Γαλλία Οδοιπορικό στα κάστρα της Γαλλίας...Ένα ταξίδι στον κόσμο του παραμυθιού!

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Το τελευταίο κάστρο που επισκέφτηκα στην Κοιλάδα του Λίγηρα ήταν το κάστρο Villandry. Ήταν και αυτό που έμελλε να μου κάνει εξαιρετική εντύπωση, όχι τόσο για την αρχιτεκτονική του όσο για τους μαγευτικούς κήπους του!

aimg535.imageshack.us_img535_8568_villandry1.jpg


Οι κήποι αυτοί στη σημερινή τους μορφή αποτελούν νεότερη προσθήκη στο κάστρο, καθώς δημιουργήθηκαν στις αρχές του 20ού αιώνα από τον τότε ιδιοκτήτη στο στυλ των κήπων των ανακτόρων της Αναγέννησης. Το κτήριο αυτό καθαυτό δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερα εντυπωσιακό (ειδικά αφού είχαν προηγηθεί στην επίσκεψή μας πιο όμορφα κτήρια), όμως, οι κήποι του ήταν μία πανδαισία για τα μάτια! Νομίζω ότι οι λέξεις δεν μπορούν να περιγράψουν την ομορφιά που αντίκρισα! Και να φανταστείτε ότι η επίσκεψη έγινε υπό βροχή, αλλά ο κακός καιρός καθόλου δεν μας πτόησε. Στο ένα χέρι η ομπρέλα, στο άλλο η φωτογραφική μηχανή και βουρ μέσα στις λάσπες να γεμίσουν οι αισθήσεις χρώματα και αρώματα!! Κήπος των λαχανικών, κήπος των λουλουδιών, κήπος του έρωτα, κήπος του νερού, όλοι σχεδιασμένοι με αυστηρή συμμετρία, όπως συνηθίζεται στους γαλλικούς κήπους. Μάλιστα, ο τρόπος που είναι φυτεμένα τα λουλούδια δεν είναι καθόλου τυχαίος, αλλά έχει γίνει βάσει συμβολισμών. Εδικά, τα σχήματα των φυτών στον κήπο του έρωτα είναι γεμάτα από σύμβολα: οι φυτεμένες καρδιές συμβολίζουν την αγνή αγάπη (φαίνονται στη φωτογραφία που ανέβασα), ενώ άλλα σχήματα (π.χ. θάμνοι σε σχήματα σπαθιών, ραγισμένες καρδιές κτλ.) την τραγική αγάπη που έχει κακή κατάληξη.
aimg191.imageshack.us_img191_6464_villandry2.jpg


Στο Villandry μπορείς, επίσης, να ανέβεις στη στέγη και να θαυμάσεις τη θέα. Από ψηλά τα σχήματα που δημιουργούνται από τα φυτά είναι τόσο συμμετρικά, λες και τα έχουν σχεδιάσει με χάρακα και διαβήτη. Έχω επισκεφτεί αρκετούς κήπους κάστρων και μάλιστα πιο φημισμένους (π.χ. τους περίφημους κήπους των Βερσαλλιών), αλλά, δεν ξέρω για ποιο λόγο, οι κήποι στο Villandry μου έκαναν φοβερή εντύπωση και ήταν σίγουρα ένα από τα highlights του ταξιδιού μου στο Λίγηρα. Και μη νομίσετε ότι έχω καμία εμμονή με τα φυτά. Κάθε άλλο! Φαντάζομαι πόσο πιο όμορφα θα είναι την άνοιξη με τον ήλιο, όταν θα έχουν ανθίσει όλα τα λουλούδια…

Το ταξίδι μου στην Κοιλάδα του Λίγηρα διήρκεσε ένα τριήμερο. Από το Παρίσι με αυτοκίνητο η διαδρομή διαρκεί περίπου ένα τρίωρο. Για τη διαμονή μας επιλέξαμε την πόλη Tours, η οποία βρίσκεται στα δεξιά της κοιλάδας και από εκεί μπορείς εύκολα να επισκεφτείς τα περισσότερα αξιοθέατα. Φυσικά, τα κάστρα της περιοχής είναι αμέτρητα και σίγουρα ποια θα επιλέξει ο καθένας να δει είναι καθαρά υποκειμενικό. Εμείς προσπαθήσαμε να επισκεφτούμε, όσο γινόταν, κάστρα που αντιπροσώπευαν διαφορετικά αρχιτεκτονικά στυλ ή είχαν κάτι το ιδιαίτερο (π.χ. όπως το Chenonceau που ήταν κτισμένο πάνω από το ποτάμι ή το Villandry με τους κήπους του). Ενδεικτικά, την πρώτη μέρα επισκεφτήκαμε το Chambord, τη δεύτερη το Chenonceau και το Azay-le-Rideau και την τρίτη μέρα το Usse και το Villandry. Η σήμανση για τα κάστρα είναι πολύ καλή, ενώ για βοήθεια είχαμε τον οδηγό της Michelin για το Λίγηρα. Το ταξίδι πραγματοποιήθηκε μήνα Νοέμβριο και όπως βλέπετε και στις φωτογραφίες ήλιο δεν αντικρίσαμε τρεις μέρες!! Πολλή συννεφιά, αρκετή βροχή, αλλά η ομορφιά δεν αλλοιώνεται με τίποτα…
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Πολλή ωραία η περιγραφή σου και ενδιαφέροντα τα στοιχεία που μας δίνεις για την ιστορία των κάστρων. Πήγα και εγώ στήν περιοχή, μάλιστα μείναμε σε ένα κάστρο. Είναι ονειρεμένα. Ευχαριστούμε.
 

harilander

Member
Μηνύματα
558
Likes
408
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
Ευχαριστώ πολύ! Φαντάζομαι ότι το να μείνεις σε κάστρο θα είναι εμπειρία...
αυτό οντως θα είναι ωραία εμπειρία.
το μισό μου βασίλειο για ένα κάστρο!!!
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Βρετάνη

Όσο περισσότερο ταξίδευα στη βόρεια Γαλλία τόσο περισσότερο συνειδητοποιούσα το γεγονός ότι Γαλλία δεν είναι μόνο το Παρίσι. Κάθε διαδρομή έχει να σου προσφέρει κάτι διαφορετικό, κάθε στροφή του δρόμου κρύβει και από μία έκπληξη! Φαντάζομαι ότι λίγο πολύ αυτό ισχύει για τις περισσότερες χώρες του κόσμου, ωστόσο, για μένα ήταν η πρώτη φορά που το καταλάβαινα αυτό τόσο καλά. Και ταυτόχρονα απογοητευόμουν, όταν σκεφτόμουν ότι δυστυχώς είναι πρακτικά αδύνατο να δω και να γνωρίσω μία χώρα όσο καλά θα ήθελα (εδώ την Ελλαδίτσα τόσα χρόνια την παλεύω και ακόμα έχω πάρα πολλά να δω…)! Κάθε ταξίδι σου προσφέρει μαγικές στιγμές, αλλά η δίψα για καινούριες εικόνες και νέους ανεξερεύνητους τόπους παραμένει ακόρεστη!

Επόμενος προορισμός αυτού του οδοιπορικού προς αναζήτηση κτισμάτων του παρελθόντος η Βρετάνη. Ένα μέρος με μακραίωνη ιστορία. Εδώ εντοπίζονται ίχνη κατοίκησης ήδη από τη νεολιθική εποχή! Συγκεκριμένα, στην τοποθεσία Καρνάκ αρχαιολόγοι ανακάλυψαν ογκώδεις μονόλιθους (κοινώς μενίρ-βλ. Οβελίξ :lol:) που χρονολογούνται από το 3300 περίπου π.Χ! Στην ιστορία αυτή, όμως, (το δηλώσαμε καθαρά και στον τίτλο άλλωστε :bleh:) μας ενδιαφέρουν αποκλειστικά τα κάστρα! Αυτά τα πανέμορφα κτίσματα που σε μεταφέρουν σε άλλες εποχές. Και στην πόλη Vitre της Βρετάνης αντίκρισα ένα από τα πιο όμορφα κάστρα που έχω δει ποτέ…





Πρόκειται για το περίφημο κάστρο του Vitre, ένα καθαρά μεσαιωνικό στην όψη πέτρινο κάστρο, κτισμένο σύμφωνα με την οχυρωματική αρχιτεκτονική λογική της εποχής: ψηλοί τοίχοι, τάφρος, μικρά παράθυρα, πύργοι και πυργίσκοι κτλ. Δυστυχώς, όταν το επισκέφτηκα δεν ήταν ανοιχτό για το κοινό (ή δεν είχαμε πάει σωστή μέρα-δεν θυμάμαι) και έτσι δεν μπόρεσα να δω το εσωτερικό του. Και μόνο το επιβλητικό εξωτερικό του, όμως, αρκεί για να σε μεταφέρει στην εποχή των ιπποτών. Πολεμιστές με σιδερόφρακτες πανοπλίες, αδίστακτοι δούκες και κόμητες που συγκρούονται για τον έλεγχο των γύρω χωριών, φεουδάρχες που ζουν πλουσιοπάροχα και απλός λαός που στενάζει κάτω από τους φόρους, μονομαχίες, δεσποσύνες, αγώνες τοξοβολίας: αυτές είναι οι εικόνες που γεμίζουν το μυαλό, ενώ η φαντασία (ή οι ταινίες και τα βιβλία!) συμπληρώνει όσα βλέπουν τα μάτια!



aimg213.imageshack.us_img213_9091_0001yj.jpg


Η ίδια η πόλη του Vitre, εξάλλου, και συγκεκριμένα το ιστορικό κέντρο της σε κάνει να ξεχνάς ότι βρίσκεσαι στον 21ο αιώνα! Καλοδιατηρημένα σπίτια από την εποχή του όψιμου Μεσαίωνα και των αρχών της Αναγέννησης, με τα χαρακτηριστικά ξύλινα δοκάρια στους εξωτερικούς τοίχους, στενά σοκάκια, ξύλινες επιγραφές. Όλα μοιάζουν τόσο παλιά και κουκλίστικα. Τόσο όμορφα…


aimg256.imageshack.us_img256_2738_0002pb.jpg





Και πραγματικά, θέλω εδώ να κάνω μία παρένθεση και να τονίσω πόσο όμορφα και περιποιημένα ήταν όλα ανεξαιρέτως τα χωριά που είδα στη Γαλλία, είτε τα τουριστικά, είτε αυτά από τα οποία περνούσαμε με το αυτοκίνητο. Καθαροί και καλοφτιαγμένοι δρόμοι (λακκούβα ούτε για δείγμα), παντού κάδοι για τα απορρίματα, φρεσκοβαμμένα σπίτια, περιποιημένα καταστήματα (με τις ξύλινες πινακίδες τους), ανθισμένα παρτέρια, καθαρά συντριβάνια! Και μιλάω και για μικρά χωριουδάκια στη μέση του πουθενά. Θα πει κάποιος ότι άλλα τα μεγέθη στη Γαλλία, άλλες οικονομικές δυνατότητες κτλ. Αλλά εγώ μιλάω και για πράγματα που αφορούν το τι κάνει ο καθένας προσωπικά. Είναι πραγματικά κρίμα στην Ελλάδα (φυσικά όχι παντού) να αντικρίζεις καταπράσινα δασωμένα βουνά και απότομες χαράδρες και τη μαγεία του τοπίου να τη διαλύει ένα εγκαταλελειμμένο από τη δεκαετία του ΄80 αυτοκίνητο ή οι κακοσοβατισμένοι ξεθωριασμένοι τοίχοι…Κλείνει η παρένθεση και συνεχίζει η περιήγηση στη Βρετάννη…
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
Μ αρεσει αυτη σου η αναζητηση κτισματων του παρελθοντος(για να χρησιμοποιησω αυτουσια τα λογια σου).
Αν βρεθεις Βελγιο,εχει κι εκει κατι καλα;)
Περιμενω την συνεχεια απο τον Καστρολογο του φορουμ...
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Μ αρεσει αυτη σου η αναζητηση κτισματων του παρελθοντος(για να χρησιμοποιησω αυτουσια τα λογια σου).
Αν βρεθεις Βελγιο,εχει κι εκει κατι καλα;)
Περιμενω την συνεχεια απο τον Καστρολογο του φορουμ...
Ομολογώ ότι αν και δεν ήταν αυτοσκοπός, τελικά τα κάστρα με κέρδισαν, καθώς λατρεύω την ιστορία και προσπαθούσα όπου υπήρχαν να τα επισκεφτώ!! Αφού με έχρισες και επίσημη καστρολόγο του φόρουμ, τι άλλο θέλω!!! :haha::haha:
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Και πραγματικά, οφείλω εδώ να κάνω μία παρένθεση και να τονίσω πόσο όμορφα και περιποιημένα ήταν όλα ανεξαιρέτως τα χωριά που είδα στη Γαλλία, είτε τα τουριστικά, είτε αυτά από τα οποία περνούσαμε με το αυτοκίνητο. Καθαροί και καλοφτιαγμένοι δρόμοι (λακκούβα ούτε για δείγμα), παντού κάδοι για τα απορρίματα, φρεσκοβαμμένα σπίτια, περιποιημένα καταστήματα (με τις ξύλινες πινακίδες τους), ανθισμένα παρτέρια, καθαρά συντριβάνια! Και μιλάω και για μικρά χωριουδάκια στη μέση του πουθενά. Θα πει κάποιος ότι άλλα τα μεγέθη στη Γαλλία, άλλες οικονομικές δυνατότητες κτλ. Αλλά εγώ μιλάω και για πράγματα που αφορούν το τι κάνει ο καθένας προσωπικά. Είναι πραγματικά κρίμα στην Ελλάδα (φυσικά όχι παντού) να αντικρίζεις καταπράσινα δασωμένα βουνά και απότομες χαράδρες και τη μαγεία του τοπίου να τη διαλύει ένα εγκαταλελειμμένο από τη δεκαετία του ΄80 αυτοκίνητο ή οι κακοσοβατισμένοι ξεθωριασμένοι τοίχοι…
Πολύ σωστή η επισήμανσή σου. Και αυτό δεν συμβαίνει μόνο στη Γαλλία, που λες, άντε είναι πιο πλούσια χώρα, φυσικό είναι κάποια πράγματα να λειτουργούν διαφορετικά. Το είδαμε το καλοκαίρι και στην Πορτογαλία. Δεν συναντήσαμε λακκούβες ούτε και στα πιο μικρά χωριουδάκια. Η σήμανση και η οδική συμπεριφορά δε, είναι ευρωπαϊκού επιπέδου. Παντού υπάρχαν κάδοι ανακύκλωσης, περιποιημένα πεζοδρόμια, παρτέρια, πάρκινγκ στην είσοδο ακόμα και της πιο μικρής πόλης. Ένιωθες σε κάθε σου βήμα ότι οι άνθρωποι νοιάζονται για το χώρο στον οποίο ζουν. Δε λέω, φυσικά, ότι τα πάντα είναι τέλεια (σίγουρα θα υπάρχουν και παράπονα/δυσκολίες/προβλήματα που ένας επισκέπτης είναι δύσκολο να αντιληφθεί), αλλά, δυστυχώς, είναι πολύ δύσκολο να φτάσουμε ακόμα και το επίπεδο της Πορτογαλίας, και ας μας συγκρίνουν πολλές φορές μαζί της. Η νοοτροπία δύσκολα αλλάζει...:(
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
Ομολογώ ότι αν και δεν ήταν αυτοσκοπός, τελικά τα κάστρα με κέρδισαν, καθώς λατρεύω την ιστορία και προσπαθούσα όπου υπήρχαν να τα επισκεφτώ!! Αφού με έχρισες και επίσημη καστρολόγο του φόρουμ, τι άλλο θέλω!!! :haha::haha:
Φταιει οτι ξανακοιταω τον Καστρολογο του Κοντογλου και η σκεψη ωθησε τα δαχτυλα....
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
δυστυχώς, είναι πολύ δύσκολο να φτάσουμε ακόμα και το επίπεδο της Πορτογαλίας, και ας μας συγκρίνουν πολλές φορές μαζί της. Η νοοτροπία δύσκολα αλλάζει...:(
Κρίμα πραγματικά, ειδικά από τη στιγμή που από ένα σημείο και έπειτα είναι καθαρά θέμα ατομικής ευθύνης. Ιδίως αυτά τα εγκαταλελειμμένα αυτοκίνητα πια υπάρχουν παντού!
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Πραγματικά υπέροχο το Vitre και το κάστρο του. Υπέροχα και τα υπόλοιπα της περιοχής. Fougers, Nantes, Chateaubriant, το ανεπανάληπτο Dinan κ.ά. και φυσικά το ίδιο και στη διπλανή Νορμανδία.
Όσον αφορά τις σκέψεις σου θα συμφωνίσω γενικά αν και φέτος σε Ουγγαρία και Σλοβακία βρήκα και πολύ άσχημους επαρχιακούς δρόμους. Αντίθετα στη Γαλλία οι δρόμοι παντού είναι καταπληκτικοί. Και φυσικά τα χωριά είναι κούκλες. Πέρυσι που έκανα τις βόλτες μου στην περιοχή του ποταμού Dordogne είχα μείνει ξερός. Ούτε ένα ψεγάδι
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom