Γενικά Οικονομικότεροι ευρωπαϊκοί προορισμοί;

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Θα συμφωνήσω κι εγώ πως επειδή το Λονδίνο είναι ακριβό τότε θα πρέπει να είσαι πολύ προσεκτικός στα έξοδα σου αν το επιλέξεις όπως σου είπε και ο @marquis .
Αν τώρα ξεπεράσεις το σκόπελο της διαμονής το Λονδίνο έχει το πλεονέκτημα να έχει ένα σωρό δωρεάν αξιόλογα μουσεία . Βρετανικό, Μουσείο του Λονδίνου( έχει τα πάντα από παλαιολιθικά ευρήματα μέχρι σύγχρονη ιστορία ), Φυσικής Ιστορίας κλπ.

Επίσης αν έχει καλό καιρό με τόσα τεράστια πάρκα μπορείς να γεμίσεις την ημέρα σου με εικόνες και εμπειρίες χωρίς να πληρώνεις είσοδο.

Κάθε μέρα αν μείνεις για 6 μέρες μπορείς να βλέπεις μουσεία και μάλιστα δωρεάν. Όμως στο Λονδίνο πέρα από τη διαμονή είναι ακριβές και οι μετακινήσεις οπότε και πάλι πρέπει να είσαι προσεκτικός στο μέρος που θα επιλέξεις για διαμονή.
 

Gallagher

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
δεν ειναι απαραιτητο να μεινω λονδινο...μπορω π.χ να μεινω νιουκαστ ή λιβερπουλ ή μαντσεστερ και να μετακινουμε με τα μεσα σ ολη την αγγλια
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.027
Likes
12.131
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
δεν ειναι απαραιτητο να μεινω λονδινο...μπορω π.χ να μεινω νιουκαστ ή λιβερπουλ ή μαντσεστερ και να μετακινουμε με τα μεσα σ ολη την αγγλια
Τι εννοεις να μεινεις σε μια επαρχιακη πολη και καθημερινα να φευγεις και να επισκεπτεσαι μια αλλη πολη;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.027
Likes
12.131
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Γνωμη μου ειναι επελεξε μια οσο το δυνατον φθηνοτερη διαμονη στο κεντρικο Λονδινο. Νεο παιδι εισαι. Πηγαινε σε ενα χοστελ, αν εισαι μονος ειναι και ενας τροπος να βρεις ευκολα παρεα. Στο Λονδινο θα μπορεις να γεμιζεις τη μερα σου οικονομικα αν θες. Εχει πολλα να κανεις για ολα τα βαλαντια. Αν χρειαστει και δεν βγαινεις κοψε μια μερα απο το ταξιδι σου. Καλυτερα ενα 5ημερο ταξιδι ή 4ημερο γεματο εμπειριες ταξιδι παρα ενα 6ημερο που δεν θα μπορεις να κανεις κατι που πραγματικα ειδες και σου αρεσε εκει. Μην σκεφτεσαι για αλλη πολη
 

Gallagher

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
ισως να κανω αυτο π λες τριπακια...ισως παλι να πρεπει να ψαξω και για αλλη χωρα...εγραψα για την αγγλια γτ ειχα συγκεκριμενα πραγματα στο μυαλο μου πηγαινοντας εκει... αλλα αν δεν βγαινω ισως θα πρεπει να κοιταξω και αλλες επιλογες μ αυτο το μπατζετ εχετε καμια ιδεα για το που θα μπορουσα να παω;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.027
Likes
12.131
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Τα παντα εξαρτωνται απο το τι θες να κανεις στο ταξιδι σου. Μπορει που λεει ο λογος να πας Κωνσταντινουπολη και να κανεις περισσοτερα εξοδα απο' οσα θα κανεις σε ενα οικονομικα σφιχτο ταξιδι στη Ζυριχη.
 

Gallagher

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
που αλλου θα μπορουσα να παω με αυτο το μπατζετ για αυτες τις μερες εχετε καμια ιδεα;
 

Magda2

Member
Μηνύματα
10
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
ισως να κανω αυτο π λες τριπακια...ισως παλι να πρεπει να ψαξω και για αλλη χωρα...εγραψα για την αγγλια γτ ειχα συγκεκριμενα πραγματα στο μυαλο μου πηγαινοντας εκει... αλλα αν δεν βγαινω ισως θα πρεπει να κοιταξω και αλλες επιλογες μ αυτο το μπατζετ εχετε καμια ιδεα για το που θα μπορουσα να παω;
Καλησπέρα, με το budget που ανέφερες και για 6 μέρες, είχα πάει πριν λίγα χρόνια σε Ρώμη-Φλωρεντία-Βενετία. Είχα βρει καλή προσφορά στα αεροπορικά Αθήνα-Ρώμη-Αθήνα, έμενα σε hostels και η μετακίνηση απο πόλη σε πόλη γινόταν με τρένο. Αν δεν έχεις πάει στους παραπάνω προορισμούς, αξίζει τον κόπο..
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.027
Likes
12.131
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Βαλκανια, Βαλτικη, Κεντρικη Ευρωπη, Ιβηρικη, Γερμανια
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γεια σας γεια σας

ειμαι κοντα στο να πραγματοποιησω το πρωτο μου ταξιδι προς το εξωτερικο, σε προορισμο δεν εχω καταληξει αλλα τις τελευταιες μερες προηγειται η λυση της Αγγλιας και ακολουθουν οι σκανδιναβικες χωρες...

Θα ηθελα να μιλησουμε λιγο για Αγγλια, να με κατατοπισετε οι ''ταξιγνωστες''...μ ενα budget γυρω στα 600 ευρω για 6 μερες τι επιλογες εχω_συμπεριλαμβανονται και τα εισιτηρια_...σε ποια site να ψαξω για ξενοδοχειο;να παω για ξενοδοχειο ή θα βρω ενα αξιοπρεπες hostel? να ψαξω για διαμονη μεσα στο Λονδινο ή να κοιταξω για περιφεριακα και να κινουμαι με τα μεσα

Αναμενω γνωμες με βαση το οριο που εθεσα
Να ειστε καλα
Έτσι και σε πετύχει κανένας @Traveller που πας με κάτω από πεντοχίλιαρο στο Λονδίνο, την έχεις βαμμένη.

Λοιπόν εγώ στη θέση σου θα έψαχνα κάτι κεντρικό κι επειδή δε σε παίρνει μπατζετικώς ναι, ψάξε χόστελ, έχει πολύ ανθρώπινα. Μόνο έτσι θα εξοικονομήσεις (και από αποστάσεις -κοστίζουν τα ΜΜΜ) και λόγω κόστους καταλύματος) χρήματα για να μπορέσεις να δεις αξιοθέατα και να το φχαριστηθείς. Το κατάλυμα δεν παίζει και πολύ ρόλο, δε νομίζω να μένεις πάνω από κανένα μισάωρο ξύπνιος εκεί μέσα, στο Λονδίνο πας, χίλια πράγματα έχει να κάνεις όλο το 24ωρο.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Με 600 ευρώ για 6 μέρες πας σχεδόν όπου θέλεις στην Ευρώπη με νορμάλ μεταφορικά εννοείτε. Αρκεί όμως να μην περιμένεις εστιατόρια και λοιπές πολυτέλειες. Θα μαγειρέψεις κ καμία μερα καμία μακαρονάδα και θα φας και κανά ντονέρ. Τα χόστελ είναι μια εξαιρετική λύση όχι μόνο για οικονομικούς λόγους αλλά και λόγω περιβάλλοντος και φιλοσοφίας. Αυτά για τα επαρχίες ξέχνα τα γιατί οι μεταφορές είναι πανάκριβες και το Λονδίνο είναι τόσο ωραίο που δεν προσπερνιέται εύκολα.
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.560
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
χοστελ, airbnb. λογικα εναν υπνο θα κανεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.373
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom