Γενικά Οικονομικότεροι ευρωπαϊκοί προορισμοί;

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.127
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ταξίδι-Όνειρο
Κιλιμάντζαρο
Δεν την εχω στα οικονομικα την Ιορδανια. Τα αλλα ναι μαλλον.
Η Αιγυπτος δεν με ελκυει σε τιποτε, δεν μ αρεσουν τα αρχαια.
Ιορδανία 5 μέρες μου είχε βγει 450 ευρώ το άτομο πριν 2 χρόνια με 60 ευρώ αεροπορικά για Aqaba με το μεγάλο έξοδο να είναι η Πέτρα. Δεν τον λες και ακριβό προορισμό για αυτό που προσφέρει.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.017
Likes
40.988
Ιορδανία 5 μέρες μου είχε βγει 450 ευρώ το άτομο πριν 2 χρόνια με 60 ευρώ αεροπορικά για Aqaba με το μεγάλο έξοδο να είναι η Πέτρα. Δεν τον λες και ακριβό προορισμό για αυτό που προσφέρει.
Πριν 2 χρονια ταξιδευαμε τζαμπα συγκριτικα. Επιπλεον το οτι λογω δουλειας ταξιδευω μονο σε σχολικες διακοπες ανεβαζει κατακορυφα τα κοστη. Δεν μπορω να το συγκρινω με καποιον που πηγε πχ Μαρτη.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Πριν 2 χρονια ταξιδευαμε τζαμπα συγκριτικα. Επιπλεον το οτι λογω δουλειας ταξιδευω μονο σε σχολικες διακοπες ανεβαζει κατακορυφα τα κοστη. Δεν μπορω να το συγκρινω με καποιον που πηγε πχ Μαρτη.
Καλα πας κ με μιλια αν θες και οι φοροι ειναι πολυ λιγοι μαλιστα. Απλα δεν πας καλοκαιρι γιατι θα πεθανεις απο τη ζεστη. Πασχα, Χριστουγεννα ή Φωτα μια χαρα θα ειναι ομως. Προφανως δεν το εχεις σκεφτει ή δεν σε ενδιαφερει.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.017
Likes
40.988
Καλα πας κ με μιλια αν θες και οι φοροι ειναι πολυ λιγοι μαλιστα. Απλα δεν πας καλοκαιρι γιατι θα πεθανεις απο τη ζεστη. Πασχα, Χριστουγεννα ή Φωτα μια χαρα θα ειναι ομως. Προφανως δεν το εχεις σκεφτει ή δεν σε ενδιαφερει.
Καναδυο χρονακια θελω ακομη να ξεμπλεξω απο υποχρεωσεις σχολικου τυπου και θα το σκεφτω κι ετσι.
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.269
Likes
7.869
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Καναδυο χρονακια θελω ακομη να ξεμπλεξω απο υποχρεωσεις σχολικου τυπου και θα το σκεφτω κι ετσι.
...... δεν το κατάλαβα αυτό ? δευτέρα λυκείου πας και τελειώνεις ?
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
516
Likes
856
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Τουρκια μονοδρομος φετος! για οσους δεν εχουν λαβει Power - Dental Travel κλπ Pass!!!
ελλαδα απλησιαστη!!! το ιδιο και αλλες βαλκανικες χωρες που ανεβαινει το βιοτικο τους επιπεδο με ταχυτητα!!!!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.017
Likes
40.988
Το θέμα είναι: ήρθε για να μείνει η παρούσα κατάσταση ή θα εξομαλυνθεί μόλις "εκπνεύσει" η μεγάλη aftercovid ζήτηση και το ενεργειακό;
Αν δεις την Ελλαδα να βουλιαζει στον τουρισμο απο εξω ενω ειναι διπλασιες οι τιμες στα αεροπορικα και τα δωματια, αυτο θα συμβαινει γιατι οι λοιποι ευρωπαιοι μπορουν να το αντεξουν λογω αυξησεων που πηραν για να ισοσταθμισουν τον πληθωρισμο.
Αρα θα συνεχιστει εξ αιτιας τους και εμεις θα δυσκολευομαστε να προσαρμοστουμε στα νεα δεδομενα λογω πενιχρων αυξησεων των εισοδηματων.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
Τουρκια μονοδρομος φετος! για οσους δεν εχουν λαβει Power - Dental Travel κλπ Pass!!!
ελλαδα απλησιαστη!!! το ιδιο και αλλες βαλκανικες χωρες που ανεβαινει το βιοτικο τους επιπεδο με ταχυτητα!!!!
Δε πιστευω να την ενδιαφερει καμια ελληνικη κυβερνηση ο εγχωριος τουριστας,παντα στον εισαγωμενο τουριστα εδινε βαση και θα δινει...εσυ ψωμολυσα κ μην πας διακοπες αρκει που θα ρθει ο τουριστας να αφησει τα ευρουλακια του στο κρατος!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αν δεις την Ελλαδα να βουλιαζει στον τουρισμο απο εξω ενω ειναι διπλασιες οι τιμες στα αεροπορικα και τα δωματια, αυτο θα συμβαινει γιατι οι λοιποι ευρωπαιοι μπορουν να το αντεξουν λογω αυξησεων που πηραν για να ισοσταθμισουν τον πληθωρισμο.
Αρα θα συνεχιστει εξ αιτιας τους και εμεις θα δυσκολευομαστε να προσαρμοστουμε στα νεα δεδομενα λογω πενιχρων αυξησεων των εισοδηματων.
Στα δωμάτια δεν είναι διπλάσιες οι τιμές σε σχέση με πέρυσι. Οι αυξήσεις είναι της τάξεως του 0-10%. Φυσικά και υπάρχουν και οι εξαιρέσεις με μεγαλύτερες αυξήσεις αλλά είναι ελάχιστες. Είναι αρκετά κατώτερες του πληθωρισμού και αστείες σε σχέση με τις αυξήσεις των εξόδων των καταλυμάτων (ειδικά σε σύγκριση με αυτές σε ενέργεια, οικοδομικά υλικά και εργασίες και τρόφιμα ).

Ο,τι οι κυβερνήσεις άλλων χωρών κάλυψαν τις ανατιμήσεις και τα ελληνικά ξενοδοχεία στην συντριπτική πλειοψηφία θα έχουν ξένους τουρίστες είναι πραγματικότητα αλλά δεν ευθύνονται τα ξενοδοχεία για αυτό.

Ευθύνεται κυρίως η κάκιστη οικονομική κατάσταση των περισσοτέρων Ελλήνων αλλά και οι ίδιοι οι Έλληνες που πολλές φορές αναζητούν πολυτέλεια και παροχές σε πολύ χαμηλές τιμές.

Στοριταιμ

Πριν δύο μήνες περίπου μίλησα με κυρία όπου ήθελε να έρθει στο ξενοδοχείο μας και να πληρώσει με την κάρτα του τουρισμός για όλους. Αρχικά ζήτησε να έρθει για 2 διανυκτερεύσεις Παρασκευή και Σάββατο και να φύγει αργά το απόγευμα της Κυριακής όπως μου είπε. Της εξήγησα πως μπορεί να αφήσει τα πράγματα της στο χώρο αποσκευών για όση ώρα θέλει αλλά το δωμάτιο θα πρέπει να αδειάσει στις 11 για να καθαριστεί και να είναι έτοιμο για τους επόμενους επισκέπτες (εκτός κι αν ήθελε να πληρώσει και την Κυριακή). Μου είπε πως θα ήθελε να κάνει ένα ντους μετά το μπάνιο στη θάλασσα και μετά έπρεπε να πάει σε γάμο αλλά δεν θα ήθελε να πληρώσει (πράγμα που το καταλάβαινα). Της πρότεινα να χρησιμοποιήσει τις ντουζιέρες της πισίνας και να ντυθεί στα αποδυτήρια. Μου λέει και "που θα βαφτώ;". Της λέω πως υπάρχουν τουαλέτες στο λόμπι ή μπορούμε να της κλείσουμε ένα ραντεβού με τη μακιγιέρ να τη βάψει. Με πληρωμή; Με ρωτάει. Ναι της λέω. "Και που θα φτιάξω τα μαλλιά;" μου λέει. "Να κλείσουμε ραντεβού και με την κομμώτρια" της λέω. "Καλά" μου λέει "αλλά δεν θέλω να πληρώσω". "Τότε δεν έχω λύση για τα μαλλιά" της λέω. "Σας παίρνω ξανά σε λίγο" μου λέει. 2-3 μέρες μετά με ξαναπαίρνει και ήθελε να κλείσει το δωμάτιο για Παρασκευή και Σάββατο. Της δίνω προσφορά και έπρεπε να πληρώσει κάποια έξτρα χρήματα+6€ για το φόρο διαμονής. " Α δεν θέλω να πληρώσω τίποτα πέρα από τα χρήματα της κάρτας" μου λέει. Της προτείνω να της κλείσω δωμάτιο στο άλλο μας ξενοδοχείο που είναι οικονομικότερο και για 2 βράδια έφτανε η κάρτα. Μου λέει πως είναι μακριά. Της λέω πως είναι 300 μέτρα από την κεντρική πλατεία και μόλις λίγα μέτρα από την αγορά. "Είναι μακριά από τη θάλασσα" μου λέει (800 μέτρα). ΟΚ λέω και της προτείνω να μείνει στα ενοικιαζόμενα δωμάτια που είναι πιο κοντά και θα μπορούσε να κρατήσει το δωμάτιο και την Κυριακή. "Ενοικιαζόμενα; Με πισίνα;" μου λέει υποτιμητικά. Της λέω πως έχουν πισίνα. Με ρωτάει για πρωινό. Της λέω δυστυχώς όχι. Μου λέει ευχαριστώ και το κλείνει.
Με ξαναπαίρνει το Πάσχα (ανήμερα μεσημέρι). Τελικά μου λέει πως επειδή δεν βρήκαν κάτι που να τους βολεύει θα έρθουν στο ξενοδοχείο (μας έκανε και χάρη ) μόνο για το Σάββατο όμως. Εμείς κρατήσεις μόνο για Σάββατο δεν κάνουμε αλλά επειδή με πέτυχε σε κέφια δεν την απερριψα απλά της ζήτησα να με ξανακαλεσει την Τρίτη που θα είμαι στο ξενοδοχείο και να μιλήσει μαζί μου για την κράτηση. Πριν κλείσει το τηλέφωνο μου λέει "Μην το δώσετε όμως το δωμάτιο. Μου είχατε πει 220€ για Παρασκευή και Σάββατο οπότε 110€ μόνο για το Σάββατο". Της εξηγώ πως η τιμή αφορούσε 2 διανυκτερεύσεις και πως συνήθως τα Σάββατα οι τιμές είναι μεγαλύτερες οπότε μπορεί να στοιχίσει 120€ ή και 130€ αλλά θα της το έλεγα την Τρίτη καθώς δεν θυμόμουν. "Α, αν είναι περισσότερο τότε δεν θα φτάσει η κάρτα και για την κομμώτρια και τη μακιγιέρ, δεν με βολεύει ". Της λέω πως "έτσι κι αλλιώς η κομμώτρια και η μακιγιέρ είναι ανεξάρτητες συνεργάτιδες και πληρώνετε απ' ευθείας σε αυτές". "Καλά θα δω τι θα κάνω" μου λέει καχύποπτα και κάπως νευριασμενα "τότε ο,τι περισσέψει από το δωμάτιο θα το χαλάσουμε σε ποτά". "Δυστυχώς, δεν μπορεί να χρεωθεί η κάρτα για καμία άλλη υπηρεσία πέρα της διαμονής", της λέω. "Δεν θέλετε Έλληνες πελάτες " μου λέει, αυτή τη φορά εμφανώς νευριασμένη και μου το κλείνει.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.017
Likes
40.988
Στα δωμάτια δεν είναι διπλάσιες οι τιμές σε σχέση με πέρυσι. Οι αυξήσεις είναι της τάξεως του 0-10%. Φυσικά και υπάρχουν και οι εξαιρέσεις με μεγαλύτερες αυξήσεις αλλά είναι ελάχιστες. Είναι αρκετά κατώτερες του πληθωρισμού και αστείες σε σχέση με τις αυξήσεις των εξόδων των καταλυμάτων (ειδικά σε σύγκριση με αυτές σε ενέργεια, οικοδομικά υλικά και εργασίες και τρόφιμα ).

Ο,τι οι κυβερνήσεις άλλων χωρών κάλυψαν τις ανατιμήσεις και τα ελληνικά ξενοδοχεία στην συντριπτική πλειοψηφία θα έχουν ξένους τουρίστες είναι πραγματικότητα αλλά δεν ευθύνονται τα ξενοδοχεία για αυτό.

Ευθύνεται κυρίως η κάκιστη οικονομική κατάσταση των περισσοτέρων Ελλήνων αλλά και οι ίδιοι οι Έλληνες που πολλές φορές αναζητούν πολυτέλεια και παροχές σε πολύ χαμηλές τιμές.

Στοριταιμ

Πριν δύο μήνες περίπου μίλησα με κυρία όπου ήθελε να έρθει στο ξενοδοχείο μας και να πληρώσει με την κάρτα του τουρισμός για όλους. Αρχικά ζήτησε να έρθει για 2 διανυκτερεύσεις Παρασκευή και Σάββατο και να φύγει αργά το απόγευμα της Κυριακής όπως μου είπε. Της εξήγησα πως μπορεί να αφήσει τα πράγματα της στο χώρο αποσκευών για όση ώρα θέλει αλλά το δωμάτιο θα πρέπει να αδειάσει στις 11 για να καθαριστεί και να είναι έτοιμο για τους επόμενους επισκέπτες (εκτός κι αν ήθελε να πληρώσει και την Κυριακή). Μου είπε πως θα ήθελε να κάνει ένα ντους μετά το μπάνιο στη θάλασσα και μετά έπρεπε να πάει σε γάμο αλλά δεν θα ήθελε να πληρώσει (πράγμα που το καταλάβαινα). Της πρότεινα να χρησιμοποιήσει τις ντουζιέρες της πισίνας και να ντυθεί στα αποδυτήρια. Μου λέει και "που θα βαφτώ;". Της λέω πως υπάρχουν τουαλέτες στο λόμπι ή μπορούμε να της κλείσουμε ένα ραντεβού με τη μακιγιέρ να τη βάψει. Με πληρωμή; Με ρωτάει. Ναι της λέω. "Και που θα φτιάξω τα μαλλιά;" μου λέει. "Να κλείσουμε ραντεβού και με την κομμώτρια" της λέω. "Καλά" μου λέει "αλλά δεν θέλω να πληρώσω". "Τότε δεν έχω λύση για τα μαλλιά" της λέω. "Σας παίρνω ξανά σε λίγο" μου λέει. 2-3 μέρες μετά με ξαναπαίρνει και ήθελε να κλείσει το δωμάτιο για Παρασκευή και Σάββατο. Της δίνω προσφορά και έπρεπε να πληρώσει κάποια έξτρα χρήματα+6€ για το φόρο διαμονής. " Α δεν θέλω να πληρώσω τίποτα πέρα από τα χρήματα της κάρτας" μου λέει. Της προτείνω να της κλείσω δωμάτιο στο άλλο μας ξενοδοχείο που είναι οικονομικότερο και για 2 βράδια έφτανε η κάρτα. Μου λέει πως είναι μακριά. Της λέω πως είναι 300 μέτρα από την κεντρική πλατεία και μόλις λίγα μέτρα από την αγορά. "Είναι μακριά από τη θάλασσα" μου λέει (800 μέτρα). ΟΚ λέω και της προτείνω να μείνει στα ενοικιαζόμενα δωμάτια που είναι πιο κοντά και θα μπορούσε να κρατήσει το δωμάτιο και την Κυριακή. "Ενοικιαζόμενα; Με πισίνα;" μου λέει υποτιμητικά. Της λέω πως έχουν πισίνα. Με ρωτάει για πρωινό. Της λέω δυστυχώς όχι. Μου λέει ευχαριστώ και το κλείνει.
Με ξαναπαίρνει το Πάσχα (ανήμερα μεσημέρι). Τελικά μου λέει πως επειδή δεν βρήκαν κάτι που να τους βολεύει θα έρθουν στο ξενοδοχείο (μας έκανε και χάρη ) μόνο για το Σάββατο όμως. Εμείς κρατήσεις μόνο για Σάββατο δεν κάνουμε αλλά επειδή με πέτυχε σε κέφια δεν την απερριψα απλά της ζήτησα να με ξανακαλεσει την Τρίτη που θα είμαι στο ξενοδοχείο και να μιλήσει μαζί μου για την κράτηση. Πριν κλείσει το τηλέφωνο μου λέει "Μην το δώσετε όμως το δωμάτιο. Μου είχατε πει 220€ για Παρασκευή και Σάββατο οπότε 110€ μόνο για το Σάββατο". Της εξηγώ πως η τιμή αφορούσε 2 διανυκτερεύσεις και πως συνήθως τα Σάββατα οι τιμές είναι μεγαλύτερες οπότε μπορεί να στοιχίσει 120€ ή και 130€ αλλά θα της το έλεγα την Τρίτη καθώς δεν θυμόμουν. "Α, αν είναι περισσότερο τότε δεν θα φτάσει η κάρτα και για την κομμώτρια και τη μακιγιέρ, δεν με βολεύει ". Της λέω πως "έτσι κι αλλιώς η κομμώτρια και η μακιγιέρ είναι ανεξάρτητες συνεργάτες και πληρώνετε απ' ευθείας σε αυτές". "Καλά θα δω τι θα κάνω" μου λέει καχύποπτα και κάπως νευριασμενα "τότε ο,τι περισσέψει από το δωμάτιο θα το χαλάσουμε σε ποτά". "Δυστυχώς, δεν μπορεί να χρεωθεί η κάρτα για καμία άλλη υπηρεσία πέρα της διαμονής", της λέω. "Δεν θέλετε Έλληνες πελάτες " μου λέει, αυτή τη φορά εμφανώς νευριασμένη και μου το κλείνει.
Αυτο δεν ειναι τιποτε. Που να δεις πολιτευτη κομματος που εμενε σε σουιτα στον Αγιο Αθανασιο και πετυχε να του χαρισουν ολη τη διαμονη.
Τζαμπατζηδες που θελουν πολυτελειες, ελεος.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αυτο δεν ειναι τιποτε. Που να δεις πολιτευτη κομματος που εμενε σε σουιτα στον Αγιο Αθανασιο και πετυχε να του χαρισουν ολη τη διαμονη.
Τζαμπατζηδες που θελουν πολυτελειες, ελεος.
Καλά οι πολιτικοί κοιμίζουν όλο το σόι και την ασφάλεια τους με έξοδα του κόμματος και των υπουργείων.
Και οι ινφλουενσερς (οι γνωστοί κυρίως) είναι τέρμα τζαμπατζηδες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.296
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom