Γαλλία Οδοιπορικό στα κάστρα της Γαλλίας...Ένα ταξίδι στον κόσμο του παραμυθιού!

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
850
Sceaux

Ένα από τα πράγματα που μου άρεσαν πολύ στο Παρίσι ήταν τα πανέμορφα πάρκα που υπήρχαν διάσπαρτα σε όλη την πόλη και προσέφεραν στιγμές ξεκούρασης, ηρεμίας και χαλάρωσης στους τυχερούς Παριζιάνους. Όποτε επισκεπτόμουν κάποιο από αυτά έβλεπα χαρούμενους ανθρώπους να τρέχουν (ανεξαρτήτως καιρικών συνθηκών-με βροχή, με χιονόνερο – το έχω δει κι αυτό :bleh:-, με ήλιο), να κάνουν πεζοπορία και ποδηλασία, να ξαπλώνουν στο γρασίδι απολαμβάνοντας το πικ νικ τους και τόσα άλλα… Στο δάσος της Βουλόνης, μάλιστα, είχα δει να κάνουν το καλοκαίρι βαρκάδα στις λίμνες! Ομολογώ ότι ζήλεψα που η Αθήνα δεν έχει να προσφέρει κάτι ανάλογο στους κατοίκους της (τουλάχιστον τόσο φροντισμένο όσο τα γαλλικά πάρκα).
Ένα πολύ όμορφο πάρκο, λοιπόν, βρίσκεται στην περιοχή Sceaux, μόλις 12 χλμ. νοτίως του κέντρου του Παρισιού. Το πάρκο αυτό δεν είναι τίποτα άλλο από τους κήπους του κάστρου του Sceaux και αποτελεί μία καλή λύση για όσους θέλουν να ξεφύγουν για λίγο από τους ρυθμούς της πόλης.

aimg9.imageshack.us_img9_1079_0014zp.jpg

Το ίδιο το κτήριο του κάστρου αποτέλεσε την οικία του μαρκήσιου Κολμπέρ, υπουργού του Λουδοβίκου του 14ου και στη συνέχεια πέρασε στην κυριότητα διάφορων αξιωματούχων και ευγενών. Κατά τη διάρκεια της γαλλικής επανάστασης καταστράφηκε και κτίστηκε εκ νέου στα μέσα του 19ου αιώνα. Σήμερα στεγάζει το μουσείο του Ιλ ντε Φρανς και η είσοδος σε αυτό, όπως και στους κήπους είναι δωρεάν!
Οι εσωτερικοί χώροι του κάστρου έχουν διαμορφωθεί με τέτοιο τρόπο, ώστε να εξυπηρετούν την προβολή των εκθεμάτων του μουσείου. Οπότε εκεί μην περιμένετε να δείτε ακριβά έπιπλα και διακοσμητικά. Τις αίθουσες του μουσείου κοσμούν κυρίως πίνακες Γάλλων ζωγράφων, καθώς και έργα τέχνης περιοδικών εκθέσεων.
Όμως, το πάρκο, το οποίο καταλαμβάνει μία τεράστια έκταση, είναι πραγματικά εντυπωσιακό. Σχεδιάστηκε από (μαντέψτε…όποιος το βρει κερδίζει χρυσούν ωρολόγιον :haha:) τον Λε Νοτρ (προφανώς είχε πάρει εργολαβία όλα τα κάστρα στην ευρύτερη περιοχή του Παρισιού :bleh::bleh:) και αποτελεί χαρακτηριστικό δείγμα γαλλικών κήπων του 17ου αιώνα.
Περπατώντας στους κήπους θαυμάζεις το μεγάλο κανάλι που εκτείνεται σε μήκος 1 χιλιομέτρου (!!), τις λίμνες, τα παρτέρια, τις κρήνες, τις απόλυτα συμμετρικές δεντροστοιχίες. Ας αφήσουμε όμως τις φωτογραφίες να μιλήσουν από μόνες τους…

aimg21.imageshack.us_img21_9226_30014i.jpg

aimg200.imageshack.us_img200_5452_20014.jpg

Το πάρκο είναι τόσο μεγάλο, ώστε ακόμα και το καλοκαίρι, που το επισκέπτονται πολλοί κάτοικοι της περιοχής, είναι σίγουρο ότι θα βρεις κάποιο ήσυχο μονοπάτι να περπατήσεις ανενόχλητος. Όταν το επισκέφτηκα ήταν χειμώνας και τα πεσμένα φύλλα στο χώμα, οι έρημες αλέες και τα ξερά δέντρα δημιουργούσαν μία πολύ μελαγχολική ατμόσφαιρα!

aimg641.imageshack.us_img641_316_0014wq.jpg
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.397
Πολύ όμορφο για περάτημα ποδήλατο κλ...μου άρεσε και μένα παρα πολύ και πήγαινα τακτικά ...εκει κοντά είναι και το Ελληνικό σχολείο στο Μαλαμπρύ ..
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Τι ομορφα βρε παιδι μου ..τι ομορφα ....αλλα αυτος ο καιρος ειναι μεγαλο ντιζαβανταζ.....
Πρεπει να περιμενεις με το ντουφεκι να κανει καλο καιρο δηλαδη..εε?
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Πανέμορφα τα τοπία!! Σα να περπατάω μαζί σου...
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
πραγματικά υπέροχα ....."ανοίγει" το μάτι αλλά και το μυαλό!!!!!

πόσο θα ήθελα να τα δω και απο κοντά!!!!!
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
850
Ευχαριστώ πολύ για τα καλά λόγια! :p:p

Τι ομορφα βρε παιδι μου ..τι ομορφα ....αλλα αυτος ο καιρος ειναι μεγαλο ντιζαβανταζ.....
Πρεπει να περιμενεις με το ντουφεκι να κανει καλο καιρο δηλαδη..εε?
Άστα Κλεοπάτρα μου... Πραγματικά νομίζω ότι το Λονδίνο έχει το όνομα, αλλά το Παρίσι τη χάρη από άποψη καιρού. Κάποια στιγμή έκανε περίπου έναν ολόκληρο μήνα να βγάλει ήλιο. Εγώ, η καημένη Ελληνίδα, είχα μελαγχολήσει! :bleh:
Χαρακτηριστικά, ένα καλοκαίρι που είχα περάσει εκεί είχε καλό καιρό μόνο την πρώτη εβδομάδα του Αυγούστου. Όλο τον υπόλοιπο μήνα, όπως και τον Ιούλιο είχε κρύο, συννεφιά και βροχή! Φυσικά δεν είναι πάντα έτσι, αλλά γενικά όπως το είπες! Τον ήλιο τον κυνηγάς με το ντουφέκι!! :haha::haha:
Στο τέλος βέβαια το συνηθίζεις, το παίρνεις απόφαση και από ένα σημείο και έπειτα δεν σε ενοχλεί τόσο..Γι' αυτό και οι Γάλλοι μόλις δουν λίγες ακτίνες ήλιου τρέχουν ξεκάλτσωτοι στα πάρκα!!! :haha::haha::haha:
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.397
ikarialover έχεις αφήσει επίσης τo πανέμορφο Parc de Saint Cloud, το κάστρο Saint Germain en Laye με το τεράστιο δάσος και τη πολύ ωραία θέα προς το Παρίσι και ένα μικρό πανέμορφο πάρκο στο νησί Saint Germain....αναμένω .....τις δικές μου φωτο πρέπει κάποτε να αποφασίσω να τις σκαναρω (πότε; :roll: ένα κιβώτιο φωτο)......
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
850
ikarialover έχεις αφήσει επίσης τo πανέμορφο Parc de Saint Cloud, το κάστρο Saint Germain en Laye με το τεράστιο δάσος και τη πολύ ωραία θέα προς το Παρίσι και ένα μικρό πανέμορφο πάρκο στο νησί Saint Germain....αναμένω .....τις δικές μου φωτο πρέπει κάποτε να αποφασίσω να τις σκαναρω (πότε; :roll: ένα κιβώτιο φωτο)......
Πωπω εκκρεμότητες!! :haha::haha: Στο πάρκο του Saint Cloud δεν τράβηξα φωτογραφίες (έπαθα κορεσμό από τα πολλά πάρκα :bleh:) και το κάστρο του Saint Germain μου ξέφυγε (άλλη φορά με το καλό)!! Οπότε σου αφήνω εσένα την ευθύνη να μας πεις για αυτά! Το αναλαμβάνεις;:p
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
850
Βασικά κοίταξα το Saint Germain στο internet και ίσως και να έχω πάει. Είδα ότι στεγάζει αρχαιολογικό μουσείο. Μήπως το μουσείο αυτό έχει κ παλαιολιθικά/νεολιθικά ευρήματα; Αν ναι, έχω πάει. Όπως και να έχει, δεν θυμάμαι σχεδόν τίποτα (εδώ καλά καλά δεν θυμάμαι αν έχω πάει :bleh::bleh:). Ολικό αλτσχάιμερ :bleh:
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.397
Ναι έχει δύο μουσεία αλλά δεν έχω πάει σε κανένα ..το ένα άνοιξε σχετικά πρόσφατα και το Αρχαιολογικό που καλύπτει παλαιλιθική εποχή και τέτοια ...
Ξέχασα να πω και για το Vincenne όπου είναι το chateaux, το park floral και το zoo και το δάσος και οι λίμνες και και και....και διηγώντας τα να κλαις...:D
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ευχαριστώ πολύ για τα καλά λόγια! :p:p



Άστα Κλεοπάτρα μου... Πραγματικά νομίζω ότι το Λονδίνο έχει το όνομα, αλλά το Παρίσι τη χάρη από άποψη καιρού. Κάποια στιγμή έκανε περίπου έναν ολόκληρο μήνα να βγάλει ήλιο. Εγώ, η καημένη Ελληνίδα, είχα μελαγχολήσει! :bleh:
Χαρακτηριστικά, ένα καλοκαίρι που είχα περάσει εκεί είχε καλό καιρό μόνο την πρώτη εβδομάδα του Αυγούστου. Όλο τον υπόλοιπο μήνα, όπως και τον Ιούλιο είχε κρύο, συννεφιά και βροχή! Φυσικά δεν είναι πάντα έτσι, αλλά γενικά όπως το είπες! Τον ήλιο τον κυνηγάς με το ντουφέκι!! :haha::haha:
Στο τέλος βέβαια το συνηθίζεις, το παίρνεις απόφαση και από ένα σημείο και έπειτα δεν σε ενοχλεί τόσο..Γι' αυτό και οι Γάλλοι μόλις δουν λίγες ακτίνες ήλιου τρέχουν ξεκάλτσωτοι στα πάρκα!!! :haha::haha::haha:
Χμ και ξανα χμ ..αν αυτα που μου λες αφορουν το καλοκαιρι φαντασου τι θα γινεται το χειμωνα (οχι μαλλον δε θελω να φανταστω:()
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
850
Χαχαχα! Ναι, τότε μάλλον έχω πάει..Είχε κάτι νεολιθικά οστά θυμάμαι και κάτι χάρτες στους τοίχους που απεικόνιζαν τον τρόπο ζωής των ανθρώπων της νεολιθικής εποχής. Μάλλον το έχω διαγράψει από τη μνήμη μου, επειδή ως κάστρο δεν παρουσίαζε κάποιο ιδιαίτερο ενδιαφέρον (τουλάχιστον σε σχέση με τα υπόλοιπα που είχα πάει). Όσο για τα πάρκα, πρέπει να κάνουμε μία διαφορετική ιστορία, στην οποία να περιγράφουμε τα πάρκα της ευρύτερης περιοχής του Παρισιού, τα οποία ήταν όλα υπέροχα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.273
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom