Πάμε Μαδαγασκάρη για δουλειά;;;

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Ω ναι! Αυτά είναι τα κινέζικα λίτσι. Δε ξέρω αν στην Ταυλάνδη ή αλλού λέγονται ραμπουτάν... Τι γεύση είχαν αυτά που τρώγατε εσείς;
Δες το μήνυμά μου @ 06.50. Άλλο το ραμπουτάν, άλλο το λίτσι, αν και μοιάζουν πάρα πολύ στη γεύση (την οποία είναι αδύνατον να σου περιγράψω φυσικά...)
 

tony_gr

Member
Μηνύματα
35
Likes
21
Δες το μήνυμά μου @ 06.50. Άλλο το ραμπουτάν, άλλο το λίτσι, αν και μοιάζουν πάρα πολύ στη γεύση (την οποία είναι αδύνατον να σου περιγράψω φυσικά...)
Οκ, την είχα δει την φωτο. Αν τα συγκεκριμένα λέγονται ράμπουταν και τα λίτσι είναι σαν και αυτά που έχω βάλει εγώ στις 2 φώτο, τότε έχουμε θέμα... Γιατί εδώ, αυτά στην δική σου τα αποκαλούν κινέζικα λίτσι. Πρέπει να διεξάγουμε έρευνα... :roll: :D
 

tony_gr

Member
Μηνύματα
35
Likes
21
Σόρρυ, εννοώ οτι είχα διαβάσει το post αλλά νόμιζα οτι αφορούσε τη συζήτηση με τα durian.
 

tony_gr

Member
Μηνύματα
35
Likes
21
Εννοείται πως δε βαριόμαστε αλλά ψοφάμε για ανταποκρίσεις!
Για λέγε! Πόσο καιρό είσαι εκεί και πόσο ακόμα θα μείνεις? Τι κάνεις στον ελεύθερο χρόνο σου? Έχεις κάνει φίλους? Πώς είναι οι ντόπιοι? Καταιγισμός ερωτήσεων ε? Μάλλον εσύ θα βαρεθείς να απαντάς... :haha:
Χεχεχε! Κανένα πρόβλημα vario, απλά ελπίζω να μην αφήσω κανέναν παραπονεμένο στις απαντήσεις μου.
Λοιπόν, σήμερα κλείνω 8 μήνες παρά 9 μέρες...
Ελεύθερος χρόνος; Τι ειν' τούτο; :haha::haha::haha: Όπως σκόπευα να πω και στη renata μετά, δυστυχώς ο ελεύθερος χρόνος και το "weekend" σαν έννοιες είναι κάτι που έχω να δω πολύ καιρό... Δουλεύω 11+ ώρες την ημέρα, 6 μέρες την εβδομάδα... Και κυριακές sometimes. Γι' αυτό τόσο καιρό εδώ και δεν έχω δει όσα θα ήθελα. Ακόμα και το πιο κοντινό μέρος που να αξίζει χρειάζεσαι σίγουρα τουλάχιστον 2 γεμάτες μέρες για να πας και να το δεις...
Π.χ. για το saint-marie island, πρέπει να κάνω περίπου 3 ώρες δρόμο, ή να φύγω με βάρκα για το Sonierana Ivongo που βρίσκεται απέναντι απο το νησί. Να πάρω βάρκα που φεύγει ΜΟΝΟ πρωί κατά τις 9 και μετά να γυρίσω απο το Lilo port την επόμενη μέρα πάλι πρωί, κατά τις 7-8 γιατί μόνο τότε έχει επιστροφή. Όπως καταλαβαίνεις είναι ψιλοαδύνατο... Και κάτι εθνικές αργίες που έχουν εδώ καμμιά φορά, πάλι δουλεύουμε (με το αζημίωτο φυσικά...) :cool:
Φίλους περισσότερο απο την δουλειά, αλλά έχω και αρκετούς ντόπιους ή μόνιμους κάτοικους απο Γαλλία που γνωρίζω αρκετά καλά...
Τι να πω για τους ντόπιους... Ανάμικτα συναισθήματα θα έλεγα. Καλόκαρδοι και πρόσχαροι μεν, αλλά μην πάρουν πρέφα οτι είσαι ξένος και έχεις λεφτά πάνω σου γιατί θα σε πρήζουν, "αγόρασε εκείνο, πάρε το άλλο, δώσμου ετούτο..." Υπάρχουν και αυτοί που ξέρεις οτι σε κοιτάνε με μισό μάτι φυσικά. Άσε μην αρχίσω για την περίοδο Ιανουαρίου-Μαρτίου που είχαμε τον παρολίγο εμφύλιο... Τοίχο, τοίχο ο Αντώνης... :haha::haha::haha:
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
χμμ μπορεί!! άσε να το δεί η lullu να το διευκρινίσει πρίν με βρίσει ο gts ...παντως τα λίντς τα ξέρω και είναι τρέλλα!! τα ραμπουτάν ήταν πρασινα μεγάλα σαν ένα κεφάλι..αυτά πρέπει να ήταν..
θα σε στειλω στη Σουματρα παλι κανονισε!!!!!!:clap::clap:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Μπορούμε να κανονίσουμε ένα ταξιδάκι στην Ν.Α. Ασία για γευσιγνωσία φρούτων αν θέλετε....το durian πάντως δεν το θυμάμαι, διάβαζα γι'αυτό αλλά δεν το πέτυχα. Ίσως να μην άντεχαν να το πουλήσουν ούτε και οι ίδιοι :D

 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.678
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom