Γενικά Οικονομικότεροι ευρωπαϊκοί προορισμοί;

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Ξενοδοχείο δε παίζει να βρήκες, για 3 μέρες 70 ευρώ. Κρεβάτι σε χόστελ, μάλιστα.
Επείσης η μεταφορά από και προς αεροδρόμιο στην Στοκχόλμη, είναι μερικές φορές ακριβότερο από το αεροπορικό.

Άμα θες φθηνό, κοίτα Βουδαπέστη ή Βαρσοβία.

ΥΓ δε μας είπες από που θες να πετάξεις.
 

gotthard

Member
Μηνύματα
74
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
kusadasi
Ταξίδι-Όνειρο
ΣΚΩΤΙΑ
απο θεσσαλονικη θα πετάξω, μεσω airbnb είδα δωμάτια αλλά δεν έψαξα άλλες λεπτομέρειες για να πω την αλήθεια.Ξέρω πως είναι ακριβή η Σουηδία για να μην πω , έτσι πως γίναμε όλα είναι πλέον ακριβά. Η Βουδαπέστη ούτε που μου πέρασε απο το μυαλό ποτέ και είναι προορισμός βατός και οδικώς.
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Η Σουηδία δεν είνα απλώς ακριβή. Είναι πολύ ακριβή!!!
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Η Βουδαπέστη ούτε που μου πέρασε απο το μυαλό ποτέ και είναι προορισμός βατός και οδικώς.
Αντιθέτως, από το δικό μου μυαλό δεν φεύγει ποτέ:)
Ποδήλατα θα δεις σε πολλά σημεία να ενοικιάζονται, αν θυμάμαι καλά είναι πράσινα και κοστίζουν γύρω στα 10 e για όλη την ημέρα.Αρκετά οικονομικός προορισμός, θα βρεις πάρα πολλές πληροφορίες στο φόρουμ για να κάνεις καλή προετοιμασία, ψάξε και θα βρεις! Cerca trova!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Η Σουηδία είναι ακριβή αλλά όχι απλησίαστη. Τον Οκτώβρη έμεινα σε 3στερο ξενοδοχείο με 76 τη βραδιά το δίκλινο. Το θεωρώ νορμάλ. Οι τιμές εισόδου στα μουσεία φυσιολογικά τσιμπιμένες όπως και σε άλλες ευρωπαικές πόλεις. Το street food ακριβό αφού ο μέσος όρος για ένα απλό σάντουιτς γύρω στα 7 ευρώ (είχε και με 4€ κάτι ψαροσάντουιτς αλλά ήθελες 3 για να χορτάσεις). Η 3ημερη κάρτα απεριορίστων διαδρομών για τις δημόσιες μεταφορές στα 24€. Για ποδήλατα δεν γνωρίζω.

Το φθινόπωρο στη Στοκχόλμη είναι υπέροχο. Γνώμη μου να πας!
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Η 3ημερη κάρτα απεριορίστων διαδρομών για τις δημόσιες μεταφορές στα 24€.
...και για τρεις μέρες ποδήλατο 210e? Gotthard Στοκχόλμη να πας, πολύ καλύτερη από τη Βουδαπέστη και άσε την ποδηλασία για τα πέριξ του Λευκού Πύργου!
 

dimitra481

Member
Μηνύματα
75
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχόλμη
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
Η Σουηδία δεν είνα απλώς ακριβή. Είναι πολύ ακριβή!!!
Παιδιά έγω έκλεισα μόλις αεροπορικά με aegean 105e με επιστροφή και δωμάτιο στο κέντρο σχετικά με 58 (2κλινο)
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Παιδιά έγω έκλεισα μόλις αεροπορικά με aegean 105e με επιστροφή και δωμάτιο στο κέντρο σχετικά με 58 (2κλινο)
Τα έξοδα δεν είναι μόνο τα εισητήρια και το δωμάτιο.
Θα χρειαστείς να βάλεις βαθιά το χέρι στην τσέπη για τις μετακινήσεις σου, τις εισόδους σε μουσεία και το φαγητό.
Η κάρτα Stockholm pass για 3 μέρες ξεπερνά τα 100 ευρώ.
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Πειτε με ασχετο,αλλα ποτε δεν περιμενα σε ενα νημα για φθηνους προορισμους ,3 σελιδες περιπου να αναλωνονται στη Στοκχολμη:)
 

Gallagher

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Γεια σας γεια σας

ειμαι κοντα στο να πραγματοποιησω το πρωτο μου ταξιδι προς το εξωτερικο, σε προορισμο δεν εχω καταληξει αλλα τις τελευταιες μερες προηγειται η λυση της Αγγλιας και ακολουθουν οι σκανδιναβικες χωρες...

Θα ηθελα να μιλησουμε λιγο για Αγγλια, να με κατατοπισετε οι ''ταξιγνωστες''...μ ενα budget γυρω στα 600 ευρω για 6 μερες τι επιλογες εχω_συμπεριλαμβανονται και τα εισιτηρια_...σε ποια site να ψαξω για ξενοδοχειο;να παω για ξενοδοχειο ή θα βρω ενα αξιοπρεπες hostel? να ψαξω για διαμονη μεσα στο Λονδινο ή να κοιταξω για περιφεριακα και να κινουμαι με τα μεσα

Αναμενω γνωμες με βαση το οριο που εθεσα
Να ειστε καλα
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Γεια σας γεια σας

ειμαι κοντα στο να πραγματοποιησω το πρωτο μου ταξιδι προς το εξωτερικο, σε προορισμο δεν εχω καταληξει αλλα τις τελευταιες μερες προηγειται η λυση της Αγγλιας και ακολουθουν οι σκανδιναβικες χωρες...

Θα ηθελα να μιλησουμε λιγο για Αγγλια, να με κατατοπισετε οι ''ταξιγνωστες''...μ ενα budget γυρω στα 600 ευρω για 6 μερες τι επιλογες εχω_συμπεριλαμβανονται και τα εισιτηρια_...σε ποια site να ψαξω για ξενοδοχειο;να παω για ξενοδοχειο ή θα βρω ενα αξιοπρεπες hostel? να ψαξω για διαμονη μεσα στο Λονδινο ή να κοιταξω για περιφεριακα και να κινουμαι με τα μεσα

Αναμενω γνωμες με βαση το οριο που εθεσα
Να ειστε καλα
Θα πας μόνος, γιατί αν ναι, κι αν τα 600 ευρώ περιλαμβάνουν τα πάντα (ξενοδοχείο, πτήσεις, και έξοδα κατά τη παραμονή), τότε θα πρέπει να κινηθείς πολύ φτωχικά, καθότι η Αγγλία, και δη το Λονδίνο είναι αρκετά τσουχτερός προορισμός. Οι τιμές ξενοδοχείων εξαρτώνται από τη περίοδο, οπότε δύσκολα να βρεις κάτι φθηνότερο από 350ευρώ για 5 βράδια. Οπότε για κάτι φθηνότερο κοίτα σε airbnb ή hostel, για τα οποία όμως δεν έχω ιδέα από τιμές. Φαντάζομαι πάντως αν έχεις κρεβάτι σε κοιτώνα των 8-10 ατόμων, ίσως να δίνεις κοντά στο 20-30άρι τη βραδιά, άρα 150 για 5 βράδια.

Με τα φθηνότερα αεροπορικά κοντά στα 60-70 ευρώ, και αν συμπεριλάβουμε μεταφορές από/προς το αεροδρόμιο και εντός πόλης, τότε η μόνη βιώσιμη λύση είναι να βρεις κάτι είτε σε δωμάτιο σε διαμέρισμα μέσω airbnb η κρεβάτι σε hostel ώστε να κρατήσεις τη διαμονή και τα αεροπορικά κάτω από 300ευρώ μαζί.

Το καλό του Λονδίνου είναι ότι τα περισσότερα μουσεία είναι δωρεάν, οπότε αν δεν πας σε London Eye, Madame Tussaud's κ.ο.κ δε θα έχεις να ξοδεψεις πολλά σε αυτά.

Αν είστε 2 άτομα το κόστος διαμονής πάει δια 2 οπότε εκεί θα τη βγάλετε πιο εύκολα αν χρειάζεστε ξενοδοχείο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom