Γαλλία Οδοιπορικό στα κάστρα της Γαλλίας...Ένα ταξίδι στον κόσμο του παραμυθιού!

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Το τελευταιο καστρο ειναι οντως υπεροχο !
να ρωτησω κατι γιατι δεν εχω παει Γαλλια :οι Βερσαλλιες ποσο απεχουν απο την πολη του Παρισιου?
 

TAX78

Member
Μηνύματα
142
Likes
50
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
περίπου μισή ώρα (+- 10΄ αναλόγόγως από που είναι η αφετηρία σου) και άλλα 15΄περίπου λεπτά περπάτημα από το σταθμό μέχρι το ανάκτορο.
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
850
Υπεροχο αφιερωμα!
Ευχαριστώ πολύ! :p:p

Το τελευταιο καστρο ειναι οντως υπεροχο !
Πράγματι! Φυρί φυρί το πήγαινε ο Φουκέ να φυλακιστεί :bleh::bleh:

Αυτο το τελευταιο ειναι και το αγαπημενο μου!!!Την περιοδο του Α Παγκοσμιου πολεμου λειτουργησε σαν νοσοκομειο.Οι σταβλοι που βρισκονται στη δεξια, μπροστα απο το καστρο,πλευρα εχουν μετατραπει σε μουσειο αμαξων,με αξιολογα αντιπροσωπευτικα δειγματα,απο διαφορετικες χρονικες περιοδους.
Ευχαριστω.....
Κι εγώ ευχαριστώ για τη χρήσιμη πληροφορία που δεν τη θυμόμουν!
 

tai

Member
Μηνύματα
290
Likes
87
Ονειρεμένο Ταξίδι
το τελος του δρομου
ωραιοτατη περιγραφη. Μου εβαλες ιδεες για Castle tourism
 

deka

Member
Μηνύματα
471
Likes
347
Επόμενο Ταξίδι
Mama Africa
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού/Γουατεμάλα/Ν.Πάσχα
Άργησα αλλά τελικά το ανακάλυψα αυτό το εξαιρετικό αφιέρωμα στα κάστρα της Γαλλίας! :) Συγχαρητήρια!
Χάρηκα ιδιαίτερα που είδα και εικόνες από την αγαπημένη μου Βρετάνη! Στο Ζοσλάν δεν έχω πάει άλλα Βιτρέ και Φουζέρ ναι, και νομίζω ότι αξίζουν να τα επισκεφτεί κανείς! Όσο για το Ντινάν, τι να πρωτοπώ? Για το κάστρο, τη μεσαιωνική πόλη, τα δρομάκια? Θα πω μόνο ότι είναι μία από τις αδυναμίες μου! Ευχαριστώ, ikarialover, για τις όμορφες αναμνήσεις που μου έφερες στο μυαλό! :)
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
850
Άργησα αλλά τελικά το ανακάλυψα αυτό το εξαιρετικό αφιέρωμα στα κάστρα της Γαλλίας! :) Συγχαρητήρια!
Χάρηκα ιδιαίτερα που είδα και εικόνες από την αγαπημένη μου Βρετάνη! Στο Ζοσλάν δεν έχω πάει άλλα Βιτρέ και Φουζέρ ναι, και νομίζω ότι αξίζουν να τα επισκεφτεί κανείς! Όσο για το Ντινάν, τι να πρωτοπώ? Για το κάστρο, τη μεσαιωνική πόλη, τα δρομάκια? Θα πω μόνο ότι είναι μία από τις αδυναμίες μου! Ευχαριστώ, ikarialover, για τις όμορφες αναμνήσεις που μου έφερες στο μυαλό! :)
Σ΄ευχαριστώ πολύ! Και μένα το Ντινάν μου είχε αφήσει τις καλύτερες εντυπώσεις. Λες και ήταν βγαλμένο από παραμύθι! Κρίμα που είχα την παλιά μου φωτογραφική μηχανή και οι σκαναρισμένες φωτογραφίες δεν μπορούν να αποτυπώσουν τη μαγεία της περιοχής...
 

deka

Member
Μηνύματα
471
Likes
347
Επόμενο Ταξίδι
Mama Africa
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού/Γουατεμάλα/Ν.Πάσχα
Κρίμα που είχα την παλιά μου φωτογραφική μηχανή και οι σκαναρισμένες φωτογραφίες δεν μπορούν να αποτυπώσουν τη μαγεία της περιοχής...
Πρέπει κάποια στιγμή να καθίσω και να περάσω στην γκάλερυ και τις δικές μου φωτογραφίες... αλλά δεν προλαβαίνω... :rolleyes: ... θα το προγραμματίσω πάντως! Έχω φωτογραφικό υλικό και από το εσωτερικό των κάστρων του Ντινάν και του Βιτρέ! :bleh:
Καλή Κυριακή!
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.882
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Είναι καταπληκτικό το αφιέρωμα στα Γαλλικά Κάστρα. Ένα μεγάλο μπράβο και ένα ακόμα μεγαλύτερο Ευχαριστώ.
Προσωπικά έχω δει αρκετά εσωτερικά κάστρων και συνήθως περιορίζομαι στο εξωτερικό και στους κήπους, που κατά τη γνώμη μου έχουν και το μεγαλύτερο ενδιαφέρον. Εκεί δε που σε "κάθε χιλιόμετρο" (που λέει ο λόγος) έβλεπα και κάστρο ήταν στην ανεπανάληπτη περιοχή του Dordogne. Και μερικά ήταν απίστευτα όμορφα.
Όσον αφορά φωτογραφίες, εδώ έχω τις φωτογραφίες από Νορμανδία και Βρετάνη https://picasaweb.google.com/104516864688424120740/FRANCE2010BNormandieBretagne263032010

Εδώ από την περιοχή του ποταμού Dordogne https://picasaweb.google.com/104516864688424120740/FRANCE2010DPerigord3642010
όπου και φαίνονται οι πόλεις που αναφέρεις παραπάνω αλλά και άλλα κάστρα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.656
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom