Μεξικό Πάμε Μεξικό!

nadiaki86

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
Εμάς απο Κύπρο για 7 διανυκτερεύσεις θα στοιχίσει 1500 all inclusive.
δεν μας πειράζει το all inclusive γιατί δν έχουμε σκοπό να τρώμε στο ξενοδοχείο.θελω να παω σε όλα τα τοπικά μαγαζάκια ,ειδικά της τουλούμ που έχω ακούσει τα καλύτερα.πολυ παραδοσιακα...τρως υπό τη μουσική των μαριατσι και αν θες ρΐχνεις και κανα χορο.όπως και στην πλάγια έχει.Εμάς μας το βγάζουν με ημιδιατροφή.Φυςικά υπαρχουν κ πιο οικονομικα πακετα και με 1500 μας είπαν με all incl.αλλα σε ξενοδοχεία τεράστια!!!! αυτά που κοιτάμε εμεΐς είναι πιο παραδοσιακα αλλά από τα καινούρια γι αυτό πάει τόσο η τιμή.υπάρχουν και τα palapas τα απλά τα οποία είναι πάρα πολυ οικονομικά!!!!υπάρχουν επιλογές..για όλα τα γούστα.απλά ρωτάω για το πακέτο μου για να μου πουν εαν είναι υπερβολικό για τόσες μέρες.και σε ποιά περιοχή να μείνουμε!!!!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.341
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Χαχα σ ευχαριστώ go to the beach Μαλλον δεν έγινα πολύ συγκεκριμένη , συγχώρα με είμαι πρωτάρα. Ερώτηση . ΠΟυ να πάω για μια εβδομάδα Μεξικό ή Πουντα Κανα. Και αν πάω μεξικό ποιές εκδρομές μπορώ να κάνω αν μένω κοντα σε Πλαγια ΝΤελ Κάρμεν. Σ ευχαριστώ ξανά !
Μια χαρά συγκεκριμένη είσαι, και απαντώ ξανά ΜΕΞΙΚΟ με χίλια. Αν είσαι κοντά στην Πλαγια ΝΤελ Κάρμεν μπορείς να κάνεις όσες εκδρομές θέλεις σε αρχαία, cenote, ζούγκλες, eco-parks, παραλίες ακόμα και στο νησί Κοζουμέλ που είναι απέναντι. Μια βόλτα στην 5th avenue και θα μαζέψεις φυλλάδια για εκδρομές ή κατευθείαν από το ξενοδοχείο σου ή αν νοικιάσετε δικό σας όχημα ακόμα καλύτερα.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.341
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Η πλαγια ντελ καρμεν μου φαίνετα πολυ τουριστικη και πολυ θορυβώδης....αξίζει να μείνεις εκει;Αντιθέτως το τουλουμ μου φαίνεται πιο ήσυχο ,πιο παραδοσιακό..αξίζει όμως η παραλία του;και απο την άλλη δεν εχουμε μεταφορικό..
Η Τουλούμ είναι χωρισμένη σε τρεις περιοχές:
1) Ο αρχαιολογικός χώρος ανοιχτός μέχρι τη δύση του ηλίου όπου μπορείς να δεις τα ερείπια και να κάνεις και μια βουτιά εδώ.
2) Το χωριό Τουλουμ , πολύ αργά αναπτυσσόμενο και καθώς βρίσκεται πάνω στον κεντρικό δρόμο που έρχεται από Κανκουν δε νομίζω να αναπτυχθεί ιδιαίτερα. Βρίσκεται σε απόσταση από τα ξενοδοχεία της παραλίας και δεν έχει και τίποτα το ιδιαίτερο να δεις εδώ.
3) H ξενοδοχειακή ζώνη Τουλουμ , όλο ξενοδοχεία στη σειρά , αλλά όχι θηρία από μπετόν..πιο πολύ σε στυλ cabañas. Η παραλία είναι μια , εκτείνεται για χιλιόμετρα και ναι , είναι όμορφη.
Στην Τουλούμ μένουν όσοι θέλουν απομόνωση και ησυχία. Δεν είναι ανεπτυγμένη ιδιαίτερα - ευτυχώς - και είναι μέρος προστατευόμενης περιοχής , που σημαίνει οτι χτίστηκε , χτίστηκε. Μιλάμε για ήσυχα πράγματα, και καμιά βόλτα στην παραλία. Πλην του μπαρ του ξενοδοχείου σου, και κανενός διπλανού ξενοδοχείου , θα χρειαστείς όχημα για να πας πιο μακριά. Τουρς μάλλον θα οργανώνονται απο το ξενοδοχείο σου ή θα πρέπει να πας στο χωριό Τουλουμ (το οποίο δεν είναι κοντά) για να δεις τι παίζει και να κλείσεις.

Η Πλαγια ντελ Κάρμεν έχει πιο πολύ ζωή, είναι πιο τουριστική όπως λες αλλά έχει μαγαζιά , μπαράκια και επιλογές.
Εάν δεν είχα αυτοκίνητο θα προτιμούσα την Πλάγια.
 
Last edited:

andalusia

Member
Μηνύματα
37
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή, Κούβα, Μεξικό
Μια χαρά συγκεκριμένη είσαι, και απαντώ ξανά ΜΕΞΙΚΟ με χίλια. Αν είσαι κοντά στην Πλαγια ΝΤελ Κάρμεν μπορείς να κάνεις όσες εκδρομές θέλεις σε αρχαία, cenote, ζούγκλες, eco-parks, παραλίες ακόμα και στο νησί Κοζουμέλ που είναι απέναντι. Μια βόλτα στην 5th avenue και θα μαζέψεις φυλλάδια για εκδρομές ή κατευθείαν από το ξενοδοχείο σου ή αν νοικιάσετε δικό σας όχημα ακόμα καλύτερα.
Ναι αυτό μας είπανε. Θα ήθελα βέβαια να πήγαινα μόνη χωρίς πρακτορεία και τέτοια.. Θα το δω . Nadia δεν ξέρω τι να σου απαντήσω για περιοχές καθότι και εγώ τώρα το ψάχνω. Μπορεί να μου την σβουρίξει τελικά και να το κάνω χωρίς πρακτορεία. Τέλη του Οκτώμβρη είναι οι τελευταίες ημερομ της προσφοράς.
 

nadiaki86

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
Η Τουλούμ είναι χωρισμένη σε τρεις περιοχές:
1) Ο αρχαιολογικός χώρος ανοιχτός μέχρι τη δύση του ηλίου όπου μπορείς να δεις τα ερείπια και να κάνεις και μια βουτιά εδώ.
2) Το χωριό Τουλουμ , πολύ αργά αναπτυσσόμενο και καθώς βρίσκεται πάνω στον κεντρικό δρόμο που έρχεται από Κανκουν δε νομίζω να αναπτυχθεί ιδιαίτερα. Βρίσκεται σε απόσταση από τα ξενοδοχεία της παραλίας και δεν έχει και τίποτα το ιδιαίτερο να δεις εδώ.
3) H ξενοδοχειακή ζώνη Τουλουμ , όλο ξενοδοχεία στη σειρά , αλλά όχι θηρία από μπετόν..πιο πολύ σε στυλ cabañas. Η παραλία είναι μια , εκτείνεται για χιλιόμετρα και ναι , είναι όμορφη.
Στην Τουλούμ μένουν όσοι θέλουν απομόνωση και ησυχία. Δεν είναι ανεπτυγμένη ιδιαίτερα - ευτυχώς - και είναι μέρος προστατευόμενης περιοχής , που σημαίνει οτι χτίστηκε , χτίστηκε. Μιλάμε για ήσυχα πράγματα, και καμιά βόλτα στην παραλία. Πλην του μπαρ του ξενοδοχείου σου, και κανενός διπλανού ξενοδοχείου , θα χρειαστείς όχημα για να πας πιο μακριά. Τουρς μάλλον θα οργανώνονται απο το ξενοδοχείο σου ή θα πρέπει να πας στο χωριό Τουλουμ (το οποίο δεν είναι κοντά) για να δεις τι παίζει και να κλείσεις.

Η Πλαγια ντελ Κάρμεν έχει πιο πολύ ζωή, είναι πιο τουριστική όπως λες αλλά έχει μαγαζιά , μπαράκια και επιλογές.
Εάν δεν είχα αυτοκίνητο θα προτιμούσα την Πλάγια.
Υπάρχει κάποιο σημείο της πλάγια που να είναι πιο ήσυχο ή όλη η πλάγια είναι το ίδιο;
 

andalusia

Member
Μηνύματα
37
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή, Κούβα, Μεξικό
Σε ποιές άλλες πόλεις θα πάτε ?
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.341
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Υπάρχει κάποιο σημείο της πλάγια που να είναι πιο ήσυχο ή όλη η πλάγια είναι το ίδιο;
Όλη η κίνηση στην παραλία βρίσκεται μεταξύ της προβλήτας των φερυ για Κοζουμέλ μέχρι την προβλήτα του Mamitas όπως βλέπεις στη φωτο

Νότια του φέρυ ξεκινάει το Πλαγιακάρ που είναι κλεισμένη από τα ξενοδοχεία. Βόρεια προς το Mamitas και την playa Coco ηρεμούν τα πράγματα. Παρόλα αυτά ακόμα κι εγώ που δεν είμαι και η ψυχή του πάρτυ :haha: βρήκα υπέροχη την Πλαγια, έχει χρώμα, κίνηση και κόσμο αλλά δεν είναι και Φαληράκι ή Κάβος σε καμία περίπτωση.
 

nadiaki86

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
Υπάρχει κάποιο σημείο της πλάγια που να είναι πιο ήσυχο ή όλη η πλάγια είναι το ίδιο;
Είχαμε αποφασίσει να μείνουμε σε ένα ξενοδοχείο δίπλα από το las palapas και το mamitas beach bar.Διάβασα όμως ότι στο las palapas hotel κάνουν εργασίες το ανακαινίζουν και δεν ξέρω κατα πόσο θα μας επηρεάσει αυτό.
Όλη η κίνηση στην παραλία βρίσκεται μεταξύ της προβλήτας των φερυ για Κοζουμέλ μέχρι την προβλήτα του Mamitas όπως βλέπεις στη φωτο

Νότια του φέρυ ξεκινάει το Πλαγιακάρ που είναι κλεισμένη από τα ξενοδοχεία. Βόρεια προς το Mamitas και την playa Coco ηρεμούν τα πράγματα. Παρόλα αυτά ακόμα κι εγώ που δεν είμαι και η ψυχή του πάρτυ :haha: βρήκα υπέροχη την Πλαγια, έχει χρώμα, κίνηση και κόσμο αλλά δεν είναι και Φαληράκι ή Κάβος σε καμία περίπτωση.
σ ευχαριστώ πααααρα πολυ!!!!!!!

Σε ποιές άλλες πόλεις θα πάτε ?
πάνω κάτω εκεί που πήγε και η go2dbeach.Εκτός κανκούν.τώρα εάν μας προτείνουν και κάπου αλλού,ευχαρίστως!!!!
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.504
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom