Γερμανία Πάω Βερολίνο.Τι μου προτείνετε?

nikos_top

Member
Μηνύματα
65
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Rome
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Δες και στο best western hotel am spittelmarkt. Eιναι καινουργιο, καθαρο και διπλα στο μετρο.Το κακο ειναι οτι μονο το http://www.hotel-board.com το εχει διαθεσιμο με 237 ευρω γισ 3 νυχτες για τις ημερομηνιες που ψαχνεις
βγαινει κατι παραπανω με τουσ φορουσ 283 αλλα γιατι λες το κακο ειναι.. εχει να κανει με το παραπανω site
στο δικό του site και στο bookings δεν δινει διαθεσιμότητα για τις ημερομηνιεσ που θελω. εσυ ποτε θα ξαναπας και λες παλι εκέι εκλεισα?οσο για τα ΝΗ που αναφερω το ενα NH Berlin Frankfurter Allee Hotel in Berlin, Germany - NH Hotels όπως βλεπω στο χαρτη ειναι επτα στάσεις στο U5 απο την σταση Alexanderplatz
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
158
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
βγαινει κατι παραπανω με τουσ φορουσ 283 αλλα γιατι λες το κακο ειναι.. εχει να κανει με το παραπανω site
στο δικό του site και στο bookings δεν δινει διαθεσιμότητα για τις ημερομηνιεσ που θελω. εσυ ποτε θα ξαναπας και λες παλι εκέι εκλεισα?οσο για τα ΝΗ που αναφερω το ενα NH Berlin Frankfurter Allee Hotel in Berlin, Germany - NH Hotels όπως βλεπω στο χαρτη ειναι επτα στάσεις στο U5 απο την σταση Alexanderplatz
Λεω κακο γιατι το εκλεισα με 59 ευρω την βραδια για 20 με 23 Δεκεμβρη μεσω του Booking και η τιμη που βλεπω για τις ημερομηνιες σου εκτιναχθηκε στα υψη. Χωρις πρωινο να το κοιτας γιατι εχει πολλους φουρνους στο Βερολινο, ακομα και απεναντι απο το ξενοδοχειο εχει εναν. Δεν ξερω για την περιοχη που ειναι το NH, ειναι απο την αντιθετη πλευρα απο εκει που εμενα εγω. Ισως καποιος αλλος να σε βοηθησει περισσοτερο. Διαβασε τα σχολια των πελατων για τα δυο ξενοδοχεια μεσω του booking, ισως σε βοηθησει
 

V_For_Vendetta

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
?????

Υπαρχει ενας απλος τροπος για το ζυγισμα της βαλιτσας. Ανεβαινεις πριν την αναχωρηση σε μια ζυγαρια (σπιτιου,φαρμακειου, οτι βρεθει) χωρις και με τη βαλιτσα στο χερι. Η διαφορα βγαζει το βαρος της βαλιτσας, αν εχεις διαθεση για ψωνια ασε και μερικα κιλα περιθωριο για την επιστροφη.
Καλώς σας βρήκα και γω! Ψάχνοντας πληροφορίες για Βερολίνο έπεσα πάνω στο συγκεκριμένο forum και τελικά βρήκα όλα όσα έψαχνα!
Φεύγω στις 11/11 και είμαι σίγουρος πως θα περάσω τέλεια

Διαβάζοντας τα περί Βερολίνου, διάβασα και το σχόλιο για τον τρόπο ζυγίσματος της βαλίτσας
Δεν ξέρω αν "χάνω κάτι", αλλά μήπως είναι πιο πρακτικό να ζυγίζεις τη βαλίτσα απευθείας σε μια ζυγαρία, χωρίς εσύ να είσαι πάνω μαζί της????:roll:

Λέω εγώ τωρα!!!!! ;)
 

mariap.

Member
Μηνύματα
110
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
ΛΟΝΔΙΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλώς σας βρήκα και γω! Ψάχνοντας πληροφορίες για Βερολίνο έπεσα πάνω στο συγκεκριμένο forum και τελικά βρήκα όλα όσα έψαχνα!
Φεύγω στις 11/11 και είμαι σίγουρος πως θα περάσω τέλεια

Διαβάζοντας τα περί Βερολίνου, διάβασα και το σχόλιο για τον τρόπο ζυγίσματος της βαλίτσας
Δεν ξέρω αν "χάνω κάτι", αλλά μήπως είναι πιο πρακτικό να ζυγίζεις τη βαλίτσα απευθείας σε μια ζυγαρία, χωρίς εσύ να είσαι πάνω μαζί της????:roll:

Λέω εγώ τωρα!!!!! ;)
Καλό ταξίδι και καλά να περάσεις!
εγώ θα πάω στο βερολίνο τα χριστούγεννα οπότε όταν επιστρέψεις και θέλεις πεσ μας πως πέρασες που πήγες κλπ
 

rena

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ουκρανία (λόγω δουλειάς)
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστρία (Βιέννη)
Ήμουν Βερολίνο το Μάιο για το final four του Basket και μαγεύτηκα!!! Μου άρεσε πάααααααρα πολύ.. Υπάρχει πρόγραμμα παντού, γι αυτό όλα κυλούν ήρεμα, αβίαστα... Οι δρόμοι μεγάλοι, πολύ πράσινο, πολύ καλή συγκοινωνία. Θα σου πρότεινα να μείνεις κεντρικά, κοντά στο ζωολογικό κήπο, γιατί εξυπηρετεί καλύτερα και η συγκοινωνία. Το ανατολικό Βερολίνο προσωπικά δε μου πολυάρεσε. Με κατέθλιψε... Οπωσδήποτε να πατε στο Μουσείο της Περγάμου, έχει ξενάγηση και στα ελληνικά!!! Ελπίζω να τα περάσετε τέλεια!!!
 

KARGIO

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Βολτα στην Ευρωπη με auto
παιδια γεια σας, θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποιο δρομολογιο τρενου που να περναει απο τα περιχωρα του Βερολινου, Potsdam και πιο περα. Απ οτι εχω δει στον οδηγο που εχω αγορασει εχει πολυ ωραια τοπια και θα ηθελα να δω και λιγο γερμανικη υπαιθρο. Υπαρχει καποιο δρομολογιο που προτεινετε?
Επισης το Βερολινο ειναι μια πολη που περπατιεται και ποια ειναι περιπου η αποσταση απο Αλεξπλατς μεχρι ζωολογικο κηπο(για παραδειγμα), στον οδηγο εχω υπολογισει οτι ειναι περιπου 2,5 χλμ., ξερω οι συγκοινωνιες ειναι αριστες αλλα αλλη χαρη εχει το "ποδι".
 
Μηνύματα
2.490
Likes
3.197
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Σχετικά με τα περίχωρα δεν ξέρω να σου απαντήσω,αλλά για το δεύτερο σκέλος της ερώτησης αν περπατιέται το Βερολίνο,δεν ξέρω πως το εννοείς ακριβώς δεδομένου ότι ο καθένας έχει τις δικές του αντοχές και εξαρτάται και από τις καιρικές συνθήκες που επικρατούν ώστε να είσαι ώρεςςς έξω....
Το Ανατολικό Βερολίνο γύρω από το νησί των μουσείων και η ευρύτερη περιοχή που συγκεντρώνει και τα περισσότερα αξιοθέατα(από την πύλη του Βραδεμβούργου μέχρι την Αλεξάντερ Πλάτς που ανέφερες)περπατιέται σαφώς και πάλι όμως μιλάμε για κάποιες αποστάσεις μεταξύ τους και παίρνουμε υπόψην και το ότι μπαινοβγαίνεις σε κάθε ένα από τα αξιοθέατα που συναντάς καθ΄οδόν και είναι πολλά!,αφιερώνεις χρόνο,κουράζεσαι δηλ ενδιάμεσα εκ των πραγμάτων...οπότε μου φαίνεται δύσκολο και άσκοπο το να πάς με τα πόδια απο την Αλεξ Πλατς στον ζωολ.κήπο ,στην άλλη άκρη ουσιαστικά του Δυτικ.πλέον Βερολίνου,ενώ υπάρχει συγκοινωνία, όχι μόνο μετρό,
έχει τα λεωφ 100 και 200 που περνάν πολύ συχνά απο την κεντρική λεωφόρο στο ύψος της Αλεξ.Πλάτς και πηγαίνουν στον ζωολ.κήπο!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Αλλωστε μην ξεχνας οτι και στον Ζωολογικο κηπο σε περιμενει εκ των πραγματων πολυ περπατημα οποτε δεν νομιζω οτι αξιζει να φθασεις εκει ηδη κουρασμενος και το κυριωτερο εχοντας ξοδεψει ηδη πολυ χρονο μεχρι να φθασεις εκει.
 
Μηνύματα
2.490
Likes
3.197
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ναί σωστά,ο ζωολογικός κήπος είναι αρκετά μεγάλος σε έκταση και έχει τόσα είδη ζώων να δείς καθώς και το ενυδρείο,που αξίζει να αφιερώσεις...ώρες για να τον περιτριγυρίσεις καί καλά θάναι νάσαι σχετικά ξεκούραστος.
 

KARGIO

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Βολτα στην Ευρωπη με auto
Ευχαριστω για τις απαντησεις. Τις περιοχες που αναφερατε σιγουρα θα τις επισκεφτουμε, αφου θα παρουμε μαζι και τον υιο. Μαλιστα δεν θα ξεχασουμε και το μουσειο φυσικης ιστοριας, αφου εχει και δεινοσαυρους, με τους οποιους εχουμε τρελα.
σκεφτομαι να παρω την wellcome card, αλλα δεν ξερω αν συμφερει και αν χρησιμοποιειται σε ολα τα μεσα συγκοινωνιας και ολα τα μουσεια, το σκεφτομαι γιατι το κοστος ειναι μεγαλο κοντα στα εξηντα €, οπως εχω υπολογισει και για τους τρεις μας. αξιζει?
Απ την αλλη πως χρησιμοποιειται, π.χ. στο μετρο? με επιδειξη ή με καποιο αλλο τροπο.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.223
Likes
5.764
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Mια καλή λύση στο Βερολίνο είναι τα ποδήλατα (αν ο υιός είναι πολύ μικρός σε καλαθάκι!). Μπορείς να νοικιάσεις φτηνά και να το ευχαριστηθείς πραγματικά.
 

KARGIO

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Βολτα στην Ευρωπη με auto
Mια καλή λύση στο Βερολίνο είναι τα ποδήλατα (αν ο υιός είναι πολύ μικρός σε καλαθάκι!). Μπορείς να νοικιάσεις φτηνά και να το ευχαριστηθείς πραγματικά.
Ωραια ιδεα αλλα η εποχη που παμε δεν το επιτρεπει.
Παμε Χριστουγεννα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.064
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom