Μαυριτανία Ουαλάτα, μια πόλη διαμάντι, ξεχασμένη από Αλλάχ και ανθρώπους, αλλά όχι από μένα!

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Καταπληκτικό οδοιπορικό , πολυ ενδιαφερουσα πόλη και ωραιες φωτογραφίες.
Σε ευχαριστουμε που το μοιραζεσαι μαζι μας.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.572
Likes
12.779
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Φοβερές φωτογραφίες!

Εκεί ήταν η κατάκτησή μου;; :haha:
 

MarieAries

Member
Μηνύματα
215
Likes
1.493
Ταξίδι-Όνειρο
Δυτική Αφρική
Καταπληκτικό οδοιπορικό , πολυ ενδιαφερουσα πόλη και ωραιες φωτογραφίες.
Σε ευχαριστουμε που το μοιραζεσαι μαζι μας.
κι εγώ ευχαριστώ που με διαβάζετε και σας αρέσει κιόλας!!! :haha: :haha:
 

MarieAries

Member
Μηνύματα
215
Likes
1.493
Ταξίδι-Όνειρο
Δυτική Αφρική
Οι παλιές βιβλιοθήκες με τα αρχαία χειρόγραφα της Ουαλάτα παραμένουν εντελώς άγνωστες στους ταξιδιώτες, σε αντίθεση με τις διάσημες του Chinguetti, της αρχαιότερης πόλης της χώρας, στην οποία βρέθηκα αρκετές ημέρες αργότερα. Στην Ουαλάτα είχα την ευκαιρία να επισκεφτώ δύο, την επίσημη, που στεγάζεται σε ένα δημόσιο κτήριο και είναι επισκέψιμη κατόπιν ραντεβού και μια ιδιωτική σε σπίτι ενός ντόπιου.

Τα χειρόγραφα αυτά, που περιλαμβάνουν κείμενα του Ισλάμ, ποίηση, αστρονομία και άλλες επιστήμες, αποτελούν αρχαία κειμήλια, όχι μόνο του κράτους, αλλά κυρίως των οικογενειών που είναι μέρος της κληρονομίας τους για πάνω από 200 χρόνια. Τα βιβλία έχουν εξώφυλλο από δέρμα καμήλας ή κατσίκας και χρειάζονται ειδική μεταχείριση και συντήρηση. Δυστυχώς όμως, λόγω της διάβρωσης και της σκόνης της ερήμου κινδυνεύουν να καταστραφούν ολοσχερώς, καθώς οι συνθήκες φύλαξης τους δεν είναι καθόλου ιδανικές.

Στην πρώτη βιβλιοθήκη που μπήκα, η οποία ήταν κυριολεκτικά πνιγμένη μέσα στην άμμο της Σαχάρας, τα χειρόγραφα ήταν απλά στοιβαγμένα σε ντουλάπες, ή τοποθετημένα σε συρταροθήκες. Καμία απολύτως προστασία από το ακραίο περιβάλλον της ερήμου.

3 (2) .jpg


20211105_090916.jpg


3 (256) .jpg



Στο σπίτι του ευγενέστατου Μαυριτανού με την ιδιωτική συλλογή, τα χειρόγραφα ήταν επίσης αφήμενα στη μοίρα τους. Είχε τοποθετημένα κάποια από αυτά σε μικρά ντουλαπάκια μέσα στον τοίχο του σπιτιού του, αλλά τα περισσότερα βρίσκονταν στοιβαγμένα σε μια αποθήκη έξω στην αυλή. Ευτυχώς ο συγκεκριμένος μιλούσε αγγλικά και συζητήσαμε αρκετή ώρα για την ξεχασμένη από όλους, υπέροχη πόλη του.

3 (518) .JPG


3 (522) .JPG


3 (523) .JPG



Με την οικογένειά του
3 (541) .jpg



Ένα κομμάτι ξύλο σε αυτό το σχήμα είναι το σχολικό τετράδιο που χρησιμοποιούν οι μαθητές για την εκμαθήση του Κορανίου
3 (538) .jpg



Κατηφορίζοντας προς τη νέα πόλη
full2.JPG


3 (399) .JPG



Επόμενη στάση η μικρή λίμνη-σωτήρας των ζώων.

Λίγα βήματα έξω τη νέα πόλη, μια μικρή λιμνούλα φιλοξενούσε όλα τα ζώα της περιοχής. Γαϊδουράκια, κατσίκια και καμήλες είχαν πάει για να δροσιστούν από τα ανυπόφορα 45άρια, και έδιναν λίγη ζωντάνια στο εντελώς ερημικό εκείνο σημείο της πόλης. Η αλήθεια είναι ότι δε ρώτησα καν πως βρέθηκε νερό σε ένα τόσο άνυδρο μέρος, απλά απολάμβανα το άκρως εντυπωσιακό τοπίο της Σαχάρας.

full1.JPG


3 (458) -01.jpeg


3 (430) .JPG



Το μεσημεριανό γεύμα εκείνης της μέρας ήταν ρύζι με κρέας καμήλας, ένα πολύ δημοφιλές τοπικό πιάτο της Μαυριτανίας. Ήταν η πρώτη φορά στη ζωή μου που δοκίμασα καμήλα, δυστυχώς όμως όχι η τελευταία, καθώς δε μου άρεσε καθόλου και αναγκαζόμουν να την τρώω συχνά κατά τη διάρκεια του ταξιδιού μου.

3 (573) .jpg


Το ωραιότερο πιάτο όμως που έφαγα στην Ουαλάτα ήταν αυτό το κοτόπουλο με πατάτες, κρεμμύδια και πιτούλα. Η μπαγκέτα φυσικά, δε λείπει ποτέ από το τραπέζι, εχμμμ....από το πάτωμα ήθελα να πω. Ε ναι, τρώγαμε πάντα με τα χέρια από ένα πιάτο όλοι μαζί, καθισμένοι στο πάτωμα. Εκεί δεν υπάρχουν ούτε τραπέζια, ούτε καρέκλες, ούτε μαχαιροπίρουνα, ούτε χαρτοπετσέτες, που νομίζετε ότι πήγα, στα Παρίσια?

3 (543) .jpg



Το υπόλοιπο της ημέρας πέρασε βολοδέρνοντας στις γειτονιές της παλιάς πόλης και παίζοντας με τα παιδιά στο σπίτι. Δεν υπήρχε κάτι άλλο να δω, και η όλη φάση με την οικογένεια στο σπίτι τους ήταν ούτως ή άλλως από μόνη της μοναδική εμπειρία.

Την επόμενη ημέρα ξυπνήσαμε από τα άγρια χαράματα, για να προλάβουμε το μοναδικό δρομολόγιο του τζιπ/αγροτικού από Ουαλάτα προς Νέμα, και από εκεί να πάρω το λεωφορείο για την πρωτεύουσα. Άφησα πίσω μου τη μαγική αυτή πόλη με τους ευγενικούς κατοίκους που με μετέφερε πίσω στον χρόνο, και ανέβηκα πάνω στην καρότσα με άλλους 2 Μαυριτανούς και μια δεμένη καμήλα για να απολαύσω τη διαδρομή με το πρώτο φως της ημέρες.

Τελευταία σέλφι με τη μικρή της οικογένειας
3 (5) .jpg


Η καμήλα όμως είχε αφηνιάσει και δάγκωνε ότι έβρισκε μπροστά της, ή δίπλα της....δηλαδή εμένα! Έτσι αναγκάστηκα να μπω μέσα στο αυτοκίνητο άρων άρων και να μην καταφέρω να χαρώ την ανατολή του ηλίου όπως την ονειρευόμουν.
3 (578) .jpg



συνεχίζεται για λίγο ακόμα...
 
Last edited:

MarieAries

Member
Μηνύματα
215
Likes
1.493
Ταξίδι-Όνειρο
Δυτική Αφρική
Ιστοριάρα και φωτογραφιάρες 📷
Ξέρουμε από τώρα τι θα ψηφίσουμε στο διαγωνισμό για την ιστορία του μήνα κάπου το 2025-26 😉
Ελπίζω να το θυμάσαι αυτό μετά από τόσα χρόνια, αν και μέχρι τότε....ποιός ζει, ποιός πεθαίνει! :haha:


Ιστοριάρα και φωτογραφιάρες
Σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! :clap:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.530
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Φανταστικές φωτογραφίες και προορισμός, ευγε!
 

MarieAries

Member
Μηνύματα
215
Likes
1.493
Ταξίδι-Όνειρο
Δυτική Αφρική
Φανταστικές φωτογραφίες και προορισμός, ευγε!
Σ'ευχαριστώ Γιώργο!
Όσο για τον προορισμό, τα γνωρίζεις και από πρώτο χέρι.
Για μένα η Μαυριτανία ήταν μια μεγάλη ευχάριστη έκπληξη! Δεν περίμενα με τίποτα ότι θα περνούσα τόσο ωραία και ότι εκείνος ο μήνας θα ήταν ένας από τους καλύτερους της ζωής μου, παρ'όλες τις δυσκολίες του ταξιδιού.
Μακάρι να είχα καταφέρει να περάσω και Μάλι...ίσως κάποια στιγμή στο μέλλον.
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
991
Likes
2.088
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Φανταστικές εμπειρίες!!!! Το παραμύθι του κόσμου...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.761
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom