Γαλλία Οδοιπορικό στα κάστρα της Γαλλίας...Ένα ταξίδι στον κόσμο του παραμυθιού!

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
850
Σ' ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια dimosf! Θα συμφωνήσω ότι στα περισσότερα κάστρα (υπήρχαν φυσικά και εξαιρέσεις) αυτό που μου "έμεινε" και με γοήτευσε ήταν το εξωτερικό τους, οι κήποι και τα πάρκα τους και λιγότερο η εσωτερική διακόσμηση. Είδα και τις φωτογραφίες σου,υπέροχες (βέβαια η συννεφιά συννεφιά στη Γαλλία!! :haha::haha:)! Η Dordogne είναι ένα στολίδι τελικά. Μακάρι κάποια στιγμή να πάω..
 

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χαβάη
Μπράβο πολύ καλή δουλειά! Ευελπιστώ στο μέλλον να έχω την ευκαιρία να τα επισκεφθώ κ εγώ. ΥΓ. Ένα πολύ Ωραίο κάστρο που πρόσφατα ανακάλυψα είναι το chateau Pierrefonds
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
850
Να είσαι καλά thgr! Δυστυχώς το Pierrefonds μου ξέφυγε!! Γενικά, πιστεύω ότι, αν σου αρέσουν τέτοιου είδους αξιοθέατα, όλα τα κάστρα είναι πανέμορφα..Παρόλο που μετά από ένα σημείο, αρχίζουν και μοιάζουν λίγο μεταξύ τους!!
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.085
Likes
23.672
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Θαυμάσια η ταξιδιωτική σου ιστορία.
Καταπληκτικές φωτογραφίες και πολύ σημαντικές πληροφορίες για την ιστορία κάθε κάστρου.
Έχω επισκεφτεί κάποια κάστρα στην περιοχή του Λήγηρα αλλά πολύ θα ήθελα να δω από κοντά το Vaux-le-Vicomte.
Ελπίζω ότο το Πάσχα που θα επισκεφτώ το Παρίσι να μπορέσω να το απολάυσω.
Μπράβο σου για την καταπληκτική δουλειά σου.
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
850
Chris7 σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια! Σου εύχομαι να μπορέσεις να επισκεφτείς το Vaux-le-Vicomte, αξίζει 1000%! Καλά ταξίδια!
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Απλά wowwww!!:clap:
Λατρευω τα καστρα!! Αχχχ επρεπε να ειχα γεννηθει σε αλλες εποχες...τελοσπαντων!!
Κοιτα να δεις που θα με κάνεις να ξαναπάω στη Γαλλία.........
Ευχαριστούμε πολύυυυυυυ!!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Κοιτα να δεις που θα με κάνεις να ξαναπάω στη Γαλλία.........
Μα, θα ξαναπάς στη Γαλλία. Και πολύ σύντομα από ό,τι δείχνει η αντίστροφή σου μέτρηση.:shock:

Όσο για την ιστορία σου ikarialover, αποφεύγω να τη διαβάσω για να μη θέλω να ξαναπάω στη Γαλλία.:lol:
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Μα, θα ξαναπάς στη Γαλλία. Και πολύ σύντομα από ό,τι δείχνει η αντίστροφή σου μέτρηση.:shock:

Χαχαχα με τη διαφορα οτι τωρα δε θα ξαναπαω στη Γαλλια, θα παω απλά (βλεπεις θα ειναι η πρωτη μου φορα στην εν λογω χωρα)!!! ;)
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
730
Likes
1.851
Επόμενο Ταξίδι
Λάος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Με βανάκι στη Νορβηγία
Μα, θα ξαναπάς στη Γαλλία. Και πολύ σύντομα από ό,τι δείχνει η αντίστροφή σου μέτρηση.:shock:

Όσο για την ιστορία σου ikarialover, αποφεύγω να τη διαβάσω για να μη θέλω να ξαναπάω στη Γαλλία.:lol:



Εγώ έκανα το "λάθος" και τη διάβασα. Κι από κει που έλεγα να κάτσω στ αβγά μου μέχρι το καλοκαίρι, ήδη σκέφτομαι πως θα βρω κανα πενθήμερο μέσα στο Μάη. Πολύ όμορφη περιγραφή!!!
 

rea

Member
Μηνύματα
57
Likes
15
Έχω μια ερώτηση να κάνω σχετικά με την υπέροχη περιοχή γύρω από τον Λίγηρα.Υπάρχει κάποιος οδηγός που θα μπορούσα να βρω στα Ελληνικά και να προετοιμάσω το ταξίδι μου ;
Το ψάχνω εδώ αλλά ίσως κάνω λάθος. Έχω καιρό να μπώ στο σαιτ και θα ήθελα την βοήθειά σας .
Ευχαριστώ πολύ.
Υ.Γ. Η καλύτερη περίπτωση είναι να πάει κανείς από Παρίσι και μετά να νοικιάσει αυτοκίνητο;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.712
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom