Ομορφοτερες ελληνικες παραλιες.

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Καλοκαιρακι ερχεται,διακοπες αρχιζουμε να σχεδιαζουμε οι περισσοτεροι..για καποιους απο μας η κριση φρεναρε τα μεγαλοπνοα σχεδια για ταξιδια σε μερη εξωτικα , για καποιους παλι οχι.
Οπως και να χει ας μιλησουμε για ομορφες ελληνικες παραλιες που μας εχουν παρει τα μυαλα ,ωστε να παρουμε και ιδεες ο ενας απο τον αλλο
Ξεκιναω με τα δικα μου αγαπημενα:
1.Μπαλος-Γραμβουσα,Κρητη.
2.Ελαφονησι Κρητης και Ελαφονησος Λακωνιας.
3.Ναυαγιο Ζακυνθος.
4.Μυρτος -Πετανοι Κεφαλλονια.
5.Ολη η νοτια πλευρα της Ναξου.
6.Πορι στο Κουφονησι.
7.Φυριπλακα,Μηλος.
8.Καλογρια στη Στουπα Μεσσηνιας
9.Φυριπλακα ,Μηλος.
10.Αγιος Δημητριος,Αλοννησος.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Σαν βορειοελλαδίτισσα φυσικά και θα βάλω πρώτη τη Χαλκιδική!!και τι να πρωτοαναφέρω σχεδόν όλο το δεύτερο πόδι:haha:,ακτή Καλογριάς,Λαγόμανδρα,Σπαθιές,Καβουρότρυπες,Καλαμίτσι κλπ,αλλά πολύ ωραίους κολπίσκους και φανταστικές παραλίες επίσης μεταξύ Σταυρού και Ολυμπιάδος και καθ οδόν απο κει προς Ουρανούπολη,
πρώτο πόδι παραλία μετά το Πευκοχώρι τέρμα προς κάμπινγκ,αλλά και γενικά και στην Καλλιθέα και στο Πολύχρονο οι θάλασσες είναι εκπληκτικές (εκτός βέβαια περιόδου που γίνεται το αδιαχώρητο από κόσμο...),

Πήλιο παραλία Μυλοποτάμου!!!φανταστική!(μου θύμισε το Πόρτο Κατσίκι!επίσης εκπληκτικό της Λευκάδας και χωρίς την πήχτρα και το στρίμωγμα που είχα συναντήσει εκεί),

Λήμνος πολλές παραλίες φανταστικές...Αγ.Γιάννης,Νευγάτης,Πλατύ!κλπ

Καβάλα,παραλία στους αμμόλουφους...επίσης πολύ ωραία!!
 

orbit

Member
Μηνύματα
48
Likes
10
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μία αγαπημένη κάτω από το αυλάκι:
- Παραλία Καλογριάς (Στροφυλιά), Αχαΐα-Ηλεία
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
Καλοκαιρακι ερχεται,διακοπες αρχιζουμε να σχεδιαζουμε οι περισσοτεροι..για καποιους απο μας η κριση φρεναρε τα μεγαλοπνοα σχεδια για ταξιδια σε μερη εξωτικα , για καποιους παλι οχι.
Οπως και να χει ας μιλησουμε για ομορφες ελληνικες παραλιες που μας εχουν παρει τα μυαλα ,ωστε να παρουμε και ιδεες ο ενας απο τον αλλο
Ξεκιναω με τα δικα μου αγαπημενα:
1.Μπαλος-Γραμβουσα,Κρητη.
2.Ελαφονησι Κρητης και Ελαφονησος Λακωνιας.
3.Ναυαγιο Ζακυνθος.
4.Μυρτος -Πετανοι Κεφαλλονια.
5.Ολη η νοτια πλευρα της Ναξου.
6.Πορι στο Κουφονησι.
7.Φυριπλακα,Μηλος.
8.Καλογρια στη Στουπα Μεσσηνιας
9.Φυριπλακα ,Μηλος.
10.Αγιος Δημητριος,Αλοννησος.
Να υποθεσω οτι δεν εχεις παει Λευκαδα, Παξους, Βοιδοκοιλια?
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Να υποθεσω οτι δεν εχεις παει Λευκαδα, Παξους, Βοιδοκοιλια?
Καλα που μου την θυμησες ρε συ την Βοιδοκοιλια ..οντως φοβερη παραλια ..βεβαια σαν τον Μπαλο δεν ειναι κατ εμε.
Παξους οχι δεν εχω παει ,αλλα επειδη εχω δει καποιες φωτο δεν νομιζω οτι ειναι πολυ του στυλ μου το ψιλο βοτσαλακι και τα βαθεια πρασινωπα νερα.Ειμαι περισσοτερο του τροπικαλ style.
Λευκαδα ναι εχω παει ...και εχει ωραιες παραλιες και κει, αλλα Μυρτος-Ναυαγιο ειναι πολυ ψηλοτερα για μενα.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.492
Likes
8.003
1. Εγκρεμνοί - Λευκάδα
2. Πόρτο Κατσίκι - Λευκάδα
3. Σεϋχέλλες - Ικαρία
4. Λαλάρια - Σκιάθος
5. Γέροντας - Μήλος
6. Κλέφτικο - Μήλος
7. Ελαφονήσι - Λακωνία
8. Φακίστρα - Μαγνησία (κάτω από Τσαγκαράδα Πηλίου)

...γιατί έχω μια αδυναμία σε τυρκουάζ νερό και άσπρη πέτρα!
 

KATHERINE

Member
Μηνύματα
25
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη και πάλι !
θα συμφωνησω με τη romantic woman προσθέτοντας οπωσδήποτε τις παραλίες στο Κριαρίτσι και στον Αρμενιστή.
Ειδικότερα όμως για την αγαπημένη μου προσωπικά παραλία, τις Καβουρότρυπες πρέπει να γίνει η εξής επισήμανση:
μόνο πολύ πρωί και μόνο Ιούνιο, Σεπτέμβριο και ίσως και αρχές Ιουλίου. Αλλιώς χάνεται όλη η μαγεία, όπως φανταζομαι ότι συμβαίνει και σε πολλές άλλες παραλίες
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
θα συμφωνησω με τη romantic woman προσθέτοντας οπωσδήποτε τις παραλίες στο Κριαρίτσι και στον Αρμενιστή.
Ειδικότερα όμως για την αγαπημένη μου προσωπικά παραλία, τις Καβουρότρυπες πρέπει να γίνει η εξής επισήμανση:
μόνο πολύ πρωί και μόνο Ιούνιο, Σεπτέμβριο και ίσως και αρχές Ιουλίου. Αλλιώς χάνεται όλη η μαγεία, όπως φανταζομαι ότι συμβαίνει και σε πολλές άλλες παραλίες
:clap:Είχα ξεχάσει τα ....ονόματα γι αυτό είπα σχεδόν ΟΛΟ το πόδι,όσο για τις χρονικές περιόδους ναί,μόνο τότε απολαμβάνει κάποιος τη μαγεία της παραλίας-τοπίου.
 
Last edited by a moderator:

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Να προσθέσω Παπά Νερό και Νταμούχαρη στον Άι-Γιάννη Πηλίου, τις βάζω παραπάνω από τον Μυλοπόταμο που κυριολεκτικά ασφυκτιά από κόσμο όλο το καλοκαίρι.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
1. Εγκρεμνοί - Λευκάδα
2. Πόρτο Κατσίκι - Λευκάδα
3. Σεϋχέλλες - Ικαρία
4. Λαλάρια - Σκιάθος
5. Γέροντας - Μήλος
6. Κλέφτικο - Μήλος
7. Ελαφονήσι - Λακωνία
8. Φακίστρα - Μαγνησία (κάτω από Τσαγκαράδα Πηλίου)

...γιατί έχω μια αδυναμία σε τυρκουάζ νερό και άσπρη πέτρα!
Αυτην εψαχνα !Τη Φακιστρα στο Πηλιο!Ειχα παει πριν χρονια και εσπαγα το κεφαλι μου να θυμηθω πως την ελεγαν και γιαυτο τελικα δεν την εγραψα.
 
Μηνύματα
27
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Τσεχια
Ταξίδι-Όνειρο
Πουκετ
Μία αγαπημένη κάτω από το αυλάκι:
- Παραλία Καλογριάς (Στροφυλιά), Αχαΐα-Ηλεία
Πραγματικα δεν καταλαβαινω τι αρεσει σε πολυ κοσμο σε αυτη την παραλια!Και το λεω εγω που ζω στν Αχαια και θα μπορουσαμε να πουμε οτι ειναι απ τα μερη μου!Οκ...το δασος της στροφιλιας ειναι μια ομορφια τεραστια στην περιοχη!Η παραλια κατα τα αλλα ειναι μια κλασσικη αμμωδης παραλια,που ΠΑΝΤΑ μετα τις εντεκα το πρωι η θαλασσα ανακατευεται και μοιαζει με βουρκο....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.532
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom