Οι γειτονιες του Παρισιου. Ποιες ειναι οι πιο επικινδυνες, ποιες οι πιο ασφαλεις.

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.825
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Καλησπέρα σας, ενδιαφέρομαι να κλείσω διαμονή στο Παρίσι, στο 10 διαμέρισμα, 9 rue Jarry. Είναι ασφαλής η περιοχή; Και επιπλέον οι στάσεις του μετρό Gare de l' Est και Chateau d'Eau, ενδείκνυνται για μία σχετικά εύκολη πρόσβαση στο κέντρο και στα περισσότερα αξιοθέατα;;;
Ερώτηση 1: Σαν στην πλατεία Καραϊσκάκη στην Αθήνα. Μεταναστογειτονιά.
Ερώτηση 2: Δεν είναι ότι καλύτερο, αλλά σαφώς καλύτερα από το μέσο όρο.
 

ASPASIAKATS

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Ερώτηση 1: Σαν στην πλατεία Καραϊσκάκη στην Αθήνα. Μεταναστογειτονιά.
Ερώτηση 2: Δεν είναι ότι καλύτερο, αλλά σαφώς καλύτερα από το μέσο όρο.
ευχαριστώ πολυ :)

αν δεν υπαρχει ιδιαιτερος λογος να μεινετε εκει,θα προτεινα να το ψαξετε παραπανω,ουτε απο τις ασφαλεστερες περιοχες ειναι και πολυ λιγα αξιοθεατα ειναι σχετικα κοντα!
σ'ευχαριστω πολυ
 
Last edited by a moderator:

noobtraveller

Member
Μηνύματα
140
Likes
573
Καλησπέρα .Έχω κλείσει στο 12ο διαμέρισμα (Rue Emile Gilbert) προς την πλευρά του ποταμού .Είναι ασφαλής περιοχή; Επίσης πιο ασφαλής τρόπος μετακίνησης από και προς το κέντρο ποιος θεωρείται;Ειδικά βράδυ στην επιστροφή.
 
Last edited:

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.825
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Καλησπέρα .Έχω κλείσει στο 12ο διαμέρισμα (Rue Emile Gilbert) προς την πλευρά του ποταμού .Είναι ασφαλής περιοχή; Επίσης πιο ασφαλής τρόπος μετακίνησης από και προς το κέντρο ποιος θεωρείται;Ειδικά βράδυ στην επιστροφή.
Η Rue Emile Gilbert είναι ένα μικρό στενάκι, ακριβώς απέναντι από την κεντρική είσοδο του Gare de Lyon, ενός από τους μεγάλους σιδηροδρομικούς σταθμούς της πόλης. Αν και καλό για τις μετακινήσεις σου, οι περιοχές κοντά στους σταθμούς έχουν πάντοτε ένα θέμα, σε όλη την Ευρώπη. Στο συγκεκριμένο σταθμό όμως, η προβληματική περιοχή είναι κυρίως στη Βόρεια πλευρά (Place Henri Frenay), θεωρώ πως εσυ εκεί είσαι μάλλον καλά.

Είσαι επίσης ένα τετράγωνο μακριά από τη Rue de Cremieux, ένα από τα ομορφότερα στενά στο Παρίσι, ρίξε κι εκεί ένα βλέφαρο...
 

jorje13

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπερα, σε ευχαριστουμε πολυ για τις πληροφοριες που απλόχερα μας δίνεις. Η αλήθεια είναι ότι σοκαριστικά λίγο με την επικινδυνοτητα της περιοχης 19 αφου μόλις χθες έκλεισα ξενοδοχείο για 4 άτομα (2 παιδια 12 και 9 ετων). Υπάρχει δυνατότητα ακύρωσης οπότε θα ήθελα τη γνώμη σας για το σημείο που βρίσκεται το ξενοδοχείο που θα μείνουμε για 2 βράδια σε συνέχεια ταξιδίου στην Disneyland.
Το ξενοδοχείο βρίσκεται στην 3 passage de Flandre 19th arr. Paris, και είναι το
Hotel during Quai de seine, το οποίο έχει καλές κριτικές και ήταν σχετικά οικονομικό. Ευχαριστώ εκ προτερων.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
δεν θα εμενα εκει αλλα αν δεν εχεις αλλη επιλογη,μονο για υπνο,χωρις πολλα στην περιοχη και επιστροφη νωρις.
 

Taxidiariko

Member
Μηνύματα
26
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι και πάλι!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Οπουδήποτε δεν έχω πάει!
Καλησπέρα σας!
Στις 14/09 θα επισκεφτώ το Παρίσι για 3μέρες με τη μαμά μου και τη θεία μου.Έκλείσα σε ένα ξενοδοχείο στο Le Marai (Rue Saint-Paul).Δεδομένου οτι θα είμαστε 3 γυναίκες,θεωρείτε πως θα είμαστε ασφαλείς σε αυτήν την περιοχή,;Το βραδυ κυκλοφορείς άνετα εκεί;;Ευχαριστώ πολύ!!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.825
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Καλησπέρα σας!
Στις 14/09 θα επισκεφτώ το Παρίσι για 3μέρες με τη μαμά μου και τη θεία μου.Έκλείσα σε ένα ξενοδοχείο στο Le Marai (Rue Saint-Paul).Δεδομένου οτι θα είμαστε 3 γυναίκες,θεωρείτε πως θα είμαστε ασφαλείς σε αυτήν την περιοχή,;Το βραδυ κυκλοφορείς άνετα εκεί;;Ευχαριστώ πολύ!!
Το Village St-Paul, έξω από την πόρτα σας, είναι πολύ ευχάριστος χώρος, μην τον χάσετε. Όσο για την ασφάλεια, μάλλον θα αστειεύεστε. Ούτε το παραμικρό θέμα, έχει πάντα κόσμο.
 

Taxidiariko

Member
Μηνύματα
26
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι και πάλι!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Οπουδήποτε δεν έχω πάει!
Το Village St-Paul, έξω από την πόρτα σας, είναι πολύ ευχάριστος χώρος, μην τον χάσετε. Όσο για την ασφάλεια, μάλλον θα αστειεύεστε. Ούτε το παραμικρό θέμα, έχει πάντα κόσμο.
Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!Η αλήθεια είναι πως έχουμε ταξιδέψει αρκετές φορές σε ευρωπαϊκές πρωτεύουσες 3 γυναίκες και δεν είχαμε ποτέ κανένα πρόβλημα.Δεν ξέρω γιατί αλλα αυτή τη φορά αγχώθηκα λιγάκι...Ευχαριστώ και πάλι!!
 

avastasios

Member
Μηνύματα
27
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΙΡΟ - Ν. ΥΟΡΚΗ - ΚΟΡΕΑ
γεια σας κι από εμένα στην όμορφη παρέα σας.
Θα ήθελα κι εγώ τα φώτα σας, διότι άρχισα να αγχώνομαι βλέποντας για safe επιλογές στη διαμονή.
Εγώ με την κοπέλα μου λοιπόν θα πάμε τον άλλο μήνα στο Παρίσι και θα μείνουμε στο 17ο ακριβώς απέναντι από το πάρκο και την στάση Monceau, τιιιιιι λέτε εσείς???????
Επίσης από και προς Βερσαλίες και Ντισνειλαντ είναι safe(οχι με λεωφορείο)
Σας ευχαριστώ και καλό ταξίδι σε όσους πάνε σύντομα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.528
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom