Ονειρεμένες διαμονές (not)

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
ενδιαφερον.....
απο τη πενταστερη διαμονη στη Μποτσουανα... με τα εξωτερικα μπανια..ηταν οντως απαιχατα
P1090015.JPG





P1090014.JPG


P1090012.JPG
P1090010.JPG



καπου στη Ναμιμπια καθαριζοντας κοχυλια


P1080037.JPG




Ναμιμπια ..
P1010211.JPG
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
Νομιζω το δικό μου πιο άβολο μπάνιο ηταν στην Σαγκάη με τζάμι χωρισμένο το μπάνιο σαν αυτό που έχουν συνήθως οι ντουζιέρες. Καθόσουν στην λεκάνη και έβλεπες τους άλλους στο δωμάτιο (αυτοί δεν σε έβλεπαν καλά ) αλλά ένιωθες σαν μια μεγάλη παρέα χα χα!!!
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
Δεν εχω φωτο,αλλα η μικρη μου κι εγω σε ξενοδοχειο στο Αμστερνταμ,ακριβως απεναντι απο κει που περνουν καραβακι για τα καναλια,κι επανω στον κεντρικο δρομο,ζησαμε μεγαλες στιγμες..Μια γωνια του δωματιου ως μπανιο,τα νερα τρεχανε εξω και βρεχανε την πανβρωμικη μοκεττα..Θυμαμαι τη μικρη ,βγηκε χωρις παντοφλα και κοιταγε εντρομη την καφετια γλιτσα αναμεσα στα δαχτυλα των ποδιων της..Στο μισο δωματιο καθε βημα συνοδευονταν απο αυτο το εφιαλτικο κλιατς κλιατς της βρωμερης λασπης της μοκεττας..Τωρα που το σκεπτομαι,ισως αυτο φταιει που καμμια απο τις δυο δεν αναφερει το Αμστερνταμ ποτε..
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Δεν θυμαμαι το όνομα του ξενοδοχείου αλλα στη Καστοριά σε τρικλινο δωμάτιο η τουαλέτα είχε για πόρτα όπως ακριβώς είναι οι πόρτες στα σαλούν στις ταινίες γουεστερν!
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Δεν θυμαμαι το όνομα του ξενοδοχείου αλλα στη Καστοριά σε τρικλινο δωμάτιο η τουαλέτα είχε για πόρτα όπως ακριβώς είναι οι πόρτες στα σαλούν στις ταινίες γουεστερν!
Τέτοιο ακριβώς μου είχε τύχει σε 4στερο στο Άμστερνταμ, μόνο που εκτός απο πόρτες σαλούν ήταν και διάφανες, και η λεκάνη ήταν φάτσα φόρα, ακριβώς απέναντι από το κρεβάτι. Πραγματικά απορώ τι σκέφτονταν...
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Τέτοιο ακριβώς μου είχε τύχει σε 4στερο στο Άμστερνταμ, μόνο που εκτός απο πόρτες σαλούν ήταν και διάφανες, και η λεκάνη ήταν φάτσα φόρα, ακριβώς απέναντι από το κρεβάτι. Πραγματικά απορώ τι σκέφτονταν...
Μια χαρά ήμουν εγω δηλαδή!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Yangon, Myanmar: "Επισκευή" του νιπτήρα με σακκούλα, παραμάνες και συνδετηράκια για να παραμένει στεγνή η τουαλέτα και κατ'επέκταση το δωμάτιο. Επιπλέον, κάθε φορά που χρησιμοποιούσαμε το νιπτήρα ανέβαινε η στάθμη του νερού στη μπανιέρα και κάθε φορά που κάναμε μπάνιο ο νιπτήρας κόντευε να ξεχειλίσει.
 

Attachments

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.067
Likes
2.483
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Βρε παιδιά έχω απορίες:

1) Όλα αυτά τα "υπέροχα" ξενοδοχεία που μείνατε δεν είχαν κριτικές να δείτε πριν τα κλείσετε? Επιτόπου τα κλείνατε χωρίς να τα δείτε πρώτα? Πως έγινε κ μείνατε εκεί? Θέλω το background χαχα

2) Γιατί μένετε μόνο στα μπάνια? Άλλου είδους χάλια στο δωμάτιο/ξενοδοχείο δεν υπήρχαν?

3) Μόνο σε μένα άρεσαν τα εξωτερικά μπάνια που πόσταρε η @LULLU ?? Ότι είναι ασυνήθιστα (για εμάς) ναι, αλλά όχι κ χάλια
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Βρε παιδιά έχω απορίες:

1) Όλα αυτά τα "υπέροχα" ξενοδοχεία που μείνατε δεν είχαν κριτικές να δείτε πριν τα κλείσετε? Επιτόπου τα κλείνατε χωρίς να τα δείτε πρώτα? Πως έγινε κ μείνατε εκεί? Θέλω το background χαχα

2) Γιατί μένετε μόνο στα μπάνια? Άλλου είδους χάλια στο δωμάτιο/ξενοδοχείο δεν υπήρχαν?

3) Μόνο σε μένα άρεσαν τα εξωτερικά μπάνια που πόσταρε η @LULLU ?? Ότι είναι ασυνήθιστα (για εμάς) ναι, αλλά όχι κ χάλια
1. Το δικό μου ήταν προ μερικών ετών, που το Tripadvisor κλπ. δεν ήταν ακόμη διαδεδομένο σε τέτοιο βαθμό. Επίσης ακόμη και τώρα στα εκατοντάδες σχόλια μόνο 4-5 αναφέρονται στο θέμα διαρύθμισης μπάνιου, το οποίο δεν δείχνει καμιά του φωτογραφία (προφανώς υπήρχαν και φυσιολογικά μπάνια, αλλά ζητώντας να αλλάξουμε πήραμε την απάντηση ότι ήταν γεμάτο). Και εκτός απο τραγικές καταστάσεις, δεν δίνω τρομερή βαρύτητα σε κριτικές, καθότι μου χει τύχει ξενοδοχείο με διθυράμβους να βγει αποτυχία και τούμπαλιν (στην προκειμένη βέβαια, αν ανέφεραν για τις πόρτες σαλούν στο μπάνιο είτε θα άλλαζα, είτε θα επικοινωνούσα από πριν για να το αποφύγω).

2. Στην περίπτωση μου όχι. Αλλά θα είχε ενδιαφέρον να δούμε κι αλλού χάλια. Αν και νομίζω ότι σε σχέση με τα περισσότερα μπάνια που είδαμε ο πιο κατάλληλος χαρακτηρισμός θα ήταν αξιοπερίεργα, καθότι δεν είδαμε τόνους μούχλας, κλπ. σε φωτο.

Για να κάνω την αρχή, ορίστε στρώμα 5στερου ξενοδοχείου στη Βαλένθια:

20131119_094255%5b1%5d.jpg

3. Και σε μένα. Βέβαια και η ίδια τα χαρακτήρισε άπαιχτα, οπότε δε νομίζω ότι το είπε για κακό, πιο πολύ ως αξιοπερίεργο που ήταν εξωτερικό θα έλεγα.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Για να μείνεις σε δωμάτιο πάτο, πρέπει να συντρέχουν οι παρακάτω λόγοι:
αφραγκίες ή τσιγκουνιές, κακή πληροφόρηση ή αδιαφορία, κακή εποχή πχ. Semana Santa στη Σεβίλλη και εσύ θέλεις να βρεις δωμάτιο 2 εβδομάδες πιο πριν.

1) Για τον δικό μου πάτο, που δεν είναι και ο μοναδικός που έχω μείνει, ευθύνονται το σφιχτό budget και η μηδενική πληροφόρηση. Το κατάλυμα δεν υπήρχε στο tripadvisor, συνηθισμένο φαινόμενο για την εποχή, και όχι, δεν το κλείσαμε από το booking. Δεν ήταν πολύ διαδεδομένο τότε. Κάποτε, έτσι γίνονταν τα ταξίδια :p

2) Απ' όλα έχουμε. Αλλά το μπάνιο είναι πάντα το Νο1!

3) Και μένα μου αρέσουν εμφανισιακά, αλλά έχω τις αμφιβολίες μου για το αν είναι λειτουργικά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.654
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom