Γερμανία Νορβηγία Σουηδία Πάσχα στην Σκανδιναβία!

demie

Member
Μηνύματα
409
Likes
795
Πολύ απρόβλεπτος ο καιρός, εμείς είχαμε μέγιστη θερμοκρασία 21-22 βαθμούς κελσίου και τις δύο μέρες στο Bergen και ήταν μέσα απριλίου..
35 ευρώ η πίτσα ε; τη θέλατε και σπέσιαλ με γαρίδες! :p
Μόνο στο Μπέργκεν είχε τόσο χαμηλή θερμοκρασία, στο Όσλο και στις λοιπές Σκανδιναβικές πρωτεύουσες είχε καύσωνα:icecream:
Να σου πω την αλήθεια δε θυμάμαι γιατί επιλέξαμε τη συγκεκριμένη πίτσα, ή δε μας άρεσαν οι άλλες επιλογές ή ήταν όλες πανάκριβες και σκεφτήκαμε πως θα τα σκάσουμε που θα τα σκάσουμε τουλάχιστον να το ευχαριστηθούμε!!! :haha:
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.130
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Πολύ μου άρεσε αυτό το κεφάλαιο! :)
Το Όσλο ποτέ δεν με ενθουσίασε, λατρεύω όμως Μπέργκεν και πέριξ, είμαι και συναισθηματικά δεμένη με την περιοχή καθώς την έχω επισκεφτεί αρκετές φορές σε διαφορετικές φάσεις της ζωής μου. :)
Μου δημιουργεί πολύ όμορφες αναμνήσεις η ιστορία σου!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Πολύ μου άρεσε αυτό το κεφάλαιο! :)
Το Όσλο ποτέ δεν με ενθουσίασε, λατρεύω όμως Μπέργκεν και πέριξ, είμαι και συναισθηματικά δεμένη με την περιοχή καθώς την έχω επισκεφτεί αρκετές φορές σε διαφορετικές φάσεις της ζωής μου. :)
Μου δημιουργεί πολύ όμορφες αναμνήσεις η ιστορία σου!
Xαίρομαι που σου αρέσει και σου ξυπνάει όμορφες αναμνήσεις! Για μας ήταν η πιο όμορφη μέρα του ταξιδιού.. Η φύση γενικά μας αρέσει πολύ, και η νορβηγική φύση είναι υπέροχη..
 

maraki86

Member
Μηνύματα
168
Likes
102
Τελικά 18 με 20 Ιουλίου πάω Όσλο. Τι προτείνεις από αξιοθέατα, για φαγητό, για ποτό κλπ??
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Τελικά 18 με 20 Ιουλίου πάω Όσλο. Τι προτείνεις από αξιοθέατα, για φαγητό, για ποτό κλπ??
Καλό ταξίδι maraki!! Δυστυχώς για το Όσλο δε μπορώ να βοηθήσω ιδιαίτερα γιατί πήγαμε μόνο για μισή μέρα (που είχαμε αναμονή ανάμεσα σε πτήσεις). Πάντως μας άρεσε πολύ και είναι ιδανικό για περπάτημα! Ελπίζω να δει το ερώτημα σου κάποιος που ξέρει και να σου πει συγκεκριμένα πράγματα..
 

maraki86

Member
Μηνύματα
168
Likes
102
ααα κρίμα!! Δεν πείραζει θα ψάξω αν υπάρχει κάτι μέσα στο φόροουμ αλλιώς θα ανοίξω ένα σχετικό τόπικ!!! :) :)
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
ααα κρίμα!! Δεν πείραζει θα ψάξω αν υπάρχει κάτι μέσα στο φόροουμ αλλιώς θα ανοίξω ένα σχετικό τόπικ!!! :) :)
Δες σε αυτό το θέμα:
http://www.travelstories.gr/community/threads/Να-πάω-Όσλο.28726/
αν και είναι παλιότερο είχε μεγάλη συμμετοχή, σίγουρα θα βρεις πληροφορίες!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Μπήκαμε λοιπόν στο καράβι από τους πρώτους και πιάσαμε καλές θέσεις έξω. Η πλειοψηφία των επιβατών είχε γεμίσει πλαστικές καρέκλες όλο το καταστρωμα - ποιος να θελε να κάτσει μέσα με τετοια θέα έξω και τόσο ωραίο καιρο; Τόσοι επιβάτες έξω και κανείς μας δε σκεφτηκε πως το πλοιο ήταν ανάποδα και θα έπρεπε να πάρει στροφή! Όσοι μπήκαν τελευταίοι είχαν τις καλύτερες θέσεις στην άλλη πλευρά του πλοίου που μετά την στροφή έγινε μπροστινή! Όταν το καταλάβαμε όλοι κοιταζόμασταν, γελάγαμε και φυσικά αρχίσαμε να μετακινούμε και να περιστρέφουμε καρέκλες.. Ένας μικρός χαμός δηλαδή!
Το καράβι ξεκίνησε και μαζί με αυτό αμέτρητοι γλάροι που "τσίριζαν" σαν τρελοί! Στην πορεία του ταξιδιού εξοικειώθηκαν τόσο που άρχισαν να τρώνε απ'τα χέρια κάποιων συμπαθέστατων Κινέζων. Το πρώτο κομμάτι της διαδρομής ήταν και το πιο γραφικό! Αυτό ισχύει βέβαια για όποιον κάνει την εκδρομή μέσω Voss που ξεκινάει από Gudvangen και καταλήγει στο Flam. Αν κάποιος κάνει την εκδρομή μέσω Myrdal ξεκινάει από Flam οπότε το πιο γραφικό κομμάτι θα είναι προς το τέλος της κρουαζιέρας. Ευτυχώς για μας που ήταν έτσι γιατί με τον ενθουσιασμό μας αδειάσαμε τις μπαταρίες από φωτογραφική και κινητά απ'τα μέσα της διαδρομής, και αν πηγαίναμε ανάποδα δε θα είχαμε βγάλει τα πιο ωραία σημεία!

Συνεχίζω λοιπόν με τις φωτογραφίες από την κρουαζιέρα στο πανέμορφο Aurlandsfjord (το πιο γραφικό τμήμα του Sognefjord).



DSC02817

DSC02818

DSC02819

DSC02821

DSC02823

DSC02825

Και όπως αγνάντευα τα βαθιά νερά βλέπω δίπλα στο καράβι μας να έχει αναδυθεί ένα ζωάκι, είμαι 99% σίγουρη πως ήταν φώκια! Μέχρι να βγάλω φωτογραφία είχε βυθιστεί πάλι.. Το είπα στον άντρα μου που ήταν στην άλλη μεριά του πλοίου και έβγαζε φωτογραφίες και μου είπε πως διάβασε μια ταμπέλα που έλεγε πως εκεί γεννιέται ένα είδος μικρής φάλαινας που λέγεται "porpoise" και στα νορβηγικά "nise".. Λέτε να ήταν φαλαινάκι;

Εδώ στο κέντρο της εικόνας φαίνεται που μόλις κρύφτηκε..
DSC02826

IMAG1422

IMAG1417

IMAG1423

IMAG1427

IMAG1428

IMAG1430

IMAG1442

DSC02828

DSC02830

DSC02835

DSC02836

DSC02837

DSC02839

DSC02840

DSC02842

IMAG1407

IMAG1408

IMAG1409

IMAG1412

IMAG1413

IMAG1446

IMAG1447

IMAG1453

IMAG1456

IMAG1457

IMAG1458

IMAG1469

IMAG1474

IMAG1477

IMAG1486
 

demie

Member
Μηνύματα
409
Likes
795
Τελικά 18 με 20 Ιουλίου πάω Όσλο. Τι προτείνεις από αξιοθέατα, για φαγητό, για ποτό κλπ??
Όταν πήγα η λίστα μου είχε τα εξής: Όπερα (μοιάζει με πλοίο), Stortinget (Βουλή), δημαρχείο, Vigeland Park (προσωπικά μού άρεσε πολύ), Strøget (πεζόδρομος), καθεδρικός ναός, Royal Palace (και πηγαίνοντας προς τα εκεί συναντάς το εθνικό θέατρο και το πανεπιστήμιο), Aker brygge (μαζεμένα εστιατόρια, μπαρ, κτλ.) είναι ωραία για βόλτα, Akershus Festning (Κάστρο. Εμείς δεν προλάβαμε να ανέβουμε), Nobel Peace Centre (στην αρχή της Aker brygge ), Christiania Town square, The Viking Ship Museum (είναι λίγο πιο έξω, εμείς είχαμε πάει με λεωφορείο).
Για φαγητό/ ποτό δεν μπορώ να σού προτείνω κάτι γιατί όλη την ώρα "τρέχαμε" και δεν είχαμε χρόνο, ίσως να φάγαμε κάτι πρόχειρό...ούτε που θυμάμαι...
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.687
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom