Σιγκαπούρη Πάμε Σιγκαπούρη!

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Δέκα χρόνια πριν λοιπόν, έγραφα για το ταξίδι μου στη Σιγκαπούρη και είναι προφανές το πόσο με είχε εντυπωσιάσει. Θυμάμαι στην κρουαζιέρα που κάναμε στο ποτάμι, είχαν τραβήξει την προσοχή μου τρεις πύργοι στην είσοδο της Marina bay, που δεχόντουσαν τις τελευταίες πινελιές για να ανοίξουν σαν ξενοδοχείο τις αρχές του 2010.
Και να που μια δεκαετία αργότερα, βρέθηκα στην κορυφή των πύργων να πίνω το ποτάκι μου και να θαυμάζω την απίστευτη θέα της πόλης. Και όχι μια, αλλά δύο φορές αφού πήγα πρωί και βράδυ.
Απολαύστε τη θέα από το Ce La Vi bar στην κορυφή της Σιγκαπούρης:
 

alvadi

Member
Μηνύματα
554
Likes
2.819
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
To βιντεάκι δεν μπορώ να το δω (παρουσιάστηκε σφάλμα. Δοκιμάστε ξανά αργότερα )
 

poised

Member
Μηνύματα
875
Likes
6.490
Θυμήθηκα πως το είδα εγώ...

Πριν καμιά πενταετία ήμουν στην Σιγκαπούρη για δουλειά και ξεκλέβοντας λίγο χρόνο τα απογεύματα, συν ΣΚ, έβλεπα ότι μπορούσα. Μια μέρα λοιπόν είχα πάει στο gardens by the bay και έψαχνα μέσα στο χώρο των ξενοδοχείων-πύργων να δω αν υπάρχει κάποιο ψηλό σημείο που μπορώ να πάω για την θέα, χωρίς όμως να έχω σκοπό να πληρώσω το συνήθως εξωφρενικό ποσό που ζητάνε για το pool bar της ταράτσας στους μη φιλοξενούμενους του ξενοδοχείου.

Θεωρώντας ότι κάτι θα βρω, μπήκα σε ένα ασανσέρ μαζί με ένα τσούρμο ασιάτες για να ανέβω κάπου πιο ψηλά. Μιας που γέμισε το ασανσέρ, μετακινούμαι τέρμα πίσω να τους δώσω χώρο και εκεί συνειδητοποιώ ότι το ασανσέρ έχει card reader που ο καθένας σκανάρει την κάρτα του για να πάει στον όροφο που του επιτρέπεται. Εγώ δεν έχω κάρτα, αλλά κανείς δε μου δίνει σημασία και για καλή μου τύχη σε έναν από τους ορόφους προς την κορυφή μπαίνει ένας άλλος ασιάτης με... ρόμπα (γελοίο θέαμα) και πατάει το νούμερο για την κορυφή. Σφυρίζοντας αδιάφορα συνέχισα μέχρι τέρμα μαζί του.

Στην ταράτσα ο τύπος πάει καρφί για το pool bar, η είσοδος για το οποίο είχε μπάρα με card reader, όμως η μπάρα ήταν ανοιχτή. Περνάει ο φίλος με την ρόμπα, περνάω και εγώ από πίσω του σα να μη τρέχει τίποτα.

Σε σχέση με όλους τους υπόλοιπους εκεί με τα μαγιό που πλατσούριζαν στην απίστευτη εικονική πισίνα, πίνανε τα ποτάκια τους στο μπαρ και τα πιτσιρίκια που μουρλαίνονταν στα νερά, εγώ όπως ήμουν κατευθείαν από δουλειά με χιπστερικά μούσια, μακρύ παντελόνι, ένα καταϊδρωμένο t-shirt από την υγρασία και ζέστη και το καταταλαιπωρημένο backpack στη πλάτη με το κόκκινο αδιάβροχο για την υγρασία φορεμένο, ήμουν σα τη μύγα μέσα στο γάλα. Έκανα μια γύρα τον χώρο, έβγαλα μερικές φωτογραφίες στα μουλωχτά και την έκανα πριν με μαζέψουν και βρεθώ σε καμιά φυλακή.

Στην έξοδο η μπάρα εισόδου λειτουργούσε και είχε και σεκιουριτά, προφανώς το πέτυχα στην αλλαγή βάρδιας ή την ώρα που ο άνθρωπος είχε πάει προς νερού του. Όπως και να έχει τύχη βουνό. Πέρασα κύριος από πίσω του, πήρα το ασανσέρ και κάτω. Τζάμπα τη βγάλαμε πάλι :)
 

Spark

Member
Μηνύματα
101
Likes
996
Πέρασα και εγώ πρόσφατα transit απο Σιγκαπούρη και εντυπωσιάστηκα με το θέαμα που είδα στους κήπους δίπλα στο λιμάνι (Gardens by the bay), βάζω εδώ βίντεο με το light show που είδα, αξίζει πολύ..
010220249055.jpg


 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.343
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom