Ουκρανία Οδικώς στην Οδησσό

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.136
Likes
20.402
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Καμιά φορά το τι λες και το πως το αντιλαμβάνεται ο άλλος μπορεί να μη συμπίπτουν...
Δεν διαφωνώ! Τα συνοριακά περάσματα Ρουμανίας-Ουκρανίας εξηγούσα μόνο.
Αλλά δεν μας λέει, αν μπεί Μολδαβία, απο που θα βγεί στην Ουκρανία.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.136
Likes
20.402
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Εγώ πάντως δεν κατάλαβα ποιά είναι η οανσεα...

@xristosteacher τα συνοριακά περάσματα Μολδαβίας Ουκρανίας είναι αυτά:

http://kordon.sfs.gov.ua/en/home/Countries/md/i

Αν βγείς απο Υπερδνειστερία και θέλεις να επιστρέψεις πάλι απο Μολδαβία, ίσως, να έχεις πρόβλημα.
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
7
Likes
0
Δεν έχω ιδέα, δε το έχω ξανακάνει. Με το GPS ότι λέει, για αυτό ρωτάω αν γνωρίζει κάποιος. Πάντως, όταν μπω Ουκρανία θέλω να κάνω μια στάση Οδησσό.

@xristosteacher τα συνοριακά περάσματα Μολδαβίας Ουκρανίας είναι αυτά:

http://kordon.sfs.gov.ua/en/home/Countries/md/i

Αν βγείς απο Υπερδνειστερία και θέλεις να επιστρέψεις πάλι απο Μολδαβία, ίσως, να έχεις πρόβλημα.
Δεν θα επιστρέψω άμεσα. Από ότι βλέπω στο GPS διασχίζω και υπερδνειστερία, θα έχω κάποιο χοντρό πρόβλημα εκεί;
 
Last edited by a moderator:

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.949
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αλλά δεν μας λέει, αν μπεί Μολδαβία, απο που θα βγεί στην Ουκρανία.
7 χιλιόμετρα παρακάτω, στα σύνορα Μολδαβίας - Ουκρανίας δίπλα στην Οδησσό, είναι η προφανής απάντηση.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.136
Likes
20.402
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
7 χιλιόμετρα παρακάτω, στα σύνορα Μολδαβίας - Ουκρανίας δίπλα στην Οδησσό, είναι η προφανής απάντηση.
Να φανταστώ τότε οτι εννοεί το συνοριακό πέρασμα στη Palanca....μπορεί να περάσει όμως απο εκεί;
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.136
Likes
20.402
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Δεν θα επιστρέψω άμεσα. Από ότι βλέπω στο GPS διασχίζω και υπερδνειστερία, θα έχω κάποιο χοντρό πρόβλημα εκεί;
Δεν έχει σημασία πότε θα επιστρέψεις, αλλά απο που θέλεις να επιστρέψεις. Το GPS δεν αναγνωρίζει ποια "κράτη" έχουν "αψιμαχίες" μεταξύ τους....Οπότε όταν θέλουμε να περάσουμε σύνορα δεν κοιτάμε τι μας λέει το GPS!
Αν μπείς Μολδαβία και βγείς απο Υπερδνειστερία, θεωρητικά θα είναι σαν να μην έχεις βγεί ποτέ απο τη Μολδαβία. Άρα θα έχεις μόνο σφραγίδα εισόδου στο διαβατήριο σου απο την Μολδαβία. Αν θελήσεις να ξαναμπείς απο το ίδιο σημείο ίσως έχεις πρόβλημα γιατί θα φαίνεται οτι μπαίνεις για δεύτερη φορά στη Μολδαβία χωρίς να έχεις βγεί τη πρώτη!
Δεν το έχω κάνει! Το απέφυγα! Γιατί θέλω να ξαναπάω και δεν θέλω να έχω προβλήματα!
 
Μηνύματα
7
Likes
0
Δεν έχει σημασία πότε θα επιστρέψεις, αλλά απο που θέλεις να επιστρέψεις. Το GPS δεν αναγνωρίζει ποια "κράτη" έχουν "αψιμαχίες" μεταξύ τους....Οπότε όταν θέλουμε να περάσουμε σύνορα δεν κοιτάμε τι μας λέει το GPS!
Αν μπείς Μολδαβία και βγείς απο Υπερδνειστερία, θεωρητικά θα είναι σαν να μην έχεις βγεί ποτέ απο τη Μολδαβία. Άρα θα έχεις μόνο σφραγίδα εισόδου στο διαβατήριο σου απο την Μολδαβία. Αν θελήσεις να ξαναμπείς απο το ίδιο σημείο ίσως έχεις πρόβλημα γιατί θα φαίνεται οτι μπαίνεις για δεύτερη φορά στη Μολδαβία χωρίς να έχεις βγεί τη πρώτη!
Δεν το έχω κάνει! Το απέφυγα! Γιατί θέλω να ξαναπάω και δεν θέλω να έχω προβλήματα!
Ναι, εννοείται αυτό, το GPS δρόμο δείχνει. Στο γυρισμό θα πάω από Ρουμανία αν είναι, τώρα ο χρόνος δε με παίρνει.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.949
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Να φανταστώ τότε οτι εννοεί το συνοριακό πέρασμα στη Palanca....μπορεί να περάσει όμως απο εκεί;
Ναι, βεβαίως. Δεν εμπλέκεται υπερδνειστερία, είναι κανονικό σύνορο Μολδαβίας - Ουκρανίας.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.136
Likes
20.402
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ναι, βεβαίως. Δεν εμπλέκεται υπερδνειστερία, είναι κανονικό σύνορο Μολδαβίας - Ουκρανίας.
Το ξέρω οτι δεν εμπλέκεται η Υπερδνειστερία, αφού τα "σύνορα" της είναι βορειότερα. Ξέρεις όμως να μου πείς τι σημαίνει το Ν/Α στο link που επισύναψα; Δεν είναι απαγόρευση σίγουρα, αλλά πουθενά δεν δίνει επεξήγηση του τι είναι;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.180
Μηνύματα
883.104
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom