Γερμανία Πάω Βερολίνο.Τι μου προτείνετε?

panpan

Member
Μηνύματα
6.884
Likes
26.837
Πολύ ωραίο το Μουσείο της Περγάμου, αν και λόγω έργων η είσοδος σ' αυτό γίνεται από μια μικρή πόρτα και όχι από την κεντρική είσοδο που είναι και πιο εντυπωσιακή.
Μια και ανεφερες το μουσειο της Περγαμου να εχουμε υπ'οψιν μας οτι απο αυτην την χρονια
θα κλεισει ολη η αιθουσα με τα εκθεματα της Περγαμου για συντηρηση.Θα εχουμε μουσειο
Περγαμου χωρις εκθεματα απο την Περγαμο.!!!!!!!Γερμανοι ειναι αυτοι.:twisted::twisted:
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.298
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Μια και ανεφερες το μουσειο της Περγαμου να εχουμε υπ'οψιν μας οτι απο αυτην την χρονια
θα κλεισει ολη η αιθουσα με τα εκθεματα της Περγαμου για συντηρηση.Θα εχουμε μουσειο
Περγαμου χωρις εκθεματα απο την Περγαμο.!!!!!!!Γερμανοι ειναι αυτοι.:twisted::twisted:
Unlike...Βερολίνο χωρίς Μουσείο της Περγάμου, όλες τις αίθουσες, δε λέει..
 

amazon

Member
Μηνύματα
178
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
vietnam
Ταξίδι-Όνειρο
Παντου
Μια και ανεφερες το μουσειο της Περγαμου να εχουμε υπ'οψιν μας οτι απο αυτην την χρονια
θα κλεισει ολη η αιθουσα με τα εκθεματα της Περγαμου για συντηρηση.Θα εχουμε μουσειο
Περγαμου χωρις εκθεματα απο την Περγαμο.!!!!!!!Γερμανοι ειναι αυτοι.:twisted::twisted:
Καπου είχα διαβάσει οτι η αίθουσα θα κλείσει απο Οκτώμβριο και για αρκετό καιρό !
Οποιος προλάβει ότι προλάβει...:(
 

tpap

Member
Μηνύματα
39
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
London
Ταξίδι-Όνειρο
Tokyo
Ευχαριστούμε πολυ για τις πληροφορίες !!!
Εγω θα πάω τον μάρτη και ήδη μάζεψα μπόλικες πληροφορίες απο εδω μέσα , ετοιμάζω το πρόγραμμα !!!

tpap , ποση ώρα σου πήρε ο ζωολογικός για να τον γυρίσεις? γιατι φοβάμαι οτι θα φάμε πολλες ώρες εκει και δεν έχουμε πολυτέλεια χρόνου.Οποτε ίσως πάμε στου wuppertal που δεν ειναι σαν του βερολίνου βέβαια αλλα έχει κ εκεί αρκετα .
Εμείς που κάναμε μια νορμάλ βόλτα πάνω κάτω για να δούμε τα ζωάκια ( και σκέψου ότι χάσαμε μερικά ) μπήκαμε στις 12 και βγήκαμε στις 15.00 παρά περίπου. Δηλαδη 2 ώρες και 45 λεπτά.

Αλλά σκέψου όμως πως ήμασταν 2 άτομα. Αν είστε περισσότεροι + παιδιά, ο χρόνος στο zoo είναι πολύυυυ σχετικός :p
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.189
Likes
4.046
Ευχαριστούμε πολυ για τις πληροφορίες !!!
Εγω θα πάω τον μάρτη και ήδη μάζεψα μπόλικες πληροφορίες απο εδω μέσα , ετοιμάζω το πρόγραμμα !!!

tpap , ποση ώρα σου πήρε ο ζωολογικός για να τον γυρίσεις? γιατι φοβάμαι οτι θα φάμε πολλες ώρες εκει και δεν έχουμε πολυτέλεια χρόνου.Οποτε ίσως πάμε στου wuppertal που δεν ειναι σαν του βερολίνου βέβαια αλλα έχει κ εκεί αρκετα .
Γνώμη μου είναι να μην αφήσεις στην άκρη τον πλουσιότερο ζωολογικό κήπο του κόσμου για να πας σε 2 μουσεία παραπάνω. Θαρρώ ότι ένα 3-4ωρο θα θέλει σίγουρα μαζί με το ενυδρείο. Αξίζει τον κόπο
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.298
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Προτιμώ ένα-δυο μουσεία παραπάνω από έναν Ζωολογικό..Βέβαια, έχω πάψει να πηγαίνω σε Ζωολογικούς εδώ και χρόνια (στη Βαρκελώνη ήταν η τελευταία φορά)! Στο Βερολίνο προτίμησα να πιω λίγο Gluhwein έξω από το Zoo από το να μπω μέσα..
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
O Zoo αξιζει, εγω πηγα ακυρη μερα και δν ειχε πολυ κοσμο και ελεγε, παροτι δν ειμαι φαν τετοιου ειδους επισκεψεων. Ειδικα αν εισαι χαλαρος στο χρονο, αξιζει να πας, αλλωστε δν ειναι και καπου απομερα, μεσα στο κεντρο της πολης. :icon_mrgreen:
 

tpap

Member
Μηνύματα
39
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
London
Ταξίδι-Όνειρο
Tokyo
Ο Zoo αξίζει αν γουστάρεις zoo φάση, είναι τελείως υποκειμενικό. Αν σου αρέσει, τότε όντως Ο Βερολινέζικος zoo είναι πολύ δυνατός και δεν είναι να τον χάσεις.
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
εγω προσωπικα πηγα απο σποντα, ειχα καποιον να ξεναγησω και ηξερα που αλλου να τον παω γτ ηταν αρκετες μερες και μιας που ειχα και εκπτωση σκεφτηκα να παω Zoo. γενικα αν δν εχεις παει πουθενα, πας μια εκει και κλεινεις τις επισκεψεις σου στις τιγρεις και τις αρκουδες :icon_cool:
 

ANASTASIA S

Member
Μηνύματα
85
Likes
0
το Βερολίνο αν δεν κάνω λάθος έχει συνολικά τρία αεροδρόμια, tegel - tempelhof - schonefeld(easyjet). To schonefeld είναι στο πρώην ανατολικό βερολίνο, για αυτό και πετάει από εκεί η easy γιατί τουλάχιστον πριν την ανακαίνηση ήταν "παρακμιακό" και είχε φτηνότερους δασμούς. Είναι το μόνο αεροδρόμιο στο οποίο μου έσκισαν τη βαλίτσα και είχε ουρά στις τουαλέτες, 2 νομίζω όλες κι όλες...Αλλά τώρα σχεδιάζουν να γίνει το κεντρικό αεροδρόμιο της πόλης για αυτό και οι ανακαινήσεις...
Παραθέτω κάποια link για ζωολογικό , μέσα μεταφοράς , και μουσεία σε περίπτωση που κάποιος δεν τα έχει βρεί....

Zoo Berlin <-----επίσημη του ζωολογικού
Aquarium Berlin <----- επίσημη του aquarium

Berlin Tourist Information - Berlin-Info <---- εισητήριο 3 συνεχών ημερών για 70 μουσεία (δεν το έχω πάρει ποτέ - με κάθε επιφύλαξη...)
Berlin Museums Visitor Information: Opening Hours, Admission Prices, and Deals on Cheap Passes <--- γενικότερες πληροφορίες για τα μουσεία και τα εισητήρια...

BVG.de - Es lebe Berlin - Fares Overview - Weekly, monthly and annual Passes - 7-Day Pass <----το εισητήριο που παίρνω πάντα μόλις πατήσω το πόδι μου στο αεροδρόμιο, χαχαχαααα 26? και καθαρίσατε....

Αρα συνολικά, εκτός ξονοδοχείων κτλ υπόλογίζετε πάγια έξοδα
26? bvg + 18? ζωάκια/ψάρια + 19? όλα τα μουσεία = 63? για να κινηθείτε άνετα και χωρίς άγχος....

ειδικά αυτό το εισητήριο μουσείων είναι bargain...μόνο της Περγάμου έχει είσοδο περίπου 10 12? αν θυμάμαι καλά....

επίσης ήθελα να ρωτήσω, από barάκια/ μπυραρίες παραδοσιακές και φαγητό έχετε καμια πρόταση???Γιατί εγώ δεν θυμάμαι τίποτα της προκοπής...εκτός από το maximilians που το προτείνω ανεπιφύλακτα....
χρονια πολλα καλη χρονια! τα παραπανω λινγκ δεν μου ανοιγουν , θα μπορουσε καποιος να με ενημερωσει για τις καρτες που εχει στο βερολινο για αξιοθεατα μετακινησεις κτλ?
 

livoe

Member
Μηνύματα
30
Likes
124
χρονια πολλα καλη χρονια! τα παραπανω λινγκ δεν μου ανοιγουν , θα μπορουσε καποιος να με ενημερωσει για τις καρτες που εχει στο βερολινο για αξιοθεατα μετακινησεις κτλ?
Καλή Χρονιά! Μείνε κοντα στην Alexander Platz, μουσείο Περγάμου και γενικά το νησί με τα μουσεία (μπορείς σε ένα μουσείο να βγάλεις εισητήριο για όλα, για να μην περιμένεις σε ουρές), περίπατος μέχρι τη πύλη του Βραδεμβούργου, Τείχος και Checkpoint Charlie. Η καλύτερη μετακίνηση στο κέντρο του Βερολίνου (το ανατολικό κατά τη γνώμη μου είναι πιο όμορφο) είναι με τα πόδια αν δεν έχει πολύ κρύο (με λίγο ζεστό κρασάκι απ' το δρόμο είναι πιο εύκολο)! Έχει πολλά μουσεία και κήπους για περπάτημα, βλ. και http://www.athensberlin.com/sights.php?did=1&scid=3.
 

ANASTASIA S

Member
Μηνύματα
85
Likes
0
Καλή Χρονιά! Μείνε κοντα στην Alexander Platz, μουσείο Περγάμου και γενικά το νησί με τα μουσεία (μπορείς σε ένα μουσείο να βγάλεις εισητήριο για όλα, για να μην περιμένεις σε ουρές), περίπατος μέχρι τη πύλη του Βραδεμβούργου, Τείχος και Checkpoint Charlie. Η καλύτερη μετακίνηση στο κέντρο του Βερολίνου (το ανατολικό κατά τη γνώμη μου είναι πιο όμορφο) είναι με τα πόδια αν δεν έχει πολύ κρύο (με λίγο ζεστό κρασάκι απ' το δρόμο είναι πιο εύκολο)! Έχει πολλά μουσεία και κήπους για περπάτημα, βλ. και http://www.athensberlin.com/sights.php?did=1&scid=3.
θα μεινουμε στο holiday inn Alexander Platz αλλα ενδιαφερομουν αν υπαρχει καποια καρτα που να συμπεριλαμβανει αξιοθεατα και μετακινησεις που να συμφερει καλυτερα απο το να τα αγορασεις ξεχωριστα , οπως ειναι πχ η roma pass
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.242
Μηνύματα
884.628
Μέλη
38.931
Νεότερο μέλος
sylvia Boufea

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom