Οι γειτονιες του Παρισιου. Ποιες ειναι οι πιο επικινδυνες, ποιες οι πιο ασφαλεις.

maggie33

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
γεια σας κι από εμένα στην όμορφη παρέα σας.
Θα ήθελα κι εγώ τα φώτα σας, διότι άρχισα να αγχώνομαι βλέποντας για safe επιλογές στη διαμονή.
Εγώ με την κοπέλα μου λοιπόν θα πάμε τον άλλο μήνα στο Παρίσι και θα μείνουμε στο 17ο ακριβώς απέναντι από το πάρκο και την στάση Monceau, τιιιιιι λέτε εσείς???????
Επίσης από και προς Βερσαλίες και Ντισνειλαντ είναι safe(οχι με λεωφορείο)
Σας ευχαριστώ και καλό ταξίδι σε όσους πάνε σύντομα
Η περιοχή του ξενοδοχείου είναι αρκετά απομακρυσμένη από το κέντρο,αν και το Παρίσι έχει πολύ καλές συγκοινωνίες.Από τις καλύτερες περιοχές για να μείνεις είναι η Le Marais, Saint Germain και γενικότερα η περιοχές του κέντρου. Αν όμως ψάχνεις κάτι οικονομικότερο εμείς μείναμε στην περιοχή Madeleine και συγκεκριμένα στο ξενοδοχείο La Sanguine.Είναι πολύ κοντά στο Λούβρο,την Αψίδα μέχρι και στον Eiffel πήγαμε με τα πόδια.Για Βερσαλλίες και Disneyland δυστυχώς δεν έχω απάντηση.Τέλος,χρησιμοποιήσαμε την εφαρμογή chauffeur Prive από το App store που σου έδινε έκπτωση 5€ στις πρώτες 6 διαδρομές με τον κωδικό GOOGLE.(δεν γνωρίζω αν τρέχει ακόμα η προσφορά). Να περάσεις τέλεια!
 

avastasios

Member
Μηνύματα
27
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΙΡΟ - Ν. ΥΟΡΚΗ - ΚΟΡΕΑ
Η περιοχή του ξενοδοχείου είναι αρκετά απομακρυσμένη από το κέντρο,αν και το Παρίσι έχει πολύ καλές συγκοινωνίες.Από τις καλύτερες περιοχές για να μείνεις είναι η Le Marais, Saint Germain και γενικότερα η περιοχές του κέντρου. Αν όμως ψάχνεις κάτι οικονομικότερο εμείς μείναμε στην περιοχή Madeleine και συγκεκριμένα στο ξενοδοχείο La Sanguine.Είναι πολύ κοντά στο Λούβρο,την Αψίδα μέχρι και στον Eiffel πήγαμε με τα πόδια.Για Βερσαλλίες και Disneyland δυστυχώς δεν έχω απάντηση.Τέλος,χρησιμοποιήσαμε την εφαρμογή chauffeur Prive από το App store που σου έδινε έκπτωση 5€ στις πρώτες 6 διαδρομές με τον κωδικό GOOGLE.(δεν γνωρίζω αν τρέχει ακόμα η προσφορά). Να περάσεις τέλεια!
Σε ευχαριστώ για την απάντηση!!!!
Απλά όπως είπα κ πριν έχω κλείσει, συνεπώς δε ψάχνω αλλά θέλω να μάθω για την περιοχή που θα μείνω.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.825
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Σε ευχαριστώ για την απάντηση!!!!
Απλά όπως είπα κ πριν έχω κλείσει, συνεπώς δε ψάχνω αλλά θέλω να μάθω για την περιοχή που θα μείνω.
Πολύ καλή περιοχή, από τις καλύτερες βόρεια από το ποτάμι.
Για τις μεταφορές, μετρό και UBER. Βερσαλίες και Ντύσνευλαντ με το RER (προαστιακός).
 

avastasios

Member
Μηνύματα
27
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΙΡΟ - Ν. ΥΟΡΚΗ - ΚΟΡΕΑ
Πολύ καλή περιοχή, από τις καλύτερες βόρεια από το ποτάμι.
Για τις μεταφορές, μετρό και UBER. Βερσαλίες και Ντύσνευλαντ με το RER (προαστιακός).
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ που μου απάντησες !!! Χάρηκα που μου λες πως είναι καλή η περιοχή... Αν επιστρέψω αργά δλδ κατά της 8 ας πούμε από Ντισνευλαντ θα είναι καλά θέμα ασφάλειας;;
Ευχαριστώ και πάλι !!!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.825
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ που μου απάντησες !!! Χάρηκα που μου λες πως είναι καλή η περιοχή... Αν επιστρέψω αργά δλδ κατά της 8 ας πούμε από Ντισνευλαντ θα είναι καλά θέμα ασφάλειας;;
Ευχαριστώ και πάλι !!!
Ναι, βέβαια. Ασφαλέστατη πόλη είναι το Παρίσι (μην κοιτάς τον τριπάκια που το τόσο το κάνει ΤΟΟΟΣΟ), ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ είσαι ασφαλής στις 8. Αυτή είναι από τις πιο ασφαλείς γειτονιές, και στις 3 τη νύχτα να γυρίσεις, ασφαλέστατα θα είναι.
 

dmtrs

Member
Μηνύματα
10
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Νυρεμβέργη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μακριά απο εδώ!
Χαιρετώ την παρέα!

Αρχές Δεκέμβρη έχω κλείσει εισιτήρια για ένα τριήμερο χωρίς να έχω κατασταλάξει ακόμα σε ξενοδοχείο και με το νήμα σου με έβαλες επιπλέον σκέψεις.. λολ.

Σκεφτόμουν για Novotel στο πάρκο Bercy, είναι καλά από άποψη ασφάλειας;

Μιας και μιλάμε για ασφάλεια, η πτήση επιστροφής είναι 6+ το πρωί και έχω βρει το N131 που περνάει από εκεί κοντά για Orly. Είναι ασφαλές ή να κοιτάξω για ταξί;
 

SAKIS NIGRITA

Member
Μηνύματα
23
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Καλησπέρα και από εμένα έκλεισα κι εγώ πέντε μέρες στο Παρίσι με την σύζυγο και τα παιδιά μου 15 και 12 χρόνων στα μέσα του Οκτώβρη στο Ξενοδοχείο ibis styles paris Pigalle montmarte στην οδό rue Frochot 3,αν ξέρει κάποιος ας μου απαντήσει είναι ασφαλής περιοχή, επίσης από την Ντίσνεϋλαντ μέχρι ποια ώρα πρέπει να γυρίσουμε με την γραμμή Rer A για να είμαστε ασφαλής;
 

SAKIS NIGRITA

Member
Μηνύματα
23
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Στο Παρίσι πάτε, όχι στην Βαγδάτη
Συγγνώμη φίλε μου διάβασα αρκετά πριν και ανησύχησα περισσότερο επειδή θα έχω και τα παιδιά μαζί μου, δεν ξέρω αν είδες την δημοσίευση μου, γνωρίζεις κάτι για την περιοχή του ξενοδοχείου μας;
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Καλησπέρα και από εμένα έκλεισα κι εγώ πέντε μέρες στο Παρίσι με την σύζυγο και τα παιδιά μου 15 και 12 χρόνων στα μέσα του Οκτώβρη στο Ξενοδοχείο ibis styles paris Pigalle montmarte στην οδό rue Frochot 3,αν ξέρει κάποιος ας μου απαντήσει είναι ασφαλής περιοχή, επίσης από την Ντίσνεϋλαντ μέχρι ποια ώρα πρέπει να γυρίσουμε με την γραμμή Rer A για να είμαστε ασφαλής;
Έχω μείνει στο ξενοδοχειο. Η περιοχή έχει αναβαθμιστεί αρκετά τα τελευταία χρόνια, με αρκετό κόσμο να βγαίνει νότια της Pigalle για φαγητό και ποτό το βράδυ. Ο δρόμος του ξενοδοχείου έχει αρκετά μπαρ οπότε ίσως έχετε λίγη φασαρία Παρασκευή η Σάββατο βράδυ αλλά προσωπικά δε θυμάμαι κάτι ενοχλητικο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.498
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom