Οι 10 Καλύτερες Παραλίες του Κόσμου

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
τις πιό απίθανες παραλίες τις έχω δεί στην μαδαγασκάρη ...ήταν κάτι το απίστευτο ..πουθενά δεν έχω συναντήσει τέτοιο μεγαλείο !!!! και ταυλάνδη έχω δεί και ινδονησία ,και απειρες άλλες ....παιδιά μιλάμε για top !!! το θέμα ειναι οτι δεν κράτησα κανένα όνομα ,γιατί μάλον δεν ειχαν!! ακριβώς επειδή δεν ειναι καθόλου τουριστικές , εγώ τις ονόμασα ,"εσύ και ο θεός ".
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
τις πιό απίθανες παραλίες τις έχω δεί στην μαδαγασκάρη ...ήταν κάτι το απίστευτο ..πουθενά δεν έχω συναντήσει τέτοιο μεγαλείο !!!! και ταυλάνδη έχω δεί και ινδονησία ,και απειρες άλλες ....παιδιά μιλάμε για top !!! το θέμα ειναι οτι δεν κράτησα κανένα όνομα ,γιατί μάλον δεν ειχαν!! ακριβώς επειδή δεν ειναι καθόλου τουριστικές , εγώ τις ονόμασα ,"εσύ και ο θεός ".
Kαι γω το πιστευω αυτο Ρενατα.....
οτι εχεις δει τις πιο ομορφες παραλιες στην Μαδαγασκαρη.
Ετσι τις φανταζομαι,αδειες ερημες παρθενες ανεγγιχτες απο ανθρωπινο χερι, και απατητες απο ορδες τουριστων.
Με πεντακαθαρα νερα ασπρη αμμο και πολυ πολυ βλαστηση.
Ευχομαι να μεινουν πολλα χρονια ετσι, χωρις ανθρωπινη παρεμβαση,
Και οι μοναδικοι επισκεπτες να ειναι οι μαιμουδες και τα γυρω ζωα της περιοχης.
Καλα που δεν κρατησες ονοματα.

Παραλια"εσυ και ο Θεος"
ΤΕΛΕΙΟ.!!!
 

kirmis

Member
Μηνύματα
185
Likes
13
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Συμφωνα με το περιοδικο Icons Travelers αυτεs ειναι οι 10 καλυτερεs παραλιεs του κοσμου :
  1. Φιλιππινεs νησι Palawan
  2. Κολομβια National park Tayrona
  3. Βραζιλια Salvador de Bahia παραλια porto da barra
  4. Ινδια Γκοα
  5. Αυστραλια Whitehaven
  6. Ισπανια νησια Cies παραλια Praia das Rodas
  7. Τανζανια νησι Ζανζιβαρη παραλια Nungwi
  8. Αγγλια νησι Purbeck Shell beach
  9. Σκωτια Singlair's bay και τελοs
  10. COOK ISLANDS νησι AITUTAKI
Τα σχολια σαs παρακαλω?

Να σε ρωτήσω, η πηγή για τις συγκεκριμένες παραλίες ποιά είναι?
 

kirmis

Member
Μηνύματα
185
Likes
13
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Χμμμ, και σχετικά με την παραλία 8.Αγγλια νησι Purbeck Shell beach ??

Έχει κανείς άποψη?
 

elpihonmar

Member
Μηνύματα
117
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις
Από παραλίες στο εξωτερικό δε μπορώ να εκφέρω γνώμη γιατί δεν ξέρω.Ως νησιώτισσα, απαιτητική , τα κριτήρια μου για να χαρακτηρίσω μια παραλία "πολύ καλή" είναι τα εξής :

Καταρχή να μπορώ να κολυμπήσω και να την απολάυσω, ωραίο το πόρτο κατσίκι,ο μύρτος, το τσιγράδο, το κάθισμα, ....αλλά δεν μπορείς να κολυμπήσεις....βαθαίνει τόσο απότομα και αν σηκώσει και κύμα...γίνεσαι μεζές στα σκυλόψαρα

Θέλω λοιπόν

1.Λίγο κόσμο...έως ελάχιστο, παιδάκια που τσιρίζουν, σκυλάκια που γαβγίζουν σπίτι τους.
2.Πρόσβαση με ταχύπλοο... για να μη μαζεύεται λαός , αλλά να μην "ξεθεώνεσαι "στο περπάτημα
3.κρυστάλλινα νερά, να βλέπεις τη σκιά σου, χρώμα νερού όχι το μπλε-γαλάζιο , αλλά τιρκουάζ έως πολύ ανοικτό πράσινο
4.να μη βαθαίνει πολύ απότομα, (βλέπε παραλία πχ στους παξούς που βαθαίνει σαν κεκλιμένο επίπεδο----φρίκη ), ούτε να περπατάς μια ώρα για να κολυμπήσεις.
5.να είναι ελαφρώς δροσερά τα νερά ( όχι βραστά δηλαδή )
6.θε θέλω κοτρώνες και άμμο να κολάει στα πόδια, αλλά λευκή κρυσταλλική άμμο σαν ζάχαρη, με αποχρώσεις το ασημιού
7.δε θέλω βράχια, μαυρίλα στα βαθιά ( στα πολύ βαθιά αε έχει)
8.Θε θέλω γυμνό τοπίο, θελώ λίγο πρασινο, θε θέλω ξαπλώστρες και ομπρέλες οργανωμένα στην παραλία, ούτε εστιατόρια.

Θέλετε κι άλλα........το ξέρω θα πείτε πως είμαι παλαβή....δικαιολογούμαι λόγω καταγωγής

Και η νικήτρια παραλία είναι το Βουτούμι στους αντίπαξους, το οποίο ήταν ακριβώς έτσι πριν 7 χρόνια που πήγα, τώρα δεν ξέρω.
 

Attachments

Lucia86

Member
Μηνύματα
128
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Σικαγο(?)και Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδια,για 3 μηνες!!!
Και η νικήτρια παραλία είναι το Βουτούμι στους αντίπαξους, το οποίο ήταν ακριβώς έτσι πριν 7 χρόνια που πήγα, τώρα δεν ξέρω.

Συμφωνω για Παξους!
Παντου ειναι ωραια!
Στους Αντιπαξους εχει 2 παραλιες. Στην 1η πρεπει να εχει μια ταβερνουλα μονο.
Στη 2η εχει 2 ταβερνες μια πισω στην ακτη- δε φαινεται πολυ και μια ψηλα με φανταστικη θεα!

Αν πατε Παξους πληρωστε τα 8 ευρω στο καραβακι!
Αξιζει!

Το μονο που με ενοχλησε ηταν τα σκαφη.
Ηταν παντου, αλλα ευτυχως αραγμενα οποτε δεν ειχε φασαρια
 

elpihonmar

Member
Μηνύματα
117
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις
Lucia, 8 ευρώ πήγε το καραβάκι?Τους αλήτες.....θυμάμαι 4, εκθετικά τα αυξάνουν?
Να κάτι τέτοια κάνουν οι Έλληνες στα τουριστικά μέρη και διώχνουν τον πατριώτη τουρίστα.Εκεί να πεινάσουν...την απόφασή μουτην πήρα...διακοπές στο Ελλάντα από καλοκαίρι, μόνο όταν θα κάνω καμμιά μπεμπούλα για να της μάθω πλατ-πλουτσ ....και γα λίγο, μετά θα την παίρνω και θα φεύγουμε εξωτερικό...να μαθαίνει σε άλλες κοινωνίες, πολιτισμένες.
 

Lucia86

Member
Μηνύματα
128
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Σικαγο(?)και Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδια,για 3 μηνες!!!
Lucia, 8 ευρώ πήγε το καραβάκι?Τους αλήτες.....θυμάμαι 4, εκθετικά τα αυξάνουν?
Να κάτι τέτοια κάνουν οι Έλληνες στα τουριστικά μέρη και διώχνουν τον πατριώτη τουρίστα.Εκεί να πεινάσουν...την απόφασή μουτην πήρα...διακοπές στο Ελλάντα από καλοκαίρι, μόνο όταν θα κάνω καμμιά μπεμπούλα για να της μάθω πλατ-πλουτσ ....και γα λίγο, μετά θα την παίρνω και θα φεύγουμε εξωτερικό...να μαθαίνει σε άλλες κοινωνίες, πολιτισμένες.
Σχεδον σιγουρα 8.
70% εχω δικιο.
Μηπως θυμασαι 4 να πας κι αλλα τοσα να γυρισεις;
Και παλι τα δινω! Οι Παξοι ειναι ενα νησι που ''συμπαθω'' και οι ντοπιοι προσπαθουν να το διατηρησουν ομορφο. Με παραξενη μεθοδο βεβαια αφου ενω τα δωματια ειναι φθηνα, το φαγητο ειναι πανακριβο.
Τουλαχιστο ότι κι αν εφαγα αξιζε τα λεφτα του και οπου κι αν πηγα για ποτο, δεν ηπια ''μπομπα''.
Ακομα δεν ειδα τις ορδες μεθυσμενων νιατων
Εχουν ''ποιοτητα'' αλλα τη πληρωνεις ακριβα
Σιγουρα με οσα εδωσα εκει θα μπορουσα να παω εξωτερικο αλλα εγω τους αγαπαω τους Παξους!
Ειναι ξεχωριστο μερος
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Φιλιππινεs νησι Palawan
  1. Κολομβια National park Tayrona
  2. Βραζιλια Salvador de Bahia παραλια porto da barra
  3. Ινδια Γκοα
  4. Αυστραλια Whitehaven
  5. Ισπανια νησια Cies παραλια Praia das Rodas
  6. Τανζανια νησι Ζανζιβαρη παραλια Nungwi
  7. Αγγλια νησι Purbeck Shell beach
  8. Σκωτια Singlair's bay και τελοs
  9. COOK ISLANDS νησι AITUTAKI
Απ'αυτά έχω πάει στην Porto da Barra, στη Goa, στο Nungwi και στο Aitutaki.
Αλλά στη Goa, σε ποιά απ'όλες?
και στο Aitutaki? Eίναι μεγάλο νησί και έχει πολλές παραλίες, όλες η μία καλύτερη από την άλλη.
Η Goa δεν με ενθουσίασε.

Στην Ελλάδα, έπαθα πλάκα με τα χρώματα και τη διαύγεια της θάλασσας στο Πλατανίτσι και τις Καβουρότρυπες στη Σιθωνία. Αυτές οι δυό, μαζί με μερικές ακόμα ( Ελαφόνησος, Φακίστρα στο Πήλιο, Λιμνονάρι στη Σκόπελο), για μένα συγκαταλέγονται στις καλύτερες του κόσμου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.270
Μηνύματα
885.816
Μέλη
38.948
Νεότερο μέλος
Stella_r

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom