Σιγκαπούρη Πάμε Σιγκαπούρη!

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
νότια αφρική
Tεχνητές οι παραλίες, λοιπόν; Πάντως οι φωτογραφίες είναι πολύ όμορφες!
 

Aria_C

Member
Μηνύματα
318
Likes
112
Επόμενο Ταξίδι
Στ' αυγά μου :(
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υποσαχάρια Αφρική
Πάντα διαβάζω απνευστί τις ιστορίες σου.
σου εύχομαι σύντομα να ξεπεράσεις τον καπετάνιο, για να έχουμε να δαβάζουμε κι άλλες!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Mου θύμισες τις βραδυνές καλοκαιρινές μας βόλτες σε μια όμορφη γωνιά αυτής της πόλης.....ωραίες pub και εστιατόρια γεμάτα expats σε ωραία ατμόσφαιρα....
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
H Sιγκαπούρη είχε πολλούς Ινδούς!!!!
περισσότερους δεν έχω δει σε άλλη ασιατική πόλη εκτός ινδίας..
τα βράδυα μαζευόταν απίστευτος αριθμός σε πλατείες και καθισμενοι κατάχαμα έβλεπαν bolywood.. ειδα μαζί τους αρκετές ταινίες στα ..ινδικά!:D
Μετά την παράσταση σηκωνοταν μπουλούκια σε κατάσταση έξαρσης απο τον πόνο και τα δάκρυα,πήγαιναν παραπέρα και επιδιδόταν σε αγοραστικά οργια!!
παραθέτω σκηνή.
Τα αγοραστικα οργια ήταν η ..λαική τους..ξημερώματα πιά αγόραζαν τα λαχανικά τους σε μια αγορά πολύ πρωτότυπη.
Σε μια σειρά υπήρχαν ολων των ειδών τα λαχανικά.έπαιρναν ένα καλαθάκι και ψώνιζαν αυτά που ήθελαν.στο τέλος της ουράς ήταν ένας παγκος με έναν ινδό οπου ρίχνοντας μια ματιά στο καλάθι έλεγε μια τιμή.πλήρωναν έφευγαν..
το δικο μου το καλαθακι είχε δύο μπανάνες.
Μετα κατάκοπη απο τον ποδαροδρομο και τα κλάματα της ταινίας bollywood προσπάθησα να προσανατολιστώ για να γυρίσω στο ξενοδοχείο μου που ήταν πίσω απο το Rafles.Μάταια ..ειχα σημαδέψει μέρα και τώρα ήταν ξημερώματα...
-Βάνα,θα παρομε ταξί..φούσκιασαν τα πόδια μου...
ο ταρίφας μας ξέσκισε σε σιγκαπουριανά...αχ τα ποδαράκια μου....
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
@ Aria_C ευχαριστω που διαβαζεις και για την ευχη :) αλλα μονο αν γινω καπετανιος κι εγω θα ξαναταξιδεψω :haha:

@ GTS τα βραδακια ηταν ονειρο στη Σιγκαπουρη! Ωραια ατμοσφαιρα οντως!

@ Renata πολυς ποδαροδρομος βρε παιδι μου!Τρεις μερες φουσκαλες εβγαλα κι εγω :haha:

Χαιρομαι που σας αρεσαν τα βιντεακια μου , καποια στιγμη θα συνεχιστει η ιστορια ελπιζω.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Μια ολοκληρη μερα αφιερωθηκε στον Singapore Zoo. Προκειται για εναν απο τους καλυτερους ζωολογικους κηπους της ασιας με τα ζωα να κινουνται ελευθερα και οχι σε κλουβια και ο πρωτος που λειτουργει και βραδυ προσφεροντας night safari. Βεβαια Singapore zoo και night safari ειναι δυο διαφορετικα παρκα που απλα βρισκονται διπλα διπλα.. εμεις περιοριστηκαμε στο ημερησιο. Στην εισοδο σου δινουν χαρτη καθως και πληροφοριες για τις ωρες που ταιζονται τα ζωα ή την ωρα εναρξης των σοου. Προτιμησαμε το Splash amphitheatre οπου πιγκουινοι , θαλασσιοι λεοντες και ντροπαλα μανατι μας εδωσαν μαθηματα βουτιας και καταδυσεων.
aimg864.imageshack.us_img864_9216_1000948um.jpg

Το παρκο ειναι πολυ μεγαλο αλλα εκτος απο τα ποδια μετακινεισαι και με υπαιθριο τρενακι που κανει συχνες στασεις σε σημεια ενδιαφεροντος , μπορεις να κατεβεις και να συνεχισεις με το επομενο τρενακι. Λιονταρια και καμηλοπαρδαλεις , μια λευκη αρκουδα την οποια λυπηθηκα που προσπαθουσε να δροσισει το μουσουδι της σε εναν μινι καταρρακτη στον κλιματιζομενο χωρο που ηταν κλεισμενη.
aimg594.imageshack.us_img594_796_10009421.jpg
aimg801.imageshack.us_img801_4307_1000944z.jpg

Και φυσικα ελεφαντες με τη δυνατοτητα να κανεις και βολτα μαζι τους. Πιθικοι , ουρακοτανγκοι και γιββωνες μονοπωλουσαν το ενδιαφερον της πιτσιρικαριας με τα καμωματα τους. Εδω φιλοξενουνται πολλα διαφορετικα ειδη ζωων , καποια απο αυτα απειλουμενα , ενω λιμνουλες με φλαμινγκο , τροπικα φυτα και σπανια ειδη δεντρων κανουν τη βολτα στο παρκο απολαυση. Τελος δεν αντισταθηκαμε σε μια βαρκαδα στη λιμνη του ζωολογικου κηπου.
aimg831.imageshack.us_img831_2233_1000946w.jpg
aimg819.imageshack.us_img819_1500_1000950j.jpg


H επισκεψη στη Σιγκαπουρη θεωρειται ολοκληρωμενη με μια βαρκαδα στο singapore river.
aimg5.imageshack.us_img5_5264_10009211r.jpg
aimg824.imageshack.us_img824_4919_1000922g.jpg

Οι βαρκες ξεκινανε απο το boat quay και υπαρχει μαγνητοφωνημενη ξεναγηση για τα σημεια ενδιαφεροντος οπως το ξενοδοχειο Fullerton , τη γεφυρα Cavenagh και τα ντουριανς οπως αποκαλουν οι ντοπιοι τα esplanade theatres on the bay , λογω της αρχιτεκτονικης τους που περιλαμβανουν θεατρο , αλλα και χωρο για συναυλιες.
aimg233.imageshack.us_img233_6235_10009271.jpg
aimg834.imageshack.us_img834_7_1000928py.jpg

Η βαρκαδα καταληγει στη μαρινα μπέι και στο μερλαιον , ενα αγαλμα σημα κατατεθεν της πολης με κεφαλι λιονταριου και σωμα ψαριου. Στη συνεχεια επιστρεφεις στο αρχικο σημειο , οπου εμεις ειχαμε την τυχη να κατεβουμε απογευμα με το φως της μερας ακομα και να επιστρεψουμε νυχτα χαζευοντας τα ολοφωτα παραδοσιακα και μοντερνα κτιρια της μεγαλουπολης.
aimg714.imageshack.us_img714_5858_1000931h.jpg
aimg402.imageshack.us_img402_3493_1000935x.jpg

Ο Σερ Τόμας Στάμφορντ Ραφλς δε θα αναγνωριζε σημερα την πολη που ιδρυσε. Οι παλιες αποθηκες βαφτηκαν σε παστελ πρασινα κιτρινα και ροζ και μεταμορφωθηκαν σε γοητευτικα εστιατορια και μπαρακια. Με φοντο τους ολοφωτους ουρανοξυστες , εδω ειναι το καταλληλο μερος για να δοκιμασετε το διασημο Singapore sling!
 

Zeta

Member
Μηνύματα
470
Likes
121
Καταπληκτικες φωτο!!!
Αυτό το singapοre zoo δεν το είχα δει όταν είχα πάει πριν 10 χρόνια. Υπήρχε ή μου ξέφυγε;
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Zeta μαλλον σου ξεφυγε αφου εψαξα και ειδα οτι ανοιξε το 1973!
 

thalia 35

Member
Μηνύματα
158
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Τέλειες φωτογραφίες, τέλειες εκδρομούλες κι εγώ το βούρλο ρίχτηκα στο shopping therapy και έχασα τόσα ωραία πράγματα.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Η ιστορία μεταφέρθηκε στην ενότητα της Ασίας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.799
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom