Οι γειτονιες του Παρισιου. Ποιες ειναι οι πιο επικινδυνες, ποιες οι πιο ασφαλεις.

SAKIS NIGRITA

Member
Μηνύματα
23
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Έχω μείνει στο ξενοδοχειο. Η περιοχή έχει αναβαθμιστεί αρκετά τα τελευταία χρόνια, με αρκετό κόσμο να βγαίνει νότια της Pigalle για φαγητό και ποτό το βράδυ. Ο δρόμος του ξενοδοχείου έχει αρκετά μπαρ οπότε ίσως έχετε λίγη φασαρία Παρασκευή η Σάββατο βράδυ αλλά προσωπικά δε θυμάμαι κάτι ενοχλητικο.
Έχω μείνει στο ξενοδοχειο. Η περιοχή έχει αναβαθμιστεί αρκετά τα τελευταία χρόνια, με αρκετό κόσμο να βγαίνει νότια της Pigalle για φαγητό και ποτό το βράδυ. Ο δρόμος του ξενοδοχείου έχει αρκετά μπαρ οπότε ίσως έχετε λίγη φασαρία Παρασκευή η Σάββατο βράδυ αλλά προσωπικά δε θυμάμαι κάτι ενοχλητικο.
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας, να είστε πάντα καλά
 

PoppyTh

Member
Μηνύματα
44
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
Βορεια Αφρικη
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
To airbnb που κλεισαμε βρίσκεται στο 9ο διαμερισμα διπλα σχεδον απο τη σταση notre dame de lorette. Βασει των αναλογων θεματων που διαβασα νομιζω ειναι μια χαρα απο θεμα ασφαλειας και περπατιεται μεχρι την Οπερα. Υπολογιζω κανενα τεταρτο ως την Οπερα και λιγο παραπανω για Μονμαρτη. Καλα τα λέω ή ειμαι βαθια νυχτωμενη?
 

PoppyTh

Member
Μηνύματα
44
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
Βορεια Αφρικη
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Καλησπέρα και από εμένα έκλεισα κι εγώ πέντε μέρες στο Παρίσι με την σύζυγο και τα παιδιά μου 15 και 12 χρόνων στα μέσα του Οκτώβρη στο Ξενοδοχείο ibis styles paris Pigalle montmarte στην οδό rue Frochot 3,αν ξέρει κάποιος ας μου απαντήσει είναι ασφαλής περιοχή, επίσης από την Ντίσνεϋλαντ μέχρι ποια ώρα πρέπει να γυρίσουμε με την γραμμή Rer A για να είμαστε ασφαλής;
Οταν επιστρεψετε με το καλο κανε ενα κοπο να μας δωσεις τους "στο Παρίσι με παιδιά" καποια tips και οτι αλλο θεωρησεις χρησιμο. Πηγαινουμε τελη του μηνος
 

avastasios

Member
Μηνύματα
27
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΙΡΟ - Ν. ΥΟΡΚΗ - ΚΟΡΕΑ
To airbnb που κλεισαμε βρίσκεται στο 9ο διαμερισμα διπλα σχεδον απο τη σταση notre dame de lorette. Βασει των αναλογων θεματων που διαβασα νομιζω ειναι μια χαρα απο θεμα ασφαλειας και περπατιεται μεχρι την Οπερα. Υπολογιζω κανενα τεταρτο ως την Οπερα και λιγο παραπανω για Μονμαρτη. Καλα τα λέω ή ειμαι βαθια νυχτωμενη?
Καλησπέρα σου.
Ναι είναι κοντά και σε ασφαλή περιοχή. Γενικά οι αποστάσεις δεν είναι κοντινές και χρειάζεται Μετρό. Από θέμα ασφάλειας οι δρόμοι δεξιά και δεξια κ κάτω της μονμαρτης όπως βλέπεις τον χάρτη δεν είναι και πολύ ασφαλής από όσο διαπίστωσα εγώ και μου είπε κι ο άνθρωπος που είχε το airbnb που εμένα. Πριν μια εβδομάδα επέστρεψα με την κοπέλα μου κι εκεί μπορώ να πω πως δεν ένιωθα καλά, χωρίς να σημαίνει πως υπάρχει πρόβλημα με τουρίστες (δεν έχω ακούσει κάτι)
 

SAKIS NIGRITA

Member
Μηνύματα
23
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Οταν επιστρεψετε με το καλο κανε ενα κοπο να μας δωσεις τους "στο Παρίσι με παιδιά" καποια tips και οτι αλλο θεωρησεις χρησιμο. Πηγαινουμε τελη του μηνος
Το Σάββατο αναχωρούμε για Παρίσι μόλις γυρίσουμε θα έχετε νέα μας
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
To airbnb που κλεισαμε βρίσκεται στο 9ο διαμερισμα διπλα σχεδον απο τη σταση notre dame de lorette. Βασει των αναλογων θεματων που διαβασα νομιζω ειναι μια χαρα απο θεμα ασφαλειας και περπατιεται μεχρι την Οπερα. Υπολογιζω κανενα τεταρτο ως την Οπερα και λιγο παραπανω για Μονμαρτη. Καλα τα λέω ή ειμαι βαθια νυχτωμενη?
Καλα τα λες...

Καλησπέρα και από εμένα έκλεισα κι εγώ πέντε μέρες στο Παρίσι με την σύζυγο και τα παιδιά μου 15 και 12 χρόνων στα μέσα του Οκτώβρη στο Ξενοδοχείο ibis styles paris Pigalle montmarte στην οδό rue Frochot 3,αν ξέρει κάποιος ας μου απαντήσει είναι ασφαλής περιοχή, επίσης από την Ντίσνεϋλαντ μέχρι ποια ώρα πρέπει να γυρίσουμε με την γραμμή Rer A για να είμαστε ασφαλής;
Μια χαρα ειστε...Καλο ειναι να την κανετε 5 λεπτα πριν τελειωσει το σοου, αλλα επειδη λογω παιδιων ισως ειναι δυσκολο να μην θελουν να το δουν μεχρι τελους γυριστε μετα.

Ναι, βέβαια. Ασφαλέστατη πόλη είναι το Παρίσι (μην κοιτάς τον τριπάκια που το τόσο το κάνει ΤΟΟΟΣΟ), ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ είσαι ασφαλής στις 8. Αυτή είναι από τις πιο ασφαλείς γειτονιές, και στις 3 τη νύχτα να γυρίσεις, ασφαλέστατα θα είναι.
Εχω γραψει πουθενα πως οσο ειναι μερα υπαρχει καποια περιοχη στο δημο του Παρισιου που ειναι επικινδυνη; Αν και υπαρχουν ελαχιστοι δρομοι ή κομματια δρομων που καλο θα ηταν να αποφευγονται και με το φως της μερας.
 

SAKIS NIGRITA

Member
Μηνύματα
23
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Οταν επιστρεψετε με το καλο κανε ενα κοπο να μας δωσεις τους "στο Παρίσι με παιδιά" καποια tips και οτι αλλο θεωρησεις χρησιμο. Πηγαινουμε τελη του μηνος
Καλησπέρα σήμερα επιστρέψαμε από Παρίσι, περιγραφή με μια λέξη ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΌ!!! και θέλω και εγώ με την σειρά μου να προσθέσω την εμπειρία μου. Οτιδήποτε θελήσετε χαρά μου να σας βοηθήσω
https://www.travelstories.gr/community/threads/Εμπειρία-από-Παρίσι.60126/
 
Last edited by a moderator:

Sniper

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα κ από μένα. Αρχές Δεκεμβρίου θα ταξιδέψω κ εγώ στο Παρίσι με τη γυναίκα μου. Έχουμε κλείσει να μείνουμε στο Au Royal Mad που βρίσκεται 68 rue Sedaine, 75011 Paris. Πώς είναι σαν περιοχή; Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω; Επίσης σαββατοβραδο θέλουμε να βγούμε και για κανένα ποτακι, χρησιμοποιώντας ΜΜΜ, είναι επικίνδυνα;
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
δεν εχω μεινει εκει και το μονο που μπορω να πω ειναι οτι δεν ειναι και στο κεντρο,οσο για ποτακι,ε για ενα βραδυ παρε ενα ταξι,ενα ουμπερ ξερωγω..
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Καλησπέρα κ από μένα. Αρχές Δεκεμβρίου θα ταξιδέψω κ εγώ στο Παρίσι με τη γυναίκα μου. Έχουμε κλείσει να μείνουμε στο Au Royal Mad που βρίσκεται 68 rue Sedaine, 75011 Paris. Πώς είναι σαν περιοχή; Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω; Επίσης σαββατοβραδο θέλουμε να βγούμε και για κανένα ποτακι, χρησιμοποιώντας ΜΜΜ, είναι επικίνδυνα;
Δεν πρεπει να προσεξετε τιποτα. Τα ματια σας 14 οπως παντου. Αυτο.
Τα ΜΜΜ τι να τα κανετε; θα μενετε κοντα στην καρδια της παραζιανικης διασκεδασης. Τα ποδια σας φτανουν
 

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Έμενα στη γωνία ως φοιτήτρια! Είναι τέλεια γειτονιά, ασφαλέστατη, έχει δυο σούπερ μάρκετ στο τετράγωνο και τρία στενά πιο πέρα έχει και πολλά μπαράκια. Ούτε ταξί χρειάζεται, το μετρό είναι μια χαρά και πολλές φορές αν είχε καλό καιρό, ερχόμουν απ' το κέντρο με τα πόδια.
 

alexandra80

Member
Μηνύματα
300
Likes
1.577
Επόμενο Ταξίδι
Λιγουρία-Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού-Βολιβία-Άνδεις
Για το hotel vacances bleues villa modigliani τι λέτε? Είναι ασφαλής περιοχή η rue Delambre? Θα είμαστε 2 οικογένειες με 3 παιδιά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.469
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom