Γερμανία Πάω Βερολίνο.Τι μου προτείνετε?

menias

Member
Μηνύματα
14
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
βερολινο
Ταξίδι-Όνειρο
περού
μια μικρη βοηθεια για βερολινο παρακαλώ

καλημέρα παιδια τί κάνετε? όπως η pinelopi έτσι και εγώ κανόνισα να πάω βερολίνο από τις 24/12 εως και 28/12 μιας και η επιστροφή είναι 22:45 από βερολίνο. δυστυχως επειδή το απόφασίσαμε τελευταία στιγμή εκλεισα με το πρακτορίο του sereti, και λέω δυστυχώς γιατί θέλαμε να πάμε μόνοι αλλά τέτοια ώρα τέτοια λόγια που λένε και οι παλιοί. τέλος πάντων να μην σας κουράζω με φλυαρίες. το πρόγραμμα που μου προτείνουν έχει ως εξής:
  1. αθήνα-βερολίνο(ξενάγηση πόλης)
  2. βερολινο-εκδρομή ποτσνταμ
  3. ολοήμερη στη Δρεσδη
  4. προαιρετική στο βραδεμβούργο-μαγδεμβούργο(45€)
  5. προαιρετική στο στέτιν της πολωνίας και μετά αεροδρόμιο(45€)
μπορείτε σας να παρακαλώ να με συμβουλέψετε τί αξίζει να ακολουθήσω από το παραπάνω πρόγραμμα και που πρέπει ακόμα να πάω από μόνη μου. μην ξεχνάτε ότι υπο άλλες συνθηκες θα πήγαινα ανεξάρτητη και έχω περίπου 5 μέρες. σας ευχαριστώ πολύ.
 
Last edited by a moderator:

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
καλημέρα παιδια τί κάνετε? όπως η pinelopi έτσι και εγώ κανόνισα να πάω βερολίνο από τις 24/12 εως και 28/12 μιας και η επιστροφή είναι 22:45 από βερολίνο. δυστυχως επειδή το απόφασίσαμε τελευταία στιγμή εκλεισα με το πρακτορίο του sereti, και λέω δυστυχώς γιατί θέλαμε να πάμε μόνοι αλλά τέτοια ώρα τέτοια λόγια που λένε και οι παλιοί. τέλος πάντων να μην σας κουράζω με φλυαρίες. το πρόγραμμα που μου προτείνουν έχει ως εξής:
  1. αθήνα-βερολίνο(ξενάγηση πόλης)
  2. βερολινο-εκδρομή ποτσνταμ
  3. ολοήμερη στη Δρεσδη
  4. προαιρετική στο βραδεμβούργο-μαγδεμβούργο(45?)
  5. προαιρετική στο στέτιν της πολωνίας και μετά αεροδρόμιο(45?)
μπορείτε σας να παρακαλώ να με συμβουλέψετε τί αξίζει να ακολουθήσω από το παραπάνω πρόγραμμα και που πρέπει ακόμα να πάω από μόνη μου. μην ξεχνάτε ότι υπο άλλες συνθηκες θα πήγαινα ανεξάρτητη και έχω περίπου 5 μέρες. σας ευχαριστώ πολύ.
και βερολίνο..ποτε θα κάτσεις?
τα πρακτορεία νομίζω οτι ακολουθουν μια τετοια τακτική....τους βαζουν σε ενα πουλμαν και καθε μερα ημερησια εκδρομή....
προσωπικα θα πηγαινα μονο στην Δρέσδη....και τις αλλες μερες με την βοηθεια ταξιδιωτικου οδηγού και ιντερνετ..θα γυρναγα στην πόλη του βερολίνου...
 
Last edited by a moderator:

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
158
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
καλημέρα παιδια τί κάνετε? όπως η pinelopi έτσι και εγώ κανόνισα να πάω βερολίνο από τις 24/12 εως και 28/12 μιας και η επιστροφή είναι 22:45 από βερολίνο. δυστυχως επειδή το απόφασίσαμε τελευταία στιγμή εκλεισα με το πρακτορίο του sereti, και λέω δυστυχώς γιατί θέλαμε να πάμε μόνοι αλλά τέτοια ώρα τέτοια λόγια που λένε και οι παλιοί. τέλος πάντων να μην σας κουράζω με φλυαρίες. το πρόγραμμα που μου προτείνουν έχει ως εξής:
  1. αθήνα-βερολίνο(ξενάγηση πόλης)
  2. βερολινο-εκδρομή ποτσνταμ
  3. ολοήμερη στη Δρεσδη
  4. προαιρετική στο βραδεμβούργο-μαγδεμβούργο(45?)
  5. προαιρετική στο στέτιν της πολωνίας και μετά αεροδρόμιο(45?)
μπορείτε σας να παρακαλώ να με συμβουλέψετε τί αξίζει να ακολουθήσω από το παραπάνω πρόγραμμα και που πρέπει ακόμα να πάω από μόνη μου. μην ξεχνάτε ότι υπο άλλες συνθηκες θα πήγαινα ανεξάρτητη και έχω περίπου 5 μέρες. σας ευχαριστώ πολύ.[/quote

Κατι περιεργο εκανα εδω και βγαινει ετσι. Θα προτεινα να αφησεις τουλαχιστον τις δυο προαιρετικες εκδρομες τελειως εκτος προγραμματος, το Βερολινο ειναι μια πολη που της χρειαζονται πολλες μερες, καθως εχει πολλα πραγματα να δεις και να κανεις
 
Last edited by a moderator:

KARGIO

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Βολτα στην Ευρωπη με auto
Εγω αν και παω πρωτη φορα, αλλα εχω ριξει αρκετο διαβασμα, απο τον οδηγο που εχω παρει θα συμφωνησω με τα παραπανω. Εμεις θα μεινουμε 5 μερες, περιπου στο ιδιο διαστημα και δεν ξερω αν θα προλαβω να τα δω ολα. απ τον οδηγο παντως εχω δει οτι το Postdam αξιζει, εχει πολυ ωραια ανακτορα, ομως και τα μουσεια του Βερολινου ειναι τοσα πολλα, θα τα προλαβεις? Σκεψου οτι το μουσειο της Περγαμου, ειναι must, και ειναι αρκετα μεγαλο (απο οτι εχω δει). Το aquarium, ειναι το μεγαλυτερο της Ευρωπης, αξιζει, ειναι κατι που δεν το εχουμε στην Ελλαδα. Το μουσειο Γερμανικης ιστοριας και η Πινακοθηκη? Σκεψου το και παρε εναν οδηγο να συμβουλευτεις.
Α! και κατι αλλο, μιας και θα ειμαστε και μεις εκει, γινεται να κρατησετε για μια μερα το γιο μου, μηπως και δουμε και εμεις κατι αλλα εκτος απο τον ζωολογικο κηπο?
:p, καλα να περασετε.
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
δεν αφηνεις καμια προαιρετικη απ' εξω να δεις και λιγο την πολη.. ? γιατι οπως ειναι το προγραμμα βλέπω απο την πολη να βλέπεις μονο το αεροδρομιο :)

σοβαρα τωρα εγω πηγα για 3 μερες (μονο βερολινο) και αφησα απ' εξω απειρα πραγματα... δε φτανουν ουτε για σφαιρες... οποτε... ασε οσο χρονο μπορεις για την πολη κι ασε τις 2 προαιρετικες...
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
158
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
θα ηθελα να σας ρωτησω και γω κατι. Ειχα ακουσει παλια για τα τεραστια clubs του Βερολινου, αληθευει? Εχει κανεις να προτεινει κατι?
 

nikos_top

Member
Μηνύματα
65
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Rome
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
γεια σας, χτες γυρισα απο Βερολινο(με easyjet απο θεσ/νικη) γενικα με καλες εντυπωσεις.Ειναι μεγαλη πολη με πολλα να δεις για αυτο και ηθελε παραπανω μερεσ τι να σου ξανει ενα weekend..
Ειχε πολυ κοσμο και μεγαλες ουρεσ και στο Κοινοβουλιο και στο Μουσειο Περγαμου και τελικά τα αφησα για την άλλη φορα.Το σαββατο ειχε καλο κρυο και την Κυριακή μας εβρεχε κατα διαστήματα. εχω να παρατηρήσω δυο πραγματα που μου κανανε εντυπωση.Τελίκά ποιό ειναι το εθνικο ποτο των Γερμανών η μπύρα ή η σαμπάνια εκτος και αν ειναι ολοι τους λεφταδεσ αφου εκανε 11 ευρώ και δευτερο αφορά την easyjet που ηταν αψογη σε ολα της και τα αεροπλανα γεματα ας ειναι και περιοδος κρισης ποθ λενε εγω καταλαβα πως ο κοσμοσ της βορειασ ελλαδας διψαει για ταξιδια αλλα δεν εχει πολλεσ εναλακτικες και πηγαινει βασικά εκει που εχει πτησεις και εγω αυτο κανω κατα κυριο λογο περσυ πηγα Βουδαπέστη γιατι με βολεψε η malev και φετοσ βερολινο γιατι ειχε πτηση απευθειας απο θεσ/νικη μην με ρωτατε για του χρονου ασ δουμε πρωτα ποιος θα συνεχισει να πεταει και βλεπουμε. ξερω οτι τωρα άνοιξα μεγαλο θεμα αλλα γνωρίζω οτι πολλοι βορειοελλαδιτες εχετε την ίδια αποψη με μενα.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ψαχνοντας για οδηγο του Βερολινου στο internet βρηκα και παραθετω αυτον τον οδηγο ο οποιος βρισκεται μεσα σε ενα site της Γερουσιας με αρμοδιοτητα τα θεματα Χωροταξιας. Νομιζω οτι ειναι πληρεστατος σε σχεση με τα κτιρια και τα αξιοθεατα του Βερολινου. Προφανως δεν εχει χρηστικο τμημα. Senate Department for Urban Development / Building / Walks through Berlin / Routes
δεδομενου οτι οι οδηγοι του εμποριου παραθετουν πολυ λιγα στοιχεια για καθε ενα κτιριο και την ιστορια του, η για καθε πλατεια κλπ, νομιζω οτι αυτο το site ειναι ενα πολυ καλο συμπληρωμα για καθε ενδιαφερομενο.
 

orbit

Member
Μηνύματα
48
Likes
10
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
μπορείτε σας να παρακαλώ να με συμβουλέψετε τί αξίζει να ακολουθήσω από το παραπάνω πρόγραμμα και που πρέπει ακόμα να πάω από μόνη μου. μην ξεχνάτε ότι υπο άλλες συνθηκες θα πήγαινα ανεξάρτητη και έχω περίπου 5 μέρες. σας ευχαριστώ πολύ.

Πήγα πρόσφατα Βερολίνο για 4 ημέρες. Αν εξαιρέσεις ένα πρωινό που είχα δουλειά, όλες τις υπόλοιπες ώρες γυρνοβολούσαμε με τον καλό μου και δεν μπορώ να πω ότι τα είδαμε όλα. Για παράδειγμα σε κανένα μουσείο δεν μπήκαμε μέσα, εκτός από αυτό με την 'Ιστορία του Βερολίνου'.
Ευτυχώς είχα τυπώσει κάποια posts των αγαπητών συμforumιτών και έτσι κάτι κατάφερα.
Το Βερολίνο είναι μεγάλη πόλη και θέλει από μόνη της 4-5 ημέρες εντός πόλης, πριν αρχίζεις να βγαίνεις προς τα έξω.

Καλά να περάσετε, ότι και να κάνετε!
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
καλημέρα παιδια τί κάνετε? όπως η pinelopi έτσι και εγώ κανόνισα να πάω βερολίνο από τις 24/12 εως και 28/12 μιας και η επιστροφή είναι 22:45 από βερολίνο. δυστυχως επειδή το απόφασίσαμε τελευταία στιγμή εκλεισα με το πρακτορίο του sereti, και λέω δυστυχώς γιατί θέλαμε να πάμε μόνοι αλλά τέτοια ώρα τέτοια λόγια που λένε και οι παλιοί. τέλος πάντων να μην σας κουράζω με φλυαρίες. το πρόγραμμα που μου προτείνουν έχει ως εξής:
  1. αθήνα-βερολίνο(ξενάγηση πόλης)
  2. βερολινο-εκδρομή ποτσνταμ
  3. ολοήμερη στη Δρεσδη
  4. προαιρετική στο βραδεμβούργο-μαγδεμβούργο(45€)
  5. προαιρετική στο στέτιν της πολωνίας και μετά αεροδρόμιο(45€)
μπορείτε σας να παρακαλώ να με συμβουλέψετε τί αξίζει να ακολουθήσω από το παραπάνω πρόγραμμα και που πρέπει ακόμα να πάω από μόνη μου. μην ξεχνάτε ότι υπο άλλες συνθηκες θα πήγαινα ανεξάρτητη και έχω περίπου 5 μέρες. σας ευχαριστώ πολύ.
Οπως ειπαν σωστα οι προλαλησαντες, αν ακολουθησεις αυτο το προγραμμα οχι αεροδρομιο δεν θα προλαβεις να δεις αλλα ουτε τη φωτογραφικη σου δεν θα προλαβεις να χρησιμοποιησεις. Οι προαιρετικες εκδρομες ειναι μια πολυ καλη ευκαιρια για τα πρακτορεια για να βγαλουν εξτρα κερδος και μια πολυ κακη επιλογη για σενα που θα μεινεις τοσο λιγες μερες.
Αρχιζουμε
1η μερα ξεναγηση πολης. Στη γλωσσα των πρακτορειων σημαινει ενας γρηγορος γυρος της πολης στο τσατρα πατρα, αντε να σε αφησουν και μερικα δευτερολεπτα για καμια φωτο. Απο το τιποτα για τοσες λιγες μερες ειναι αναγκαιο κακο.
2η μερα ποτσνταμ. Καλο αν εμενες περισσοτερες μερες, για ενα τετραημερο ξεχνα το. Αληθεια, τι θα κανουν χειμωνιατικα ολοκληρη μερα εκει? θα το δαγκωσετε το ***λι σας. Αν θελεις να δεις ανακτορα πηγαινε στο κοντινοτερο Charlottenburg με συγκοινωνια, οπως ελεγαν παλια οι κνιτες ολα τα γουρουνια την ιδια μουρη εχουν. Αρα τι Λωζαννη τι κοζανη, διαλεξε το Charlottenburg.
3η μερα δρεσδη αξιζει, πηγαινε αν και θα χασεις χρονο απο βερολινο.
4η μερα βραδεμβουργο δεν το καταλαβαινω. Αν εννοει την ομωνυμη πυλη πηγαινε με λεωφορειο με 1 ευρω & ξεχνα τους
5η μερα σε βαζουν στη λουμπα για να πας μαζι τους. Ξεχνα το και πηγαινε αεροδρομιο με ταξι η συγκοινωνια, το Tegel απο οπου φανταζομαι να αναχωρησετε ειναι πολυ κοντα.
 
Last edited by a moderator:

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
4. όχι, εννοεί την ευρύτερη περιοχή, το "διαμέρισμα" Brandenburg. Αλλά από όσο ξέρω, δεν αξίζει τον κόπο. Ιδιαίτερα για τόσο λίγες μέρες. Αν καθόσασταν καμιά δεκαριά, ίσως και να άξιζε, για να πάρει κανείς και μια ιδέα για το πιο έξω του Βερολίνου. Αλλά και πάλι 45 ευρώ; έλεος!:mad:
 

menias

Member
Μηνύματα
14
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
βερολινο
Ταξίδι-Όνειρο
περού
παιδια χίλια ευχαριστώ
ειλικρινά δεχόμουν τόσες πιέσεις από τους υπόλοιπους της παρέας, ξέρετε τα γνωστα: θα είμαστε με το πούλμαν, ξέρουν αυτοί καλύτερα, που να τρέχουμε τώρα μες το κρύο, μα σε 5 μέρες ούτως ή άλλως δεν προλαβαίνεις να δεις κάτι, μέχρι να κατατοπιστούμε θα πρέπει να φύγουμε και δεν θα έχουμε δει ούτε έστω αυτά που λένε...., και όταν τελικά είδαν και απόειδαν διότι παρέμενα κάθετη στο ότι θέλω να ψάξω την πόλη μόνη και όχι μέσα σε πούλμαν αγκαλιά με τον πράκτορα ακουσα και το τελικό που ειλικρινά θεωρώ χτύπημα κάτω από την μέση: και τώρα τί? πάμε μαζί αλλά θα είμαστε χώρια? θες να χαλάσεις την παρέα?
και όπως καταλαβαίνετε έσκυψα το κεφάλι και το βούλωσα.
ευχαριστώ ευχαριστώ ευχαριστώ
Υ.Γ.1: εκτύπωσα τις απαντήσεις σας για να τους τις δείξω. χτύπημα κάτω από την μέση αυτοί, χτύπημα ύπουλο και εγώ
Υ.Γ.2: Kargio ειλικρινά θα ήθελα πολύ να σε εξυπηρετήσω αλλά και εγώ 5 μερούλες έχω.
φιλάκια σε όλους
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.275
Μηνύματα
885.903
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom