Γερμανία Πάω Βερολίνο.Τι μου προτείνετε?

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
501
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
ρε παιδια αυτο με τα πρακτορεια ελεος!πας 4 βραδια ,υποτιθεται σε μια μεγαλη πρωτευουσα και καθε μερα σε πανε σε αλλη πολη!χιλιομετρα απο δω,χιλιομετρα απο εκει...την πολη ποτε θα την ζησεις?ποτε θα πας σε ενα μουσειο?ποτε θα περπατησεις στους δρομους...χριστουγεννα θα ειναι!ποτε θα κατσεις για ενα καφε?ενα ποτο?πηγαινε το πολυ δρεσδη και τις υπολοιπες κατσε στο βερολινο,να ζησεις λιγο την ατμοσφαιρα της πολης!
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
ρε παιδια αυτο με τα πρακτορεια ελεος!πας 4 βραδια ,υποτιθεται σε μια μεγαλη πρωτευουσα και καθε μερα σε πανε σε αλλη πολη!χιλιομετρα απο δω,χιλιομετρα απο εκει...την πολη ποτε θα την ζησεις?ποτε θα πας σε ενα μουσειο?ποτε θα περπατησεις στους δρομους...χριστουγεννα θα ειναι!ποτε θα κατσεις για ενα καφε?ενα ποτο?πηγαινε το πολυ δρεσδη και τις υπολοιπες κατσε στο βερολινο,να ζησεις λιγο την ατμοσφαιρα της πολης!
Συμφωνώ απόλυτα!Έτσι όπως έχουνε φτιάξει το πρόγραμμα το Βερολίνο φαίνεται σα να είναι αφετηρία για όλα τα υπόλοιπα.Φεύγοντας θα ξέρετε καλύτερα τα πέριξ παρά το ίδιο το Βερολίνο:rolleyes:
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Συμφωνώ απόλυτα μαζι σας!!! Παντώς εγω με τοσες ιδέες που πήρα απο το site σκέφτομαι οτι με τίποτα δεν θα μου φτασουν οι μέρες να δω όσα "πρέπει" πόσο μάλλον να δω και τα περίχωρα!
 

KARGIO

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Βολτα στην Ευρωπη με auto
WELCOME CARD

Ρε παιδια, βοηθεια, πλησιαζουν οι μερες και θελω να ξερω, η welcomecard, για οσους την εχουν αγορασει, ισχυει για ολα τα μεσα μεταφορας και για τα μουσεια? Τι γινεται με τον ζωολογικο κηπο και του aquarium, ισχυει και εκει?
Διαβασα στο site της καρτας οτι ισχυει γιατα μεσα μαζικης μεταφορας και με εκπτωση εως 50% για καποια απο τα μουσεια. Συμφερει?

thx.
 

alexstef2

Member
Μηνύματα
307
Likes
166
Έχουν γραφτεί άπειρα σούπερ πράγματα για Βερολίνο οπότε σόρι αν το παρακάτω το 'χει γράψει κάποιος.
Γύρισα μόλις κ μου άρεσε τρελά το 'παλιό' κτίριο της Φιλαρμονικής και το ακριβώς δίπλα το νέο κτίριο μέγαρο της Γερμανίας. Από έξω τα κτίρια δεν έχουν κάποιο ιδιαίτερο ενδιαφέρον. Σαφώς είναι περίτεχνα εξωτερικά αλλά πολύ συγκεκριμένο το ύφος του αρχιτέκτονα. To εντυπωσιακό είναι το εσωτερικό του κτιρίου. Στη μια γίνεται η ξενάγηση που κρατάει δύο ώρες περίπου με κόστος 3ε κ μειωμένο 2ε. Μην το χάσετε. Η περιγραφή είναι εκπληκτική. Ξεκινάει με τη σχέση του κτιρίου με το περιβάλλον έξω και τη μετάβαση από το φυσικό περιβάλλον στο τεχνικό. Επειδή η σχέδιαση του στηρίχτικε στις αρχές σχεδίασης ενός πλοίου (καθόλου κίτσ δεν ήταν) τη περισσότερη ώρα αναλύει η ξεναγός αυτές τις χαράξεις στο κτίριο κ τα διάφορα διακοσμητικά μοτίβα. Ήμασταν τυχεροί και είχε πρόβες εκείνη τη στιγμή και μας έβαλαν λίγο μέσα και μας εξήγησε και για την εκπληκτική ακουστική του -πως λειτουργεί.
Να σημειώσω επίσης πως όλες οι θέσεις είχαν πολύ καλή ορατότητα στη σκηνή (κ το λέω αυτό σε αντιδιαστολή με την υπερεκμετάλευση των θεάτρων που πολλές φορές το 1/3 των θέσεων είναι περιορισμένης ορατότηας. Μα κάνεις ένα θέατρο για να μη βλέπει ο κόσμος? δεν είναι το βασικότερο που πρέπει να εξασφαλίσεις?)
Το δίπλα νέο και μικρότερο κτίριο είναι μιμούμενης αρχιτεκτονικής με κάποιες σημαντικές διαφορές. Απέναντι είναι η εθνική βιβλιοθηκη του ίδιου πάλι αρχιτέκτονα επίσης κτίριο που πρέπει να δεις. Παρασκευή στις τρεις οι ξεναγήσεις αλλά εμείς ρωτήσαμε κ μας έκαναν ένα μικρό τουρ επί τόπου γιατί ήμασταν εκεί τη Δευτέρα.
Σε αυτά τα κτίρια μερικά χαρακτηριστικά στοιχεία είναι τα στρογγυλά παράθυρα, το πεντάγωνο, κ οι λαμπες - δύο εκ των οποίων είναι στο Μόμα.
Στη περιοχή - κούλτουρ φόρουμ λέγεται - είναι κ η Εθνική πινακοθήκη του Mies Van Den Rohe που αυτή τη περίοδο έχει Magritte-Dali-Miro.
 

KARGIO

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Βολτα στην Ευρωπη με auto
Το Σαββατο (πρωτα ο Θεος), φευγουμε για Βερολινο, μενουμε στο Radisson Blu, κοντα στην AlexanderPlatz. Θα ταξιδεψουμε οικογενειακως εχοντας μαζι και τον μικρο μας μπομπιρα, φτανουμε νωρις το βραδυ (περιπου 18:00), στο Σενεφελντ. Θελω την βοηθεια σας και συγχωρηστε με αν καποια πραγματα απ αυτα που ρωταω εχουν ηδη υποθει.
Ειναι μακρια και βρισκεται σχετικα ευκολα ο σταθμος s/u bahn, απο το αεροδρομιο?
Ποιο δρομολογιο πρεπει να ακολουθησω για το ξενοδοχειο?
Στην συνεχεια και για ολες τις μετακινησεις μας, η αφετηρια μας θα ειναι η AlexanderPlatz? ειναι (ας πουμε) σαν την δικη μας Ομονοια (ολα τα δρομολογια περνανε απο κει)?
προκαταβολικα thx.
 
Μηνύματα
2.494
Likes
3.203
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Το Σαββατο (πρωτα ο Θεος), φευγουμε για Βερολινο, μενουμε στο Radisson Blu, κοντα στην AlexanderPlatz. Θα ταξιδεψουμε οικογενειακως εχοντας μαζι και τον μικρο μας μπομπιρα, φτανουμε νωρις το βραδυ (περιπου 18:00), στο Σενεφελντ. Θελω την βοηθεια σας και συγχωρηστε με αν καποια πραγματα απ αυτα που ρωταω εχουν ηδη υποθει.
Ειναι μακρια και βρισκεται σχετικα ευκολα ο σταθμος s/u bahn, απο το αεροδρομιο?
Ποιο δρομολογιο πρεπει να ακολουθησω για το ξενοδοχειο?
Στην συνεχεια και για ολες τις μετακινησεις μας, η αφετηρια μας θα ειναι η AlexanderPlatz? ειναι (ας πουμε) σαν την δικη μας Ομονοια (ολα τα δρομολογια περνανε απο κει)?
προκαταβολικα thx.
Για τη μετακίνηση από το αεροδρόμιο δεν μπορώ να σε διαφωτίσω...δε θυμάμαι αλλά όσον αφορά τό άλλο σκέλος της ερώτησης...
Το ξενοδοχείο σου είναι σε πολύ καλό σημείο!στην καρδιά του Αν.Βερολίνου,η AlexanderPlatz είναι το σημείο αναφοράς ας πούμε..και από κεί και πέρα πρός την κατεύθυνση της πύλης του Βραδεμβούργου εκτείνονται τα περισσότερα αξιοθέατα!!κάλλιστα δηλ τα βλέπεις και τα τριγυρνάς περπατώντας.
Όσο για τις μετακινήσεις σου πρός Δυτικό Βερολίνο...βομβαρδισμένη εκκλησία,οδό kudamn και ζωολογικό κήπο που είναι αρκετή απόσταση σε βολεύει πολύ να πάρεις το λεωφορείο ή το 100 ή το 200 ...και τα δύο περνούν από την κεντρική λεωφόρο μπροστά απο τήν Αλεξάντερ Πλατσ,πολύ κοντά δηλ στο ξενοδοχείο που θα είσαι,και τερματίζουν στον ζωολογ.κήπο,διασχίζοντας το Δυτικό Βερολίνο.
Επίσης για να πας στην Ποτσντάμερ Πλατσ,που είναι το σύγχρονο κέντρο του Δυτ.Βερολίνου με τους ουρανοξύστες αν δε θέλεις να περπατήσεις...γιατί είναι μια κάποια απόσταση(εγώ το καλοκαίρι πάντως το είχα περπατήσει)παίρνεις το 200 νομίζω,το ένα εκ των δύο περνάει από κει και συνεχίζει μετά για ζωολ.κήπο.
Είχα βγάλει μιά κάρτα τριήμερη που μου επέτρεπε μετακινήσεις με όλα τα μέσα μεταφοράς,αλλα τελικά βολεύτηκα μόνο με τα ποδαράκια και τα λεωφορεία.
 

alexstef2

Member
Μηνύματα
307
Likes
166
Και για το πρώτο σκέλος της ερώτησης θα πάρεις το S bahn που είναι 10 λεπτά περπάτημα από το αεροδρόμιο. Θυμήσου να πάρεις καροτσάκι βαλιτσών, γιατί στο σταθμό τρένων έχει θέσεις να το αφήσεις. Μια βολική γραμμή είναι το S9 που θα κατεβείτε στο σταθμό Ostkreuz Μετά θα πάρετε το U (έχει πολλά) για Αλεξάντερ.
Υπάρχει κ μια γραμμή εχπρές που πάει κατευθείαν αλλά δε ξέρω ώρες.
Κ όταν ήμουν είχε αρκετές αλλαγές τρένων λόγω έργων. Πιθανόν να ισχύει κ τώρα.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.225
Likes
5.778
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Το Σαββατο (πρωτα ο Θεος), φευγουμε για Βερολινο, μενουμε στο Radisson Blu, κοντα στην AlexanderPlatz. Θα ταξιδεψουμε οικογενειακως εχοντας μαζι και τον μικρο μας μπομπιρα, φτανουμε νωρις το βραδυ (περιπου 18:00), στο Σενεφελντ. Θελω την βοηθεια σας και συγχωρηστε με αν καποια πραγματα απ αυτα που ρωταω εχουν ηδη υποθει.
Ειναι μακρια και βρισκεται σχετικα ευκολα ο σταθμος s/u bahn, απο το αεροδρομιο?
Ποιο δρομολογιο πρεπει να ακολουθησω για το ξενοδοχειο?
Στην συνεχεια και για ολες τις μετακινησεις μας, η αφετηρια μας θα ειναι η AlexanderPlatz? ειναι (ας πουμε) σαν την δικη μας Ομονοια (ολα τα δρομολογια περνανε απο κει)?
προκαταβολικα thx.
Αυτός ο χάρτης νομίζω ότι θα σε κατατοπίσει πλήρως. Το αεροδρόμιο είναι στο κάτω μέρος του χάρτη (Flughafen Berlin-Schonefeld). Από το τέρμιναλ περπατάς περίπου 500 μέτρα μέχρι τον σταθμό, θα το βρεις εύκολα, έχει πινακίδες. Το τρένο είναι το S9, αλλά πρέπει να αλλάξεις στην Jannowizbrucke για την Alexanderplatz. Ίσως να εξυπηρετεί καλύτερα ένα ταξί μια και θα έχετε και τον μικρό μαζί σας. Εκεί που θα μένετε πράγματι είναι κόμβος και για μετρο και για τραμ.
 

KARGIO

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Βολτα στην Ευρωπη με auto
Αρχικα σας ευχαριστω ολους σας.
Ίσως να εξυπηρετεί καλύτερα ένα ταξί μια και θα έχετε και τον μικρό μαζί σας.
Για ταξι το εχω σκεφτει αλλα απο ψαξιμο που εχω κανει εχω δει μεγαλη αποκληση στις τιμες (27€ με 55€) και δεν ξερω τι ισχυει τελικα.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Περιπου 35 απο το αεροδρομιο Schoenenfeld και 23 ευρω απο το κεντρο του Βερολινου (περιοχη Mitte) προς το Tegel.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.331
Μηνύματα
888.148
Μέλη
38.989
Νεότερο μέλος
giota.charalampak

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom