Πάμε Μαδαγασκάρη για δουλειά;;;

tony_gr

Member
Μηνύματα
35
Likes
21
Δεν έχω προσωπική άποψη για την Τάνα. Από βιβλία έχω διαβάσει ότι είναι μελαγχολική και λέγεται ότι σε αυτό επηρεάζει πολύ το υψόμετρο που είναι χτισμένη η πρωτεύουσα.
Όχι, δε θα έλεγα οτι είναι μελαγχολική. Απλά πιο easy going απο ότι έχει ίσως συνηθίσει ο καθένας μας. Πιο αργοί ρυθμοί γενικά, κάτι όμως που ισχύει και στα υπόλοιπα μέρη που έχω δει.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.374
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Μπραβο που το αποφασισες tony , δεν πρεπει να αφηνουμε τετοιες ευκαιριες χαμενες και πιστευω οτι η Μαδαγασκαρη ηταν η καλυτερη επιλογη! Η Lullu εχει δικιο , η ανταμοιβη σου θα ειναι τεραστια. Αλλιως τα βλεπεις σαν τουριστας για δυο εβδομαδες και αλλιως γνωρισες εσυ τους ανθρωπους , την κουλτουρα τους και κυριως τον εαυτο σου.
Συνεχισε τις ανταποκρισεις :D
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Ναι, αυτα ειναι που ετρωγα και εγω στην Γερμανια, αλλα τα θυμαμαι πιο πρασινωπα. Να μια πιο κοντινη φωτο που βρηκα στο διαδικτυο.
 

Attachments

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
αχ ρε αντωνη τι μας κανεις!!! :) χεχε!

καλορίζικο το blog! να περνάς όμορφα εκεί και να μας μεταφέρεις τις εικόνες και τις εμπειρίες σου που είναι μοναδικές, ούτως η άλλως!
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Χαχαχα! Καλό! :haha::haha::haha:
Κοίτα, δε ξέρω για αλλού, αλλά τα λίτσι που έχουν εδώ είναι κάτι κόκκινα όπως και κάτι κινέζικα εισαγόμενα (αυτά ειδικά είναι που μοιάζουν με αχινούς)... Τα ξεφλουδίζεις και τρώς ένα ημιδιάφανο χυμώδες ψαχνό που έχει όψη ζελέ.
Στην συνημμένη φωτό είναι κάτι ντόπια στα δεξιά. Δεν βρήκα ακόμα φώτο με τα κινέζικα.
Πράσινα είναι τα αβοκάντο, ή ζ'αβούκα όπως τα λένε εδώ...
Βρε Τony, για πες: καλά τα λίτσι στα δεξιά, αλλά αυτό το τέρας στα αριστερά που μοιάζει με γκάιντα, τι στο καλό είναι???? (Εκτός κι αν πάλι έκανε το θαύμα της η μυωπία μου..)
 

tony_gr

Member
Μηνύματα
35
Likes
21
Ναι, αυτα ειναι που ετρωγα και εγω στην Γερμανια, αλλα τα θυμαμαι πιο πρασινωπα. Να μια πιο κοντινη φωτο που βρηκα στο διαδικτυο.
Δε ξέρω αν καλλιεργούν και αλλού το συγκεκριμένο είδος, αλλά υπάρχει περίπτωση επειδή ωριμάζουν μόνο μια συγκεκριμένη περίοδο εδώ, να τα εξάγουν πιο νωρίς με αποτέλεσμα να τα έτρωγες άγουρα... :bleh:
 

tony_gr

Member
Μηνύματα
35
Likes
21
Ευχαριστώ πολύ go2dbeach και chrikky για τα καλά σας λόγια!

Rosa, η μυωπία σου μια χαρά είναι. Το ampalibe, όπως πολύ ευγενικά μου υπενθύμισε το ονομά του τώρα ένας απο τους locals, είναι όντως τέρας! Και δεν άρεσε ούτε σε μένα, αλλά ούτε και στον φίλο μου τον Γιώργο τον χασάπη, που θα δείτε και στην ακόλουθη φώτο... ναι, έχει και δεύτερο έλληνα η Μαδαγασκάρη (θα κάνουμε κοινότητα να μου το θυμηθείτε), ο οποίος θα με κυνηγάει με το μαχαίρι της "δουλειάς" αμα δει τη φωτογραφία! :haha::haha::haha:
 

Attachments

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.746
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Ευχαριστώ πολύ go2dbeach και chrikky για τα καλά σας λόγια!

Rosa, η μυωπία σου μια χαρά είναι. Το ampalibe, όπως πολύ ευγενικά μου υπενθύμισε το ονομά του τώρα ένας απο τους locals, είναι όντως τέρας! Και δεν άρεσε ούτε σε μένα, αλλά ούτε και στον φίλο μου τον Γιώργο τον χασάπη, που θα δείτε και στην ακόλουθη φώτο... ναι, έχει και δεύτερο έλληνα η Μαδαγασκάρη (θα κάνουμε κοινότητα να μου το θυμηθείτε), ο οποίος θα με κυνηγάει με το μαχαίρι της "δουλειάς" αμα δει τη φωτογραφία! :haha::haha::haha:
η βρωμικη μυρωδια αυτου του φρουτου χωρις τελος... τη μυριζει και τωρα που βλεπω τη φωτο!!!!!!!!:haha:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Γενικώς, πως είναι η χώρα από Ευρωπαίους expats? Είστε πολλοί? Είστε απομονωμένοι ("Γκετοποιημένοι") ή ανάμικτοι στον πληθυσμό?? Συνεργάζεσαι με ντόποιους? Έχεις βρεί κόσμο που μπορείτε να κάνετε κουβέντα "επιπέδου" (π.χ. στα Αγγλικά)?

Γενικά πως είναι το να δουλεύεις εκεί?
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.746
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Ευχαριστώ πολύ lullu! :)
Η αλήθεια είναι οτι έχω δει πολλές εκτάσεις που τις καίνε για να φτιάξουν ορυζώνες ή άλλες καλλιέργειες, όχι όμως στο βαθμό που μπορεί να τα είδατε εσείς μιας και κινηθήκατε σε μεγαλύτερη περιοχή απο αυτήν που καλύπτω εγώ. Αυτό που έμαθα είναι οτι πολλές φορές τις φωτιές τις ξεκινάνε οι ίδιοι οι κάτοικοι και όχι η κυβέρνηση, με αποτέλεσμα να ξεφεύγουν πολλές φορές απο τον έλεγχό τους και να καταστρέφουν μεγαλύτερη περιοχή απο την αρχικά επιθυμητή. Ηλίθιο;;; :mad::mad::mad:
ειναι μια τεχνικη καθαρισμου των χωραφιων, αντι να οργωνουν καινε τα παλια σπαρτα και καθαριζουν αλλα ξεφευγει κατα χιλιομετρα η τεχνικη αυτη, αλλες φορες παλι καινε τα δαση για το καρβουνο που ειναι η μονη πηγη εσοδων για πολλες οικογενειες δυστυχως...απο τη αλλη η κυβερνηση περα απο του να απαγορευει ολο αυτο δεν εχει οργανωσει μοναδες και τμηματα πυροσβεσης ..............:(
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
ειναι μια τεχνικη καθαρισμου των χωραφιων, αντι να οργωνουν καινε τα παλια σπαρτα και καθαριζουν αλλα ξεφευγει κατα χιλιομετρα η τεχνικη αυτη, αλλες φορες ..:(
lullu θυμάσαι που έβγαζες το κεφάλι σου έξω απο το βανάκι και ούρλιαζες κλαίγοντας????
και σου λέω άστο δεν μπορείς να κάνεις τίποτα!!! αυτό συνέβη οταν αφήναμε το ananias bangalows και συνεχίζαμε το ταξίδι μας ...έχεις και φωτο,ανέβασε εσύ γιατί εγώ δεν ξέρω...
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.746
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
lullu θυμάσαι που έβγαζες το κεφάλι σου έξω απο το βανάκι και ούρλιαζες κλαίγοντας????
και σου λέω άστο δεν μπορείς να κάνεις τίποτα!!! αυτό συνέβη οταν αφήναμε το ananias bangalows και συνεχίζαμε το ταξίδι μας ...έχεις και φωτο,ανέβασε εσύ γιατί εγώ δεν ξέρω...
θα τη ψαξω ....
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.492
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom