Πάμε Eλαφόνησο!

daydreamer

Member
Μηνύματα
10
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
στα -


η μη ύπαρξη ταξί, βενζινάδικου, τράπεζας
Δεν ξέρω ποια χρονιά πήγες, αλλά το καλοκαίρι του 2012 που πήγα εγώ υπήρχε και βενζινάδικο (στο δρόμο για την παραλία της Παναγίας) και ΑΤΜ.
 

hypatia

Member
Μηνύματα
74
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Southern Italy
Ταξίδι-Όνειρο
Σεράγεβο, Λίβανος, Περού
Ευτυχως daydreamer που ξέθαψες αυτο το ποστ για να πω και γω τον πόνο μου για την Ελαφόνησο.

Ευτυχισμένος ο άνθρωπος που την εζησε πριν την καταντια της τελευταίας 5ετίας-10ετίας.

Οι καλύτερες παιδικές μου διακοπές στο Σίμο, ελεύθερο εννοείται, σε ένα παράδεισο επι γης πραγματικα.

Αυτό που συνέβει μετά με έκανε να μην ξαναπατήσω το πόδι μου εκει και δεκα χρόνια μετα να το σκέφτομαι μονο και μόνο επειδή θα κατέβω Σπάρτη το καλοκαίρι και οι φίλοι εκεί με παρακαλάνε χρόνια να πάμε και αρνούμαι πεισματικά. Και μόνο στη θέα της πλαστικής ξαπλώστρας και του καμπινγκ θα ανατριχιασω, αν και έχω δει φωτος, το ζωντανό με τρομάζει.

Γι'αυτούς που τη λένε υπερεκτιμημένη ίσως πλέον να εχουν δίκιο γιατι δεν την γνωρισαν απο πριν.

θυμάμαι μια ταβέρνα έξω απτην παραλία με πολύ ωραίο και φθηνό φαί, νομίζω οτι την ελεγαν "Σιμο" αλλά μετά απο τόσα χρόνια δεν είμαι σίγουρη. Ξέρει κανείς αν υπάρχει ακόμα? Αν τελικά δεν τους πείσω να πάμε Αντικύθηρα και κάνω πέτρα την καρδιά μου, θα ήθελα να ξαναφάω εκεί.
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ευτυχως daydreamer που ξέθαψες αυτο το ποστ για να πω και γω τον πόνο μου για την Ελαφόνησο.

Ευτυχισμένος ο άνθρωπος που την εζησε πριν την καταντια της τελευταίας 5ετίας-10ετίας.

Οι καλύτερες παιδικές μου διακοπές στο Σίμο, ελεύθερο εννοείται, σε ένα παράδεισο επι γης πραγματικα.

Αυτό που συνέβει μετά με έκανε να μην ξαναπατήσω το πόδι μου εκει και δεκα χρόνια μετα να το σκέφτομαι μονο και μόνο επειδή θα κατέβω Σπάρτη το καλοκαίρι και οι φίλοι εκεί με παρακαλάνε χρόνια να πάμε και αρνούμε πεισματικά. Και μόνο στη θέα της πλαστικής ξαπλώστρας και του καμπινγκ θα ανατριχιασω, αν και έχω δει φωτος, το ζωντανό με τρομάζει.

Γι'αυτούς που τη λένε υπερεκτιμημένη ίσως πλέον να εχουν δίκιο γιατι δεν την γνωρισαν απο πριν.

θυμάμαι μια ταβέρνα έξω απτην παραλία με πολύ ωραίο και φθηνό φαί, νομίζω οτι την ελεγαν "Σιμο" αλλά μετά απο τόσα χρόνια δεν είμαι σίγουρη. Ξέρει κανείς αν υπάρχει ακόμα? Αν τελικά δεν τους πείσω να πάμε Αντικύθηρα και κάνω πέτρα την καρδιά μου, θα ήθελα να ξαναφάω εκεί.
Συμφωνώ σε όλα!!!Τελευταία φορά πήγα το 2010 και από τότε δεν θα ήθελα να ξαναπάω.
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Μόλις γύρισα από ένα Σαββατοκύριακο στην Ελαφόνησο και είπα να καταθέσω κι εγώ την εμπειρία μου..Αν και φοβόμουν ότι ένα ΣΚ είναι πολύ λίγο, τελικά μας ήταν αρκετό για να ξεκουραστούμε και να χαλαρώσουμε (η οδήγηση βέβαια ήταν ένα θέμα, αλλά μπροστά στο θέαμα της παραλίας του Σίμου τα ξεχνάς όλα!).
Φύγαμε Παρασκευή νωρίς το απόγευμα από Αθήνα και μέσα σε περίπου 5 ώρες είχαμε φτάσει στο νησί. Είχαμε κλείσει σε κάποια πολύ ωραία ενοικιαζόμενα δωμάτια, τα συστήνω ανεπιφύλακτα. Πεντακάθαρα, ήσυχα, οικονομικά και σε απόσταση 5 λεπτών με τα πόδια από το λιμάνι, χωρίς όμως να είσαι μέσα στη βαβούρα.
http://www.garden-elafonisos.gr/
Η τιμή τους για Ιούνιο ήταν 30 ευρώ, αλλά λόγω του τριημέρου του Αγίου Πνεύματος η τιμή ήταν πιο τσιμπημένη, 40 ευρώ. Και πάλι, όμως, σε σχέση με άλλα δωμάτια που είχαμε πάρει να ρωτήσουμε, ήταν πολύ πιο οικονομικά (ακούσαμε και τιμές 80 ευρώ τη βραδιά, ντόιν!)..Η κυρία που τα είχε ήταν ευγενέστατη και πολύ εξυπηρετική.

Στην Ελαφόνησο βέβαια πας για την παραλία του Σίμου και τη διπλανή της, το Σαρακήνικο. Κακά τα ψέματα, νομίζω ότι ήταν η ομορφότερη παραλία που έχω δει στην Ελλάδα. Τα λόγια είναι περιττά, όπως έχουν συμπληρώσει και οι άλλοι συμφορουμίτες! Ξέρω οτι όσοι την έζησαν παλιότερα, χωρίς τις ξαπλώστρες και τα οργανωμένα κάμπινγκ, θα τη θεωρούν τώρα πολύ χειρότερη, αλλά για μένα που δεν είχα ξαναπάει, ήταν ένα θέαμα μαγευτικό.
Η άλλη παραλία του νησιού, η παραλία στο Κάτω Νησί, απέναντι από τα νησιά της Παναγίας, πολύ όμορφη ήταν, δεν λέω, αλλά δυστυχώς η σύγκριση με το Σίμο αποβαίνει μοιραία!

Φοβηθήκαμε λίγο ότι λόγω τριημέρου Αγίου Πνεύματος θα γίνεται ο κακός χαμός, αλλά ευτυχώς, αν και είχε αρκετό κόσμο, δεν νιώσαμε ότι πνιγόμαστε.. Βέβαια, τα εστιατόρια το βράδυ του Σαββάτου ήταν φίσκα, ενώ και η παραλία του Σίμου είχε πολύ κόσμο. Ευτυχώς, όμως, είναι τόσο μεγάλη, που αν επιλέξεις να μη πας στις οργανωμένες ξαπλώστρες, αλλά κάπου πιο απόμερα με την ομπρέλα σου, περνάς μια χαρά.
Επίσης, να σημειώσω ότι φάγαμε αρκετά ωραία στους αδελφούς Μέντη και στο Νταγιαντά. Βέβαια, πολύ τσιμπημένες οι τιμές στο φαγητό, δεν το συζητώ...
Τέλος, αυτό που μας εξέπληξε ιδιαίτερα ευχάριστα στην Ελαφόνησο ήταν η ευγένεια των κατοίκων. Όλοι ανεξαιρέτως ήταν πολύ χαμογελαστοί, ευγενέστατοι και εξυπηρετικοί. Ακόμα και αν το έκαναν στο πλαίσιο της λογικής "η ευγένεια πουλάει", και πάλι μπράβο τους, μας έκαναν και νιώθαμε πολύ ευπρόσδεκτοι.
Αυτά τα ολίγα από την Ελαφόνησο. Το μόνο κακό είναι το εξής: με τέτοια παραλία, φοβάμαι ότι από εδώ και στο εξής, θα συμβιβάζομαι με όλες τις άλλες.. :p ;)
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Χαιρομαι που σου αρεσε η δικη μας Ελαφονησος ..αλλα μην νομιζεις οτι θα συμβιβαζεσαι αναγκαστικα απο δω και περα....υπαρχουν κατι αλλες παραλιες να σου φυγει το μυαλο.
Για παραδειγμα ο Μπαλος στην Κρητη ή το κρητικο Ελαφονησι ..για μενα ειναι πολυ καλυτερα ...αφου η Ελαφονησος ..ειναι οντως υπεροχη παραλια, φαντασου ποσο πιο ομορφα ειναι τα αλλα 2 ..που ειναι στο ιδιο στυλ !!!!
Εγω μολις κατεβηκα Κρητη ..την ξεχασα την λακωνικη Ελαφονησο.
Τα δωματια που βρηκατε πολυ καλη περιπτωση..στα υποψην.
Αν και εμεις πλεον κανουμε το εξης ..για να μη μας σπανε και τα νευρα :κλεινουμε απεναντι σε Πουντα-Βιγκλαφια και οποτε θελουμε περναμε στο νησι.
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Χαιρομαι που σου αρεσε η δικη μας Ελαφονησος ..αλλα μην νομιζεις οτι θα συμβιβαζεσαι αναγκαστικα απο δω και περα....υπαρχουν κατι αλλες παραλιες να σου φυγει το μυαλο.
Για παραδειγμα ο Μπαλος στην Κρητη ή το κρητικο Ελαφονησι ..για μενα ειναι πολυ καλυτερα ...αφου η Ελαφονησος ..ειναι οντως υπεροχη παραλια, φαντασου ποσο πιο ομορφα ειναι τα αλλα 2 ..που ειναι στο ιδιο στυλ !!!!
Εγω μολις κατεβηκα Κρητη ..την ξεχασα την λακωνικη Ελαφονησο.
Τα δωματια που βρηκατε πολυ καλη περιπτωση..στα υποψην.
Αν και εμεις πλεον κανουμε το εξης ..για να μη μας σπανε και τα νευρα :κλεινουμε απεναντι σε Πουντα-Βιγκλαφια και οποτε θελουμε περναμε στο νησι.
Κλεοπάτρα έχω ψηθεί τρελά για Χανιά και Ελαφονήσι! Το θυμάμαι ότι έλεγες ότι σου άρεσε στο θέμα για την Ελαφόνησο! Τα δωμάτια αξιοπρεπέστατα και αξίζουν και μπράβο, γιατί ήταν το μόνο που δεν είχε ακριβύνει τις τιμές από πέρσι (είχα πάρει και πέρσι και ρωτούσα για τιμές, αλλά τελικά δεν ευοδώθηκε το ταξίδι. Είχα σημειώσει για όλα τα δωμάτια το κόστος και σας πληροφορώ ότι ΟΛΑ πλην ελαχίστων εξαιρέσεων έχουν αυξήσει τις τιμές τους φέτος,για την ίδια περίοδο πάντα)....
Και να συμπληρώσω ότι είσαι πολύ τυχερή, τελικά η Λακωνία έχει αμέτρητες ομορφιές..Ευλογημένος τόπος!!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Σε ευχαριστω ,αν και απ' ο,τι διαβαζω εδω μεσα και η Ικαρια ειναι θαυμασιο νησι(αντε να δω θα καταφερω καποτε να παω?)
Βαλε πλωρη για νομο Χανιων .. ..οντως παραλιες οπως το Ελαφονησι,ο Μπαλος και τα Φαλασαρνα ..ειναι μοναδικες!
Θα επιβεβαιωσω αυτα που λες για τα δωματια ...ειναι ακριβουτσικα ..εδω και καποια χρονια και οπως εχω ξαναπει ..σου γκρινιαζουν και δεν κλεινουν ολοι,αν θελεις να κλεισεις για 1-2 βραδιες.
 

amakiller

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Καλησπέρα , σκέφτομαι ή βασικά το έχω ψήσει άγρια να πάω μέσα Ιουλίου( μετά την εξεταστική ) για μια βδομάδα ελαφονησο με παρέα , θέλω να ρωτήσω τι γίνεται εκεί έν έτη 2014 , είναι ακριβά; Δε θέλω να χάλασω πολλά χρήματα , τι συμφέρει ; Αμάξι από Αθήνα ή κτελ; Ενοικιαζόμενα δωμάτια ή camping ? σε θέμα τιμής συμφέρει το camping αλλά δε θα μπορείς να γυρνάς το νησί να το εξερεύνας , τι τιμές είναι τα δωμάτια ; Και που μπορώ να βρω τα φθηνότερα ( και σιτε και μέρος στο νησί )
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Καλησπέρα , σκέφτομαι ή βασικά το έχω ψήσει άγρια να πάω μέσα Ιουλίου( μετά την εξεταστική ) για μια βδομάδα ελαφονησο με παρέα , θέλω να ρωτήσω τι γίνεται εκεί έν έτη 2014 , είναι ακριβά; Δε θέλω να χάλασω πολλά χρήματα , τι συμφέρει ; Αμάξι από Αθήνα ή κτελ; Ενοικιαζόμενα δωμάτια ή camping ? σε θέμα τιμής συμφέρει το camping αλλά δε θα μπορείς να γυρνάς το νησί να το εξερεύνας , τι τιμές είναι τα δωμάτια ; Και που μπορώ να βρω τα φθηνότερα ( και σιτε και μέρος στο νησί )
Να σου πω μόνο ότι Ιούλιο τα περισσότερα δωμάτια θα έχουν αρκετά τσιμπημένες τιμές, είναι γι' αυτούς η full season. Το αυτοκίνητο δεν το χρειάζεστε για να γυρίσετε το νησί, με την έννοια ότι το νησί έχει μόνο το λιμάνι και την παραλία του Σίμου - άντε να πάτε και μια βόλτα μέχρι την άλλη παραλία, "τα νησιά της Παναγίας". Με κτελ για να πάτε, όμως, νομίζω ότι θα ταλαιπωρηθείτε περισσότερο...
 

kwletsa

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Καλησπέρα !
Με όλα αυτά που διάβασα νομίζω ότι πρέπει να παω το συντομότερο δυνατόν πριν το καταστρέψουν εντελώς το νησάκι . Μένω στο Αίγιο και σκέφτομαι να πάω με την μηχανή . Αν έχει κάνει κάποιος αυτο το ταξίδι με μηχανή και έχει να προτείνει κάποια ωραία διαδρομή θα χαρώ πολυ να τον ακούσω .
 

valia F

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΟΡΤΟ ΡΙΚΟ
Καλησπερα παιδια!!! Για επιδρομη στην Ελαφονησο σκεφτομαστε φετος,ζευγαρωτα! Καποια προταση για φτηνα ενοικιαζομενα? Αν και πρωτη μας επιλογη ηταν ο Σιμος δυστυχως δεν βρηκαμε παρα μονο για 2 μερες οποτε θα τα κανουμε σπαστα! Επισης το αυτοκινητο στο νησι ειναι απαραιτητο η μπορεις να στηριχτεις στα οσα μεταφορικα υπαρχουν?Αν ναι,ξερουμε σε ποιες παραλιες πανε?
 

art-emis

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλική Πολυνησία
καλησπερα, θα ηθελα και εγω να ρωτησω αν ξερει καποιος να μου προτεινει καταλυμα κοντα στην ελαφονησο ωστε να μπορω να κανω μια μονοημερη εκδρομη αλλα να δω και την περιχη (νεαπολη, μονεμβασια κτλ...) ευχαριστω!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.523
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom