Γερμανία Πάω Βερολίνο.Τι μου προτείνετε?

FRIDA08

Member
Μηνύματα
445
Likes
1.298
Επόμενο Ταξίδι
???Covid Era
Ταξίδι-Όνειρο
Διάστημα
Καλημέρα σε όλους. Κανόνισα 1 6ήμερο ταξίδι στο Βερολίνο για αρχές Νοεμβρίου και νομίζω ότι οι πληροφορίες σας θα μου φανούν ιδιαιτέρως χρήσιμες. Αυτό που με ενδιαφέρει και δεν βρήκα κάτι σχετικό είναι η Δρέσδη. Βρήκα στο ιντερνετ ότι απέχει περίπου 200 χιλιόμετρα. Έχει πάει κανείς? Αξίζει να θυσιάσω μία μέρα από το Βερολίνο για να πάω εκεί ή όχι. Και αν ναι, ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για να πάω? Να νοικιάσω αυτοκίνητο? Τι έχει ενδιαφέρον να δω εκεί?
 

Εύα

Member
Μηνύματα
19
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
Γειά σας,
οι πληροφορίες που δώσατε για το Βερολίνο είναι πραγματικά άψογες!Θα πάω και εγώ 29/11 με 6/12 Βερολίνο μόνο που τις τελευταίες 2 νύχτες θα τις περάσω στην Δρέσδη. Για Δρέσδη έχουμε πληροφορίες για το πως θα κινηθούμε???
Να φανταστώ λοιπόν απο αυτά που είπατε ότι πρέπει να εξοπλιστώ με ζεστά ρούχα γιατί η περίοδος που θα πάω σίγουρα δεν είναι και η καλύτερη απο άποψη καιρού!!!Θα δείξει...σίγουρα θα σας πω εντυπώσεις!
 

cosette

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΤΑΓΟΝΙΑ
Επειδή μόλις χθες γύρισα, αυτό που με ενθουσίασε ήταν ο ζωολογικός κήπος και το AquaDom!!
 

annageo

Member
Μηνύματα
95
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Paris!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου...
cosette για πες μας κι αλλα..
που εμεινες, μετακινησεις, τι ειδες πέρα απο το ζωολογικό..
 

pinelopi

Member
Μηνύματα
265
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βρεττάνη , Λίγηρας
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού..αρκεί να φεύγω
Cosette πες μου σε παρακαλώ πως να οργανώσω την επίσκεψη στο Ζωολογικό και στο aquadom.Πότε είναι καλύτερα να το επισκεφθώ ( θα μείνω πέμπτη , παρασκευή , σάββατο και μισή κυριακή από 3/12 έως 7/12) Θα έχουμε μαζί και την κόρη μας. Για δώσε μου τα φώτα σου για να μην χάσω το χρόνο μου . επίσης ότι άλλη πληροφορία έχεις είναι ευπρόσδεκτη.
 

marikaki

Member
Μηνύματα
131
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
νησια ειρηνικου
τελικα σε πιο ξενοδοχειο θα μεινεις?
 

pinelopi

Member
Μηνύματα
265
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βρεττάνη , Λίγηρας
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού..αρκεί να φεύγω
Έχω κάνει κράτηση για ένα ξενοδοχείο κοντά στο Ζωολογικό κήπο μέσω πρακτορείου το οποίο μου το έδωσε στην τιμή των 75?(τρίκλινο με πρωϊνό). Είναι 4 αστέρων (Excelsior το όνομα ) . Δεν πρέπει να είναι κάτι ιδιαίτερο από σχόλια που διάβασα στο booking και στο tripadvisor ( που το εδιναν γύρω στα 100?) όμως η τιμή ήταν πολύ δελεαστική . Παρ΄όλα αυτά είμαι στην αναμονή για να βρώ κάτι στο ανατολικό βερολίνο. Δεν έχω δώσει χρήματα ακόμη. Το radisson δεν είχε κάποια καλή τιμή αυτη την περίοδο αν και μου άρεσε πολύ , ούτε ακόμα και μέσω γραφείου.
 

Blacksuede

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
γεια σας!!!!
Έχω πάει Βερολίνο τρείς φορές, και αρχές Δεκέμβρη θα είναι η τέταρτη!!!
Η πρώτη ήταν καλοκαίρι,αύγουστος οπότε πέσαμε στη μόνη περίοδο όόόόόόόόλου του χρόνου που έχει ζέστη (παρατήρηση:τα λεωφορεία δεν έχουν aircondition για αυτό το λόγο, άμα έχει ήλιο, έχει ήλιο, τέλος χαχαχα, κι άμα έμενες στην περιοχή των μουσουλμάνων είχες άρωματα ανατολής - παστουρμάδες κτλ((στυλ μεταξουργείου Α/Β15)) ) και ήταν λίγο παίδεμα, έχασα σε 8 μέρες 3 κιλά...αλλά ήταν υπέροχα γιατί είχαμε πάρει και εκείνο το καραβάκι που σε ξεναγεί μέσω των καναλιών, η ξενάγηση λιτή έτσι? γενικά θα το γνωρίζουν και οι υπόλοιποι που έχει τύχει να πάρουν το καραβάκι, 2 λέξεις αγγλικά και μετά 5 λεπτά γερμανικά χαχαααα!!! γενικά τα αγγλικά τα έχουν λιγάκι μόνο για το cv τους...Επίσης είχανε και το αερόστατο που ανέβαινες ψηλά ψηλά και εβγαζες φωτό!!! Γενικά πολύ πολύ πολύ περπάτημα!!!και τις τρεις φορές!! οι άλλες δύο ήταν Φεβρουάριο Μάρτιο!!! Κρύο όσο πρέπει χιόνι όσο πρέπει, όχι απαγορευτικά!!
Έχω πάει και στο Deutches Technik Museum αυτό με το αεροπλάνο στην κορυφή του...ωραίο αλλά προαιρετικό μάλλον!!!Τα κυριότερα έχουν ήδη αναφερθεί!!!και μάλιστα έχω κάνει κι εγώ τις σημειώσεις μου!!!Από αγορές υπάρχει πολύ πράγμα να κοιτάξεις, αλλά η χρυσή περίοδος είναι αυτή των εκπτώσεων....υπάρχει το fashion discount που έχει μόνιμα εκπτώσεις, θα προσπαθήσω να βρω διεύθυνση....Πως θυμάστε όλα τα ονόματα περιοχών και οδών??? Εγώ ξεχνάω...!!!
Από φαγητό νορμάλ καταστάσεις σε γερμανικό να δοκιμάσεις το κότσι (Haxe...νομίζω) είχαμε φάει στο maximilians sto stadmitte, αυτό το θυμήθηκα!!!!Έχει το μηχανισμό που φτιάχνουν μπύρα σαν έκθεμα μέσα στο εστιατόριο...
Αυτά προς το παρόν....
 

Blacksuede

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
ο ζωολογικός λειτουργεί κανονικά τον χειμώνα???
Εχω την εντύπωση ότι δουλεύουν μόνο τα ενυδρεία, κ οι εξωτερικοί χώροι είναι κλειστοί...Θα πάω με την κοπέλα μου και θέλει οπωσδήποτε να περάσουμε από εκεί...και της είπα ότι είναι κλειστά...έχει πάει κανείς χειμώνα???
Εμείς θα είμαστε 7 με 13 Dec...
 

marikaki

Member
Μηνύματα
131
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
νησια ειρηνικου
pinelopi κριμα αν εβρισκες μια καλη τιμη η κορη σου θα τρελενοταν με ενυδρειο!τωρα το aquadom θα το δεις και απο το sea life το οποιο θα αρεσει πολυ στην κορη σου,ειναι πιοπολυ για μικρα παιδια και απο εκει θα περασεται απεναντη και θα ανεβειτε στο ασανσερ που ειναι μεσα στο ενυδρειο και θα σας κανει μια τυπικη ξεναγηση η κοπελα,δεν βρισκω τωρα τα χαρτια αλλα αν μπεις στο sea liafe το site θα δεις τις ωρες που ειναι ανοικτο νομιζω μεχρι 5 ή 6 αλλα παλι δεν ειμαι σιγουρη.
ο ζωολικος ειναι ανοικτος και τον χειμωνα ειδα κοσμο που πηγαινε,το ενυδρειο εκει επισης παρα πολυ ωραιο,εμεις περυσι πηγαμε οταν φτασαμε,δηλαδη αφησαμε τα πραγματα στο ξενοδοχειο και πηγαμε κατευθειαν κατα τις 13.00,εσυ αν μενεις και κοντα ακομα καλυτερα.θα μπορουσες να πας και κυριακη πριν να φυγεται αλλα σιγουρα θα εχει περισσοτερο κοσμο,οι γερμανοι συνηθιζουν να πηγαινουν τα παιδια τους σε αυτα τα μερη ακομη και στο μουσειο φυσικης ιστοριας που πηγαμε γινοταν χαμος απο παιδακια!
ευχομαι να περασεται καλα!εγω μετραω τις μερες για να φυγω:rolleyes:
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Έχω κάνει κράτηση για ένα ξενοδοχείο κοντά στο Ζωολογικό κήπο μέσω πρακτορείου το οποίο μου το έδωσε στην τιμή των 75?(τρίκλινο με πρωϊνό). Είναι 4 αστέρων (Excelsior το όνομα ) . Δεν πρέπει να είναι κάτι ιδιαίτερο από σχόλια που διάβασα στο booking και στο tripadvisor ( που το εδιναν γύρω στα 100?) όμως η τιμή ήταν πολύ δελεαστική . Παρ΄όλα αυτά είμαι στην αναμονή για να βρώ κάτι στο ανατολικό βερολίνο. Δεν έχω δώσει χρήματα ακόμη. Το radisson δεν είχε κάποια καλή τιμή αυτη την περίοδο αν και μου άρεσε πολύ , ούτε ακόμα και μέσω γραφείου.

Pinelopi η περιοχή του ζωολογικού κήπου είναι ψιλοχάλια για να μείνεις.. βρες οπωσδήποτε κάτι ανατολικά, άλλο χρώμα!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.394
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom