Οικονομικός προγραμματισμός ταξιδίου

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
αν τυχει και ταξιδεψετε με την aegean δειτε το τσαντακι που ανεφερα παραπανω....
Τέτοιο ακριβώς έχω και γω Ιωάννα, πολύ ελαφρύ και πρακτικό, παίρνει και το διαβατήριο, κλπ., ούτε ιδρώνει, και το φοράω πάντα με τον τρόπο που ανέφερα.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Oχι Kleopatra, είμαστε δύο!

ειμαι και εγώ....οπως και άλλοι νομίζω...

Η Bahari αναφερει στο ποστ της μια ωραια ιδεα για ενα τσαντακι

αν τυχει και ταξιδεψετε με την aegean δεστε το τσαντακι που ανεφερα παραπανω....ειναι τοσο ελαφρυ και δεν φαινεται ακομα και απο το λεπτο καλοκαιρινο μπλουζακι γιατι ειναι φτιαγμενο απο υλικο εσωρουχων και χωραει χρηματα και καρτες...
χιαστι στον ώμο κατω βεβαια απο το μπλουζακι και μεσα στο παντελονι η την φουστα....οπως ακριβως λεει ο babaduma..
Που καλε μεσα στο παντελονι?:shock:
Θα λεμε ...συγνωμη ενα λεπτο να ξεκουμπωθω για να σας πληρωσω.:haha:
 

harilander

Member
Μηνύματα
559
Likes
462
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
Οικονομια φιλοι μου ..οικονομια!
Γιατι ανα 2-3 μηνες με πιανει μανια να ταξιδευω ..παναθεμα με!
πόση άλλη οικονομία;απο που να κόψουμε;:(
τώρα που δεν έχω λεφτά με πιάνει συνέχεια αυτή η μανία για ταξίδια και όσο βλέπω οτι δεν υπάρχει φως στον ορίζοντα τόσο περισότερο φουρκίζωμαι.
Ευτυχώς που τουλάχιστον 2 φορες τον μήνα κάνω καποιο επαγγελματικο ταξίδι αυθημερον και οταν είμαι στο αμάξι ή στο αεροπλάνο αυθυποβάλω τον εαυτό μου οτι κανω διακοπες!!
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Αναρωτιέμαι που το κρεμάμε-κρύβουμε το καλοκαίρι...:D
Που καλε μεσα στο παντελονι?:shock:
Θα λεμε ...συγνωμη ενα λεπτο να ξεκουμπωθω για να σας πληρωσω.:haha:
Εγώ, όπως έγραψα και παραπάνω, το κρεμάω από το λαιμό (δεν έχω δοκιμάσει να το βάλω χιαστί) και το βάζω μπροστά μέσα από το παντελόνι, οπότε, ναι, όταν θέλω να βγάλω κάποια έξτρα χρήματα (γιατί έτσι κι αλλιώς έχω χρήματα στο πορτοφόλι μου) για κάτι ξαφνικό που προέκυψε και δεν είχα υπολογίσει, "ανασύρω" το τσαντάκι από το παντελόνι (πως κάνουν με τον κουβά στο πηγάδι; ε, κάτι παρόμοιο:haha:), χωρίς να ξεκουμπωθώ:D. Μετά το ξαναβάζω μέσα στο παντελόνι και ούτε γάτα ούτε ζημιά:lol:
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Που καλε μεσα στο παντελονι?:shock:
Θα λεμε ...συγνωμη ενα λεπτο να ξεκουμπωθω για να σας πληρωσω.:haha: __________________
εσυ που μπορεις να φανταστεις..οταν καποιος λεει μεσα στο παντελόνι? και μαλιστα μιλαει για τσαντάκι?
φυσικά στο υψος της ζώνης......
 

kosdan

Member
Μηνύματα
149
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Ελλαδα!!
Ταξίδι-Όνειρο
Διαστημα
Οικονομικός προγραμματισμός ταξιδίου by me:
εχω εναν κουμπαρα (οταν ημουνα μικρος και καποιος μου ελεγε οτι ειχε κουμπαρα τον κοροιδευα,μεγαλη μπουκια λεει ο λαος μας και εχει δικιο)οπου το βραδυ που ερχομαι σπιτι πεταω μεσα οτι ψηλα εχω στη τσεπη(λιανα) και ας χρειαστη την επομενη να χαλασω και 10ευρω για 1 ευρω.
Να παρω λεφτα απο εκει πολυ σπανιο,μονο σε ειδικες περιστασεις.
Αυτο το ξεκιναω απο τι στιγμη οπου εχω αποφασισει που θα παω,δηλ. αρκετους μηνες πριν.
Απλος ετσι βγαζω ενα μερος απο το κοστος των εισητηριων
Αν ομως τυχη ταξιδι απο το πουθενα,ξαφνικο,απλως αλαζω τις προτερεοτητες μου!!(καπως ετσι γραφεται)
Στο ταξιδι περνω παντα μετρητα αλλα και καρτα για παν ενδεχομενο,αλλα οτι κανω το κανω με μετρητα.
Η καρτα μονο αν ξεμεινω αλλα προσπαθω να μην μου τυχη!!

Αυτα......

(Κλεο το θυμηθηκα δεν εχεις να πεις,αυτααα!!)
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Καλά εννοείται ότι αυτό το τσαντάκι το έχω κι εγώ..Θα σημειώσω ότι παίρνω πάντα όλα τα λεφτά και έγγραφα μαζί μου και τα κουβαλάω σαν την άδικη κατάρα εδώ κι εκεί. Μέγα λάθος νομίζω, αλλά τα ξενοδοχεία μου γεννούν ανασφάλεια. Μια φορά αποφάσισα να τα αφήσω (εννοείται κλειδωμένα στη βαλίτσα) σε ένα καλό ξενοδοχείο της Μασσαλίας και γυρίζοντας μετά από δέκα ώρες βρήκα την πόρτα ανοιχτή..Και ήταν garden hotel! Δηλαδή η πόρτα άνοιγε απευθείας στον κοινόχρηστο κήπο! Γάλλοι βέβαια, σιγά μη παραδεχτούν το λάθος..ένα excuse-nous και ότι έφταιγε η πρωινή καθαρίστρια που δεν έκλεισε καλά την πόρτα...
Επίσης έχω κάνει και αυτό με τα λεφτά μέσα από το παντελόνι! Πατέντα μαμάς: χειροποίητο ή αγοραστό υφασμάτινο πορτοφολάκι πιασμένο με μεγάλη παραμάνα πίσω από την τσέπη του τζιν..

Και κάτι off topic: νομίζω θα βοηθούσε αρκετούς που ονειρεύονται ταξίδια αλλά τα θεωρούν ανέφικτα οικονομικώς, να συμπληρώναμε στις ταξιδιωτικές ιστορίες και το κόστος κάθε ταξιδιού. Φυσικά κυμαίνεται, αλλά πιστέψτε με βοηθάει πολύ κόσμο να έχει ένα μπούσουλα! Σε μια ταξιδιωτική ιστορία για Ελβετία (νομίζω της ioannas balla?) το ανέφερε και ήταν σούπερ χρήσιμο!
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Επίσης έχω κάνει και αυτό με τα λεφτά μέσα από το παντελόνι! Πατέντα μαμάς: χειροποίητο ή αγοραστό υφασμάτινο πορτοφολάκι πιασμένο με μεγάλη παραμάνα πίσω από την τσέπη του τζιν..
Μόνο που σε αυτήν την περίπτωση ελέγχεις το πορτοφολάκι πολύ δύσκολα. Δεν μπορείς να το βλέπεις δηλαδή... Άσε που είναι πολύ δύσκολο, αν κάποια στιγμή της ημέρας θελήσεις να ξοδέψεις περισσότερα χρήματα απ' ότι αρχικά είχες υπολογίσει, να το "ανασύρεις" από την πίσω μεριά της κωλότσεπης...
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Όχι όχι δεν κατάλαβες! Είναι πιο αστείο από αυτό που φαντάστηκες! Η μαμά έκανε το εξής: μας έβαζε ένα πορτοφολάκι πιασμένο πίσω από την εσωτερική πλευρά των μπροστινών τσεπών του τζιν! Δηλαδή ουσιαστικά το ένιωθες ανά πάσα στιγμή ψηλά στο μηρό σου, και δε φούσκωνε καθόλου γιατί είναι ακρβώς στο σημείο που κανονικά ψιλοφουσκώνουν οι τσέπες. Στην τσάντα έχεις τα λεφτά της ημέρας και τα υπόλοιπα εκεί. Φυσικά - όσο πρακτικό κι αν ήταν - ένιωθα αρκετά αστεία!
Σημειώνω ότι το πρώτο ταξίδι που έκανα μόνη ήταν στα 15 μου οπότε η μαμά δεν ησύχαζε αλλιώς..
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
(σημείωση): πέρα από την πλάκα, δεν ήταν και τόσο κακή η ιδέα της μαμάς, άσχετα που λόγω ντροπής την κατήργησα. Κυρίως γιατί χρησιμοποιούσαμε ένα πορτοφολάκι υφασμάτινο με φερμουάρ, επομένως αν το έπιανες με την παραμάνα ανάποδα, δηλαδή το φερμουάρ να ακουμπάει το μηρό σου, ουσιαστικά χρειαζόταν μόνο να ...πας λίγο στα γρήγορα τουαλέτα, να ξεκουμπωθείς και έβγαζες λεφτά ανοίγοντας το φερμουάρ χωρίς ούτε καν να βγάλεις την παραμάνα.
Άντε πολύ την παίνεψα τη μαμά απόψε..
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Εγώ πάντως παιδιά, επειδή διαβάζω ότι όλοι έχετε τα χρήματα σε πορτοφόλι κλπ, θέλω να πώ ότι κρατάω πορτοφόλι για τις κάρτες, αλλά τα μετρητά συνήθως τα μοιράζω στις 2 τσέπες του τζιν μου. Έχω συνηθίσει έτσι και το θεωρώ ασφαλές. Δε γίνεται να με κλέψουν έτσι και να μην το καταλάβω. Βέβαια προσέχω και το τσαντάκι που κρατάω για τις κάρτες, αλλά πες πως το κλέβουν τις ακυρώνω αμέσως, αλλά τουλάχιστον δε θα στεναχωριέμαι για τα μετρητά που όσο να'ναι, κάποιο σεβαστό ποσό κρατάω και πάνω μου...
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Για σας τους αντρες Αντωνη πιστευω οτι βολευουν πολυ και τα παντελονια στρατιωτικου τυπου με τις τρεπες στα πλαγια που κυκλοφορουν και σε χειμερινη και σε καλοκαιρινη βερσιον.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.265
Μηνύματα
885.706
Μέλη
38.946
Νεότερο μέλος
Delmary

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom