Ονειρεμένες διαμονές (not)

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.112
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Ντάξει, γέλασα τρομερά διαβάζοντας το νήμα!!! :haha:

Ας γράψω εδώ (για αρχή) τη πρόσφατη "κουλαμάρα" που είχα τη χαρά να κλείσω, χωρίς να γνωρίζω τι μέλι γενέσθαι, και να μείνουμε με τον αδερφό μου....
Στη Γαλλία, στο χωριό Anla, κοντά στο Saint-Bertrand-de-Comminges είχα κλείσει για μία διανυκτέρευση ένα δίκλινο δωμάτιο με πρωινο. Μέχρι εδώ όλα καλά!
Φτάνοντας συναντήσαμε ένα πράγμα το οποίο έμοιαζε πιο πολύ με λυόμενο....Δεν δώσαμε καμία σημασία.
DSC03232.JPG


Όταν ο ιδιοκτήτης μας έδωσε το κλειδί να μπούμε, συναντήσαμε την εκπληξούλα....Το δωμάτιο ήταν ένα με το μπάνιο :oops: .....Ο ευφάνταστος Γάλλος είχε βάλει απλά μία κουρτίνα για να πει οτι έβαλε χώρισμα......o_O
Στη παρακάτω φώτο φαίνεται η πόρτα για να μπεις στο δωμάτιο και ακριβώς δίπλα στα δεξιά μόλις μπάινεις είναι ορθάνοιχτη η τουαλέτα και η ντουζιέρα....Η κουρτίνα, εκτός οτι δεν κρατάει εννοείται καμία οσμή, ήταν και διάφανη αρκετά ώστε να μην μπορείς ούτε να αλλάξεις!!!!.....Τζίζους είπα, πόσο κερτέγκελος μπορεί να είναι αυτός ο Γάλλος!!!!
DSC03235.JPG


Εδώ το μπάνιο ολόκληρο και με τη ντουζιέρα να έχει γυάλινο χώρισμα επίσης και στα αριστερά της φώτο η "πολύτιμη" κουρτίνα που κάνει θαύματα και αποροφάει οσμές, θωρύβους και άλλα πολλά....
DSC03234.JPG


Και ακριβώς δίπλα απο τη κουρτίνα ήταν το υπόλοιπο δωμάτιο.....
DSC03236.JPG


Εννοείται μόλις το είδαμε μας έπιασε σπαστικό γέλιο.....:haha::haha::haha: Για να αλλάξουμε ή να κάνουμε την ανάγκη μας έπρεπε ο ένας απο τους δύο να βγει τελείως εκτός δωματίου!!! Αδέρφια γαρ και μάλιστα αντιθέτου φύλου.....Τι διάολο σκεφτόταν ο Γαλλάκιας δεν ξέρω!......

Έξω απο το κατάλυμα είχε έναν όμορφο χώρο με γκαζόν, δύο καρέκλες, ένα τραπεζάκι και ντεκόρ ένα παλιό βαγόνι, για να έχουν ωραία θέα όσοι βγαίνουν έξω απο το δωμάτιο τους και περιμένουν οι άλλοι να κάνουν την ανάγκη τους!.....
DSC03238.JPG

DSC03239.JPG


Το πρωινό επίσης μίζερο σαν τον ιδιοκτήτη του καταλύματος ένα πράγμα....
DSC_8981.JPG



Εκπληκτικό;;; Εκπληκτικότατο θα έλεγα εγώ.....
 
Last edited:

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.465
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Τέλειο τόπικ.

Δυστυχώς δεν βγάζω φωτογραφίες από τα τραγελαφικά που έχω δει κατά καιρούς και είναι κρίμα ειδικά από τα πρώτα χρόνια που ταξίδευα κι έμενα κατά κανόνα σε χόστελ που τότε είχαν γύρω στα 10ε/βραδιά.

Εκτός από αυτή τη φούντα κάτω απ'το μαξιλάρι ενός κρεβατιού σε χόστελ στη Βαλένθια. Μόλις είχαμε μπει στο δωμάτιο και δεν υπήρχαν άλλοι, κάποιος θα την έκλαιγε εκείνη τη μέρα.

Valencia 146.JPG


Θυμάμαι χόστελ στη Βερόνα που ήταν λογικά παλιό στρατόπεδο. Με πάνω από 20 κρεβάτια στο δωμάτιο και ντουζιέρες-χαρά του μπανιστιρτζή όλοι μαζί άντρες-γυναίκες σε έναν ανοιχτό χώρο, πουθενά διαχωρισμός, Ευρωπαϊκές καταστάσεις.

Το χειρότερο μακράν ήταν ξενοδοχείο στη Γαλλία δεν είμαι σίγουρος για την πόλη μάλλον στη Rouen που η τουαλέτα δεν είχε φως! Δεν εννοώ ότι δεν δούλευε η λάμπα, δεν υπήρχε καν μια υποψία υποδοχής. Και δεν είχε παράθυρο, δηλαδή ούτε το πρωί έβλεπες. Μάλλον θέλανε να κάνουν πιο δραματική τη στιγμή που ανοίγεις την πόρτα και βλέπεις τα συντρίμμια που άφησες πίσω σου. Ευτυχώς η ντουζιέρα ήταν σε ξεχωριστό σημείο.
 
D

Delmem38110

Guest
Πόσο πιο χαμηλά πΧιά.
κοριούς να μην φέρετε μαζι σας στι αποσκευές.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Στο Fleming's στη Βιέννη που είναι 5αστερο και παίρνει 8,2 απο 3800 άτομα υπάρχει η εξης ιδιαιτερότητα. Η ντουζιέρα είναι ενα τελείως διάφανο κουβούκλιο που είναι στη μέση του δωματίου. Οποτε αν δεν είσαι ζευγάρι στα μέλια όσο να'ναι δεν ειναι και το καλυτερο να βλέπεις τον αλλο να κάνει μπάνιο. Πόσο μάλλον να τύχει να πας με συναδελφο, με τον πατερα/μητέρα με τον αδελφό σου κτλ. Αν δεν τύχει να διαβάσεις σχόλιο που να αφορα το ντουζ θα πεις 5αστερο είναι στην Ευρώπη δεν μπορει να έχει κάτι άσχημο θα κάνεις κράτηση και θα πάρεις την κρυάδα!!!
Συνηθως όμως την πατάς είτε απο έλλειψη πληροφόρησης είτε απο έλλειψη χρημάτων.
Μια από τα ίδια στο Flemings Φραγκφούρτης πρόσφατα.Αυτά παθαίνει κάποιος αν δεν διαβάζει προσεκτικά και εγκαίρως το travelstories :haha: Το διάφανο κουβούκλιο/ντουζιέρα κεντραρισμένο ακριβώς απέναντι από το κρεβάτι.Το καλό ότι ήμουν μόνος μου.

1669028169708.png


Η φωτο που δεν είδα(είναι από booking).
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.925
Likes
40.760
Μια από τα ίδια στο Flemings Φραγκφούρτης πρόσφατα.Αυτά παθαίνει κάποιος αν δεν διαβάζει προσεκτικά και εγκαίρως το travelstories :haha: Το διάφανο κουβούκλιο/ντουζιέρα κεντραρισμένο ακριβώς απέναντι από το κρεβάτι.Το καλό ότι ήμουν μόνος μου.

View attachment 411117

Η φωτο που δεν είδα(είναι από booking).
Ταμαμ για γερμανικες τσοντες τα γερμανικα ξενοδοχεια.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Ταμαμ για γερμανικες τσοντες τα γερμανικα ξενοδοχεια.
Κάπως έτσι..Σε άλλο πάλι(Radisson) το μπάνιο ήταν σε ξεχωριστό δωμάτιο αλλά δίπλα στην μπανιέρα/ντουζιέρα είχε μεγάλο παράθυρο προς το δωμάτιο.Βέβαια σε αυτό είχες την επιλογή καθώς είχε στόρια στο παράθυρο.
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
985
Likes
2.068
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
Ταμαμ για γερμανικες τσοντες τα γερμανικα ξενοδοχεια.
Λοιπόν, τώρα που το θυμήθηκα! Στο αξιοπρεπέστατο ξενοδοχείο στο ΄Αμστερνταμ (στην καρδιά της περιοχής των μουσείων) στην τηλεόραση του δωματίου μπορούσες να δεις τσάμπα τσόντες!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.572
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom