Οργανωμενη VS μη-οργανωμενη παραλια

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Καθαρο νερο να 'χει η θαλασσα και η παραλια ας ειναι οπως θελει. Π.χ. αγαπημενες μου παραλιες ειναι οι:
Πολυ κατσαβραχο βλεπω.
1. Σε προσκαλω στη Μανη.
2. Θα σου δανεισω τη μασκα, τα βατραχοπεδιλα και το ψαροντουφεκο μου
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.496
Likes
8.015
Ιδανικά προτιμώ μία μη οργανωμένη με ελάχιστο κόσμο που σέβεται το περιβάλλον...
Ωστόσο δεν μπορώ να μην παρατηρήσω το εξής: Με ενοχλούν αφάνταστα όλοι αυτοί που υποτίθεται αντιπαθούν τις οραγνωμένες παραλίες, σκάνε μύτη με τζάτζαλα: ομπρέλες, καρέκλες, ψυγεία, ενίοτε ολόκληρες σκηνές (μην θυμηθώ παλιότερα και με τις κασετοφωνάρες) και δημιουργούν τον κακό χαμό... Τι διαφορά έχει τότε από την οργανωμένη??? Μη σου πώ, ότι σε τέτοιες περιπτώσεις η οργανωμένη μου φαντάζει απείρως καλύτερη...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.141
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Πολυ κατσαβραχο βλεπω.
1. Σε προσκαλω στη Μανη.
2. Θα σου δανεισω τη μασκα, τα βατραχοπεδιλα και το ψαροντουφεκο μου
Ειναι που εκει δεν μπορει να παει η καθε θειτσα και ο καθε μπαρμπας με ολα τα παραπανω που ειπε η vario...
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Ιδανικά προτιμώ μία μη οργανωμένη με ελάχιστο κόσμο που σέβεται το περιβάλλον...
Ωστόσο δεν μπορώ να μην παρατηρήσω το εξής: Με ενοχλούν αφάνταστα όλοι αυτοί που υποτίθεται αντιπαθούν τις οραγνωμένες παραλίες, σκάνε μύτη με τζάτζαλα: ομπρέλες, καρέκλες, ψυγεία, ενίοτε ολόκληρες σκηνές (μην θυμηθώ παλιότερα και με τις κασετοφωνάρες) και δημιουργούν τον κακό χαμό... Τι διαφορά έχει τότε από την οργανωμένη??? Μη σου πώ, ότι σε τέτοιες περιπτώσεις η οργανωμένη μου φαντάζει απείρως καλύτερη...

Γιατί μωρέ τι πειράζει να οργανωθείς? Άμα κάθεσαι με τις ώρες πως θα την βγάλεις στην μη οργανωμένη χωρίς σκιά και νερό? Εγώ πάντως που συνήθως κουβαλώ το τσαντιράκι μου μια χαρά το σέβομαι το περιβάλλον..
Οκ τις σκηνές τις θεωρώ κομμάτι υπερβολή, αλλά και πάλι αν κρατάνε την παραλία καθαρή, δεν με νοιάζει ο καθένας να κουβαλάει το οτιδήποτε.
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Όχι ρακέτες, όχι ενοικιαζόμενες ξαπλώστρες , όχι beach bar με τη μουσική στη διαπασών σε θάλασσες και ακτές...
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.496
Likes
8.015
Γιατί μωρέ τι πειράζει να οργανωθείς? Άμα κάθεσαι με τις ώρες πως θα την βγάλεις στην μη οργανωμένη χωρίς σκιά και νερό? Εγώ πάντως που συνήθως κουβαλώ το τσαντιράκι μου μια χαρά το σέβομαι το περιβάλλον..
Οκ τις σκηνές τις θεωρώ κομμάτι υπερβολή, αλλά και πάλι αν κρατάνε την παραλία καθαρή, δεν με νοιάζει ο καθένας να κουβαλάει το οτιδήποτε.

Ε αυτό λέω... γιατί σε ενοχλεί η οργανωμένη? :roll:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.141
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αν δεν κανουν θορυβο και δεν πιανουν τη μιση παραλια 2 ατομα, δεν υπαρχει προβλημα...
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Ε αυτό λέω... γιατί σε ενοχλεί η οργανωμένη? :roll:
Με ενοχλεί γιατί έχει περισσότερο κόσμο από ότι επιθυμώ, με αποτέλεσμα να έχει και περισσότερες βρωμιές από ότι θα έπρεπε και μου την σπάει απίστευτα, απίστευτα όμως να πρέπει να πληρώνω 6-12 ευρώ για ξαπλώστρες και σκιά.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.496
Likes
8.015
Με ενοχλεί γιατί έχει περισσότερο κόσμο από ότι επιθυμώ, με αποτέλεσμα να έχει και περισσότερες βρωμιές από ότι θα έπρεπε και μου την σπάει απίστευτα, απίστευτα όμως να πρέπει να πληρώνω 6-12 ευρώ για ξαπλώστρες και σκιά.

Σ' αυτό συμφωνώ απόλυτα!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Νομιζω οτι ο πιο πολυς κοσμος επιδιωκει να πηγαινει στην οργανωμενη ..λογω ευκολιων ,οποτε σιγουρα μαζευει περισσοτερο κοσμο.
Με νευριαζουν επισης οι ξαπλωστρες επειδη ειναι τοποθετημενες πολυ κοντα η μια στην αλλη ,οποτε εχεις τον πισινο του αλλου στη μουρη σου.
Οσοι και να πανε με δικες τους ομπρελες (εκτος αν γινεται σκοτωμος ) ,καπως πιο χαλαρα θα ειναι.
Αυτο παλι που λετε για το θορυβο ..πραγματικα δεν υπαρχει χειροτερο ..ορισμενοι φερονται σα να ειναι σπιτι τους και δε σεβονται τιποτα ...τσακωνονται με αντρα και παιδια ..γκαριζουν..χαχανιζουν...
Το κανουν η κουνιαδα και μια ξαδελφη μου και οταν παμε μαζι για μπανιο θελω να χωθω 5 μετρα κατω απο την αμμο.
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Θόρυβο μπορείς να βρεις και σε οργανωμένη και σε μη οργανωμένη, το θέμα είναι πως διαφέρει ο θόρυβος. Κατά 90% στην οργανωμένη θα είναι η θεία του μπατζανάκη του πατέρα της εξαδέλφης και ο Θανασάκης που δεν έχει βάλει καλά τα μπρατσάκια του ενώ στην μη οργανωμένη υπάρχει περίπτωση να είναι η κασετοφωνάρα, μαζεμένα 10 15χρονα που αντί μπουγέλου παίζουν με άμμο κλπ.

Το θέμα είναι να βρίσκουμε τους δικούς μας προσωπικούς παραδείσους είτε σε οργανωμένη είτε σε όχι. Ναι προτιμώ την μη οργανωμένη για την μη έλευση πολλών αλλά δεν μου εγγυάται κανείς πως δεν θα έχει κόσμο και στη χύμα.
Καλή καρδιά και καλή βουτιά να έχω. Άλλωστε πάντα υπάρχουν οι ωτοασπίδες.
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Καλή καρδιά και καλή βουτιά να έχω. .
Σωστή!

Και να πω και κάτι? Ωραία να έχουμε ησυχία δεν λέω, αλλά τα παιδάκια δεν πρέπει να παίξουν στην παραλία? Φιμωμένα θα τα έχουμε? Δεν λέω να ενοχλούν τον κόσμο, αλλά εμένα μου αρέσουν τα ξεκαρδητά τους, μου φτιάχνουν την διάθεση. Όχι πάντα βέβαια ώρες ώρες μου την έχουν σπάσει και πολύ μάλιστα, αλλά δικό μου πρόβλημα είναι αυτό, εγώ θέλω να ερημωθώ δεν μου φταίνει αυτά! Δεν λέω για τα κακομαθημένα που σε ενοχλούν σαν αυτά που κυκλοφορούν στις ταβέρνες πειράζοντας τον κόσμο και οι γονείς τους τα καμαρώνουν κιόλας, λέω για τα περισσότερα παιδιά που κάνουν το πιο φυσιολογικό πράγμα ως παιδιά. Παίζουν!! Πως θα παίξουν? Κάνοντας ησυχία?

Εμένα ξαναλέω αυτό που με ενοχλεί περισσότερο είναι τα σκουπίδια, κι είμαστε πολύ βρωμιάρης λαός ρε γαμώτο.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.780
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom