στην Ελλάδα έχει πλέον μπάρες στα καφέ που μπορείς να πιεις στο πόδι ένα γρήγορο εσπρέσο - πάντα άδειες είναι.
Η νοοτροπία του Έλληνα όμως είναι η σαπίλα στον καναπέ της καφετέρειας με τη φραπεδιά και όχι ένα γρήγορο εσπρεσσάκι...Την οποία σαπίλα εννοείται πως δεν την καταδικάζω γιατί και εγώ την κάνω ενίοτε...Εκτός αυτού συμφωνώ απόλυτα και με την paefstra.. ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.224
Μηνύματα
884.288
Μέλη
38.917
Νεότερο μέλος
drsofika

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom