Ιρλανδία Οκτώβριος στην Ιρλανδία!

Rory

Member
Μηνύματα
13
Likes
46
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
για το Εδιμβούργο κλείσε χωρίς δεύτερη σκέψη.. είναι η πιο όμορφη πόλη που έχω επισκεφτεί αν και αυτό είναι υποκειμενικό.. ημερήσια εκδρομή έκανα μόνο μία με το hairy coo που είναι δωρεάν και πληρώνεις προαιρετικά στο τέλος όσο εσύ θέλεις.. αν ξαναπήγαινα θα προσπαθούσα σίγουρα να διανυκτερεύσω και 3-4 μέρες στα highlands, ίσως στο Ινβερνές.. φυσικά ότι θέλεις για το Εδιμβούργο ρώτα με αλλά δυστυχώς για τα highlands δεν μπορώ να βοηθήσω... πάντως έκανες πολύ καλά που έκλεισες για τόσες μέρες, εγώ το μετάνιωσα πολύ που δεν έμεινα ούτε τέσσερις...
για την Ιρλανδία τώρα κι εγώ με το extreme ireland σκέφτομαι να πάω.. προβληματίζομαι μόνο επειδή και οι τρεις εκδρομές είναι μακρινές ότι ίσως λίγο κουραστούμε.. μήπως μπορείς να μου πεις για το Connemara National Park αν το περιλάμβανε η εκδρομή και τι ακριβώς είναι..? κι επίσης (και δεν ξαναενοχλώ!) αν οι βράχοι του Μόχερ είναι το μοναδικό μέρος της εκδρομής που αξίζει, δεν είναι πάρα πολλές οι ώρες στο λεωφορείο για να δει κάποιος μόνο τους βράχους??
Ευχαριστώ πολύ και πάλι!
 

alexandra80

Member
Μηνύματα
300
Likes
1.577
Επόμενο Ταξίδι
Λιγουρία-Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού-Βολιβία-Άνδεις
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
για το Εδιμβούργο κλείσε χωρίς δεύτερη σκέψη.. είναι η πιο όμορφη πόλη που έχω επισκεφτεί αν και αυτό είναι υποκειμενικό.. ημερήσια εκδρομή έκανα μόνο μία με το hairy coo που είναι δωρεάν και πληρώνεις προαιρετικά στο τέλος όσο εσύ θέλεις.. αν ξαναπήγαινα θα προσπαθούσα σίγουρα να διανυκτερεύσω και 3-4 μέρες στα highlands, ίσως στο Ινβερνές.. φυσικά ότι θέλεις για το Εδιμβούργο ρώτα με αλλά δυστυχώς για τα highlands δεν μπορώ να βοηθήσω... πάντως έκανες πολύ καλά που έκλεισες για τόσες μέρες, εγώ το μετάνιωσα πολύ που δεν έμεινα ούτε τέσσερις...
για την Ιρλανδία τώρα κι εγώ με το extreme ireland σκέφτομαι να πάω.. προβληματίζομαι μόνο επειδή και οι τρεις εκδρομές είναι μακρινές ότι ίσως λίγο κουραστούμε.. μήπως μπορείς να μου πεις για το Connemara National Park αν το περιλάμβανε η εκδρομή και τι ακριβώς είναι..? κι επίσης (και δεν ξαναενοχλώ!) αν οι βράχοι του Μόχερ είναι το μοναδικό μέρος της εκδρομής που αξίζει, δεν είναι πάρα πολλές οι ώρες στο λεωφορείο για να δει κάποιος μόνο τους βράχους??
Ευχαριστώ πολύ και πάλι!
Δεν υπάρχει πρόβλημα!Ρώτα με όσες φορές θέλεις :)
Ναι,το Connemara national park είναι η περιοχή που διασχίσαμε και κάναμε στάση για να δούμε και να φωτογραφηθούμε. Είναι τα τοπία που σου περιέγραψα.Λίμνες,βουνά...Σε ένα μεγάλο μέρος της εκδρομής το διασχίζεις και είναι πραγματικά πανέμορφο!Η ομορφιά της Ιρλανδίας με έκανε να κλείσω τόσο σύντομα ταξίδι για τη Σκωτία.Στην εκδρομή στους βράχους Moher,επισκέπτεσαι επίσης μια περιοχή ασβεστολιθικών πετρωμάτων,τη burren,και το αβαείο Concomroe.Eπίσης κάναμε στάση στο χωριό Doolin για φαγητό.Η αλήθεια είναι ότι είναι κουραστικές οι εκδρομές,αλλά δεν βγαίνει αλλιώς το πρόγραμμα...Από το Δουβλίνο είναι μακριά και οι δρόμοι όχι αυτοκινητόδρομοι,σε ένα μεγάλο μέρος. Αλλά αν θέλεις να δεις όλες αυτές τις ομορφιές,σε τόσο λίγες μέρες ,θα κουραστείς...Πηγαίνετε τότε στο Kilkenny.Πολύ ξεκούραστη εκδρομή,φεύγεις στις 9 το πρωί και είσαι πίσω κατά τις 6.Η πόλη είναι πολύ γοητευτική,έχει και ένα πανέμορφο κάστρο.Και στην κοιλάδα Glendalough έχει 2 πανέμορφες λίμνες και τα ερείπια ενός αρχαίου μοναστηριού.Οι υπόλοιπες εκδρομές,εκτός το ring of kerry που δεν ήταν εφικτό,δεν μου γέμισαν το μάτι.Έψαξα πολύ και βρήκα πως αυτές οι τέσσερις μου έδιναν μια πιο πλήρη εικόνα της χώρας.
Ευχαριστώ πολύ για την πρόθεσή σου να με βοηθήσεις :) Θα στη ζητήσω όσο κοντεύει ο καιρός.Έκλεισα ήδη 3 νύχτες στο Εδιμβούργο,2 στο Portree στο νησί Skye στα Highlands (μέρος της τριήμερης εκδρομής με την Rabbies ,Edinburgh-isle of skye)και μια στη Γλασκώβη. Γυρνώντας θα γράψω γι αυτά και ίσως μελλοντικά αν πας στα Highlands,θελήσεις να το επισκεφτείς! ;)
 

pmoromalos

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
Καλημέρα.

Το Μαίο σκεφτομαι νακανω και εγω το ταξιδι προς Ιρλανδια με εδρά το Δουβλινο. Αφου θα έχουμε δυο διανυκτερευσεις στο Λονδινο, στη συνεχεια θα ακολουθησει το Δουβλινο με 5 διανυκτερευσεις. Σκεφτομαι την πρωτη μερα να περιπλανηθουμε στη πολη του Δουβλινου. Τις επομενες τρείς ημερες

giant's causeway
Connemara / Kyllemore abbey
Cliffs of Moher και Wiclow mountains

Μας μενεις λοιπον αλλη μια μερα. alexandra80 πως λες να την αξιοποιησω ?? βολτες στο Δουβλινο ? Glendalough -Kilkenny ?? η κατι αλλο ???

Υπαρχει και μια μικρη σκεψη να μην πηγαίναμε καθολου Λονδινο και να καναμε 7 διακυκτερευσεις στο Δουβλινο ?? τι λες ?

Τη βοηθεια σας παρακαλώ.
 

alexandra80

Member
Μηνύματα
300
Likes
1.577
Επόμενο Ταξίδι
Λιγουρία-Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού-Βολιβία-Άνδεις
Καλημέρα.

Το Μαίο σκεφτομαι νακανω και εγω το ταξιδι προς Ιρλανδια με εδρά το Δουβλινο. Αφου θα έχουμε δυο διανυκτερευσεις στο Λονδινο, στη συνεχεια θα ακολουθησει το Δουβλινο με 5 διανυκτερευσεις. Σκεφτομαι την πρωτη μερα να περιπλανηθουμε στη πολη του Δουβλινου. Τις επομενες τρείς ημερες

giant's causeway
Connemara / Kyllemore abbey
Cliffs of Moher και Wiclow mountains

Μας μενεις λοιπον αλλη μια μερα. alexandra80 πως λες να την αξιοποιησω ?? βολτες στο Δουβλινο ? Glendalough -Kilkenny ?? η κατι αλλο ???

Υπαρχει και μια μικρη σκεψη να μην πηγαίναμε καθολου Λονδινο και να καναμε 7 διακυκτερευσεις στο Δουβλινο ?? τι λες ?

Τη βοηθεια σας παρακαλώ.
Kαλημέρα.Αν ρωτάς τη γνώμη μου,προτιμώ να αφιερώνω την εκδρομή μου σε μια χώρα,επισκεπτόμενη όσα περισσότερα μέρη της μπορώ.Η προτίμησή μου αυτή όμως είναι υποκειμενική.Εσύ ξέρεις τι σου αρέσει και τι περιμένεις από κάθε εκδρομή.Εγώ έχω επισκεφτεί το Λονδίνο σε άλλη εκδρομή στο παρελθόν.
Οι εκδρομές που αναφέρεις είναι πολύ καλές με τη μόνη διαφορά ότι τα όρη Wiclow βρίσκονται κοντά στο Kilkenny και συνεπώς περιέχονται σε αυτή την εκδρομή. Νομίζω πως μίλησα ήδη για το ποιες εκδρομές προτιμώ εγώ,και επιπλέον έχω αρκετές κατατοπιστικές φωτογραφίες για το πως μοιάζουν,οπότε τι παραπάνω να σου πω;
Εύχομαι αν πας τελικά να περάσεις καλά!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
11.087
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Μου είχε ξεφύγει αυτή η ιστορία!
Πολύ χρήσιμες πληροφορίες και υπέροχες φωτός! :)
Όντως μοιάζει πολύ με την Σκωτία.
Η Ιρλανδία έχει μπει εδώ και καιρό στην wish-list μου και η ιστορία σου ενίσχυσε αυτή την επιθυμία ακόμα περισσότερο!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Υπαρχει και μια μικρη σκεψη να μην πηγαίναμε καθολου Λονδινο και να καναμε 7 διακυκτερευσεις στο Δουβλινο ?? τι λες ?
Αν τελικά μείνεις και τα 7 βράδια στην Ιρλανδία θα σου πρότεινα να μην είναι όλα στο Δουβλίνο. Μπορείς να κάνεις και 2 διανυκτερεύεις στο Μπέλφαστ για να δεις και το Derry και όσα σε ενδιαφέρουν στην Β.Ιρλανδία (εκτός από το giant's causeway έχει και άλλα πολύ ωραία αξιοθέατα).
 

alexandra80

Member
Μηνύματα
300
Likes
1.577
Επόμενο Ταξίδι
Λιγουρία-Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού-Βολιβία-Άνδεις
Μου είχε ξεφύγει αυτή η ιστορία!
Πολύ χρήσιμες πληροφορίες και υπέροχες φωτός! :)
Όντως μοιάζει πολύ με την Σκωτία.
Η Ιρλανδία έχει μπει εδώ και καιρό στην wish-list μου και η ιστορία σου ενίσχυσε αυτή την επιθυμία ακόμα περισσότερο!
Ευχαριστώ πολύ underwater!Εύχομαι να καταφέρεις να πας και να μας μεταφέρεις κι εσύ τις αναμνήσεις σου...Για μένα υπήρξε το καλύτερο ταξίδι μέχρι σήμερα... :)
 
Μηνύματα
33
Likes
102
Λάθος μ που διάβασα αυτή την ιστορία Μάιο μήνα ενώ θα επισκεφθώ την Ιρλανδία τον Οκτώβριο!!Μεσολαβεί βέβαια ένα κουραστικό καλοκαίρι για μένα,οπότε από τη μια οι μέρες θα περάσουν γρήγορα αλλά από την άλλη ανυπομονώ τόσο πολύ!!!Το καλό στη δική μ περίπτωση είναι ότι εργάζεται η αδερφή μ εκεί εδώ κ δύο χρόνια οπότε θα έχουμε έναν καλό οδηγο-ξεναγό! Βέβαια εμείς θα έχουμε αυτοκίνητο, οπότε οι μετακινήσεις μας θα είναι πιο άνετες κ θα προσπαθήσουμε να επισκεφθούμε όσα πιο πολλά μέρη μπορούμε.Υπολογίζω ότι θα μείνουμε εκεί περίπου 12-13 μέρες,με τους υπόλοιπους της παρέας να επιστρέφουν και εμένα να παραμένω λίγο ακόμα....!!!!Πάντως υπέροχες οι φωτο και οι πληροφορίες σου!!Ελπίζω να πετύχουμε κ εμείς καλό καιρό κυρίως για τις φωτο Αλλιώς ένα ταξίδι είναι σούπερ όπως και να το κάνεις!!!
 

kate.th

Member
Μηνύματα
26
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
"Ο ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ"
Σούπερ!!! Πολύ όμορφη η ιστορία σου και με τις φωτογραφίες, ταξιδιάρικη και μαγευτική!!! Σε ευχαριστουμε!!! Ετοιμαζόμαστε και εμείς για εκεί για την περίοδο του Πάσχα... Για να δούμε....Καλά ταξίδια!!!
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Σούπερ!!! Πολύ όμορφη η ιστορία σου και με τις φωτογραφίες, ταξιδιάρικη και μαγευτική!!! Σε ευχαριστουμε!!! Ετοιμαζόμαστε και εμείς για εκεί για την περίοδο του Πάσχα... Για να δούμε....Καλά ταξίδια!!!
Αχ, τι ωραια! Καλα να περασετε. Θα παριμενουμε εντυπωσεις. Μην μας ξεχασεις οταν γυρισεις :)
 

alexandra80

Member
Μηνύματα
300
Likes
1.577
Επόμενο Ταξίδι
Λιγουρία-Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού-Βολιβία-Άνδεις
Σούπερ!!! Πολύ όμορφη η ιστορία σου και με τις φωτογραφίες, ταξιδιάρικη και μαγευτική!!! Σε ευχαριστουμε!!! Ετοιμαζόμαστε και εμείς για εκεί για την περίοδο του Πάσχα... Για να δούμε....Καλά ταξίδια!!!
Να περάσετε τέλεια! :)
 

kate.th

Member
Μηνύματα
26
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
"Ο ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ"
Να περάσετε τέλεια! :)
Έπιασαν οι ευχές!!! χι χι χι! Τα περάσαμε τέλεια!!!!!! Ευχαριστούμε και πάλι για τη βοήθεια, ήξερα τι έπρεπε να δούμε από αυτά που μας είχες περιγράψει! Και τα αναγνώριζα μόλις τα έβλεπα από τις φωτο...

Αχ, τι ωραια! Καλα να περασετε. Θα παριμενουμε εντυπωσεις. Μην μας ξεχασεις οταν γυρισεις :)
Περάσαμε πάρα πολύ όμορφα!! Ήταν ένα υπέροχο ταξίδι! Κάναμε το γύρο του νησιού, περίπου, με αυτοκίνητο...Θα προσπαθήσω να γράψω μία ταξιδιωτική ιστοριούλα...
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.504
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom