Ταϊλάνδη Πάμε Koh Lipe-Ξαναπάμε Ταυλάνδη

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ολος ο κόσμος
Ναι,κι εμενα μου αρεσε πολυ!!!!:clap:
Και εχοντας παει Μαλδιβες,αλλα και στα πιο γνωστα νησια της Ταυλανδης, θα συμφωνησω για τον τιτλο!!:clap:
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Μεταφέρθηκε στις Ταξιδιωτικές Ιστορίες της Ασίας.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.341
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Έπεσα πάνω σε αυτό το βίντεο και είπα να το μοιραστώ με όσους αγαπούν Ταυλάνδη και τα νησιά της όπως κι εγώ. Πτήση πάνω από τις τρεις κύριες παραλίες του Λίπε αλλά και τις μικρές νησίδες της sunrise beach. Η Πατάγια έχει αναπτυχθεί αρκετά από το 2009 που πήγα εγώ, βλέπω πιο πολλά beach bar, και πιο χτισμένο το εσωτερικό...μακάρι να σταματήσουν εδώ για να παραμείνει πανέμορφο το νησί!
 

AERAS

Member
Μηνύματα
757
Likes
1.113
Αρχές Ιανουαρίου σκεφτόμαστε από kouala loumpour να πάμε 2 βράδια στο langkawi και 4 βράδια στο koh lipe. Έχουμε δίλημμα αν θα επισκεφτούμε τα δύο αυτά μέρη ή το pouket για δεύτερη φορά.
Θα έχουμε μαζί την 2 ετών κορούλα μας και αυτό που θέλουμε να ζήσουμε πιο πολύ είναι το snokerling και την ξάπλα στις παραλίες.
Στο koh lipe φαίνεται να έχεις το snokerling μέσα στα πόδια σου ενώ από το pouket πρέπει να κάνεις τουρ πχ στα phi phi . Είναι όμως ακριβώς έτσι ή χρειάζεται να νοικιάσεις βαρκάκι για να πας σε αξιόλογη περιοχή για snokerling ?
Φαντάζομαι ότι όλα στο koh lipe θα είναι λίγο πιο ακριβά συγκριτικά με το pouket ή άλλο μεγαλύτερο νησί της Ταϊλάνδης.
Έχει πάει κάποιος για snokerling στο pulau payar marina park νότια του langkawi?
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.341
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ανάμεσα σε Πουκέτ και Λίπε, δεν υπάρχει σύγκριση, ειδικά για το σνόρκελ..ΛΙΠΕ φυσικά! Και ναι, είναι όπως φαντάζεσαι σνορκελ από την παραλία στα λίγα μέτρα και σε όλες τις παραλίες.
Ακόμα και στη κεντρική παραλία Πατάγια που αράζουν τα ταχύπλοα που έρχονται από άλλα νησιά είναι υπέροχα για μπάνιο και σνόρκελ.
Μακράν το καλύτερο σνόρκελ με ποικιλία κοραλλιών και ψαριών είχε κατά μήκος της Sunrise beach και ανάμεσα στα δύο νησάκια Koh Kra - Koh Usen.
Στο pulau payar δεν πήγα λόγω παλίοκαιρου αλλά άκουσα οτι είναι ωραία εκδρομή και οτι το νησί έχει διαυγή νερά- κάτι που δεν ισχύει για το Λανγκάουι.

Εμείς το βρήκαμε φθηνό το Λίπε και για διαμονή και για φαγητό-ποτό.
 
Last edited:

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.341
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Λίγα χρόνια μετά από το ταξίδι μου, το νησάκι αλλάζει δραματικά ακολουθώντας δυστυχώς το παράδειγμα και τη μοίρα των τουριστικών νησιών της Ταυλάνδης. Σε μια δεκαετία (μπορεί να λέω και πολύ) το νησί θα είναι προς αποφυγή!
Από το μακρινό 2012

στο 2016, η αλλαγή είναι τρομακτική
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Λίγα χρόνια μετά από το ταξίδι μου, το νησάκι αλλάζει δραματικά ακολουθώντας δυστυχώς το παράδειγμα και τη μοίρα των τουριστικών νησιών της Ταυλάνδης. Σε μια δεκαετία (μπορεί να λέω και πολύ) το νησί θα είναι προς αποφυγή!
Από το μακρινό 2012

στο 2016, η αλλαγή είναι τρομακτική
Τώρα το είδα αυτό (και το παρόν θέμα γενικότερα). Σοκ!! Τυχερή ήσουν! Κι εγώ κάπως επίσης που πήγα πέρυσι. Το βλέπω να χαλάει κι αυτό το νησί συντομα, αν πηγαινει μ αυτόν τον ρυθμο:(
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.499
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom