Γερμανία Πάω Βερολίνο.Τι μου προτείνετε?

livoe

Member
Μηνύματα
30
Likes
124
A, υπάρχει Berlin Card, μπορείς να την πάρεις και από το αεροδρόμιο, είναι απεριορίστων διαδρομών για μετρό, τράμ και λεωφορεία, που περιλαμβάνει και κάποιες εκπτώσεις για αξιοθέατα, (για πολύ συγκεκριμένα όμως).

http://www.berlinpass.com/?aid=50&gclid=CNPT7aum7rsCFUiN3god_FYA_Q
 
Last edited by a moderator:

ANASTASIA S

Member
Μηνύματα
85
Likes
0
A, υπάρχει Berlin Card, μπορείς να την πάρεις και από το αεροδρόμιο, είναι απεριορίστων διαδρομών για μετρό, τράμ και λεωφορεία, που περιλαμβάνει και κάποιες εκπτώσεις για αξιοθέατα, (για πολύ συγκεκριμένα όμως).

http://www.berlinpass.com/?aid=50&gclid=CNPT7aum7rsCFUiN3god_FYA_Q
δεν ειναι λιγο τσιμπημενη η τιμη της ομως?
 

livoe

Member
Μηνύματα
30
Likes
124
δεν ειναι λιγο τσιμπημενη η τιμη της ομως?
Πάντα είναι λίγο τσιμπιμένες αυτές οι κάρτες, εμείς ποτέ δεν έχουμε βγάλει, αν και το ψάξαμε. Άποψή μου: καλύτερα να βγάζεις ημερήσιο για κάποιες μέρες που θέλεις για πιο μακρινές διαδρομές και πιο πολλές μετακινήσεις, και να επιλέξεις ανεξάρτητα τα μουσεία, τα αξιοθέατα, τα εστιατόρια ή τις παραστάσεις που θέλεις εσύ, γιατί με την κάρτα θα νιώθεις ότι δεσμέυεσαι και λιγάκι (αφού θα την έχεις χρυσοπληρώσει!). Άλλωστε το ξενοδοχείο σας είναι στο καλύτερο σημείο, (πχ. Νicolaiviertel ωραία περιοχή πολύ κοντά στην Αlexander platz, δίπλα). Επίσης, μια ευθεία η πύλη του Βραδεμβούργου, τα μουσεία κλπ. όλα στο δρόμο σας, και είναι πολύ ωραία βόλτα (έχει πολλά καφέ για ξεκούραση και καταστήματα για να χαζεύεις) οπότε για το κέντρο του Βερολίνου δεν θα θέλετε καν μέσα μεταφοράς.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.024
Likes
6.401

painter1982

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Γεια σας,
εχω μια απορια γιατι μπερδευτικα τελικα! Πεταω με την φιλη μου για Βερολινο στις 16/1 και ακομα σκεφτομαι αν συμφερει να βγαλω την berlin welcome card. Κανει γυρω στα 40 ευρω αλλα εχει εκτος απο τα μουσεια κ ολες τις μετακινησεις και απο το αεροδρομειο ! Υπαρχει κ μια αλλη καρτα που λεγεται Berlin Pass. Αλλοι διαβαζω εδω λετε οτι συμφερει αλλοι παλι οχι. Αν βαλουμε και τα μουσεια μεσα μηπως τελικα συμφερει ? Ποσα κανει δλδ να εχεις ημερισιο εισιτηριο κ ποσο στοιχιζει απο το αεροδρομιο ?

Σας ευχαριστω και συγνωμη αν εχει χιλιο ειπωθει η συγκεκριμενη ερωτηση απο ολους ! :)
 

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
Εκτος απο το μουσείου του Περγάμου έχεις σκοπό να πας σε κάποιο άλλο μουσείο????? [δεν νομίζω]..
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.106
Likes
24.073
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Ποσα κανει δλδ να εχεις ημερισιο εισιτηριο κ ποσο στοιχιζει απο το αεροδρομιο ?
Από το Shonefeld μέχρι το κέντρο το απλό εισιτήριο κάνει 3,20 ευρώ.
Το ημερήσιο δεν θυμάμαι γιατί εμείς είχαμε βγάλει ένα εφταήμερο εισιτήριο για τις τρεις ζώνες με 35,60 ευρώ και είμασταν άνετοι. Μπορείς να βγάλεις για τις δύο ζώνες που είναι πιο φτηνό και πληρώνεις 1,60 πρόσθετο εισιτήριο κάθε φορά που θα πας στην τρίτη ζώνη.
 

ANASTASIA S

Member
Μηνύματα
85
Likes
0
καλημερα, εμεισ ταξιδευουμε Σαββατο 1/2 φτανουμε 12:30 η ωρα και επιστρεφουμε τεταρτη πρωι , οποτε αν παρω την καρτα με βολευει απο κυριακη πρωι για 72 ωρες να κανω και επιστροφη στο αεροδρομιο την τεταρτη! η εισοδοσ στο μουσειο της περγαμου ποσο εχει? και στο νησι των μουσειων τι αλλο αξιζει να επισκεφτω ωστε να δω αν αξιζει η καρτα? και κατι ακομη κυριακη ειναι ανοιχτα?
ΥΓ θα μεινουμε στην alex-platz θα χρειαζομαστε μετακινηση ΄΄η ολα με τα ποδια?
 
Last edited:

panpan

Member
Μηνύματα
6.885
Likes
26.840
Η είσοδος στο μουσείο Περγάμου είναι 12 ευρώ (11/2013) Δεν νομίζω να άλλαξε.
Για μένα αξίζουν και τα 5 μουσεία.
Κυριακή ανοικτά.
Το Βερολίνο είναι μεγάλο,σίγουρα θα χρειαστείς μετακινήσεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.242
Μηνύματα
884.641
Μέλη
38.931
Νεότερο μέλος
sylvia Boufea

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom