Γερμανία Νορβηγία Σουηδία Πάσχα στην Σκανδιναβία!

elenhtz

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου να σε ρωτήσω και κάτι άλλο εσύ προτιμάς τα ταξίδια με τα ταξιδιωτικά γραφεία ή μόνη σου και αν ναι γιατί (είμαι καινούργια και δεν ξέρω πολύ καλά την λειτουργία του ακόμη αλλά μαθαίνω )
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου να σε ρωτήσω και κάτι άλλο εσύ προτιμάς τα ταξίδια με τα ταξιδιωτικά γραφεία ή μόνη σου και αν ναι γιατί (είμαι καινούργια και δεν ξέρω πολύ καλά την λειτουργία του ακόμη αλλά μαθαίνω )
Προσωπικά δεν έχω ταξιδέψει ποτέ με γκρουπ, μόνο ημερήσιες οργανωμένες εκδρομές έχω κάνει με αυτό το τρόπο. Πιστεύω πως αν ψάχνεις συστηματικά και από νωρίς μπορείς να πετυχεις καλύτερες τιμές απότι με τα γραφεία. Μιλάμε όμως για "εύκολους" προορισμούς. Αν πάμε κάποια στιγμή ένα πιο δύσκολο και μακρινό ταξίδι πιθανότατα θα προτιμήσω κάποιο πακέτο.. Αν σκεφτεσαι κάτι συγκεκριμένο πες μας για να σου προτείνουμε. Γενικά στους περισσότερους ευρωπαϊκους προορισμούς αν μιλάς αγγλικά μπορείς να οργανώσεις και μόνη σου το ταξίδι. Αν όμως νιώθεις ανασφάλεια μπορείς να πας με γκρουπ και ως ενα βαθμό να ακολουθησεις το δικό σου πρόγραμμα εκεί..
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Ξεκινήσαμε λοιπόν τη βόλτα μας στα κανάλια. Με τα ακουστικά στα αυτιά και έναν χάρτη με αριθμημένα τα σημεία ενδιαφέροντος, ακούγαμε την περιγραφή και βλέπαμε όμορφες εικόνες από το παράθυρο. Είχε και καποιες ελάχιστες θέσεις έξω αν θυμάμαι καλά, αλλά με τοσο κόσμο και που πιάσαμε θέση δίπλα στο παράθυρο μια χαρά ήταν!



































Στον audio guide ο εκφωνητής μας έλεγε να προσέξουμε τις πολλές φωλιές πάνω στα δέντρα..







Μετά άρχισε να μας λέει για τα σπίτια μερικών απ'των πιο πλούσιων οικογενειών της Στοκχόλμης..



Γερανός / καμηλοπάρδαλη :)







Μετά από αυτή την όμορφη βόλτα βγάλαμε φωτο στη γέφυρα και ξαναχαθήκαμε στα στενάκια της Gamla Stan









Αλμυρές τούρτες (απότι κατάλαβα "παίζουν" αρκετά στη Στοκχόλμη)



Και μετά ο δρόμος μας έβγαλε σε ένα μικρό πάρκο για το οποίο είχα διαβάσει πως τέτοια εποχή είναι πανέμορφο χάρη στις ανθισμένες κερασιές..
Κungsträdgården











Φεύγοντας από εκεί χαζέψαμε για λίγο σε ένα μεγάλο κεντρικό πολυκατάστημα (NK), και αφού σοκαριστήκαμε απ'τις τιμές ( μα 800 ευρώ ένα μπολ για ξηρούς καρπούς! ) πήραμε το λεωφορείο για να πάμε στον πύργο τηλεόρασης (Kaknästornet) και να θαυμάσουμε τη Στοκχόλμη από ψηλά. Χάσαμε τη στάση μας αλλά ο ευγενέστατος οδηγός μας άφησε να κατέβουμε κάπου ενδιάμεσα και πήγαμε με τα πόδια. 10 λεπτάκια περπάτημα ήταν και παρόλο που είμασταν πολύ κοντά στο κέντρο νιώθαμε πως είμασταν στην εξοχή. Ήταν αρκετά ερημικά και το δάσος δίπλα στο δρόμο.. Θέλαμε να δούμε τη θέα το ηλιοβασίλεμα οπότε πήγαμε λίγο πριν νυχτώσει..



Εκεί που περπατούσαμε είδαμε μια πόρτα.. :p Μας φάνηκε αστείο!



Ο πύργος ήταν κάπως άσχημος....





...αλλά η θέα ήταν πολύ ωραία.. Από την καφετέρια δε μπορούσες να βγάλεις καλές φωτογραφίες. Ευτυχώς λίγο πριν φύγουμε είδαμε ότι είχε άλλο ένα επίπεδο λίγο πιο πάνω όπου έβγαινες έξω και μπορούσες να βγάλεις φωτογραφίες από το ασφαλέστατο μπαλκόνι (σαν μεταλλικό κλουβί ήταν γύρω γύρω).














Επιστρέψαμε με το λεωφορείο περιμένοντας ελάχιστα μιας και ήταν ακριβέστατο στα δρομολόγια. Πάντως για πιο αργά το βράδυ δε προτείνω το μέρος γιατί είχε πολλή ερημιά και δάσος γύρω.
Φάγαμε κάτι πρόχειρο σε ένα burger king και μετά κάναμε μια τελευταία βραδινή βόλτα στο κέντρο. Την επόμενη μέρα στις 12.30 φεύγαμε για Βergen με πολύωρη όμως στάση στο πανέμορφο Όσλο..

 
Last edited:

greco

Member
Μηνύματα
1.144
Likes
3.315
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος Τουρκιας
Γραφεις πολυ ωραια και οι φωτογραφιες ειναι εξαιρετικες.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Γραφεις πολυ ωραια και οι φωτογραφιες ειναι εξαιρετικες.
Σ'ευχαριστώ πολύ greco! Χαίρομαι που σου αρέσει η ιστορία μου! :) H Στοκχόλμη έχει πολλές ομορφιές μακάρι να είχαμε χρόνο να δούμε ακόμα περισσότερα..
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.296
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Gamla Stan από τις ομορφότερες περιοχές της Ευρώπης για μένα!!Hotel Adlon pas mal....και το μουσείο το εθνικό πήρε κάπου το μάτι μου στις πανέμορφες φωτό που τράβηξες (2 φωτό κάτω από την καμηλοπάρδαλη!)!!Πολλά συγχαρητήρια!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Gamla Stan από τις ομορφότερες περιοχές της Ευρώπης για μένα!!Hotel Adlon pas mal....και το μουσείο το εθνικό πήρε κάπου το μάτι μου στις πανέμορφες φωτό που τράβηξες (2 φωτό κάτω από την καμηλοπάρδαλη!)!!Πολλά συγχαρητήρια!
Σ΄ευχαριστώ Χριστίνα μου!! Το hotel Adlon που είναι;
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.296
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Σ΄ευχαριστώ Χριστίνα μου!! Το hotel Adlon που είναι;
Πω, πω..Είναι πολύ αργά και δεν ξέρω τι λέω...Grand hotel εννοούσα!!(Το Adlon είναι στο Βερολίνο..)Πού θα πάει..Τελευταία μέρα στο σχολείο αύριο, θα συνέλθω μετά!! DSC00903.JPG
(φωτό από τη δική μας κρουαζιέρα!)
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Πω, πω..Είναι πολύ αργά και δεν ξέρω τι λέω...Grand hotel εννοούσα!!(Το Adlon είναι στο Βερολίνο..)Πού θα πάει..Τελευταία μέρα στο σχολείο αύριο, θα συνέλθω μετά!! View attachment 61266
(φωτό από τη δική μας κρουαζιέρα!)
Έψαξα στο google και έχει και στη Στοκχόλμη Adlon :)
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.296
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Eεεε?Ναι? Βρε, τι μαθαίνω!Πάντως και τα 2, (αυτά που λέω εγώ) Adlon BRLκαι Grand STO, έχουν πράσινο χρώμα στην οροφή, γι'αυτό τα μπέρδεψα!:p
Hotel-Adlon-from-the-Brandenburg-Gate1.jpg
(φωτό από το διαδίκτυο..)
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Eεεε?Ναι? Βρε, τι μαθαίνω!Πάντως και τα 2, (αυτά που λέω εγώ) Adlon BRLκαι Grand STO, έχουν πράσινο χρώμα στην οροφή, γι'αυτό τα μπέρδεψα!:p
View attachment 61276
(φωτό από το διαδίκτυο..)
ε μοιάζουν λίγο.. :p
να και το adlon Στοκχόλμης..
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.296
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Ωραίο κι αυτό το ξενοδοχείο...Σαν τα άλλα δύο πρασινάκια δεν είναι πάντως!!
DSC00611.JPG
(Καληνύχτα με μια γλυκιά φατσούλα από τη Gamla Stan...)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom