Γενικά Οικονομικότεροι ευρωπαϊκοί προορισμοί;

Triplover

Member
Μηνύματα
1.186
Likes
4.036
Μια ακόμα εξαιρετική επιλογή είναι η Βουδαπέστη. Φθηνή διαμονή και σίτιση, εξαιρετική διασκέδαση, όμορφη και ενδιαφέρουσα. Αν βρείτε και μία ημερήσια, θα είναι μια καλή εκδρομή
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Για 4 διανυκτερεύσεις και για νέους είναι καλύτερη νομίζω η Πολωνία. Η Ρουμανία ναι μεν είναι πολύ ομορφη προς Μπρασόφ Σιμπιού αλλά τουλάχιστον όπως την είδα εγώ, δεν έχει τη ζωή της Πολωνίας.
Για την Πολωνια δεν ξερω, αλλα μαλλον δεν εχεις βρεθει σαββατο βραδυ στο Βουκουρεστι. Περπατας στο ιστορικο κεντρο και ειναι λες και προσπαθεις να κινηθεις μεσα στο συρμο του μετρο καθημερινη 2 το μεσημερι... και με θερμοκρασια οχι πανω απο 10 βαθμους
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Καλημέρα! :) Θα ήθελα τη γνώμη σας για οικονομικούς προορισμούς στην Ευρώπη για ανάμεικτη παρέα νέων τέλη Ιανουαρίου..Η παραμονή θα είναι 4 διανυκτερεύσεις..Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Αθήνα. Και οικονομικά μεταφορικά (0) και φτηνή διαμονή (σπίτι σας) και στην Ευρώπη (ακόμα). Αν δε μας πείτε τι περιμένετε από τον προορισμό, μην περιμένετε σοβαρότερες απαντήσεις.

Ή πάτε στα Τίρανα με κτελ από το μεταξουργείο.
 

JimBeam

Member
Μηνύματα
50
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Highlands, Ισλανδία
Δίνω τη ψήφο μου στην Ρουμανία(Βουκουρέστι - Σιμπίου - Μπρασόφ)!

Συμφωνώ. Ίσως Σιγκισοάρα αντί Σιμπίου ως εναλλάκτική αν βολεύει καλύτερα.
Η Ρουμανία είναι ακόμη πιο φθηνή από την Πολωνία, ιδίως την Κρακοβία. Ασε που το πιο πιθανό είναι τον Ιανουάριο η Πολωνία να έχει φρικτό κρύο. Η Ρουμανία πάλι, παίζεται... (Φίλη πέρυσι τέτοια εποχή μετάνιωσε την ώρα και τη στιγμή που πήγε στο Μπρασόφ, το κρύο δεν παλευόταν)
Άρα ο καιρός είναι και θέμα τύχης, αλλά Πολωνία μάλλον στανταράκι το πολικό κρύο.
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Πολωνία μάλλον στανταράκι το πολικό κρύο.
Οχι, οχι, οχι. Ειναι και θεμα ποιες περιοχες συγκρινουμε αλλα γενικως η πολωνια ειναι - λιγο - πιο ζεστη απο τη ρουμανια. Η πρωτη ειναι γενικως επιπεδη ενω η δευτερη ειναι πιο ορεινη. Θυμαμαι ας πουμε περυσι το χειμωνα στο πολυ κρυο των γιορτων στο Brasov επεσε μεχρι -30 ενω στη Βαρσοβια δε θυμαμαι ποσο ακριβως αλλα ηταν 10 βαθμους πιο ζεστα περιπου. Για σημερα το μεσημερι πχ βλεπω Βουκουρεστι 5 βαθμους, Μπρασοβ -1 βαθμο, Gdansk 7 βαθμους, Βαρσοβια 1 βαθμο.

Οσο για το θεμα $, ναι, η ρουμανια ειναι φθηνοτερη. Ειδικα αμα τη συγκρινουμε με πολεις οπως κρακοβια, ζακοπανε κ βαρσοβια που εχουν ξεφυγει οι τιμες. Υπαρχουν ομως αλλες οχι και τοσο τουριστικες πολεις που ειναι φθηνοτερες.
 

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ
Η Ρουμανία έχει πολλές περιοχές που το κρύο είναι πιο "ξερό". Εγώ θυμάμαι να περπατάω στους -17 και ήταν μια χαρά. Θεσσαλονίκη όταν παίζει από 0 έως -5 η θερμοκρασία ψάχνεις να κρυφτείς για παράδειγμα.
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Η Ρουμανία έχει πολλές περιοχές που το κρύο είναι πιο "ξερό". Εγώ θυμάμαι να περπατάω στους -17 και ήταν μια χαρά. Θεσσαλονίκη όταν παίζει από 0 έως -5 η θερμοκρασία ψάχνεις να κρυφτείς για παράδειγμα.
Προφανως . Οι βορειες χωρες δεν εχω υγρασια γι αυτο δεν το καταλαβαινεις το κρυο
 

Jaim

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους.. Είμαι καινούργιος στο φόρουμ και έχοντας διαβάσει διαφορα κείμενα στο site θα ήθελα να μου δώσετε ορισμένες προτάσεις για ένα οικονομικό ταξίδι στην Ευρώπη..Θα είμαστε μια παρέα 3 ατόμων ηλικίας 19-22 ετών..Το ταξίδι θα γίνει τέλη Οκτωβρίου αρχές Νοεμβρίου..
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Πολωνία, Ρουμανία, Ουγγαρία, Σλοβακία, Τσεχία...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.813
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom