Οι 10 Καλύτερες Παραλίες του Κόσμου

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.969
Likes
9.385
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Xenos το koh kai nok είναι όπως είπα ένα μικρό νησάκι κοντά στο λιμανι του πουκέτ (12km ανατολικά ψάξε το στο earthgoogleοι φοτο το αδικούν) . Το νησί είναι όλο λευκή άμμο και στην άκρη του έχει ένα μεγάλο βράχο στον οποίο επάνω βρίσκετε μια καλύβα εστιατόριο. Για να γυρίσεις όλο το νησί χρειάζεσαι 5 λεπτά. Η θάλασσα γαλαζοπράσινη και τα ψάρια δίπλα σου μπορίς να τα ακουμπίσεις
Jimmy πηγες προσφατα? Αυτο ειναι το νησακι που σταματουσαν τα εκδρομικα που πηγαιναν στα Πιπι και ειχαμε σταματησει κι εμεις. Τοτε δεν υπηρχε εστιατοριο στο βραχο , αλλα ενα ξυλινο μικρο μπαρακι παλαπα που απολαυσαμε ολομοναχοι. Τωρα σταματανε τα - μεγαλα - εκδρομικα και εχουν βαλει και ομπρελες ξαπλωστρες και γινεται ο χαμος δυστυχως! Το νησακι βεβαια ειναι πολυ ομορφο με απιστευτη αμμουδια και θαλασσα..
Το ιδιο λεμε , ειμαι σιγουρη και εχω τραβηξει και φωτο , αλλα ειμαι σε ολες μεσα :D.

GTS υπονοεις οτι δεν ειναι η Ελλαδα η ωραιοτερη με τις καλυτερες παραλιες στον κοσμο? Θα σε μαλωσω!:bleh: Αντε Περχεντιαν ή χειροτερα στον Αγιο Δομηνικο να δεις χαλι! :bleh:
 
Last edited by a moderator:

rania

Member
Μηνύματα
38
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΑΙΓΥΠΤΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
Δύσκολη ερώτηση
δε βλέπω καμία παραλία απο Αγ.Δομίνικο και ανησυχώ ,γιατί ??????????
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.969
Likes
9.385
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Rania αυτες ειναι λιστες απο καποια περιοδικα που ψηφιζουν αναγνωστες...δε σημαινει οτι οι αναγνωστες εχουν επισκεφτει ολα τα μερη του κοσμου. Απλα τις ποσταρω εδω για να γινεται κουβεντα περισσοτερο.Στις πιο εγκυρες λιστες παντως , η Ρινκον ειχε παντα μια θεση στη δεκαδα απλα δεν αφηνουν πολλοι τουριστες το χρυσο κλουβι της Πουντα κανα για να φτασουν μεχρι εκει..
Θα πας?
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Κατά την γνώμη μου η χώρα με τις καλύτερες παραλίες γενικά είναι η Ελλάδα με καλύτερες αυτές της Λευκάδας.

Πέρσι πήγαμε Λευκάδα και με απογοήτευσε. Ολη η ΒΔ πλευρά που έχει και τις ξακουστές παραλίες ήταν θεοβρώμικη, τόσο λάδι δεν έχω ξαναδεί, μια αηδία. Κρίμα...
Για να μην πω ότι άμα φυσάει βοριάς οι παραλίες δεν είναι για μπάνιο. Το κύμα έφτανε μέχρι το μπόι μου, οι ακτή έξω γεμάτη ανθρώπους και 1-2 άτομα μόνο μέσα στο νερό.
 

Attachments

Lucia86

Member
Μηνύματα
128
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Σικαγο(?)και Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδια,για 3 μηνες!!!
Menia, Λευκαδα οχι Σαβκο! Με τιποτα! Τις υπολοιπες μερες ειναι οκ. Λατρευω Παξους και Αντιπαξους... Φοβερα νερα: τιρκουαζ διαφανο ανοιχτο μπλε...πρασινο πισω και στην ακτη..αναλογως την παραλια- βοτσαλο, αμμος, γκρεμος;Απ ολα εχει αρκει να ψαξεις. Πλοοες φορες και με τα ποδια απο τα βραχια αλλα αποζημιωνεσαι μετα απο το θεαμα- και την ησυχια...
Ρεθυμνο και η Πρεβελη καλη ειναι αλλα υπαρχουν τοσο ομορφα μερη στη Κρητη...
Τριοπετρα, Αγιος Παυλος, Αμμουδι(με τα ποδια) Και μια μυστικη τοποθεσια στο χωριο Ροδακινο!!!! Αυτο που λατρευω στη νοτια κρητη ειναι 1ο το φαι, 2ο οι αμμολοφοι (οπου υπαρχουν) στις παραλιες της!
Κολομβια Ολη η Καραιβικη πρεπει να ειναι τελεια! Καθε φορα επισκεπτομαι τα Islas del Rosario, οπου ειναι μαγικα, χωρις πολυ κοσμο, διαφανα νερα, η ζουγλα στο νησι και προσεχε μη χαθεις... Α!!!! Χαλια η κατασταση! Αντε, την επομενη φορα θα παω και στο Παρκο αυτο

Οπου και να παμε, προσοχη στον ηλιο!!!!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
lucia ειπες τα καλύτερα για την κρήτη ...έχω να προσθέσω .μαγικές παραλίες στο νομο χανιων..στην παλιόχωρα τον κριό και το γιαρισκάρι ,στο φραγκοκάστελο την ορθή άμμο ,και άλλες πολλες που να τις γράφω τώρα ...
εντάξει εχω δεί πολλές εξωτικές ..αλλα βρέ παιδιά δεν κολυμπάω .στα δύο μέτρα ειναι το χάος και όλο στην φαντασία μου ξεπροβάλουν καρχαρίες και γιγάντια χταπόδια ..δεν το απολαμβάνω !!!το μάτι μου χορταίνει αλλα το κορμί μου ....οχι!
και τελευταία ,σίμος -ελαφόνησος -άπαιχτη ....τουτο το σκ,θα απολαύσει το κορμί μου ,η ορθή άμμος στο φραγκοκάστελο ...
καλές βουτιές παιδιά !!!!!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.969
Likes
9.385
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Καλα πλακα κανεις Lucia86 ε?
Μας πετας 3 γραμμες για την Κολομβια και ξεμπερδεψες?Και τι σημαινει αυτο το καθε φορα που επισκεπτομαι τα Islas del Rosario?? Ποσες φορες εχεις παει δηλαδη?
Υπαρχουν και καρδιακοι ξερεις :haha::haha: και πεθαινω (και) για Κολομβια!!
Πες κατι παραπανω πληζ :klaps:δυο λογακια , ανοιξε θεμα , γραψε travelstory οτι ναναι..

Για Παξους-Αντιπαξους συμφωνω οτι ειναι πανεμορφα , ειδικα εξερευνηση και καταβαση με τα ποδια απο τα βραχια :)
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Lucia έχεις ήδη αργήσει.
Κολομβία θέλει το κοινό,μη μας τυραννάς.
Αν έχεις στενούς δεσμούς με τη χώρα
δεν θα τη βγάλεις καθαρή με τόσους λάτρεις της Λ.Αμερικής.:clap:
 

Lucia86

Member
Μηνύματα
128
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Σικαγο(?)και Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδια,για 3 μηνες!!!
εντάξει εχω δεί πολλές εξωτικές ..αλλα βρέ παιδιά δεν κολυμπάω .στα δύο μέτρα ειναι το χάος και όλο στην φαντασία μου ξεπροβάλουν καρχαρίες και γιγάντια χταπόδια ..δεν το απολαμβάνω !!!το μάτι μου χορταίνει αλλα το κορμί μου ....οχι!

Συμφωνω!!! Λεφτερια στους καημενους χαρχαριουληδες, δεν καταλαβαινουν, αλλα εγω το μπουτι μου το θελω!:D
Αστα να πανε ειχα δει και ενα κουλο ονειρο με χαρχαρια πριν παω στα νησια... Ουυυ τελειο! Καμια σχεση με αιματα και τετοια! Να το πω να το πω;
 
Μηνύματα
39
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Πέρσι πήγαμε Λευκάδα και με απογοήτευσε. Ολη η ΒΔ πλευρά που έχει και τις ξακουστές παραλίες ήταν θεοβρώμικη, τόσο λάδι δεν έχω ξαναδεί, μια αηδία. Κρίμα...
Για να μην πω ότι άμα φυσάει βοριάς οι παραλίες δεν είναι για μπάνιο. Το κύμα έφτανε μέχρι το μπόι μου, οι ακτή έξω γεμάτη ανθρώπους και 1-2 άτομα μόνο μέσα στο νερό.
Πέρισυ πήγα κι εγώ Λευκάδα και την ερωτεύτηκα....
Τι περίοδο πήγες; Εγώ πήγα μέσα Ιουλίου.
Οι καλύτερες βέβαια παραλίες είναι οι όχι τόσο γνωστές.
Εγώ τυχαία "έπεσα" πάνω σε αυτή..
Φαίνεται μικρή αλλά φανταστείτε το σκηνικό να περιλαμβάνει αρκετές τέτοιες "ιδιωτικές" παραλίες!
 

Attachments

marigoula

Member
Μηνύματα
35
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη-Βέρνη-Ζυρίχη
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα-Βραζιλία-Λατιν.Αμερ
Πέρσι πήγαμε Λευκάδα και με απογοήτευσε. Ολη η ΒΔ πλευρά που έχει και τις ξακουστές παραλίες ήταν θεοβρώμικη, τόσο λάδι δεν έχω ξαναδεί, μια αηδία. Κρίμα...
Για να μην πω ότι άμα φυσάει βοριάς οι παραλίες δεν είναι για μπάνιο. Το κύμα έφτανε μέχρι το μπόι μου, οι ακτή έξω γεμάτη ανθρώπους και 1-2 άτομα μόνο μέσα στο νερό.
Ας μην κρίνουμε τις παραλίες ενός νησιού με λίγων ημερών επίσκεψη. Φαντάζομαι ότι εκείνες τις μέρες ήταν η εξαίρεση στον κανόνα.Σαν τις παραλίες της δυτικής πλευράς της Λευκάδας δεν έχω βρει πουθενά στην ελλάδα. Σημειωταίο ότι παρά το μικρό της ηλικίας μου έχω επισκευτεί πάνω από 30 νησιά και ένα μεγάλο τμήμα της ηπειρωτικής ακτογραμμής. Τι να κάνουμε οι γονείς ήταν δάσκαλοι και δει ταξιριάρηδες.
Δεν αμφιβάλλω ότι και αλλού υπάρχουν ωραίες παραλίες στην ελλάδα αλλά τόσες μαζεμένες και καθαρές δν έχω ξαναδεί.
Και αυτό το χρώμα των νερών το γαλαζοπράσινο...:surf1:
Το μόνο που ίσως σε κάποιους δεν αρέσει είναι τα σχετικά πιο κρύα νερά γιατί είναι εντελώς ανοιχτά και βλέπουν πέλαγο αλλά αυτό τις καθιστά και πιο καθαρές.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.150
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom