Οργανωμενη VS μη-οργανωμενη παραλια

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.485
Likes
7.968
Νομιζω οτι ο πιο πολυς κοσμος επιδιωκει να πηγαινει στην οργανωμενη ..λογω ευκολιων ,οποτε σιγουρα μαζευει περισσοτερο κοσμο.
Με νευριαζουν επισης οι ξαπλωστρες επειδη ειναι τοποθετημενες πολυ κοντα η μια στην αλλη ,οποτε εχεις τον πισινο του αλλου στη μουρη σου.
Οσοι και να πανε με δικες τους ομπρελες (εκτος αν γινεται σκοτωμος ) ,καπως πιο χαλαρα θα ειναι.
Αυτο παλι που λετε για το θορυβο ..πραγματικα δεν υπαρχει χειροτερο ..ορισμενοι φερονται σα να ειναι σπιτι τους και δε σεβονται τιποτα ...τσακωνονται με αντρα και παιδια ..γκαριζουν..χαχανιζουν...
Το κανουν η κουνιαδα και μια ξαδελφη μου και οταν παμε μαζι για μπανιο θελω να χωθω 5 μετρα κατω απο την αμμο.


Κοίτα... αν ήταν αυτουνού ο πισινός... δεν θα είχα κανένα πρόβλημα!
 

Attachments

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Σωστή!

Και να πω και κάτι? Ωραία να έχουμε ησυχία δεν λέω, αλλά τα παιδάκια δεν πρέπει να παίξουν στην παραλία? Φιμωμένα θα τα έχουμε? Δεν λέω να ενοχλούν τον κόσμο, αλλά εμένα μου αρέσουν τα ξεκαρδητά τους, μου φτιάχνουν την διάθεση. Όχι πάντα βέβαια ώρες ώρες μου την έχουν σπάσει και πολύ μάλιστα, αλλά δικό μου πρόβλημα είναι αυτό, εγώ θέλω να ερημωθώ δεν μου φταίνει αυτά! Δεν λέω για τα κακομαθημένα που σε ενοχλούν σαν αυτά που κυκλοφορούν στις ταβέρνες πειράζοντας τον κόσμο και οι γονείς τους τα καμαρώνουν κιόλας, λέω για τα περισσότερα παιδιά που κάνουν το πιο φυσιολογικό πράγμα ως παιδιά. Παίζουν!! Πως θα παίξουν? Κάνοντας ησυχία?

Εμένα ξαναλέω αυτό που με ενοχλεί περισσότερο είναι τα σκουπίδια, κι είμαστε πολύ βρωμιάρης λαός ρε γαμώτο.
Σε πληροφορω οτι τα παιδακια δεν κανουν τοση φασαρια ...φασαρια κανουν αυτες οι κλωσσες οι μαναδες που γκαριζουν και καποιες μπακουροπαρεες απο 15-16χρονα που παιδιαριζουν.
 

Voyager1

Member
Μηνύματα
286
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος της Γης
Τα σκουπίδια ξεπερνουν την ηχορύπανση. Όσο για τα παιδακια τα χαχανητα τους ειναι μια χαρα κ ακρως φυσιλογικα. Αλλα όταν κλαίνε κ οδυρονται γιατι πχ δεν τους πηραν καλαμποκι ή γιατι ο αδερφος/ξαδερφος εχει το ταδε κουβαδακι ή το δεινα κ οι γονεις τους καθονται απαθεστατοι είναι για σκοτωμα οι ιδιοι.
 

Voyager1

Member
Μηνύματα
286
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος της Γης
Σε πληροφορω οτι τα παιδακια δεν κανουν τοση φασαρια ...φασαρια κανουν αυτες οι κλωσσες οι μαναδες που γκαριζουν και καποιες μπακουροπαρεες απο 15-16χρονα που παιδιαριζουν.
+1. Οι μανες ειναι στο τοπ 5 αυτων που φωναζουν στις παραλιες. Όσο για τα 15 χρονα..οι κοπελιτσες ειναι πιο νορμαλ. Τα αγορακια ειναι αυτα που νομιζουν οτι ξεσηκώνοντας τον κοσμο θα ρίξουν την...κοπελιτσα.:lol:
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Σε πληροφορω οτι τα παιδακια δεν κανουν τοση φασαρια ...φασαρια κανουν αυτες οι κλωσσες οι μαναδες που γκαριζουν και καποιες μπακουροπαρεες απο 15-16χρονα που παιδιαριζουν.
Κι εμένα με ενοχλεί η φασαρία τους (κυρίως το βρωμόστομα τους) αλλά κάποτε ήμουν κι εγώ 15-16, ούτε εμένα με θυμάμαι ιδιαίτερα ήσυχη.. Τι να τα κάνεις βράζει το αίμα τους!
Στις μανάδες πάω πάσο! :D
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Και που να πας για μπανιο με κουνιαδα+ξαδελφη που ελεγα παραπανω.
Εφιαλτης στο δρομο με τα κουβαδακια!
 

harilander

Member
Μηνύματα
558
Likes
408
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
Που πας Αννυ για μπανιο στα μερη μας ?
Εγω Αγια Μαρινα ,Πορτο Εννια και στου Πριφτη (Βρωμοπουσι -Καλοπηγαδο το λενε επισημα)
μιας και ολο το καλοκαιρι το εβγαλα στο εξοχικό ,τις Κυριακές αν και ειμαι δίπλα στην θάλασσα δεν κατεβαινα για μπάνιο, μονο καθημερινές.
Τωρα που εχουν γυρισει ολη στην πόλη δεν φαντάζεσαι πόσο ωραια είναι!σκέτη απόλαυση.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Κλεοπάτρα μιά χαρά τα είπες στην εισαγωγική σου παράγραφο,
εννοείται ΜΗ οργανωμένη εκτός κι αν μιλάμε για αρχές Ιουνίου η τώρα καλή ώρα που οι ορδές των λουομένων έχουν εξαφανισθεί,μένουν πολλοί λίγοι κσι με την προυπόθεση βέβαια να μην υπάρχει εκείνη η νταμπαντούμπα μουσική.
Από τα λίγα που μπόρεσα να διαβάσω που ειπώθηκαν σχετικά με τη φασαρία που επικρατεί ακόμα και στις μη οργανωμένες παραλίες όταν βλέπεις οικογένειες η παρέες νάρχονται με τα ψυγεία και γενικώς τα "τσιμπράγκαλα"τους και ν αράζουν....
τόχω δεί φέτος κατά κόρον να συμβαίνει σε παραλίες κοντινές στη Θεσνίκη,στην αρχή με κούραζε σιγά-σιγά μπορώ να πω ότι όχι μόνο το συνήθισα αλλά μου άρεζε κι όλας!
Σε εποχές τόσο δύσκολες οικονομικά τι να κάνει ο κόσμος...από το να το παίζει"ξιπασμένος"και να πάει στην οργανωμένη να πληρώνει ξαπλώστρα ενώ ΔΕΝ του περισσεύουν καλύτερα έτσι,απολαμβάνει το μπάνιο του και κάνει την οικονομία του φέρνοντας τις προμήθειες από το σπίτι,
έχω δεί οικογένειες που έτσι εν μέσω αδείας κατάφεραν και χάρηκαν την θάλασσα αυτοί και τα παιδάκια τους πηγαινοερχόμενοι μέρα παρά μέρα σε κοντινές παραλίες,
έχω δεί ζευγάρια νέων ανθρώπων που έκαναν το ίδιο και μάλιστα έφερνανα και το τάβλι τους και τις πιό πολλές ώρες ήταν απασχολημένοι μ αυτό,
έχω δεί ζευγάρια με παιδιά και τους κάποιας ηλικίας γονείς μαζί με δυό τρείς ομπρέλες και πολλέεες αναπαυτικές πολυθρόντες για τους μεγάλους.,

έχω δεί κι έχω χαρεί και χαίρομαι την απλότητα,φτάνει πιά το δήθεν που όπως ήδη αναφέρθηκε σε άλλο τόπικ μας είχε μπολιασμένους για πολλά χρόνια,
αλλοίμονο δεν κατηγορώ ανθρώπους που τους αρέσει και απολαμβάνουν την οργανωμένη παραλία που έχει άλλωστε τις ευκολίες της ,απλά λέω ότι ίσως κάποια πράγματα τώρα λόγω περιστάσεων τα επανεκτιμούμε καλύτερα.
 

Joanna

Member
Μηνύματα
195
Likes
57
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΑΙΣΙΑ
Αν και βαριέμαι να κουβαλάω διάφορα "τσουμπλέκια", προτιμώ να πηγαίνω σε μη-οργανωμένη παραλία, όπως οι περισσότεροι, μακριά απο κάθε είδους ηχορύπανση..και επειδή αυτό είναι πολλές φορές δύσκολο, ειδικά για εμάς που μένουμε Αθήνα, κάνω τη καρδιά μου πέτρα και συμβιβάζομαι πηγαίνοντας σε οργανωμένες παραλίες..με ότι συνεπάγεται αυτό δυστυχώς..:cool:
 

Zeta

Member
Μηνύματα
470
Likes
121
Επιλέγω τις λίγο οργανωμένες παραλίες και αυτό γιατί:
1) βαριέμαι να κουβαλάω
2) έχω παιδιά
3) πάω διακοπές αρχές Ιουλίου που δεν έχει κόσμο και η μία ομπρέλα απέχει από την άλλη αρκετά
4) τέτοια εποχή, η θάλασσα στα νησιά είναι ακόμη καθαρή
5) τόσα χρόνια στο γυμναστήριο ας μην πάνε χαμένα.:D


Υ.Γ.: Πριν αποκτήσω παιδιά, επέλεγα τις μη οργανωμένες
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.278
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom