Οικονομικός προγραμματισμός ταξιδίου

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Την περνάνε στο μηχάνημα της πιστωτικής κάρτας και εισάγεις το pin.
Το έχω συναντήσει και στο Παρίσι και πρόσφατα στα supermarkets μας εδώ!
Τονίζω μηδέν κόστος ακόμη και εκτός Ε.Ε.
;)
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.155
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Την περνάνε στο μηχάνημα της πιστωτικής κάρτας και εισάγεις το pin.
Το έχω συναντήσει και στο Παρίσι και πρόσφατα στα supermarkets μας εδώ!
Τονίζω μηδέν κόστος ακόμη και εκτός Ε.Ε.
;)
Προφανως εννοεις μηδεν κοστος για προμηθειες.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
δυστυχως ναι.
ο νομος ειναι πολυ ελαστικος οταν δεν υπαρχει βια.
Αν χρησιμοποιησει βιαιο τροπο για να σου παρει το πορτοφολι η την
τσαντα τοτε παει φυλακη.
Γι αυτο τα φαινομενα βιας εδω ειναι λιγα και περνουν ντοκτορα στις κλοπες:roll:
Εμ γιαυτο γινονται τοσες κλοπες !
Ελεος !Μηπως πρεπει επιτελους να κανουν κατι γιαυτο?
Αυτα.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.889
Likes
26.909
Εμ γιαυτο γινονται τοσες κλοπες !
Ελεος !Μηπως πρεπει επιτελους να κανουν κατι γιαυτο?
Αυτα.
στη εφημεριδα πριν λιγο καιρο ειχε ενα αρθρο πανω στο θεμα αυτο
που ελεγε οτι η κυβερνηση σκεφτεται την τροποποιηση του νομου με ποινες
πιο αυστηρες
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.678
Likes
16.466

Η χρήση χρεωστικής κάρτας έξω είναι πολύ διαδεδομένη. Εγώ όσο καιρό έμενα στο Παρίσι έβλεπα πάρα πολλούς ακόμα και σε περίπτερα και σε cafe να χρησιμοποιούν χρεωστική (για να μη δώσουν μπουρμπουάρ;) . Βασικά πρέπει να έχεις υπόλοιπο στο λογαριασμό σου εννοείται, και με κάθε συναλλαγή γίνεται αυτόματα η αφαίρεση από τον λογαριασμό σου. Απλά πατάς το pin. Είναι σαν να βγάζεις λεφτά εκείνη την ώρα και να πληρώνεις αμέσως το ακριβές ποσό. Στα super market σε κοίταζαν όπως η αγελάδα το τρένο αν πλήρωνες μετρητά.
Μέχρι ο υδραυλικός που ήρθε στο σπίτι για μια βλάβη με ρώτησε θα πληρώσετε μετρητά η με κάρτα. Με κάρτα του λέω (να δω ρε μπαγάσα τι θα κάνεις;). Οπότε βγάζει το ασύρματο μηχανάκι γράφει κάτι τις και μου λέει χτύπα το pin, και μετά τον κοίταγα εγώ όπως η αγελάδα το τρένο.:shock:
 

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κόσμος όλος.
Δάνειο για ταξίδι? Μάλλον υπερβολικό ακούγεται...
Εγώ ξεχρεώνω πάντα τα "προ" ταξιδιού με χρεωστική που την έχω σχεδόν αποκλειστικά για ταξίδια και γενικά για χρήση στο ιnternet. (υδραυλικό δεν έτυχε να πληρώσω ακόμα :D) Δηλαδή, αεροπορικά, ξενοδοχεία, τυχόν ενοικιάσεις συτοκινήτων, οργανώμένες εκδρομές κ.λ.π., πάντα τα κλείνω με αυτήν. Κανονική πιστωτική δεν είχα ποτέ γιατί γενικά θεωρώ μεγάλο βραχνά τις δόσεις και γενικά την διαδικασία αποπληρωμής.
Τώρα, πριν απο κάθε ταξίδι, γίνεται πολύ οικονομία (πολύ όμως) γιατί οι εποχές είναι δύσκολες και τα μισθά πετσοκομμένα... :mad:
Κατά την διάρκεια του ταξιδιού, παίρνω μαζί όλο το κομπόδεμα και το κουβαλάω μαζί μου όπου κι αν πάω (ναι κι όμως) γιατί φοβάμαι να το αφήσω στο ξενοδοχείο...Έτσι λοιπόν, κάθε πρωί που ξυπνάω υπολογίζω πάνω κάτω πόσα χρήματα θα χρειαστώ για όλη την ημέρα, τα βάζω στο πορτοφόλι μου και για τα υπόλοιπα έχω αγοράσει ενα μικρό τσαντάκι χιαστί (που το περνάω μέσα απο τα ρούχα) στο οποίο εκτός απο τα υπόλοιπα χρήματα βάζω ταυτότητες, κάρτες και γενικά όλα αυτά που θα δυσκολευτώ να αντικαταστήσω σε περίπτωση κλοπής ή απώλειας.
Ευτυχώς δηλαδή που υπάρχουν και αυτά τα τσαντάκια διαφορετικά θα τα έβαζα στο βρακί μου. :D:haha:
 

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κόσμος όλος.
Και ελεγα τελικα οτι μονο εγω κουβαλουσα εξτρα τσαντακι κατω απο τα ρουχα.
Μπραβοοοο!!

Oχι Kleopatra, είμαστε δύο!
Προσωπικά, με έχει βολέψει αυτός ο τρόπος και δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα όμως έτυχε να το κάνω μόνο χειμώνα μέσα απο μπουφάν. Αναρωτιέμαι που το κρεμάμε-κρύβουμε το καλοκαίρι...:D
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Oχι Kleopatra, είμαστε δύο!
Προσωπικά, με έχει βολέψει αυτός ο τρόπος και δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα όμως έτυχε να το κάνω μόνο χειμώνα μέσα απο μπουφάν. Αναρωτιέμαι που το κρεμάμε-κρύβουμε το καλοκαίρι...:D
Από τον ώμο, αλλά μέσα από το μπλουζάκι. Κρέμεται στο πλάι και ούτε φουσκώνει, ούτε φαίνεται, ούτε σου φεύγει.
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Oχι Kleopatra, είμαστε δύο!

ειμαι και εγώ....οπως και άλλοι νομίζω...

Η Bahari αναφερει στο ποστ της μια ωραια ιδεα για ενα τσαντακι

αν τυχει και ταξιδεψετε με την aegean δεστε το τσαντακι που ανεφερα παραπανω....ειναι τοσο ελαφρυ και δεν φαινεται ακομα και απο το λεπτο καλοκαιρινο μπλουζακι γιατι ειναι φτιαγμενο απο υλικο εσωρουχων και χωραει χρηματα και καρτες...
χιαστι στον ώμο κατω βεβαια απο το μπλουζακι και μεσα στο παντελονι η την φουστα....οπως ακριβως λεει ο babaduma..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.265
Μηνύματα
885.706
Μέλη
38.946
Νεότερο μέλος
Delmary

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom