Π.Γ.Δ.Μ. Οχριδα εισαι τρελα!

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Ε τώρα θα τρελαθώ τελείως...πες μου ότι τρώγατε εκεί την Παρασκευή το μεσημέρι και πιάσατε κουβέντα με κάτι νεαρούς Έλληνες που έψαχναν για φαγητό (και τελικά κατέληξαν στο ίδιο)...Αν ναι, ήμουν μία από αυτούς:D
!
πολλοι φαγαμε εκει τη παρασκευη τελικα :haha:
 

geopnd

Member
Μηνύματα
268
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
Ναπολη Σικελια
Ταξίδι-Όνειρο
μεξικο
σας ευχαριστω για τα καλα σας σχολια.το βραβειο το αφιερωνω στον μπαμπα στη μαμα....ε συγγνωμη....αυτο ειανι απο τα νομπελ....χαχαχα!τις ξανθιες βλεπω τις παρατηρησε και το γυναικειο φυλλο.μπραβο ματι!ναι συμφωνω.το παλικαρι τραγουδουσε καλυτερα απο την κοπελα στο πρωτο live.βεβαια στο δευτερο επαιζε μπασο και πολλυ καλο μαλιστα ο ιδιοκτητης του μαγουζιου γι αυτο ειχε και μεγαλυτερο fun club.ναι παρασκευη μεσημερι τρωγαμε στην αγ.σοφια απεναντι.φατσα καρτα μοστρα στην μουρη του μαγαζιου.ενα 4ωρο το φαγαμε εκει με φαγητο και ρακες.ναι περασανε πολλοι ελληνες απο εκει.εαν ησουν στην παρεα με 3 κοπελες και ενα αγορι ναι λοιπον σας ειδα...χαχαχα!δεν θυμαμαι βεβαια αν μιλησατε με καποιον καποια απο το τραπεζι μας.επισης περασανε και τα γκρουπ με τα καρτελακια στο λαιμο.κατι ιταλοι,ελληνες και δεν ξερω τι αλλο...ενας ιταλος με μαλι στα πλαγια και παλαιστινιακο ολα τα λεφτα.μορφαρα ο τυπος.επισης αν μου πειτε πως η κοπελα με το κοκκινο παλτο και το φοβερο μαυρο καλσον κολαν ειναι μελος του σαιτ σας αγαπαω ολους και ολες...:bleh:ευτυχως οι κοπελες της παρεας μου που πηγαμε οχριδα ηταν απλος φιλες και ετσι λοιπον ειχα ελευθερο πεδιο...κριμα με τοσο ωραιες γυναικες να εισαι με ετερον ημιση...:cool:
 

sfakhania

Member
Μηνύματα
142
Likes
40
Ταξίδι-Όνειρο
ινδια , ρωσσια
κακια.....

ξερω οτι παλι θα γινει σχολιο...αλλα δεν μπορω να μην σχολιασω την αθανατη κουλτουρα του ελληνα τουριστα.... διαβαζω ολα τα μηνυματα για την αχριδα και ολοι και ολες λετε μονο για τα μπαρ και τις ταβερνες.... φαγατε εξω απο την αγ. σοφια και λετε για τα ποσα που ξοδεψατε....και δεν δωσατε τα 2 ευρω για να μπειτε στην εκκλησια που ηταν διπλα....η αγ. σοφια της αχριδας ειναι απο τα σημαντικοτερα μνημεια της βυζαντινης εποχης σε ολο τον κοσμο.... με υπεροχη αρχιτεκτονικη και θαυμασιες τοιχογραφιες...κριμα που χασατε κατι τετοιο ενω πινατ ρακες διπλα....
ολη η πολη ειναι γεματη τοιχογραφημενους ναους , επειδη ως πρωτευουσα της μεσαιωνικης βουλγαριας...ηθελε να μιμηθει την κωνσταντινουπολη...ετσι ξοδευαν πολλα χρηματα καλωντας τις φιρμες της εποχης απο την Πολη για να διακοσμησουν την Αχριδα . θαυμασια ειναι η εκκλησια της περιβλεπτου κοντα στο αρχαιο θεατρο , ψηλα στο λοφο, με φυλακα μια βυζαντινολογο που μιλαει λιγο ελληνικα . καλα και τα εστιατορια και οι βολτες , αλλα κριμα να περνας εξω απο τετοια μνημεια και να μην αφιερωνεις εστω 10 λεπτα....

επισης στις σλαβικες γλωσσες το ατονο ο διαβαζεται α
η σωστη εκφορα στα "μακεδονικα" ειναι Αχριντ και οχι οχριδ...
 

geopnd

Member
Μηνύματα
268
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
Ναπολη Σικελια
Ταξίδι-Όνειρο
μεξικο
παιρνω ως καλοπροαιρετη την κριτικη σου και τα σχολια σου.αλλα φιλε μαλλον δεν διαβαζεις καλα ή μαλλον επικεντρωνεσαι εκει που θελεις και μονο- και καλα κανεις απο την πλευρα σου-.σημειωνω πως δεν ειμαι της θρησκειας αρα μια εικονα και πριν 2000 χρονια δεν με συγκινει.αρα αφου εκανα την αναφορα μου στην εκκλησια της αγ.σοφιας τονισα πως δεν μπηκα για τους προαναφερομενους λογους.επισης αν βλεπεις αναφερθηκα στο μοναστηρι του ναουμ που και αυτο θρησκευτικο μερος ειναι , αλλα με ενδιαφερε η αρχιτεκτονικη και το πανεμορφο τοπιο που το περικλειει.επισης αναφερθηκα και στο καστρο,στην πολη των νερων-αμφιβαλλω αν εχεις παει- στην ρυμοτομια και παραλια της πολης και σε καποια στοιχεια που αφορουν την καλοπεραση στην πολη,στην κουλτουρα και στον κοσμο της οχριδας.επειδη καποια μελη ετυχε να ειναι εκει την ιδια χρονικη στιγμη καλο ειναι να γνωριζομαστε εστω και μεσω υπολογιστη καλυτερα μεταξυ μας.ακομη δεν θελω να κανω ιστορικη αναφορα περι τουρκοκρατιας στην πολη,ποιοι μεναν εκει,τι ντουφεκια ειχαν κτλ...ουτε να αναφερθω και στις εκκλησιες,που αν δεν απατομαι ειναι 365.καλη η αναφορα σου και τα στοιχεια που εδωσες αλλα εγω σε 3 μερες αυτα μπορεσα να κανω και να αφουγκραστω απο εκει.λιγο απο ολα και να σε γεμιζουν.επισης δεν γνωριζω σλαβικα και πως προφερονται.ohrid=οχριδα για εμενα.μακαρι να μαθω σλαβικα γιατι καθε γλωσσα σε καλο.
 

sfakhania

Member
Μηνύματα
142
Likes
40
Ταξίδι-Όνειρο
ινδια , ρωσσια
συνεχεια κακιας.....

με τη λογικη του δεν ειμαι θρησκα και δεν παω σε μια εκκλησια μνημειο....μην πας και στην ακροπολη εκτος αν πιστευεις στο δωδεκαθεο....η σε ενα τζαμι αν δεν εισαι μουσουλμανα.....
το τι επιλεγει ο καθενας να κανει στις διακοπες του ειναι βεβαια δικαιωμα του, απλα ηθελα να δωσω στο φορουμ μερικα παραπανω στοιχεια για τα μνημεια της πολης - μουσειο.....ειναι στα μνημεια της ουνεσκο, και οχι μονο για τις ταβερνες και τα μπαρ....συγγνωμη , αλλα ενδιαφεροντα και εντελως αλλες επιλογες.....
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
καλα εκανες και αναφερθηκες στις εκκλησιες και τα υπολοιπα μνημεια...και εδω θα ηθελα να σχολιασω οτι μου φανηκε καπως το να πληρωνεις εισοδο σε καθε εκκλησια για να τη δεις εσωτερικα...οχι μονο στην Οχριδα , γενικοτερα δε μου αρεσει η εμπορευματοποιηση των θρησκευτικων χωρων, φυσικα ειναι αναποφευκτο κακο
 

deka

Member
Μηνύματα
471
Likes
347
Επόμενο Ταξίδι
Mama Africa
Ταξίδι-Όνειρο
Περού/Γουατεμάλα/Ν.Πάσχα
Ενδιαφέρουσες πληροφορίες για ένα όμορφο οδοιπορικό! Εύχομαι και σε άλλα ταξίδια!
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
καλα εκανες και αναφερθηκες στις εκκλησιες και τα υπολοιπα μνημεια...και εδω θα ηθελα να σχολιασω οτι μου φανηκε καπως το να πληρωνεις εισοδο σε καθε εκκλησια για να τη δεις εσωτερικα...οχι μονο στην Οχριδα , γενικοτερα δε μου αρεσει η εμπορευματοποιηση των θρησκευτικων χωρων, φυσικα ειναι αναποφευκτο κακο
Δεν σκόπευα να επέμβω στο θέμα αλλα αφού η συζήτηση γύρισε έτσι, πρέπει να συμπληρώσω κάτι.
1. Το Μοναστήρι του Ναούμ είναι στο τελευταίο στάδιο εμπορευματοποίησης, ως και ξενοδοχείο λειτουργεί στο εσωτερικό του και ρεστωράν πολυτελείας. Μπροστά του τα ελληνικά μοναστήρια μοιάζουν άγια ιδρύματα (μη χαμογελάτε, ξέρω τι σκέφτεστε).
2. Ο πολυδιαφημισμένος προιστορικός λιμναίος οικισμός είναι μια ψεύτικη πολυδιαφημισμένη μπαρούφα. Καμιά σχέση με την αυθεντικότητα του Δισπηλιού και άλλων ευρωπαικών.
3. Το περίφημο κάστρο ανακατασκευάστηκε τόσο πρόχειρα και προκλητικά που ξεφωνίζει.
4. Οι εκκλησίες αξίζουν επίσκεψης, άσχετα από θρησκευτικούς λόγους. Για μας ένας λόγος παραπάνω που σώζουν ΟΛΕΣ σχεδόν, ελληνικές επιγραφές.
5. Δεν αναφέρθηκε κανένας στο Αρχαιολογικό Μουσείο, το οποίο ειναι καταπληκτικό και σε ένα κτήριο ελλήνων που σώζεται στην αρχική του μορφή.
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
ξερω οτι παλι θα γινει σχολιο...αλλα δεν μπορω να μην σχολιασω την αθανατη κουλτουρα του ελληνα τουριστα.... διαβαζω ολα τα μηνυματα για την αχριδα και ολοι και ολες λετε μονο για τα μπαρ και τις ταβερνες.... φαγατε εξω απο την αγ. σοφια και λετε για τα ποσα που ξοδεψατε....και δεν δωσατε τα 2 ευρω για να μπειτε στην εκκλησια που ηταν διπλα....η αγ. σοφια της αχριδας ειναι απο τα σημαντικοτερα μνημεια της βυζαντινης εποχης σε ολο τον κοσμο.... με υπεροχη αρχιτεκτονικη και θαυμασιες τοιχογραφιες...κριμα που χασατε κατι τετοιο ενω πινατ ρακες διπλ

Επειδή ήμουν κι εγώ ήμουν ανάμεσα σε αυτούς που βρέθηκαν Οχρίδα τις μέρες αυτές και παρ΄όλη την κούραση μου γιατί επέστρεψα χτες αργά και σήμερα δούλευα νομίζω πως διαβάζω σωστά το θέμα και δε μου έχει ξεφύγει κάτι... Ο geopnd άνοιξε ένα θέμα και έγραψε πως πέρασε και οι άλλοι με αυτό αφορμή κάναμε κάποια σχόλια, δε νομίζω να αναλύσαμε ουτε τι ακριβώς κάναμε ούτε πως περάσαμε τόσο αναλυτικά ώστε να βγεί το συμπέρασμα οτι οι ήμαστε έλληνες τουρίστες με αθάνατη κουλτούρα...Το πως επιλέγει κανείς να περάσει τις μέρες του σε έναν τόπο είναι καθαρά υποκειμενικό και όταν αποφασίσει να τις εξιστορήσει έχει επίσης δικαίωμα να αναφερθεί σε οτι αυτός θέλει.Από εκεί και πέρα οποιαδήποτε άλλη πληροφορία μπορεί να προστεθεί από οποιονδήποτε χωρίς περαιτέρω μομφές.Εγώ μπορεί και τις μπύρες μου να ήπια και μνημεία να είδα δε νομίζω όμως πως κάποιος που κάνει μόνο το ένα πρέπει να απολογείται...Στην Οχρίδα ήμασταν όχι στο Angkor Wat...Επίσης να αναφέρω κι εγώ την εμπορευματοποίηση των ιερών ναών που είναι κάτι που με βρίσκει εντελώς αντίθετη και εμένα.Και για να κάνουμε και λίγο πλάκα γιατί κανείς δεν μιλά για τη Struga??? Τη Βενετία των Βαλκανίων???:haha::haha::haha::haha::haha:

(ψαράκι σου δίνω πάσα γιατί δε με βλέπω για πολύ ώρα ξύπνια...)
 

sfakhania

Member
Μηνύματα
142
Likes
40
Ταξίδι-Όνειρο
ινδια , ρωσσια
κοστος τιμες

δεν ζητησα απο κανεναν να απολογηθει για το που και πως ξοδευει το χρονο και τα χρηματα του, απλα μου φαινεται εντελως τραγικο , να εισαι εξω απο ενα μνημειο...εξαιρετικης ομορφιας , να συζητας οτι εχει εισοδο 2 ευρω και μετα να λες οτι ξοδεψα 80 και ευρω για να φαω ψαρια κτλ κτλ ,επειδη το ιδιο επεισοδιο το εχω ζησει απειρες φορες απο ελληνες τουριστες , να γκρινιαζουν για τις εισοδους στους περιποημενους και πεντακαθαρους ξενους αρχαιολογικους χωρους και μετα να σκορπανε χρηματα σε οποια βλακεια βρεθει μπροστα τους....επετρεψε μου να πιστευω οτι ειναι δειγμα κουλτουρας και παιδειας.....
 

sfakhania

Member
Μηνύματα
142
Likes
40
Ταξίδι-Όνειρο
ινδια , ρωσσια
επαυξανω

και συμφωνω για το αρχαιολογικο μουσειο με τον ευγεναστατο φυλακα, και για τις εκκλησιες πανω στο καστρο (αγ ιωαννης και αγ κλημης ) με την εξαιρετικη αναπαλαιωση και την υπεροχη θεα στη λιμνη....
επειδη γυρισα αρκετα στη μακεδονια, οι κατοικοι στην αχριδα ειναι πολυ φιλικοι γιατι ζουνε απο τον τουρισμο και καλα κανουν...
η αντιμετωπιση στο εσωτερικο της χωρας...δεν ειναι το ιδιο φιλικη....για τους ελληνες....υπαρχει μια κρυαδα...να το πω , χωρις να ειναι αγενεις .
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
δεν ζητησα απο κανεναν να απολογηθει για το που και πως ξοδευει το χρονο και τα χρηματα του, απλα μου φαινεται εντελως τραγικο , να εισαι εξω απο ενα μνημειο...εξαιρετικης ομορφιας , να συζητας οτι εχει εισοδο 2 ευρω και μετα να λες οτι ξοδεψα 80 και ευρω για να φαω ψαρια κτλ κτλ ,επειδη το ιδιο επεισοδιο το εχω ζησει απειρες φορες απο ελληνες τουριστες , να γκρινιαζουν για τις εισοδους στους περιποημενους και πεντακαθαρους ξενους αρχαιολογικους χωρους και μετα να σκορπανε χρηματα σε οποια βλακεια βρεθει μπροστα τους....επετρεψε μου να πιστευω οτι ειναι δειγμα κουλτουρας και παιδειας.....
κοιτα..σιγουρα τα 2 ευρω ειναι αστεια για να το κανουμε θεμα..
ομως εγω και φανταζομαι ο καθενας οταν αντιλαμβανεται μια εκμεταλευση η αισχροκερδια η κοροιδια αντιστεκεται..ειτε αυτο ειναι ενα μνημειο,μουσειο,εκκλησια,καταστημα..
βεβαια για μενα παιζει ρολο και ποιο ειναι το συγκεκριμενο ποσο και τι προκειται να δεις..
διοτι αλλο να δωσεις 8 ευρω να ανεβεις στο καμπαναριο να δεις τη βενετια απο ψηλα η στον πυργο του Αιφελ και αλλο να δωσεις 8 ευρω να μπεις σε ενα οποιοδηποτε μουσειο.ο καθενας κανει τις επιλογες του..

εγω προσωπικα την οχριδα και τα μνημεια της θα τα εβλεπα ολα..οπως κανω σε καθε μερος που εχει αξιολογη ιστορια και αξιοθεατα..
αυτο ομως δεν με εμποδιζει μετα να χαλαρωσω η να διασκεδασω οπως θελω..

παντως δεν νομιζω κανεις να ειπε κατι ασχημο για τους σκοπιανους κατοικους της οχριδας.διοτι ολοι σκοπιανοι ειναι ετσι?οχι μακεδονες μη μπερδευουμε τα πραγματα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.300
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom