Γερμανία Πάω Βερολίνο.Τι μου προτείνετε?

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Καλώς ήρθες Μιχάλη :welcome:

Η φωτογραφία σου είναι φανταστική! :clap:
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.861
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Οι σινεφίλ που πάνε Βερολίνο να δουν οπωσδήποτε τα "Η Ζωή των άλλων" και το "Goodbye Lenin", εκπληκτικά και τα δύο και θα προκαλέσουν dejavu.

Και αν προλαβαίνουν ας δούνε και αυτόν τον ...κινηματογραφικό ύμνο για το Βερολίνο!
:clap::cool:

Wings of Desire - Wikipedia, the free encyclopedia
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
γεια σας!παω και εγω βερολινο 3-10 δεκεμβριου!(δηλαδη φευγω μεθαυριο, αλλα μαλλον δεν το εχω συνειδητοποιησει ακομη!!)!οι πληροφοριες σας μου ειναι παρα πολυ χρησιμες!να πω με την σειρα μου για τον ζωολογικο κηπο, οτι εχω ακουσει τα καλυτερα και οτι σιγουρα αξιζει να τον επισκεφτει κανεις!και να κανω και μια ειδικη αναφορα στην "φιρμα" του ζωολογικου, τον περιφημο knut!!προκειται για μια πολικη αρκουδα καταλευκη και μολις 2 χρονων!το αρκουδακι αυτο εγινε η μασκοτ του βερολινου!η μητερα του το εγκατελειψε μετα την γεννηση και ετσι το μεγαλωσαν οι ανθρωποι του παρκου!η ιστορια του συγκινησε ολοκληρη την ευρωπη και το προβλημα ειναι οτι αφου το απερριψε η μητερα του, πρεπει να ζει μονο του για παντα, γιατι οντας μεγαλωμενο απο ανθρωπους, αν βρεθει με αλλες αρκουδες το πιθανοτερο ειναι οτι θα το σκοτωσουν..τεσπα..το ζητημα ειναι οτι ο knut ειναι το κεντρο του ενδιαφεροντος στο παρκο, ζει σε ενα τεραστιο κλουβι και στις 5 δεκεμβρη εχει γενεθλια!καθε χρονο στις 5 δεκεμβρη γινεται στο παρκο ενα μεγαλο παρτυ για τον knut !προσωπικα εκεινη την μερα θα επισκεφτω το παρκο!
αν μπορειτε, προτεινετε μου καποιες καλες μπυραριες(θελω κατι σχετικα οικονομικο)!για τα hot dogαδικα στον δρομο ξερω και εχω δοκιμασει σε αλλες γερμανικες πολεις, αλλα δεν γινεται να τρωω καθε μερα σε αυτα!θελω να επισκεφτω και καμια παραδοσιακη μπυραρια!;)
δειτε τον knut εδω!!Knut (polar bear - Wikipedia, the free encyclopedia)
xZ6zJrnJNCo[/media] - Knut The cute baby polar bear
 
Last edited by a moderator:

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Μια και μιλάτε για κινηματογραφικά έπη, να προτείνω κι εγώ το αριστούργημα του Rainer Werner Fassbinder: Berlin Alexanderplatz (το έδινε κάποτε η εφημερίδα Το Ποντίκι σε συνέχειες, δεν ξέρω αν υπάρχει στα video clubs), μια ιστορία στην Γερμανία του μεσοπολέμου, ιδιαίτερα ατμοσφαιρική και αντιπροσωπευτική των ρευμάτων και του τρόπου ζωής των Βερολινέζων της εποχής. Ανατριχιαστική ιστορία και απίστευτες ερμηνείες από τον Günter Lamprecht και την Hanna Schygulla. Θα τη συνιστούσα σε όποιον έχει συναισθηματικό δέσιμο με αυτή την πόλη (όπως πολλοί εδώ μέσα).

Εν συντομία να πω ορισμένα must του Βερολίνου, από την δικιά μου εμπειρία (μια φορά εχω πάει μονο δυστυχώς):

Η οδός Warschauer που γεμίζει με νεολαία τα βράδια και εξυπηρετέιται από το μετρό έως πολύ αργά. Οι μπιριαρίες και τα underground στέκια στους παράδρομους. Τα μαγαζιά με τα second-hand και οι αγορές στις πλατείες.

Η Karl Marx Allee όπως είπε και ένας φίλος, και η Alexanderplatz έιναι must. Το potzdamer square αν θες να δεις την εισβολή του μοντέρνου στο παλιό (η αντίθεση του τείχους με τις τεράστιες διαφημιστικές πινακίδες) και τα γειτονικά πάρκα όπου μπορείς να πετύχεις τύπους να κάνουν parkour.

Το "μνημείο των νεκρών Εβραίων της Ευρώπης" (Memorial for the murdered Jews of Europe - recent photos by Bonnie Harris and June 2002 photos) που είναι εξαιρετικά πρωτότυπο και παρουσιάζει ιστορίες και από έλληνικές οικογένειες. Ο περίπατος στην περιοχή γύρω από το checkpoint charlie για να μπεις στο πνεύμα μια τόσο διαφορετικής περιόδου που δεν είναι όμως μακριά...

Τέλος το κοντινό στρατόπεδο συγκέντρωσης είναι απαραίτητο για να κατανοήσεις πραγματικά την φρίκη του πολέμου. Ευτυχώς το σύγχρονο Βερολίνο με τους ανθρώπους του σε κάνει να σκέφτεσαι ότι η εποχές του μίσους έχουν περάσει για τα καλά.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
latina καλό ταξίδι!!
θέλω το ασπρο μωράκι!!! φέρε το αν μπορέσεις ...
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Η Karl Marx Allee όπως είπε και ένας φίλος, και η Alexanderplatz έιναι must.
Προχθές το μεσημέρι... Χιονάκι και παγωνιά... Διαβαίνω την πόρτα του Café Sibylle, διαβαίνω την πόρτα της ιστορίας... Karl Marx Allee 72... Χαζεύω τον διάκοσμο του καφέ, πίνω ένα εσπρεσάκι και απολαμβάνω την κίνηση στη λεωφόρο... Ναι η Karl Marx Allee είναι ένας δρόμος-μύθος που πρέπει να τον περπατήσεις...

Σκοτείνιασε... Tελικά οι Χριστουγεννιάτικες αγορές δείχνουν υπέροχες το βράδυ... Όλες είναι υπέροχες αυτή όμως της Gendarmenmarkt πρώτη μεταξύ ίσων... και με τα νοστιμότερα βρώμικα...

Ποιό είναι το καλύτερο Τούρκικο της πόλης? HASIR βέβαια στο Kreuzberg που αλλού... Έχει κι αλλού υποκαταστήματα αλλά σαν του Kreuzberg κανένα... Hasir Kreuzberg, Hasir Ocakbasi, Hasir Wilmersdorf, Hasir Sch

Y.Γ. η Θεά Hanna θα παραμένει πάντα η μούσα των απανταχού μυημένων... Αχ αυτά "Τα πικρά δάκρυα της Πέτρα φον Κάντ"...

Υ.Γ2 Αν μετά από αυτά επιμένετε, καλή βόλτα στο ZOO και χαιρετίσματα στο καϋμένο το αρκουδάκι...
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Προχθές το μεσημέρι... Χιονάκι και παγωνιά... Διαβαίνω την πόρτα του Café Sibylle, διαβαίνω την πόρτα της ιστορίας... Karl Marx Allee 72... Χαζεύω τον διάκοσμο του καφέ, πίνω ένα εσπρεσάκι και απολαμβάνω την κίνηση στη λεωφόρο... Ναι η Karl Marx Allee είναι ένας δρόμος-μύθος που πρέπει να τον περπατήσεις...

Σκοτείνιασε... Tελικά οι Χριστουγεννιάτικες αγορές δείχνουν υπέροχες το βράδυ... Όλες είναι υπέροχες αυτή όμως της Gendarmenmarkt πρώτη μεταξύ ίσων... και με τα νοστιμότερα βρώμικα...

Ποιό είναι το καλύτερο Τούρκικο της πόλης? HASIR βέβαια στο Kreuzberg που αλλού... Έχει κι αλλού υποκαταστήματα αλλά σαν του Kreuzberg κανένα... Hasir Kreuzberg, Hasir Ocakbasi, Hasir Wilmersdorf, Hasir Sch

Y.Γ. η Θεά Hanna θα παραμένει πάντα η μούσα των απανταχού μυημένων... Αχ αυτά "Τα πικρά δάκρυα της Πέτρα φον Κάντ"...

Υ.Γ2 Αν μετά από αυτά επιμένετε, καλή βόλτα στο ZOO και χαιρετίσματα στο καϋμένο το αρκουδάκι...

Τα λόγια είναι περιττά....
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
καημενο??δεν συμφωνω..το συγκεκριμενο αρκουδακι, αν ζουσε ελευθερο, σιγουρα θα ηταν νεκρο..οι αρκουδες ζουν ανα οικογενειες και δεν αποδεχονται "ξενους"..οποτε ποιος θα το μεγαλωνε??οταν το βρηκαν ηταν τοσο μικρο που δεν θα επιβιωνε μονο..και εγω ειμαι φιλοζωη, αλλα δεν ειμαι κατα των ζωολογικων παρκων που σεβονται τα ζωα και τους εξασφαλιζουν αξιοπρεπεις συνθηκες..και απο οτι εχω ακουσει και δει(στο νετ), το εν λογω παρκο ειναι απο τα καλυτερα στην ευρωπη..επιφυλασσομαι να σας γραψω τις εντυπωσεις μου και να ανεβασω φωτος αμεσως μολις γυρισω!
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Προσπαθώ να κρατήσω την ψυχραιμία μου και να το φιλοσοφήσω...

Ενδιαφέρουσα και συγκινητική η αρκουδολογία αλλά έχω την εντύπωση ότι όταν πας στο Βερολίνο για πρώτη φορά και η ηλικία σου είναι πάνω από 18, η συνάντηση με το αρκουδάκι μάλλον πρέπει να είναι από τις τελευταίες σου επιλογές...
 

gps vagelis

Member
Μηνύματα
160
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ-NO MONEY
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΡΑΖΙΛΙΑ
Και εγω μια φορα εχω παει σε zoo στην Βαρκελωνη και μετα δεν ξαναπηγα γιατι θεωρω οτι σε οποιοδηποτε zoo θα δεις τα ιδια φυλακισμενα ζωακια.Μονο οταν αποκτησω παιδακια θα τα παω να δουν zοο.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Προσπαθώ να κρατήσω την ψυχραιμία μου και να το φιλοσοφήσω...

Ενδιαφέρουσα και συγκινητική η αρκουδολογία αλλά έχω την εντύπωση ότι όταν πας στο Βερολίνο για πρώτη φορά και η ηλικία σου είναι πάνω από 18, η συνάντηση με το αρκουδάκι μάλλον πρέπει να είναι από τις τελευταίες σου επιλογές...
να κρατησεις την ψυχραιμια σου?επισης οταν εισαι πανω απο 18 θεωρω οτι δεν πρεπει να την χανεις τοσο ευκολα, οποτε ναι,κρατα την..:bleh:γουστα και αποψεις ειναι αυτα..και φυσικα δεν θελω να ερθω σε αντιπαραθεση μαζι σου!δεν υπαρχει λογος αλλωστε!ειμαι καινουργιο μελος, νεαρο σε ηλικια(ανω των 18)και γραφω απλα την αποψη μου..παντως, για να ξερεις,αν και δεν χρειαζεται να απολογηθω, ουτε να σε πεισω για κατι, ειμαι πολυ φιλοζωη, ενεργο μελος σε συλλογους προστασιας ζωων σε ελλαδα και περιθαλπω χρονια τωρα "αδεσποτα", στα οποια δινω μαχη να βρω σπιτι..το οτι θα παω στον ζωολογικο ειναι επιλογη μου και καλο θα ηταν να μην με κρινεις για αυτο..απο εκει και περα, προτεινα τον ζωολογικο στην pinelopi επειδη γραφει οτι θα εχει μαζι και την κορη της..
ευτυχως(το γραφω για δευτερη φορα), το βερολινο εχει πληθωρα αξιοθεατων για ολα τα γουστα!εγω εχω βαλει ηδη 3 μουσεια στο προγραμμα μου(γιατι ναι, θα εκπλαγεις, αλλα εκτος απο ζωολογικα παρκα επισκεπτομαι και μουσεια..)!τελος, προσωπικα,θα κατσω στο βερολινο 7 μερες και αυτες μου φτανουν για να δω τα βασικα αξιοθεατα και το ζωολογικο παρκο..αν πηγαινα μονο για 3 μερες σιγουρα δεν θα ειχα χρονο να το επισκεπτω..
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Αγαπημένη μου latina , τι nick name κι αυτό η φαντασία μου καλπάζει, δεν υπάρχει κανένας λόγος αντιδικίας και στενοχώριας...

Ο καθένας μας πολεμάει την ζωή από διαφορετικό μετερίζι... Εσύ δίνεις σκληρούς και άοκνους αγώνες για την προστασία των τετράποδων φίλων μας και σε θαυμάζω γιαυτό, δεν σε κρίνω, ποιος μίλησε για απολογίες... Είναι ιδιαίτερα ξεχωριστό στον σκληρό κόσμο που ζούμε να παλεύει κάποιος για τα δικαιώματα των ζώων...

Είμαι σίγουρος ότι έχεις πολυποίκιλα ενδιαφέροντα, ότι θαυμάζεις τις τέχνες και σίγουρα οι επαφές σου με τα μουσεία είναι στενές, με παρεξήγησες... Απλά η μικρή μου ένσταση δεν είχε να κάνει με την δραματική ιστορία του αξιολάτρευτου αρκουδιού αλλά με την σπουδαιότητα των μνημείων της πόλης... Απλά εννοούσα ότι η επίσκεψη π.χ στο μουσείο της Περγάμου είναι ίσως σπουδαιότερη από την φωτογράφιση του συμπαθούς λευκού αρκουδιού...

Τέλος πάντων , εύχομαι να περάσεις καλά και περιμένουμε με ιδιαίτερη αγωνία όλοι την ανταπόκρισή σου από το Βερολίνο...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.415
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom