Ιρλανδία Οκτώβριος στην Ιρλανδία!

alexandra80

Member
Μηνύματα
300
Likes
1.577
Επόμενο Ταξίδι
Λιγουρία-Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού-Βολιβία-Άνδεις

Καλησπέρα κι από εμένα! Αν και είμαι νέο μέλος στο forum,σας παρακολουθώ εδώ και πολύ καιρό. Αποφάσισα λοιπόν κι εγώ να μοιραστώ τις ταξιδιωτικές μου εμπειρίες,ελπίζοντας πως μπορούν να δώσουν βοήθεια και μια νέα ταξιδιωτική έμπνευση σε ανθρώπους λάτρεις των ταξιδιών,όπως συνέβη και με εμένα :)

Ξεκινάω λοιπόν την εξιστόρηση με το πρόσφατο ταξίδι μου σε Ιρλανδία ,μιας και ήταν και από τα καλύτερα και ομορφότερα που έκανα...Κανόνισα το ταξίδι τον Ιούλιο που μας πέρασε,αν και ο σχεδιασμός του έγινε μήνες πριν. Το πρόγραμμα συνοπτικά είχε ως εξής : Νυχτερινή πτήση Θεσσαλονίκη - Stanstead και αναμονή για κανένα 4ωρο στο αεροδρόμιο μέχρι την πολύ πρωινή μας πτήση για Δουβλίνο. Όλες οι πτήσεις έγιναν με ryanair. Στη συνέχεια έξι διανυκτερεύσεις στο Δουβλίνο(από όπου κάναμε ημερήσιες εκδρομές σε Giants causeway,Connemara,Cliffs of Moher και Wiclow mountains) και μία στο αεροδρόμιο στο Stanstead,μετά από ολοήμερη επίσκεψη στο Cambridge. To πρωί της ένατης μέρας πτήση πάλι για Θεσσαλονίκη.

Όπως ανέφερα ήδη,αποφασίσαμε να πετάξουμε νύχτα ούτως ώστε να μη χάσουμε όλη την πρώτη μέρα σε πτήσεις και αναμονή στο αεροδρόμιο. Το αεροπλάνο προσγειώθηκε γύρω στις 23:30 και η πτήση μας για Δουβλίνο ήταν στις 6:30 το πρωί. Περάσαμε τις ώρες μας σε ένα από τα καφέ που διανυκτερεύουν, μέχρι τις 3:30 που περάσαμε τον έλεγχο. Μετά από μια καλή πτήση,προσγειωθήκαμε στο αεροδρόμιο του Δουβλίνου. Είχα κλείσει μέσω διαδικτύου τα εισιτήρια για την πόλη με την Aircoach Dublin αν θυμάμαι καλά 11 ευρώ το άτομο με επιστροφή. Οπότε πολύ σύντομα βρεθήκαμε στο Trinity College όπου ήταν η στάση μας,γύρω στα 40 λεπτά. Κανονίσαμε early check in στο ξενοδοχείο μας,Paramount hotel ( οικονομικό και σε πολλή καλή τοποθεσία κοντά στο Temple bar και το κάστρο),και μεταβήκαμε για λίγη ξεκούραση πριν την πρώτη εξόρμησή μας στην πόλη.Το Δουβλίνο είναι μια πόλη που μπορείς να την περπατήσεις,φιλική και πανέμορφη! Ευτυχώς υπήρξαμε τυχεροί με τον καιρό για όλες τις μέρες που παραμείναμε στο Δουβλίνο!Δεν έβρεξε καθόλου και είχε υψηλή για την εποχή θερμοκρασία. Μετά από κάποιες ώρες ξεκούρασης,ξεκινήσαμε την εξερεύνηση της πόλης. Chtist's church,St Patrick cathedral,Trinity college,Dame street,Castle,temle bar,trinity college,Grafton street ,St Stephen green είναι μερικά από τα μέρη που επισκεφτήκαμε. Αργά το απόγευμα δεν παραλείψαμε μια μεγάλη βόλτα μέχρι το Grand canal ,με τη μαγεία του δειλινού να μας συντροφεύει...Πραγματικά άξιζε την κούραση!

Και τη δεύτερη μέρα μας την αφιερώσαμε εξολοκλήρου στο Δουβλίνο,εξερευνώντας μεταξύ άλλων το εθνικό αρχαιολογικό μουσείο της πόλης(δωρεάν είσοδος),την όμορφη γεωργιανού ρυθμού merrion square καθώς και το βόρειο τμήμα της πόλης .

Ακολουθούν κάποιες φωτογραφίες από την πόλη του Δουβλίνου :

DSC_0338.JPG

Dublinia

DSC_0355.JPG

Christ Church Cathedral

DSC_0395.JPG

St Patrick's park

DSC_0414.JPG

St Patrick's cathedral

DSC_0457.JPG

St Patrick's cathedral

DSC_0473.JPG

St Patrick's cathedral

DSC_0501.JPG

Dublin garden

DSC_0509.JPG

Dublin castle

DSC_0528.JPG

Dublin castle


DSC_0546.JPG



DSC_0551.JPG

River Liffey

DSC_0573.JPG

Temple bar

DSC_0580.JPG

Temple Bar

DSC_0604.JPG

Temple bar

DSC_0609.JPG

Ha'penny bridge


DSC_0650.JPG

Trinity college


DSC_0664.JPG

Trinity college

DSC_0680.JPG

Trinity college

DSC_0696.JPG

St Andrew's street

DSC_0699.JPG

Wiclow street

DSC_0714.JPG


DSC_0730.JPG

Fusilier's arch

DSC_0760.JPG

Περπατώντας στο St Stephen's green

DSC_0781.JPG

St Stephen's green

DSC_0805.JPG

St Stephen's green

DSC_0811.JPG


DSC_0819.JPG

Περπατώντας στην Dame street

DSC_0826.JPG

Περπατώντας στην Dame street

DSC_0895.JPG

Suffolk street

DSC_0934.JPG

Περπατώντας στην Custom house quay

DSC_0943.JPG

Περπατώντας στην Custom house quay - femine memorial

DSC_0954.JPG

Περπατώντας στην Custom house quay

DSC_0991.JPG

Oι γέφυρες του ποταμού Liffey

DSC_0996.JPG

Oι γέφυρες του ποταμού Liffey

DSC_0843.JPG

Oι γέφυρες του ποταμού Liffey

DSC_0856.JPG



DSC_0862.JPG

Oι γέφυρες του ποταμού Liffey

DSC_0887.JPG

Oι γέφυρες του ποταμού Liffey

DSC_0013.JPG

Στο Grand canal dock

DSC_0020.JPG

Στο Grand canal dock

Ακολουθούν μερικές εικόνες της πόλης καθώς νυχτώνει :

DSC_0068.JPG


DSC_0073.JPG


DSC_0083.JPG


DSC_0003.JPG


DSC_0006.JPG




Το ομορφότερο όμως μέρος του ταξιδιού,ήταν οι εκδρομές στις διάφορες περιοχές της Ιρλανδιάς....Επειδή δεν είμαστε εξοικειωμένοι με την οδήγηση απ τα αριστερά,και οι εκδρομές με τα δημόσια μέσα συγκοινωνίας απαιτούσαν περισσότερες μέρες,αποφασίσαμε να πάρουμε μέρος σε οργανωμένες εκδρομές. Μετά από ψάξιμο,βρήκα ως καλύτερο πρακτορείο διοργάνωσης το irish day tours,και έμεινα πολύ ικανοποιημένη. Εδρεύει στην 37 College Green,απέναντι ακριβώς από το Τrinity college. Επιπλέον,αν κλείσεις 3 εκδρομές,έχεις και μια έκπτωση 12 ευρώ το άτομο. Κλείσαμε 4 εκδρομές για τις υπόλοιπες μέρες μας στην Ιρλανδία : Giants Causeway,Cliffs of Moher,Connemara και Glendalough/Kilkenny. Tις προτείνω όλες ανεπιφύλακτα,αλλά αν κάποιος δεν έχει πολύ χρόνο,οι καλύτερες είναι οι Giants Causeway και Connemara!Καταπληκτικά και τόσο διαφορετικά μεταξύ τους τοπία...

H τρίτη μέρα μας λοιπόν ξεκίνησε πολύ νωρίς. Στις 6:30 αναχωρούσε το λεωφορείο για την ημερήσια εκδρομή...όχι και η πιο βολική ώρα,αλλά είχαμε πολλά χιλιόμετρα να καλύψουμε και μέρη να δούμε.Η διαδρομή καταπληκτική!Μετά το Belfast,το οποίο επισκεφτήκαμε στο τέλος της ημέρας,πήραμε την παράκτια διαδρομή που oνομάζεται causeway route και περνάει από κάποια από τα ομορφότερα τοπία και χωριά της Ιρλανδίας! Βρισκόμαστε πια στο Ηνωμένο Βασίλειο.Η πρώτη στάση μας είναι το γραφικό ψαροχώρι Carnlough
DSC_0611.JPG
Το γραφικό λιμανάκι του Carnlough
DSC_0583.JPG

Mετά από μια σύντομη στάση,συνεχίσαμε την πορεία μας για το πιο περίεργο αξιοθέατο της βόρειας Ιρλανδίας : την Carrick a Reid rope bridge. Mια ξύλινη κρεμαστή γέφυρα πάνω από ένα γκρεμό 25 μέτρων!Μερικές φωτογραφίες απ τη διαδρομή μέχρι τη γέφυρα :
DSC_0652B.jpg

DSC_0753B.jpg

DSC_0773B.jpg


DSC_0785B.jpg

DSC_0793B.jpg

Το χωριό Βallycastle

Και μετά από την πανέμορφη διαδρομή,φτάσαμε στην Carrick a Reid rope bridge,κοντά στο χωριό Ballintoy.
H είσοδος περιλαμβανόταν στην τιμή των 65 ευρώ κατ άτομο(57 μετά την έκπτωση).

DSC_0300B.jpg

DSC_0869B.jpg

DSC_0901B.jpg
Μετά από μιάμιση περίπου ώρα,συνεχίσαμε την πορεία μας για το Giants Causeway μέσω συγκλονιστικής ομορφιάς τοπίων...
DSC_0951B.jpg

Πράσινο μέχρι τη θάλασσα...
DSC_0962B.jpg

Πανέμορφες ακτές....
DSC_0972B.jpg


DSC_0983B.jpg

Tα ερείπια του κάστρου dunseverick ...
Πολύ σύντομα βρεθήκαμε στο μνημείο της Unesco, το περίφημο Giants Causeway. Ένα εκπληκτικής γοητείας τοπίο από χιλιάδες στήλες βασάλτη σ ένα υπέροχο τοπίο...Το πιο διάσημο αξιοθέατο της Ιρλανδίας.
DSC_0011B.jpg


DSC_1024B.jpg


DSC_1037B.jpg

Δυόμιση ώρες η στάση μας εδώ.Αποφασίσαμε να γυρίσουμε πίσω παίρνοντας το ανηφορικό μονοπάτι...Μας βγήκε η γλώσσα,αλλά άξιζε τον κόπο!Πανέμορφες για άλλη μια φορά εικόνες...
DSC_0027B.jpg

Δύσκολη η ανάβαση...162 σκαλιά!
DSC_0040B.jpg

Καταπράσινες εκτάσεις...
DSC_0052B.jpg
Ναι,από εκεί ανεβήκαμε...!
DSC_0047B.jpg

Φύγαμε εξαιρετικά κουρασμένοι (από τις 5:30 στο πόδι) αλλά και γοητευμένοι,για τον τελικό προορισμό μας,το Μπέλφαστ.
Μια μικρή στάση για να φωτογραφίσουμε τα ερείπια του Dunluce castle,όπου έχουν γυριστεί πολλές ταινίες.
DSC_0090B.jpg

Dunluce castle,το γοητευτικότερο κάστρο...

Νωρίς το απόγευμα φτάσαμε στο Μπέλφαστ,όπου αφού είδαμε το διάσημο Titanic Quarter,μεταβήκαμε στο Δημαρχείο της πόλης,έχοντας μόλις μια ώρα για περιήγηση...Έτσι ήταν λίγα αυτά που είδαμε,δυστυχώς.Μερικές φωτογραφίες από την πόλη του Μπέλφαστ :
DSC_0121B.jpg

Το Titanic museum
DSC_0172B.jpg



DSC_0157B.jpg

Η αυλή του Δημαρχείου

DSC_0188B.jpg
H όπερα
DSC_0204B.jpg

Το Δημαρχείο
Κάπου εδώ τελειώνει και η πρώτη μας εκδρομή...Αργά το απόγευμα έχουμε επιστρέψει στο Δουβλίνο,όπου αφού φάγαμε στην pub O'Neills(νόστιμο φαγητό σε καλές τιμές),πήγαμε ψόφιοι από την κούραση για ύπνο...όμως,ξαναλέω,η κούραση άξιζε τον κόπο,και θα το ξανάκανα!

 
Last edited:

alexandra80

Member
Μηνύματα
300
Likes
1.577
Επόμενο Ταξίδι
Λιγουρία-Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού-Βολιβία-Άνδεις
Τέταρτη ημέρα στην Ιρλανδία και ξεκινάει η δεύτερη εκδρομή μας στους περίφημους Ciffs of moher. Eίναι η ψηλότερη ακτογραμμή της Ευρώπης,200 μέτρα από τη θάλασσα,στη δυτική Ιρλανδία.Η εκδρομή στοίχισε 40 ευρώ με την έκπτωση και περιλάμβανε όλες τις εισόδους.Ξεκινήσαμε με ομίχλη δυστυχώς,κάτι που συνεχίστηκε σχεδόν για τις επόμενες 2 ώρες! Μας είχε πιάσει μια μικρή απογοήτευση. Να πάμε και να μη μπορούμε να δούμε τίποτα;Ευτυχώς,10 χιλιόμετρα περίπου πριν να φτάσουμε,η ομίχλη εξαφανίστηκε... :)
Πρώτη μας στάση η πόλη του Limerick,για να δούμε το κάστρο.
DSC_0265.JPG
Ομίχλη...
DSC_0250.JPG
Τteaty stone
Aπογοητεύμενοι,αναχωρήσαμε για τις ακτές,ελπίζοντας να βελτιωθεί ο καιρός.Και ευτυχώς οι ευχές μας έπιασαν τόπο!Υπέρλαμπρος ήλιος μας υποδέχτηκε στους Cliffs of Moher.
H στάση μας εδώ κράτησε δυόμιση ώρες.Ακολουθήσαμε 2 διαφορετικά μονοπάτια,που μας αποκάλυψαν και τα δυο εικόνες απίστευτης ομορφιάς.Μερικές φωτογραφίες :

1.JPG

Τα βράχια όπως φαίνονται από το βόρειο μονοπάτι.
2.JPG

Περιφραγμένες ιδιωτικές εκτάσεις...
7.JPG

Η θέα από το δεύτερο μονοπάτι...
8.JPG
Επόμενη στάση η ασβεστολιθική περιοχή Burren.
13.JPG

Παρόλο που μοιάζει άγονη,φυτρώνουν πολλά είδη λουλουδιών την άνοιξη.
Συνεχίσαμε στο χωριό Doolin για το μεσημεριανό μας σε μια pub.Noστιμότατο όπως όπου και να φάγαμε!
16.JPG

Η pub όπου φάγαμε.
18.JPG

Το χωριό Doolin
Επόμενη στάση ένα αββαείο του 12ου αιώνα :
19.JPG

Corcomroe Abbey
28.JPG


Τελευταία στάση το ομορφότερο ψαροχώρι της περιοχής,Kinvara,με ένα πανέμορφο μεσαιωνικό κάστρο στα περίχωρά του.
21.JPG

Γαλήνη...
23.JPG

Κάθε στροφή μια όμορφη εικόνα...
26.JPG


27.JPG

Dunguaire Castle
Κάπως έτσι τέλειωσε και η τέταρτη μέρα μας ... Άλλη μια ζωντανή νύχτα μας περίμενε στο Δουβλίνο. :)
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Μου ξυπνάς τόσο ωραίες ταξιδιωτικές αναμνήσεις με την ιστορία σου! Δουβλίνο, Μπελφαστ και βέβαια causeway route.. Οι φωτογραφίες είναι πανέμορφες! Θέλω να ξαναπάω και οι εκδρομές που προτείνεις φαίνονται πολύ καλές! Περιμένω τη συνέχεια και από τα άλλα μέρη που πήγατε!
 

alexandra80

Member
Μηνύματα
300
Likes
1.577
Επόμενο Ταξίδι
Λιγουρία-Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού-Βολιβία-Άνδεις
Μου ξυπνάς τόσο ωραίες ταξιδιωτικές αναμνήσεις με την ιστορία σου! Δουβλίνο, Μπελφαστ και βέβαια causeway route.. Οι φωτογραφίες είναι πανέμορφες! Θέλω να ξαναπάω και οι εκδρομές που προτείνεις φαίνονται πολύ καλές! Περιμένω τη συνέχεια και από τα άλλα μέρη που πήγατε!
Ευχαριστώ πολύ :) Αύριο περισσότερα μέρη...

Μοναδικής ομορφιάς μέρη. Ζήλεψα!
χμ μου κέντρισε το ενδιαφέρων. Λες @echo2011 να είναι ο επόμενος προορισμός? Ποιά εποχή πήγες εσύ?
Καλησπέρα Γιάννη:) Πραγματικά ήταν πανέμορφο ταξίδι και πλέον οικονομικότερο. Ο Οκτώβρης ήταν καταπληκτική εποχή χωρίς κρύο και τη μέρα να κρατάει ως τις 7.
 
Last edited by a moderator:

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Αν το επιχειρήσω κι εγώ θα το κάνω με Ryanair από Θεσ/νικη με ανταπόκριση. Δεν είναι όμως σχετικά ακριβός προορισμός με όλες αυτές τις εκδρομές?
Οπότε νωρίς το Φθινόπωρό και φαντάζομαι Ανοιξη είναι η καλύτερη επόχη.
Αν και δεν είχα την Ιρλανδία στα άμεσα σχέδια ομολογώ το επεξεργάζομαι!
 

alexandra80

Member
Μηνύματα
300
Likes
1.577
Επόμενο Ταξίδι
Λιγουρία-Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού-Βολιβία-Άνδεις
Αν το επιχειρήσω κι εγώ θα το κάνω με Ryanair από Θεσ/νικη με ανταπόκριση. Δεν είναι όμως σχετικά ακριβός προορισμός με όλες αυτές τις εκδρομές?
Οπότε νωρίς το Φθινόπωρό και φαντάζομαι Ανοιξη είναι η καλύτερη επόχη.
Αν και δεν είχα την Ιρλανδία στα άμεσα σχέδια ομολογώ το επεξεργάζομαι!
Όταν μια παρόμοια εκδρομή με γκρουπ από Ελλάδα κοστίζει 1500 ευρώ το άτομο χωρίς φαγητά ποτά εισόδους,τα 820 που κόστισε σε μας μεΟΛΑ στην τιμή είναι πολύ καλή τιμή νομίζω. Αν θέλεις μπορώ να σου δώσω λεπτομέρειες για τις τιμές. Πάντα υπολογίζω πριν αλλά κυρίως μετά το κόστος του ταξιδιού για να δω αν έπεσα έξω. Μέχρι στιγμής ποτε :)

Επιπλέον κι εγώ πισυεύω πως και άνοιξη είναι επίσης καλή εποχή. Γι αυτό θαήθελα να πάω Σκωτία το Μάιο μιας και μοίαζει πολύ με την Ιρλανδία.
 
Last edited by a moderator:

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Μοναδικής ομορφιάς μέρη. Ζήλεψα!
χμ μου κέντρισε το ενδιαφέρων. Λες @echo2011 να είναι ο επόμενος προορισμός? Ποιά εποχή πήγες εσύ?
Για μένα αξίζει με χίλια! Είχαμε πάει ιούνιο, είχα γράψει και ιστορία τότε (2012). Γύρισα (και παρέμεινα) ενθουσιασμένη.. Αν στο επόμενο ταξίδι σου θες πανέμορφα τοπία τότε προτείνω Ιρλανδία ή Σκανδιναβία.
 

alexandra80

Member
Μηνύματα
300
Likes
1.577
Επόμενο Ταξίδι
Λιγουρία-Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού-Βολιβία-Άνδεις
Για μένα αξίζει με χίλια! Είχαμε πάει ιούνιο, είχα γράψει και ιστορία τότε (2012). Γύρισα (και παρέμεινα) ενθουσιασμένη.. Αν στο επόμενο ταξίδι σου θες πανέμορφα τοπία τότε προτείνω Ιρλανδία ή Σκανδιναβία.
Σκανδιναβία ή Σκωτία echo; Μιας και πήγες και στα δυο...
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Σκανδιναβία ή Σκωτία echo; Μιας και πήγες και στα δυο...
Πήρα πρωτοβουλία και σου απάντησα πριν ρωτήσεις, στην ιστορία μου για τη Σκανδιναβία (εκεί που μου έγραφες το πρόγραμμα που σκέφτεσαι να ακολουθήσεις) :)
Είναι αρκετά διαφορετικές και μου άρεσαν και οι δύο, αλλά ψηφίζω Σκανδιναβία! (κυρίως τώρα που είδα ότι πήγες Ιρλανδία που έχουν αρκετά κοινά στοιχεία με Σκωτία αλλά η Ιρλανδια μου άρεσε περισσότερο).. Βέβαια ίσως αδικώ την Σκωτία γιατί πήγαμε μέσα γενάρη, άνοιξη θα ήταν πολύ καλύτερα..
 

alexandra80

Member
Μηνύματα
300
Likes
1.577
Επόμενο Ταξίδι
Λιγουρία-Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού-Βολιβία-Άνδεις
Πήρα πρωτοβουλία και σου απάντησα πριν ρωτήσεις, στην ιστορία μου για τη Σκανδιναβία (εκεί που μου έγραφες το πρόγραμμα που σκέφτεσαι να ακολουθήσεις) :)
Είναι αρκετά διαφορετικές και μου άρεσαν και οι δύο, αλλά ψηφίζω Σκανδιναβία! (κυρίως τώρα που είδα ότι πήγες Ιρλανδία που έχουν αρκετά κοινά στοιχεία με Σκωτία αλλά η Ιρλανδια μου άρεσε περισσότερο).. Βέβαια ίσως αδικώ την Σκωτία γιατί πήγαμε μέσα γενάρη, άνοιξη θα ήταν πολύ καλύτερα..
Σ ευχαριστώ πολύ echo2011 :) Xαίρομαι πολύ που μπήκα στην παρέα σας,και μπορούμε να ανταλλάξουμε τις ταξιδιωτικές μας εμπειρίες...
 

alexandra80

Member
Μηνύματα
300
Likes
1.577
Επόμενο Ταξίδι
Λιγουρία-Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού-Βολιβία-Άνδεις
Και συνεχίζω την ιστορία μου με την πέμπτη μας μέρα στην Ιρλανδία και την τρίτη εκδρομή.Ψάχνοντας στο διαδίκτυο θυμάμαι είδα κάποιες φωτογραφίες με άγριας ομορφιάς τοπία.Με συγκλόνισε η ομορφιά τους,αυτή η αίσθηση μοναξιάς...Κι έτσι αποφάσισα ότι σίγουρα θέλω να κάνω αυτή την εκδρομή.Επέλεξα γι άλλη μια φορά την Irish Day tours/Extreme Ireland,γιατί παρείχε την καλύτερη εκδρομή,με επίσκεψη στο Kyllemore abbey και κρουαζιέρα στο μοναδικό φιόρδ της χώρας,το Killary fjord.H τιμή της εκδρομής 45 ευρώ συμπεριλαμβανομένου του εισιτηρίου για την κρουαζιέρα.
Περισσότερο ανυπόμονη αυτό το πρωινό για την εκδρομή.Είχα διαβάσει ότι η μαγεία της Connemara είναι μεγαλύτερη το φθινόπωρο...Ξεκινήσαμε γύρω στις 7 πμ πάλι από την Suffolk Street,μπροστά από το άγαλμα της molly malone.Αυτή τη φορά το γκρουπάκι μας πολύ μικρότερο,τέσσερις Γάλλοι,δυο Λετονές και άλλες τέσσερις κυρίες δεν θυμάμαι από που.Η μέρα ήταν πολύ όμορφη και ξεκινήσαμε με χαρά και αδημονία.
Αφήσαμε πίσω μας το Galway για το τέλος της μέρας και βγήκαμε σε μικρούς επαρχιακούς δρόμους.Βλέπουμε πια γύρω μας σπιτάκια με αχυρένιες καλύβες,λίμνες,βουνά,τοπία διαφορετικά από αυτά που είδαμε ως τώρα. Η Connemara είναι εθνικό πάρκο στην δυτική Ιρλανδία.Το τοπίο της χαρακτηρίζεται από τα όρη Τwelve Bens και Maumturk,βαλτοτόπια που φυτρώνουν ρείκια και λίμνες.Πολλές λίμνες.Επίσης εδώ βρίσκονται οι μεγαλύτερες εκτάσεις τύρφης της χώρας,που την χρησιμοποιούσαν πολύ περισσότερο παλιά για καύσιμο,λιγότερο σήμερα.Έχω ήδη συνηθίσει την προφορά των Ιρλανδών και καταλαβαίνω με άνεση πια τα αγγλικά τους... :) Η συγκεκριμένη περιοχή είναι η πλέον πιστή στις παραδόσεις...Οι ταμπέλες είναι στα γαελικά,την γλώσσα των Ιρλανδών,και οι κάτοικοι τα μιλούν σχεδόν αποκλειστικά.
Σ αυτό το σημείο να σας πω ότι η εν λόγω εταιρία είναι πολύ καλή. Οργανώνει καταπληκτικές εκδρομές και οι οδηγοί είναι εξαιρετικοί και πολύ καλά ενημερωμένοι.
Οπότε μπορείτε άφοβα να λάβετε μέρος στις εκδρομές της.
Πρώτη μας στάση η διάσημη γέφυρα απ την ταινία Quiet Man με τονJohn Wayne,έξω από το χωριό Cong.
35.JPG

Quiet Man bridge
32.JPG

Το τοπίο γύρω γαλήνιο...
31.JPG


33.JPG

Η λίμνη Corrib
34.JPG


36.JPG


Μετά από μια αναζωογονητική στάση συνεχίσαμε την πορεία μας μέσα από μαγευτικά τοπία.Παντού κυριαρχούν οι καφετιές και χρυσαφιές αποχρώσεις του φθινοπώρου...
Φωτογραφίες από την επόμενη στάση μας
37.JPG

Twelve Bens
38.JPG


39.JPG

41.JPG

Εκτάσεις τύρφης παντού
Ανεβήκαμε πάλι στο λεωφορείο με προορισμό το Kyllemore abbey για στάση μιας ώρας.Γι άλλη μια φορά οι εικόνες μαγνήτης...
42.JPG


Kρυστάλλινες λίμνες...
43.JPG

Έχοντας απ τη μια τα Twelve Bens...
44.JPG

και τα Maumturk Mountains απ την άλλη.
45.JPG

Που και που η πορεία μας σταματούσε από κοπάδια προβάτων :)
Μέσω της πανέμορφης κοιλάδας Inagh φτάνουμε πια στο πανέμορφο kyllemore abbey,χτισμένο στις όχθες της ομώνυμης λίμνης το 1920.
46.JPG

Αρχικά χτίστηκε ως έπαυλη,σήμερα λειτουργεί ως τμήμα βενεδικτινών μοναχών.
47.JPG

Εχει πανέμορφους βικτωριανούς κήπους,τους οποίους εμείς δεν επισκεφτήκαμε.Προτιμήσαμε να περιπλανηθούμε γύρω από τη λίμνη.
48.JPG

Η λίμνη Kyllemore
49.JPG

Εκεί κοντά βρίσκεται και το Kyllemore abbey store,που όμως έχει ακριβότερες τιμές από αλλού.Το εστιατόριο-καφέ πουλάει πεντανόστιμες τάρτες.
50.JPG

άλλη μια άποψη της Kyllemore loch
51.JPG


CSC_0036.JPG

Εχουμε πάρει πια το δρόμο για το λιμανάκι του Leenane,όπου θα επιβιβαστούμε στο πλοιάριο για την κρουαζιέρα στο φιόρδ.
DSC_0032.JPG

Το πλοιάριο μας περιμένει...
DSC_0035.JPG


Η κρουαζιέρα είναι διάρκειας μιάμισης ώρας.Το πλοιάριο έχει κάποια στοιχειώδη για φαγητό και καφέ σε καλές τιμές.Εδώ είναι και το μεσημεριανό μας για σήμερα.
DSC_0044.JPG

Τα όρη Mweelrea,ο ψηλότερος ορεινός όγκος της δυτικής ακτής της Ιρλανδίας.
DSC_0086.JPG

Επειδή το μέρος είναι προφυλαγμένο,έχει και πολλές καλλιέργειες μυδιών.
DSC_0101.JPG

Το αεράκι χτυπάει το πρόσωπό μας...Τι αγαλλίαση να αναπνέεις τόσο καθαρό αέρα...
DSC_0163.JPG


Η κρουαζιέρα μας τελειώνει κι αναχωρούμε για τον τελικό προορισμό μας,την πόλη Galway.
CSC_0271.JPG

Εικόνες της διαδρομής
DSC_0241.JPG


30.JPG


DSC_0265.JPG

Από τις τελευταίες εικόνες βουνών...
DSC_0312.JPG

Το τοπίο γίνεται πάλι επίπεδο.

Φτάνουμε πια νωρίς το απόγευμα στο Galway,την πιο ζωντανή φοιτητούπολη της χώρας.Η πόλη είναι πανέμορφη,πολύχρωμη,και μάλιστα την επισκέφτηκε και ο Κολόμβος κατά τη διάρκεια κάποιου ταξιδιού του.
DSC_0345.JPG

Eyre square
DSC_0361.JPG


DSC_0362.JPG

Η high street
DSC_0367.JPG

High street
DSC_0370 (2).JPG

H shop street
DSC_0373.JPG

Shop street
DSC_0380.JPG

To latin quarter
DSC_0387.JPG

ο ποταμός Corrib
DSC_0389.JPG

O ποταμός Corrib και πλάι το κανάλι Eglington
DSC_0402.JPG

Σπίτια στις όχθες του ποταμού
DSC_0430.JPG

Κατά μήκος του καναλιού που οδηγεί στον καθεδρικό
DSC_0432.JPG

Τμήμα της ισπανικής αψίδας
DSC_0447.JPG


DSC_0452.JPG

Tα δικαστήρια
DSC_0455.JPG

Ο καθεδρικός της πόλης.

Εδώ τελειώνει και η τρίτη εκδρομή μας.Δεύτερη μέρα στη δυτική Ιρλανδία.Μαζί με την Βόρεια Ιρλανδία,η πιο όμορφη μέρα...
Επιστρέψαμε πάλι αργά το απόγευμα στο Δουβλίνο.Αφού φάγαμε και ήπιαμε τις μπύρες μας(Kilkenny και Guiness φυσικά,όπως κάθε μέρα) επιστρέψαμε στο ξενοδοχείο.Δεν ξενυχτούσαμε,μιας και ξυπνούσαμε νωρίς κάθε μέρα για τις εκδρομές μας. όμως κάθε βράδυ είχε ζωντανή μουσική από πολύ καλά τοπικά γκρουπάκια και στις 2 pub που συχνάζαμε,O' neills και stags head.
 

Attachments

Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.734
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom