Ουκρανία Ουκρανία (Κίεβο)

fcandreas

Member
Μηνύματα
27
Likes
7
Γεια σας. Έκλεισα ένα ταξίδι από τώρα για τον Μάρτιο Αθήνα Κίεβο με την Aegean. Είπα να εκμεταλευτώ την προσφορά που έβγαλε για ταξίδια στο εξωτερικό. Θα μείνω 5 μέρες. 13-18 Μαρτίου. Αυτό που με ανησυχεί είναι κυρίως το πόσο κρύο θα κάνει εκείνη την εποχή στην Ουκρανία:confused:. Επίσης απο ότι είδα πρέπει να είναι πάρα πολύ φθηνή αυτή την περίοδο. Η ισοτιμία είναι 1ευρώ=28uah. Με 8000uah(287 ευρώ) χωρίς την διαμονή για 5 μερούλες νομίζω είναι υπερ αρκετά, σωστά? Το μόνο ακριβό στο Κίεβο είναι τα ξενοδοχεία, που ίσως κλείσω κανένα apartment από airbnb.
Είναι πολλές οι 5 μέρες για Κίεβο? Μήπως να επισκεπτώ και την Lviv για 2 μερούλες?
Θα ταξιδέψω solo, μόνος μου εκτός αν βρεθεί κάποιος συνταξιδιώτης. Οποιοδήποτε tip ευπρόσδεκτο.
 

kalove

Member
Μηνύματα
436
Likes
1.637
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εθνικά πάρκα ΗΠΑ
Πέντε μέρες είχαμε μείνει καί μείς στο Κίεβο καί τελικά διαπιστώσαμε ότι ήταν πολύ λίγες.
Τα χρήματα πού διαθέτεις είναι υπεραρκετά γιά να μην πώ πολλά.
Οσο για ξενοδοχεία, εμείς είχαμε μείνει στο Adria Hotel, με 19 ευρώ την διανυκτέρευση καί μείναμε πολύ ευχαριστημένες, είναι δίπλα σε σταθμό τού μετρό.
Τώρα γιά το κρύο, πήγαμε πέρσυ Νοέμβριο καί έκανε αρκετό. Νομίζω καί τον Μάρτιο θα έχει κρύο.
Καλά να περάσεις, είναι πολύ όμορφος προορισμός
 

fcandreas

Member
Μηνύματα
27
Likes
7
Σ'ευχαριστώ kalove. Μόλις πριν λίγο διάβαζα το τόπικ που είχες ανοίξει. Το είδα το Adrian Hotel, είδα επίσης και στο airbnb κάτι πολυτελέστατα apartments με πολύ λίγα χρήματα παραπάνω που μάλλων προς τα εκεί τείνω. Μόλις πριν λίγες μέρες έβγαλα διαβατήριο και είπα να το εγκαινιάσω με την Ουκρανία. Οι Ουκρανοί και οι Ουκρανίδες πως σου φάνηκαν? Είναι φιλικοί με τους τουρίστες? Δεν έχω ιδέα με το κυριλλικό αλφάβητο ελπίζω να τα καταφέρω μόνο με Αγγλικά:D
 

DRAKFIREMAN

Member
Μηνύματα
272
Likes
243
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη-Ιαπωνία
Είχαμε μείνει και εμείς 4,5 μέρες στο Κίεβο και κάθε μέρα γυρίζαμε απότο πρωί μέχρι το βράδυ.Για 5 μέρες δες το Κίεβο.έχει πολλά να δεις.ΟιΟυκρανοί είναι συμπαθητικός λαός αλλά με όσους μίλησαμε δεν μίλαγε κανείςς αγγλικά.είχα διαβάσει οσο περισσότερα ρωσικα μπορούσα για να συνεννούμαι.να χρησιμοποείς το μετρό.μην πάρεις ταξί είναι πανάκριβο.έχω γράψει και μια ιστορία γιατοΚίεβο ανθες ρίξε της μια ματιά
 

fcandreas

Member
Μηνύματα
27
Likes
7
Για τις μετακινήσεις στο Κίεβο είδα ότι υπάρχει και το uber. με χρέωση περίπου 0,3eur/km είναι πολύ φθηνό και ασφαλές. Με τους υπολογισμούς που έκανα δηλαδή γύρω στα 6-7 ευρώ με uber από το αεροδρόμιο boryspil στο κέντρο του Κιέβου
 

fcandreas

Member
Μηνύματα
27
Likes
7
Επανέρχομαι στο τόπικ που είχα ανοίξει μιας και πλησιάζει το ταξίδι. Σκέφτομαι να επισκεφτώ το chernobyl. Διάβασα ότι μπορείς να πας μόνο οργανωμένα καθώς πρέπει να πάρεις ειδική άδεια για να μπεις στην απαγορευμένη περιοχή. Πήγε κάποιος να μας πει εντυπώσεις?
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Εχετε να μου προτείνετε κάποιο τίμιο ξενοδοχείο στο Κίεβο, σε κεντρικό σημείο και κοντά σε στάση μετρό.
Σπασίμπα!
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες
Αν και ούσα σεσημασμένη για να δίνω τετοιου είδους πληροφορίες, θα πρότεινα το Turist Hotel Complex. H σταση του μετρό είναι ακριβώς δίπλα, εστιατόρια απέναντι, μαγαζιά, κίνηση κλπ.
Ρίξε του μια ματιά, μόνο να θυμασαι ότι απαγορευεται το κάπνισμα. Τίποτε το ιδιαίτερο αλλά μάλλον σου κάνει.
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
πολύ κρύο τώρα πάντως.
Τίμιο ξενοδοχείο σε αυτό που προσφέρει? οι τιμές είναι υπερβολικές αν σκεφτείς ότι κάθε περυσι ήταν πολύ χαμηλότερες. Πόσα είσαι διατεθειμένη να πλερώ?
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Μπορεί να μείνω εκεί που λέει η @dim kyr έτσι για την εμπειρία και γιατί εμπιστεύομαι όπως όλοι το γούστο της στα ξενοδοχεία.:)
Έλεγα γύρω στα πενήντα τη βραδιά.
Παρεμπιπτόντως με το κάπνισμα τί παίζει; Ξεροσφύρι θα την πίνουνε τη βότκα;
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Επανέρχομαι στο τόπικ που είχα ανοίξει μιας και πλησιάζει το ταξίδι. Σκέφτομαι να επισκεφτώ το chernobyl. Διάβασα ότι μπορείς να πας μόνο οργανωμένα καθώς πρέπει να πάρεις ειδική άδεια για να μπεις στην απαγορευμένη περιοχή. Πήγε κάποιος να μας πει εντυπώσεις?
όταν ψάχνεις για κάτι non ordinary βλέπε ιστορίες dim kyr
ΥΓ: dimkyr με συγχωρείς, πήρα το θάρρος...
 
Last edited:

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
έχει και χειρότερα που είναι ακριβότερα. Το Ukraina που είναι πάνω στη Μαινταν είχε 50 και τώρα πολύ παραπανω. Το κριεσάτικ επίσης πολύ ψηλά. Παμπάλαια έπιπλα κλπ. Με 50 πολύ ωραίο το bakkara αλλά πεζοπορία κανα 2-3 χιλιόμετρα για το κέντρο, επίσης αγαπητό στα ζευγάρια και δεν ξέρω αν θα ακούς τίποτε περίεργα. Το Alfavito μου άρεσε, επίσης το Staro σε νορμαλ τιμές προπερσι και το Premier όταν έδινε κάτι προσφορές, αυτό όμως πάντα ακριβές. Το opera επίσης που είναι πολύ καλό ήταν κάπου στα 70 τώρα το βλέπω ψηλά. Άλλαξαν πολλά μετά το μαινταν προς το πολύ χειρότερο.
Τα δωμάτια στο κέντρο είναι πολύ καλά, όπου τουλάχιστον έχω μείνει, σε ικανοποιητικές τιμές.
Προσωπικά το Κίεβο με κάνει επιφυλακτικό και προτιμώ να πληρώνω και να μένω στο κέντρο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.696
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom