Γενικά Οδικώς Ελλάδα -> Βαλκάνια -> Ευρώπη

monoclone

Member
Μηνύματα
39
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Κωσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Γεια σας φίλοι μου.
Θα μπω κατευθείαν στο θέμα :)

Σχεδίαζα την βδομάδα που θα μας έρθει (γύρω στις 4 Ιουλίου 2013 ) να πάω οδικώς στην Κωνσταντινούπολη αλλα λόγω των τελευταίων εξελίξεων αποφάσισα να το ματαιώσω και αντ'αυτού να πάρω το αμάξι μου και να πάω βόρια πάλι ... Σερβία (μέσω Φυρομ) Βελιγράδι, μετά Ουγγαρία Βουδαπέστη κι απο εκεί μετά σκέφτομαι για Μπρατίσλαβα και Βιένη που ειναι κοντά.
Για την ακρίβεια σκέφτομαι να κλείσω ξενοδοχείο σε Μπρατισλάβα που ειναι φθηνα και να πετάγομαι οδικώς Βιένη.
Απο εκεί και ανάλογα τα πόσα θα έχω ξοδέψει αφήνω ανοιχτό το ενδεχόμενο να πάω και πουθενά αλλού.

Απο Βιένη/Μπρατίσλαβα που αλλου θα προτείνατε να παω;
Κάπου που να εχει αξιοθέατα και η διαδρομή να ειναι ασφαλής και άνετη (και να έχει πρατήρια LPG).

Θα χρειαστώ ταξιδιωτική ασφάλιση πέρα απο πράσινη κάρτα;
Πόσο κοστίζει η ασφάλιση εαν ειναι απαραίτητη;
Την πράσινη κάρτα την εχω πάρει ήδη!

Επίσης, σε περίπτωση - χτύπα ξύλο- που κάτι πάει στραβά τι διαδικασία ακολουθώ στο εξωτερικό; Express Service καλώ κ το αναλαμβάνει αυτή;

Στο Φυρομ και Σερβία υπάρχουν τα διόδια , Ουγγαρία θα χρειαστώ βινιέτα; Που θα την προμηθευτώ και πόσο κάνει; Τι ισχύει για τις άλλες ευρωπαϊκές χώρες;
Τα φώτα στο αμάξι πρέπει να ειναι πάντα αναμμένα. Τίποτα άλλο που θα πρέπει να γνωρίζω για τις άλλες χώρες πέρα απο Φυρομ,Σερβία και Ουγγαρία που εχω πάει ήδη οδικώς;

Περιμένω τις προτάσεις και απόψεις απο τις εμπειρίες σας κρατώντας τον ενθουσιασμό μου σε φυσιολογικά επίπεδα, αν και όσο πλησιάζει ο Ιούλιος εκτοξεύεται στα ύψη μαζί με την θερμοκρασία!

ΥΓ: Κρυφή μου επιθυμία ειναι να φτάσω Παρίσι αλλά δεν ξέρω το κατα πόσο θα ειναι άνετη η διαδρομή.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Πόσες μέρες θα διαρκέσει το ταξίδι σου?Από Βελιγράδι και Βουδαπέστη στο Παρίσι;;;Mήπως είναι υπεραισιόδοξο το πλάνο σου?
Βινιέτα έχουν οι εξής χώρες:Αυστρία , Βουλγαρία,Τσεχική Δημοκρατία ,Ουγγαρία ,Μολδαβία ,Ρουμανία,Σλοβακία,Σλοβενία και Ελβετία.
Η Βινιέτα στην Ουγγαρία είναι ηλεκτρονική.Η 10ημερη κοστίζει 10ευρώ και μπορεί να αγοραστεί εκ των προτέρων.Δες εδώ http://www.motorway.hu/
Για την Αυστρία δες εδώ http://www.tolltickets.com/country/austria/vignette.aspx?lang=en-GB
 

elenitsa2013

Member
Μηνύματα
24
Likes
0
από τη δική μου εμπειρία θα σου πω τα εξής:
πρασινη καρτα εννοειται, διπλωμα νεου τυπου θα ήταν το ιδανικό αν και το παλιο ελληνικό κανει δουλεια .
τα φωτα αναμμενα σε ολη τη διαδρομή
τα ορια ταχυτητας να τηρουνται αυστηρά!!
βινιέτες μπορείς να προμηθευτείς και από τα σύνορα. θα το καταλάβεις μόλις περάσεις τα συνορα, έχει παντου πινακίδες που σε καθοδηγουν.
Μόνος θα είσαι ή θα υπάρχει και δεύτερος οδηγός? Γιατί και αυτό είναι βασικό!

γενικά είναι ένα πολύ ωραίο ταξίδι (εμείς ανεβήκαμε πιο βορεια βέβαια) αλλά νομίζω οτι αξιζει αν εχεις χρόνο και χρήματα!!
τωρα εγώ θα αφηνα το Παρίσι γιατί ξεφευγει πολυυυυ απο το δρόμο σου.Γιατί δεν πας Πράγα ή προς Πολωνία (Κρακοβία πχ) που είναι στην ίδια γεωγραφική περιοχή? Το Παρίσι αξίζει αν κανονίσεις ταξίδι προς τα δυτικά (δυτική Γερμανία, Ελβετια η κάτι τέτοιο).
Αλλά και πάλι εσύ αποφασίζεις.!Οτι και να επιλέξεις καλά να περάσεις!!!!
 

giamara

Member
Μηνύματα
41
Likes
13
Γεια σας φίλοι μου.
Θα μπω κατευθείαν στο θέμα :)

Σχεδίαζα την βδομάδα που θα μας έρθει (γύρω στις 4 Ιουλίου 2013 ) να πάω οδικώς στην Κωνσταντινούπολη αλλα λόγω των τελευταίων εξελίξεων αποφάσισα να το ματαιώσω και αντ'αυτού να πάρω το αμάξι μου και να πάω βόρια πάλι ... Σερβία (μέσω Φυρομ) Βελιγράδι, μετά Ουγγαρία Βουδαπέστη κι απο εκεί μετά σκέφτομαι για Μπρατίσλαβα και Βιένη που ειναι κοντά.
Για την ακρίβεια σκέφτομαι να κλείσω ξενοδοχείο σε Μπρατισλάβα που ειναι φθηνα και να πετάγομαι οδικώς Βιένη.
Απο εκεί και ανάλογα τα πόσα θα έχω ξοδέψει αφήνω ανοιχτό το ενδεχόμενο να πάω και πουθενά αλλού.

Απο Βιένη/Μπρατίσλαβα που αλλου θα προτείνατε να παω;
Κάπου που να εχει αξιοθέατα και η διαδρομή να ειναι ασφαλής και άνετη (και να έχει πρατήρια LPG).

Θα χρειαστώ ταξιδιωτική ασφάλιση πέρα απο πράσινη κάρτα;
Πόσο κοστίζει η ασφάλιση εαν ειναι απαραίτητη;
Την πράσινη κάρτα την εχω πάρει ήδη!

Επίσης, σε περίπτωση - χτύπα ξύλο- που κάτι πάει στραβά τι διαδικασία ακολουθώ στο εξωτερικό; Express Service καλώ κ το αναλαμβάνει αυτή;

Στο Φυρομ και Σερβία υπάρχουν τα διόδια , Ουγγαρία θα χρειαστώ βινιέτα; Που θα την προμηθευτώ και πόσο κάνει; Τι ισχύει για τις άλλες ευρωπαϊκές χώρες;
Τα φώτα στο αμάξι πρέπει να ειναι πάντα αναμμένα. Τίποτα άλλο που θα πρέπει να γνωρίζω για τις άλλες χώρες πέρα απο Φυρομ,Σερβία και Ουγγαρία που εχω πάει ήδη οδικώς;

Περιμένω τις προτάσεις και απόψεις απο τις εμπειρίες σας κρατώντας τον ενθουσιασμό μου σε φυσιολογικά επίπεδα, αν και όσο πλησιάζει ο Ιούλιος εκτοξεύεται στα ύψη μαζί με την θερμοκρασία!

ΥΓ: Κρυφή μου επιθυμία ειναι να φτάσω Παρίσι αλλά δεν ξέρω το κατα πόσο θα ειναι άνετη η διαδρομή.
2975 φιορινια κοστιζει η Βινιετα στην Ουγγαρια προσοχη ομως αν τη παρεις με το που περνας τα συνορα απο Σερβια δεξια που εχει και ανταλακτηρια προσεχε εμας μας εκλεψαν και στην ισοτιμια και στη τιμη της καρτας που στην ουσια ειναι ενα χαρτι σαν ταμειακης μηχανης συνιστω καλυτερα στο πρωτο βενζιναδικο που θα συναντησεις στο δεξι σου χερι μετα απο αυτους
 

monoclone

Member
Μηνύματα
39
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Κωσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ευχαριστώ.
Για Τσεχία / Πράγα το σκεφτόμουν κι εγώ αλλά φοβάμαι μην υπάρχει πρόβλημα με τις πλημμύρες που είχαν εκεί
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Δν σημαίνει ότι επειδη πλημμύρισαν μια φορα θα πλημμυρίζουν συνέχεια. Καλη περίπτωση είναι αυτο το road trip, βέβαια καλύτερα θα είναι να το κάνετε με κάποιο άνετο αυτοκίνητο γιατι είναι κουραστικοί γενικα οι δρόμοι.

(Αν είναι και πετρέλαιο θα σας έρθει πολυ φθηνα το ταξίδι)
 

monoclone

Member
Μηνύματα
39
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Κωσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ίσως να το δοκιμάσω και για Πράγα... θα μάθω σε τι κατάσταση βρίσκεται η πόλη.
Το αμάξι είναι πολυ άνετο κ ευρύχωρο όσο για το καύσιμο... θα είναι με αέριο δηλαδή κατα πολύ πιο οικονομικό απο βενζίνη.
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Ίσως να το δοκιμάσω και για Πράγα... θα μάθω σε τι κατάσταση βρίσκεται η πόλη.
Το αμάξι είναι πολυ άνετο κ ευρύχωρο όσο για το καύσιμο... θα είναι με αέριο δηλαδή κατα πολύ πιο οικονομικό απο βενζίνη.
Μαλακή ανάρτηση γιατί στην Τσεχία οι δρόμοι ειναι σαν να έχουν μόνιμα σαμαρακια. Τουλάχιστον έτσι ήταν πριν κανα χρόνο που πέρασα εγω.
 

monoclone

Member
Μηνύματα
39
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Κωσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Επέστρεψα απο το ταξιδάκι. Ήταν υπέροχα!!
Διέσχισα Φυρομ , πήγα Νις και Βελιγράδι στην Σερβία, μετά Βουδαπέστη και τέλος Μπρατισλαβα.

Στα συνορα με τον έλεγχο δεν συνάντησα κανενα πρόβλημα.
Ίσα ίσα με το που με βλέπαν , έλληνα, μου κάναν νόημα να περάσω αμέσως και μου λέγαν "γεια σου φιλε".
Ο συνοριακός ελεγκτής Ουγγαρία μάλιστα μου ειπε "καλημερα τι κανεις , γεια" κ έφυγα γρήγορα.

Απο θέμα καυσίμου LPG στο φυρομ το 99% τον πρατηρίων στον Ε75 δρομο είχαν αέριο κίνησης, γύρω στα 38 δινάρια το λίτρο (περίπου 0,633ευρώ / λιτρο !!!)
Καμια δυσκολία στην οδήγηση.
Σερβία κι εκεί υπήρχαν αρκετά πρατήρια με LPG, όχι όμως τόσα πολλά οσο Φυρομ. Τιμή αερίου περίπου 73 δινάρια το λιτρο ( ~ 0,657 ευρώ το λίτρο)
Ελαφρώς πιο φθηνές οι τιμές στα διόδια απο την προηγούμενη φορά που πήγα.

Ουγγαρία πάλι, τα πρατήρια LPG ήταν όπως και στην Ελλάδα. Δηλαδή έπρεπε να τα ψάξεις για να τα βρεις και παρατήρησα πως δεν ήταν εξοικειωμένοι με τον ανεφοδιασμό. Η τιμή ανα λίτρο ήταν αν όχι ίδια ίσως και πιο ακριβή απο Ελλάδα.
Απο εκεί που έβαλα ήταν περίπου 0,9ευρώ / λιτρο.

Μπρατίσλαβα οι τιμές στα ίδια επίπεδα με ελλάδα LPG. Έπρεπε κι εκεί να ψάξω για να βρω πρατήριο. Ας ειναι καλα το google.

Απο Ουγγαρία προς Σλοβακία δεν υπήρχε συνοριακός έλεγχος. Δεν καταλαβαίνεις οτι περνάς τα σύνορα αλλά κλειστά διόδια. Ο δρομος στην Σλοβακία, σε αρκετά σημεία μου θύμιζε επαρχιακό δρόμο αν και ηταν ελαφρώς καλύτερος απο Φυρομ.

Σλοβακία και Ουγγαρία χρειάζεται βινιέτα η οποία κοστίζει περίπου 8 με 10 ευρώ.
Μονο για Ουγγαρία αγόρασα βινιέτα, μεσα απο το ιντερνετ.

Βελιγράδι ήταν για ακόμα μια φορά πανέμορφο. Είχε περισσότερο τουρισμό και κόσμο απο την προηγούμενη φορά που πήγα. Μου έκανε ομως εντύπωση ο ντόπιος κόσμος που κοιτουσε έντονα σαν να έβλεπε κάτι παράξενο. Περιμενα πως θα ήταν κάπως εξοικιωμένοι με τοσο τουρισμό.

Nis (Νίσα) όμορφη πόλη κι αυτή. Έμεινα για 3 ώρες εκεί αλλά απο τα λίγα που είδα μου άρεσε τρομερά. Κόσμος σε εγρήγορση και πόλη που έχει παλμό (όπως και το Βελιγράδι).

Υπήρχε ένα θέμα με το parking. Έχουν χωρίσει την πόλη σε 3 ζώνες.
Ζώνη κόκκινη: Η πολυσύχναστη ζώνη. Χρεώνουν την ώρα περισσότερο αλλά , εαν θυμάμαι καλά σου επιτρέπουν να μείνεις μέχρι 2 ώρες, μετά δεν μπορείς να το ξανα παρκάρεις σε κόκκινη ζώνη για 30 λεπτά.

Πορτοκαλί ζώνη: Μέση κατηγορία απο κίνηση/ζήτηση και χρέωση. Ότι ισχύει και στην κόκκινη ζώνη.

Πράσινη ζώνη: Χαμηλή κατηγορία. Μπορείς να μείνεις μέχρι 3 ώρες.

Υπάρχουν 3 τρόποι για να αγοράσεις την στάθμευση.
1. Να βρεις το περίπτερο της στάθμευσης, εαν το βρεις (όχι απλό περίπτερο) και να αγοράσεις το εισιτήριο απο εκεί

2. Με τσίπ (κατι σαν καζίνο)

3. Με sms εαν εχεις σέρβικο νουμερο, οπου στέλνεις με sms σε ενα 4ψηφιο νουμερο τον αριθμό της πινακίδας του αμαξιού κ είσαι ok. Μάλιστα όταν ειναι να λήξει ο χρόνος σε ειδοποιούν με sms για να το ανανεώσεις με νεο sms. Σέρβικο νουμερο μπορείς να αγοράσεις με 2 ευρώ χωρίς πιστοποίηση, πανεύκολα!

Υπάλληλοι κυκλοφορούν συνέχεια και τακτικά ελέγχοντας τις πινακίδες εαν έχουν αγοράσει θέση στο parking. Αν όχι, κόβουν κλήση που ισχύει για 24 ώρες και ουσιαστικά είναι κάτι σαν 24ωρο εισιτήριο στάθμευσης για όλη την ζώνη που εχεις σταθμεύσει και όχι για την συγκεκριμένη θέση μονο. Κοστίζει γύρω στα 21 ευρώ.
Η κλήση πρέπει να πληρωθεί μεσα σε 8 μέρες!

Σημείωση για τους Έλληνες και όσους ΔΕΝ έχουν πινακίδες Σερβίας: Εαν δεν πληρώσεις τις κλήσεις μετα απο 8 μερες δεν σου τα ταχυδρομούν και ουτε σε κυνηγάνε στα συνορα. Σου τα χαρίζουν. Υπάρχει τρύπα στο σύστημα σε ότι έχει να κάνει με ξενες πινακίδες. Αυτά ήταν τα λόγια των ελεγκτών όταν τους ρώτησα. Μάλιστα ο ενας είπε "σιγά μην πληρώσουν ταχυδρομικά για να σου στείλουν την κλήση Ελλάδα" και τους ρώτησα "Πρακτικά μπορώ να παρκάρω όπου θέλω χωρίς να αγοράσω το εισιτήριο?" και μου απάντησαν με ενα απλό "Ναι!"

Προσωπικά αγόρασα κινητό και πλήρωνα τις θέσεις μέσω sms . Η ώρα έβγαινε γύρω στα 35-50λεπτά του ευρώ αλλά παρόλα αυτά έφαγα 3 κλήσεις επειδή άργησα να ανανεώσω με sms για μερικά λεπτά (5 λεπτά στην πρώτη, 10 λεπτά στην δευτερη και την τρίτη φορά πήγαινα να πάρω το αμάξι απο το παρκινγκ και έφτασα 7 λεπτά μετα την λήξη). Ούτε στημένη να μου την είχαν !

Ουγγαρία και Σλοβακία έμεινα σε περιοχές που υπήρχε δωρεάν δημόσιο παρκινγκ οπότε δεν υπήρχε θέμα.

Στην επιστροφή τώρα μου έκανε πολυ αρνητική εντύπωση ο έλεγχος στα Ελληνικά σύνορα.
Ενώ στα ξένα σύνορα δεν πέρασα σχεδον απο κανεναν έλεγχο πλην της αστυνομικής ταυτότητας , κι αυτή στα πεταχτά, εμείς οι Έλληνες πρωτοτυπούμε και μάλιστα με κιτς τρόπο.

Αφου πέρασα τον έλεγχο ταυτότητας απο τον αστυνομικό, συνέχεια έγινε έλεγχος απο μια γυναίκα με πολιτικά ρουχα, χωρίς κάποιο διακριτικό για να γνωρίζω τι στο καλό ήταν, η οποία άνοιγε πόρτες στο αμάξι, μου άνοιξε σακούλες και πακέτα για να δει τι έχω μέσα.
What the f*!!

Στο βάθος υπήρχε μια γυναίκα αστυνομικός που καθόταν σε καρέκλα αραχτή και που δεν έδινε σημασία τι γινόταν, αλλά τον έλεγχο μου τον έκανε πολίτης που θα μπορουσε να ήταν και η καθαρίστρια του συνοριακού σταθμού!

Στις άλλες χώρες τον έλεγχο τον καναν όργανα με διακριτικά και στολές, οπότε ήξερες την ιδιότητα. Σ'εμάς εδω μαλλον αυτά είναι λεπτομέρειες.
Ας έπαιρνα κι εγώ ένα τραπέζι να το στήσω 40 μετρα πιο κάτω και να ελέγχω κι εγώ τα διερχόμενα αμάξια.

Εννοείται πως δεν είχα πρόβλημα να με ελεγξουν. Ας έλεγχαν τα πάντα αλλά απο κάποιον αρμόδιο όργανο, όχι απο τον κάθε τυχαίο με πολιτικά ρουχα.

Αυτά στα συνορα στους Ευζωνους!
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.096
Likes
23.951
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες.
Όσο για τον έλεγχο που αναφέρεις μάλλον πρέπει να ήταν τελωνειακός έλεγχος αλλά μου κάνει εντύπωση το ότι δεν είχε διακριτικά ή στολή.
 

monoclone

Member
Μηνύματα
39
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Κωσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
κι εμενα μου εκανε εντύπωση
καμια στολή ή διακριτικά , αναμαλιασμένη κι εντελώς χύμα
 

Elias G

Member
Μηνύματα
38
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
με το Μαράκι
Καλησπέρα,σχεδιαζουμε κι εμείς ένα roadtrip Βαλκάνια: Από Σκόπια (πέρασμα) Budva,Kotor,Ντουμπρόβνικ,Λουμπλιάνα,Bled,Hallstatt (Αυστρία),Βιέννη,Βουδαπέστη,Βελιγράδι,Αθήνα.Η διαμονή θα γίνεται σε camping,
το όχημα θα είναι υγραερίου και σκεφτόμαστε να πάρουμε και ποδήλατα μαζί..κάθε βοήθεια πολύτιμη κυρίως όσον αφορά το πρόγραμμα.Ημέρες 15-20.
Ευχαριστώ προκαταβολικά.. :)

Είναι ασφαλές να πληρώνεις με credit card βενζινάδικα κλπ;
οι βινιέτες σε Σλοβενία-Αυστρία-Ουγγαρία είναι αναγκαστικές ή εάν δεν πας από εθνική οδό δεν χρειάζονται;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.677
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom