Οικονομικη κριση στο Παρισι

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Δηλαδή είναι εφικτό να βρεις δουλειά χωρις να γνωρίζεις καλά Γαλλικά;
Σχεδον καθολου γαλλικα. Μεχρι πριν μερικες μερες πιστευα πως ειναι αδυνατον, παρα μονο σε δουλειες που ο εργοδοτης ειναι απο τη χωρα σου ή εστω εχει μητρικη την αγγλικη, την οποια πρεπει να γνωριζεις καλα.
Δεν μπορεις βεβαια παντου αλλα υπαρχουν αρκετες δουλειες που απαιτουν τα ελαχιστα. Ισα ισα να λες δυο κουβεντες.
 

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Ασχέτως από αυτά που συζητάμε, πρέπει να είναι ωραία να ζεις σε μια τόσο όμορφη πόλη...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ασχέτως από αυτά που συζητάμε, πρέπει να είναι ωραία να ζεις σε μια τόσο όμορφη πόλη...
Εχει και πολλες ομορφιες, εχει και πολλες ασχημιες. Ως τουριστας κυκλοφορεις κυριως στις ομορφιες. Στην καθημερινοτητα βλεπεις και τις ασχημιες.
Εχει ομως πολλες αναισεις και δινει πολλες ευκαιριες.

Οι συναλλαγες με το δημοσιο δεν θα ελεγα πως ειναι πολυ ευκολοτερες απο την Ελλαδα αλλα αφ' ενος σχεδον ολα διευθετουνται μεσω ταχυδρομειου (ολες τις αιτησεις, τα παραπονα, πληρωμες κλπ) γινονται μεσω ταχυδρομειο ή ιντερνετ αφ' ετερου οι ιδιωτικοι υπαλληλοι ειναι το ιδιο αργοσχολοι ή και πιο αγενεις καποιες φορες απο τους δημοσιους (που μοιαζουν με τους Ελληνες δημοσιους υπαλληλους) που οι Γαλλοι δεν βρισκουν παραξενο τον τροπο που λειτουργει το δημοσιο τους.

Για να καταλαβεις πριν δεκα μερες περιπου ημουν στο τρενο και σε καποια φαση ο οδηγος το εγκαταλειπει και περιμεναμε στο σταθμο περιπου μιση ωρα μεχρι να ερθει αλλος. Αυτο ηταν κατι το φυσιολογικο για τους Γαλλους, δεν διαμαρτυρηθηκαν. Οποιος βιαζοταν απλα αναζητησε αλλο τροπο για να μετακινηθει. Οι υπολοιποι περιμεναν με ανυπομονησια αλλα διχως φωνες. Φαντασου τι θα ειχε συμβει σε αναλογη περιπτωση στην Ελλαδα.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
(η κοπέλα με το Β2 είχε πάρει το κρατικό ε; Το δίνω κι εγώ Μαιο και δεν έχει ουδεμία σχέση με το Delf . )
Tι εννοείς το κρατικό δεν έχει σχέση με το DELF; Το DELF το εκδίδει ινστιτούτο εκ μέρους του Υπουργείου Παιδείας της Γαλλίας άρα θεωρείται κρατικό πτυχίο-δίπλωμα.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Tι εννοείς το κρατικό δεν έχει σχέση με το DELF; Το DELF το εκδίδει ινστιτούτο εκ μέρους του Υπουργείου Παιδείας της Γαλλίας άρα θεωρείται κρατικό πτυχίο-δίπλωμα.
Φαντάζομαι εννοεί το δικό μας κρατικό δίπλωμα γλωσσομάθειας.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Α μάλιστα. Αυτό το πιστοποιητικό έχει ισχύ έξω απ' την Ελλάδα πχ σε άλλες χώρες της ΕΕ;
 

harilander

Member
Μηνύματα
559
Likes
456
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
Και αρχισαν να ακουγονται διαφορα: "Το πρωτο πραγμα που εμαθα στη δουλεια εδω ειναι c'est pas grave ( = δεν πειραζει)" (μαγειρας), "Τα πιατα φευγουν απο την κουζινα οπως να 'ναι. Αλλοτε λειπει κατι απο τη γαρνιτουρα, αλλοτε δεν ειναι καλα μαγειρεμενο, μπορει το πιατο να μην ειναι τοσο καθαρο ή να ειναι λιγο σπασμενο στη γωνια ή πολυ παλιο. Ουτε που μου κανει κανεις παρατηρηση. Στην αρχη τα προσεχα πολυ επειδη ετσι εμαθα στην Ελλαδα. Εκει δεν εφευγε πιατο απο την κουζινα αν δεν ηταν τελειο. Μετα ειδα πως δεν τους νοιαζει και σταματησα να ασχολουμαι" (βοηθος μαγειρα),

Και τωρα μπορειτε να κλαψετε...
να μας πεις σε πιο εστιατόριο δουλεύει να εχουμε το νου μας :D

εχω εξάδερφο που ζει στο Παρίσι (γεννημένος εκεί) και δουλεύει στον δήμο.Απ' αυτα που μου έχει πει οι δικοί μας δημόσιοι δεν είναι τίποτα μπροστά στους Γάλλους.Δουλεύει μόνο αυτός γιατί η γυναίκα του εχει να μεγαλώσει 3 παιδιά οπότε δυσκολεύονται λίγο :rolleyes:(για τα δικά τους δεδομένα), ας είναι καλά τα επιδόματα που πέρνουν, κατα τ'αλλα σχεδον κάθε χρόνο έρχωνται Ελλάδα.
Εχει ενα φίλο με 6 παιδιά ο οποιος δεν δουλεύει καθόλου γιατί τα λεφτά που παίρνει απο τα επιδόματα των παιδιων του φτάνουν να ζήσει!:shock:
Υστερα λενε εμας τεμπέληδες:mad:
 

Sailor Moon

Member
Μηνύματα
106
Likes
44
Εχω παθει πλακα!!Τι ειναι αυτα που διαβαζω!!!:shock:Κ εμεις ξεσκιζομαστε 8-9 ωρες 6ημερο για 460 ευρω και ρεπο οταν τα παρεις και αν!!!
Με τις συνθηκες δουλειας που περιγραφεις εριξα τρελο γελιο!!Δε το πιστευω!!
Απο αυριο εκμαθηση γαλλικων!!:clap:
 

thalia 35

Member
Μηνύματα
162
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Θέλω να βαρέσω το κεφάλι μου στον τοίχο.
(η κοπέλα με το Β2 είχε πάρει το κρατικό ε; Το δίνω κι εγώ Μαιο και δεν έχει ουδεμία σχέση με το Delf . )
(έχω προυπηρεσία ως σερβιτόρα στα νιάτα μου, δε με έχετε κι εμένα υπόψιν από Οκτώβρη :)
Και το παιδάκι μου το δίνει τον Μάιο. Καλή επιτυχία.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.433
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Και το παιδάκι μου το δίνει τον Μάιο. Καλή επιτυχία.
Ωχ,καταλαβα, σα τη μυγα μες το γαλα θα ειμαι η παλιογρια :D:D
Νορθ 666, το Κρατικό Πιστοποιητικό Γλωσσομάθειας *(ΚΠΓ) έχει ισχύ μόνο για την Ελλάδα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
να μας πεις σε πιο εστιατόριο δουλεύει να εχουμε το νου μας :D

εχω εξάδερφο που ζει στο Παρίσι (γεννημένος εκεί) και δουλεύει στον δήμο.Απ' αυτα που μου έχει πει οι δικοί μας δημόσιοι δεν είναι τίποτα μπροστά στους Γάλλους.Δουλεύει μόνο αυτός γιατί η γυναίκα του εχει να μεγαλώσει 3 παιδιά οπότε δυσκολεύονται λίγο :rolleyes:(για τα δικά τους δεδομένα), ας είναι καλά τα επιδόματα που πέρνουν, κατα τ'αλλα σχεδον κάθε χρόνο έρχωνται Ελλάδα.
Εχει ενα φίλο με 6 παιδιά ο οποιος δεν δουλεύει καθόλου γιατί τα λεφτά που παίρνει απο τα επιδόματα των παιδιων του φτάνουν να ζήσει!:shock:
Υστερα λενε εμας τεμπέληδες:mad:
Για να μπορεις να ζεις μονο απο τα επιδοματα αν εχεις 6 παιδια μου φαινεται δυσκολο εως αδυνατο αλλα αν κανεις φτωχη ζωη ισως μπορεις.
Αλλα ειναι αληθεια πως εχουν πολλα επιδοματα για τα παιδια που δινονται ασχετα αν δουλευεις ή οχι και βεβαια δεν συμπεριλαμβανονται στο μισθο τους ουτε συνδεονται με κανεναν τροπο με αυτον. Ειδικα οι οικογενειες με χαμηλα εισοδηματα στηριζονται πολυ αφου περα απο αλλα τους δινεται μεχρι και επιδομα για τα παιδια τους που πηγαινουν. Και εξασφαλιζεται και το καθημερινο τους φαγητο. Τα Γαλλακια τελειωνουν το απογευμα το σχολειο και τρων στο εστιατοριο του σχολειου με μικρη συμμετοχη αναλογα με τα εισοδηματα των γονιων.

Επισης περα απο τα επιδοματα (που ειναι αρκετα μεγαλα για οικογενειες με τρια παιδια και πανω) το γαλλικο κρατος δινει φορολογικες ελαφρυνσεις στις οικογενειες με παιδια. Σε αντιθεση με το ελληνικο κρατος που φροντισε να επιβαρυνει φορολογικα αυτες τις οικογενειες.

Παιδι στη Γαλλια θεωρεισαι μεχρι να κλεισεις το εικοστο ετος της ηλικιας σου (ενω παιρνεις καποια χρηματα και για ακομη ενα χρονο αν ζεις με τους γονεις σου) ή αν σπουδαζεις μεχρι τα 26 (εχοντας καποια προνομια μεχρι τα 28).

Κι αυτα που λεμε για τη Γαλλια ειναι μπροστα σε αυτα που κανουν αλλα κρατη. Οι στατιστικες του ΟΟΣΑ για τα χρηματα που ξοδευουν τα κρατη για τις κοινωνικες παροχες φανερωνουν την καταντια της Ελλαδας και την αδιαφορια των ελληνικων κυβερνησεων για τους Ελληνες. Η Ελλαδα βρισκεται παντουστις τελευταιες θεσεις αναμεσα σε χωρες οπως η Τουρκια, η Βραζιλια, η Χιλη και η Πολωνια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.836
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom