Γαλλία Οδοιπορικό στα κάστρα της Γαλλίας...Ένα ταξίδι στον κόσμο του παραμυθιού!

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.428
Έχεις δίκιο, έχει και ιππικές παραστάσεις. Λησμόνησα να το αναφέρω.. Όσο για τη βόλτα στους κήπους, παρόλο που δεν κολλάω σε τέτοια, είχε π ο λ λ ή βροχή!!! :lol:
Το κατάλαβα γι' αυτό είπα χαμηλή βροχή ....και με ομπρελίτσα βέβαια....γιατί είναι πολύ μεγάλη η βόλτα..:)
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Μακάρι να το ξαναεπισκεφτώ και να αλλάξω γνώμη για το Chantilly, γιατί όπως είδες και από την ιστορία μου δεν με ξετρέλανε! :roll:
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.428
Μακάρι να το ξαναεπισκεφτώ και να αλλάξω γνώμη για το Chantilly, γιατί όπως είδες και από την ιστορία μου δεν με ξετρέλανε! :roll:
Μερικά chateaux θα έλεγα αξίζουν περισσότερο να τα κοιτάς απ' έξω και να βολτάρεις στον περιβάλλοντα χώρο παρα να πάς μέσα....ειδικά όταν έχεις επισκεφθεί αρκετά....για το Chantilly θυμάμαι πολύ καλά ότι μου άρεσε το περιβάλλον του κάπου υπήρχε και μια καφετέρια όπου ήταν όμορφα να καθήσεις έξω και πιο πέρα ένα αερόστατο στατικό όπου όποιος ήθελε ανέβαινε τον πήγαινε σε ένα καλό ύψος και έβγαζες φωτογραφιες κλ..επι πληρωμή βέβαια (άποψή μου ότι στη Γαλλία πληρώνεις τα πάντα αλλά έχεις την αίσθηση ότι το αξίζουν)...
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Μερικά chateaux θα έλεγα αξίζουν περισσότερο να τα κοιτάς απ' έξω και να βολτάρεις στον περιβάλλοντα χώρο παρα να πάς μέσα....ειδικά όταν έχεις επισκεφθεί αρκετά....
Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου! Εξάλλου, στο εσωτερικό μοιάζουν πάρα πολύ τα περισσότερα και όταν έχεις δει π.χ. τις Βερσαλλίες, κάποια ωχριούν.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Πω πω βρε παιδι μου αυτη η Γαλλια ειναι καταπληκτικη.Μου φαινεται πρεπει να αρχισω την περιηγηση στη χωρα απο την υπαιθρο της και οχι απο την πρωτευουσα της.
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Πω πω βρε παιδι μου αυτη η Γαλλια ειναι καταπληκτικη.Μου φαινεται πρεπει να αρχισω την περιηγηση στη χωρα απο την υπαιθρο της και οχι απο την πρωτευουσα της.
Έτσι όπως τα λες είναι! Να δω κι εγώ πότε θα μπορέσω να γυρίσω τη Νότια Γαλλία...
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Πω πω βρε παιδι μου αυτη η Γαλλια ειναι καταπληκτικη.Μου φαινεται πρεπει να αρχισω την περιηγηση στη χωρα απο την υπαιθρο της και οχι απο την πρωτευουσα της.
+1

Το σκεφτόμουνα κι εγώ αυτό αλλά η ikarialover με έκανε να το σκέφτομαι πιο πολύ. Τι καταπληκτικά χωριά είναι αυτά! Κι εγώ θέλω, ζήλεψα!!! Πολύ ωραίες φωτογραφίες, μπράβο! :clap:
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Τις ίδιες σκέψεις έκανα κι εγώ διαβάζοντας την ιστορία. Έχει τόση ομορφιά η ύπαιθρος που έχω την αίσθηση πως θα την αδικήσω αν επισκεφθώ μόνο το Παρίσι.
Οι φωτογραφίες τα λένε όλα, υπέροχες
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Κάστρα στο Ile de France

Επόμενος σταθμός στο ταξιδιωτικό αυτό οδοιπορικό τα κάστρα που βρίσκονται στην ευρύτερη περιοχή του Ile de France και προσφέρονται για μία μονοήμερη απόδραση από το Παρίσι. Ειδικά για όσους επισκέπτονται για λίγες μέρες τη γαλλική πρωτεύουσα και θέλουν να πάρουν μία γεύση από κάστρα, χωρίς, όμως, να τρέχουν μέχρι την άλλη άκρη της χώρας, τα κάστρα αυτά είναι ιδανική λύση.

Στην ιστορία μου δεν θα αναφερθώ στις Βερσαλλίες, καθώς έχουν ειπωθεί χιλιάδες πράγματα, όλοι ξέρουν τι εστί ανάκτορο των Βερσαλλιών και θεωρώ ότι για αυτόν που επισκέπτεται πρώτη φορά το Παρίσι μία επίσκεψη εκεί επιβάλλεται. Εξάλλου, στις Βερσαλλίες καταλαβαίνεις επακριβώς τι σημαίνει «γαλλικό ανάκτορο» και παίρνεις μία γερή δόση από πολυτέλεια και υπέροχους κήπους (γαλλικού στυλ).

Ξεκινάμε από το κάστρο του Malmaison, στα δυτικά του Παρισιού, το οποίο αποτέλεσε την κατοικία της περίφημης Ζοζεφίνας, της πρώτης συζύγου του Ναπολέοντα Βοναπάρτη. Η Ζοζεφίνα ξόδεψε μία τεράστια περιουσία για να ανακαινίσει το κτήριο, το οποίο βρισκόταν σε κακή κατάσταση όταν το αγόρασε, αλλά και για να διαμορφώσει τους εξωτερικούς χώρους σε έναν πανέμορφο και τεράστιο κήπο. Η αυτοκράτειρα λάτρευε τα φυτά και κυρίως τα τριαντάφυλλα και κατόρθωσε να φυτέψει στο Malmaison σπάνιες ποικιλίες ρόδων από όλο τον κόσμο. Παράλληλα, στον κήπο είχε συγκεντρώσει άγρια ζώα και πουλιά τα οποία κυκλοφορούσαν ελεύθερα, όπως ζέμπρες, κανγκουρό, μαύροι κύκνοι, λάμα, αντιλόπες κ.ά. (καλά, δεν χαλούσαν τα παρτέρια;; :haha::haha:)! Μετά το διαζύγιό της με τον στρατηλάτη, η Ζοζεφίνα κράτησε το Malmaison, όπου και έζησε έως το θάνατό της. Στη συνέχεια το κτήμα πέρασε από πολλά γαλαζοαίματα και μη χέρια και σήμερα ανήκει στο γαλλικό κράτος, λειτουργώντας ως μουσείο του Ναπολέοντα.
Όπως είναι φυσικό, λοιπόν, ο επισκέπτης περιδιαβαίνοντας τα δωμάτια του κάστρου μπορεί να πάρει μία ιδέα για τον τρόπο ζωής του υπάτου και της συζύγου του και να θαυμάσει έργα τέχνης της Ναπολεόντειας περιόδου: πίνακες, έπιπλα, γκραβούρες, μικροτεχνήματα και πολλά άλλα. Στον κήπο υπάρχει ακόμα ο ροδώνας της Ζοζεφίνας.
Γενικά το Malmaison είναι ένα συμπαθητικό κάστρο, αν και αρχιτεκτονικά δεν πιστεύω ότι παρουσιάζει κάτι το εντυπωσιακό ή το διαφορετικό από τα υπόλοιπα κάστρα που υπάρχουν γύρω από το Παρίσι. Έτσι, κατά τη γνώμη μου προσφέρεται κυρίως για όσους ενδιαφέρονται ειδικά για τη Ναπολεόντεια περίοδο, την τέχνη της. Ή έχει πολύ χρόνο στη διάθεσή του και θέλει να τα γυρίσει όλα!!! :lol:

Πάμε τώρα στο Fontainebleau, ένα από τα μεγαλύτερα κάστρα της χώρας! Κτισμένο από το Φραγκίσκο τον Α’ (που έκτισε και το Chambord), ήταν το αγαπημένο κάστρο του Λουδοβίκου του 14ου.

aimg440.imageshack.us_img440_4232_0011eh.jpg

Επιβλητικό, μεγαλειώδες και πολυτελές είναι οι πρώτες λέξεις που μου έρχονται στο μυαλό όταν περνάω μέσα από τα πολυάριθμα δωμάτια του ανακτόρου. Βαριές κουρτίνες κρέμονται από τα παράθυρα, χρυσές λεπτομέρειες διακοσμούν τις πόρτες και τους τοίχους, πανάκριβα έπιπλα βρίσκονται παντού. Κάτι σαν το αδελφάκι των Βερσαλλιών! Στη μεγαλοπρέπεια του ανακτόρου συνέβαλε ο Βοναπάρτης, ο οποίος το επέλεξε ως έδρα του κατά τη διάρκεια της εξουσίας του. Η επιλογή του Fontainebleau δεν ήταν τυχαία, καθώς, ύστερα από τη γαλλική επανάσταση και τον αποκεφαλισμό του Λουδοβίκου του 16ου, δεν επιθυμούσε η εξουσία του να συνδεθεί με τις Βερσαλλίες και τους πρώην ενοίκους της.
aimg254.imageshack.us_img254_9199_0010b.jpg

Αυτό που πραγματικά εντυπωσιάζει στο Fontainebleau είναι οι κήποι του. Οι λίμνες, οι καταρράχτες, τα αγάλματα, όλα είναι πανέμορφα και νομίζω ότι αξίζουν οπωσδήποτε μία βόλτα. Όταν επισκέφτηκα το ανάκτορο, ήταν καλοκαίρι και ο κόσμος που απολάμβανε τη βόλτα του ήταν πολύς. Οι περισσότεροι ήταν Παριζιάνοι και είχαν έρθει για να κάνουν ένα περίπατο στους κήπους και να ξαπλώσουν στο γρασίδι (μην δουν ήλιο οι Γάλλοι, αμέσως τρέχουν να ξαπλώσουν στα πάρκα!! :bleh::bleh::bleh:). Γενικά όμως το Fontainebleau δεν έχει τον κόσμο που συγκεντρώνουν οι Βερσαλλίες και μάλλον θεωρείται (εν μέρει δίκαια) υποδεέστερο από αυτές. Εξάλλου, η σχετικά δύσκολη πρόσβαση στο κάστρο (χρειάζεται τρένο) αποθαρρύνει τους περισσότερους τουρίστες, οι οποίοι προτιμούν να δουν τις διασημότερες Βερσαλλίες. Αξίζει, όμως, μία επίσκεψη...

aimg18.imageshack.us_img18_5244_0010ri.jpg

aimg690.imageshack.us_img690_5787_0010ii.jpg

 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Γιατι η προσβαση ειναι δυσκολη οταν χρησιμοποιεις το τρενο,οπως για το Φοντενεμπλο;Καλο κι αυτο...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.913
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom