Γερμανία Πάω Βερολίνο.Τι μου προτείνετε?

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
ανάμεσα στην πίσω και την μπροστινή πολυκατοικία μας έχει κάδους ανακύκλωσης και κάδους απορριμάτων. Τυχερός είσαι, βρήκα και μια παλιότερη φωτογραφία (οι κάδοι τίγκα όμως γιατί για κάποιο λόγο δεν είχε έρθει για 2 μέρες το απορριματοφόρο)
Το μόνο που δεν έχω μάθει ακόμα είναι πού πάμε τα γυάλινα μπουκάλια και βάζα για ανακύκλωση. Οπότε τα άφησα μια μέρα σε ένα κουτί δίπλα στον τενεκέ και κάποιος τα πήρε, ελπίζω να τα δώσει στο κατάλληλο μέρος.
 

Attachments

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.316
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
ανάμεσα στην πίσω και την μπροστινή πολυκατοικία μας έχει κάδους ανακύκλωσης και κάδους απορριμάτων. Τυχερός είσαι, βρήκα και μια παλιότερη φωτογραφία (οι κάδοι τίγκα όμως γιατί για κάποιο λόγο δεν είχε έρθει για 2 μέρες το απορριματοφόρο)
Το μόνο που δεν έχω μάθει ακόμα είναι πού πάμε τα γυάλινα μπουκάλια και βάζα για ανακύκλωση. Οπότε τα άφησα μια μέρα σε ένα κουτί δίπλα στον τενεκέ και κάποιος τα πήρε, ελπίζω να τα δώσει στο κατάλληλο μέρος.

Τα πήραν για να τα πουλήσουν.
Θα ξέρεις βέβαια ότι στα S/M, (κι΄αυτό το γράφω για όλους), περιμένουν ουρά οι Γερμανοί με τσάντες στο χέρι γεμάτες πλαστικά μπουκάλια, και γυάλινα, τα ρίχνουν σε ειδικό μηχάνημα, που στο τέλος τους βγάζει ένα κουπόνι με το ποσό έκπτωσης στις αγορές τους.
Και τώρα θυμήθηκα ότι όταν περάσαμε τον έλεγχο στη επιστροφή και περιμέναμε να μπούμε στο αεροπλάνο, πήρα ένα μικρό μπουκαλάκι νερό 2,20, και μας είπε ότι αν το επιστρέφαμε σε περίπτωση που το καταναλώναμε εκεί, θα μας γύριζε 25 λεπτά πίσω!!!
Αυτό εξηγεί ότι συχνά στους δρόμους βλέπαμε άτομα που έψαχναν τα καλαθάκια.
Αλλά εκεί που γινόταν μάχη ήταν στην αίθουσα παράδοσης αποσκευών, από δυο ρακοσυλλέκτριες ποια θα πρωτοπάρει τα μπουκάλια που άφηναν οι επιβάτες.
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
όχι, εννοώ τα γυάλινα βάζα. Τα πλαστικά μπουκάλια τα γυρνάω πάντα πίσω για το pfand των 25cents το ένα. Αλλά εδώ και καιρό ρωτούσα αν ξέρουν τι να κάνω κάτι γυάλινα βάζα που είχα από λουκάνικα και 1 μερέντα, αλλά κανείς δεν ήξερε να μου πει κοντά στο σπίτι μου πού έχει ανακύκλωση γυαλιού. Οπότε τα άφησα κάπου που να φαίνεται, και όποιος ήξερε ας το πήγαινε και ας έπαιρνε και τα χρήματα -αν δίνουν σε αυτή την περίπτωση- για τον κόπο του!

ps: και για τους τουρίστες, να ξέρετε ότι τα πλαστικά μπουκάλια τα δέχονται πίσω ακόμα και τα σταντς που πουλάνε doener, σάντουιτς και αναψυκτικά. Αν σας βολεύει περισσότερο από κάποιο supermarket, εκμεταλλευτειτε το:)
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Να ρωτήσω εγώ με τη σειρά μου κάτι: κανένα ΚΑΛΟ ελληνικό εστιατόριο στο Βερολίνο ξέρετε; να έχει καλή ποιότητα φαγητού όμως. Θέλω να βγάλω τα παιδιά από τη δουλειά αλλά δεν ξέρω γιατί, τα εστιατόριά μας στο εξωτερικό δεν τα εμπιστεύομαι πολύ. θα μου πείτε στην Ελλάδα όλα καλά ειναι; τελοσπάντων. Καμιά πρόταση;
 

mariap.

Member
Μηνύματα
110
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
ΛΟΝΔΙΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλησπέρα,
θα πάω στο βερολίνο 25-30/12, έχετε κάποια συμβουλή να δώσετε;
θα μείνω στην alexanderplatz στο ξενοδοχειο agon am alexanderplatz
διάβασα πολύ ωραία πράγματα και ανυπομονώ
αν μπορώ να βοηθήσω για βιέννη,πήγα πέρυσι.....
 

nikos_top

Member
Μηνύματα
65
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Rome
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
γεια σας
και εγω πηγαίνω Βερολινο 4-7/12 απο θεσ/νικη με easy.Ξενοδοχειο δεν εχω κλεισει ακόμη.Στα δυο προηγουμενα ταξίδια στο εξωτερικό εμεινα στα ξενοδοχεια της σειρας ΝΗ Hotels και εψαξα σε αυτά πρωτα αφου ειχα μηνει ευχαριστιμενος(βουδαπέστη και Βιέννη) αυτά που βρήκα είναι τα
NH Berlin Alexanderplatz Hotel in Berlin, Germany - NH Hotels και σαν πιο οικονομικό αλλα λίγο πιο μακρια το
NH Berlin Frankfurter Allee Hotel in Berlin, Germany - NH Hotels
αν καποιος τα γνωριζει και αν ειναι βολικες οι τοποθεσίες τους αν το αναφερει
για το δευτερο βλεπω στο google maps εχει κοντα στάση μετρο
δεκτή φυσικά και καθε αλλη προταση.διαβάζοντας βλεπω οτι πολοι κλεινουν στο Agom am Alexanderplatz αλλα δεν εχει διαθεσιμότητα τοτε που θέλω

 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
158
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
γεια σας
και εγω πηγαίνω Βερολινο 4-7/12 απο θεσ/νικη με easy.Ξενοδοχειο δεν εχω κλεισει ακόμη.Στα δυο προηγουμενα ταξίδια στο εξωτερικό εμεινα στα ξενοδοχεια της σειρας ΝΗ Hotels και εψαξα σε αυτά πρωτα αφου ειχα μηνει ευχαριστιμενος(βουδαπέστη και Βιέννη) αυτά που βρήκα είναι τα
NH Berlin Alexanderplatz Hotel in Berlin, Germany - NH Hotels και σαν πιο οικονομικό αλλα λίγο πιο μακρια το
NH Berlin Frankfurter Allee Hotel in Berlin, Germany - NH Hotels
αν καποιος τα γνωριζει και αν ειναι βολικες οι τοποθεσίες τους αν το αναφερει για το δευτερο βλεπω στο google maps εχει κοντα στάση μετρο.

δεκτή φυσικά και καθε αλλη προταση.διαβάζοντας βλεπω οτι πολοι κλεινουν στο Agom am Alexanderplatz αλλα δεν εχει διαθεσιμότητα τοτε που θέλω
Δες και στο best western hotel am spittelmarkt. Eιναι καινουργιο, καθαρο και διπλα στο μετρο.Το κακο ειναι οτι μονο το http://www.hotel-board.com το εχει διαθεσιμο με 237 ευρω γισ 3 νυχτες για τις ημερομηνιες που ψαχνεις
 

iro2009

Member
Μηνύματα
23
Likes
0
Να ρωτήσω εγώ με τη σειρά μου κάτι: κανένα ΚΑΛΟ ελληνικό εστιατόριο στο Βερολίνο ξέρετε; να έχει καλή ποιότητα φαγητού όμως. Θέλω να βγάλω τα παιδιά από τη δουλειά αλλά δεν ξέρω γιατί, τα εστιατόριά μας στο εξωτερικό δεν τα εμπιστεύομαι πολύ. θα μου πείτε στην Ελλάδα όλα καλά ειναι; τελοσπάντων. Καμιά πρόταση;

Δεν έχω προσωπική άποψη, γιατί δεν το δοκίμασα αλλά μου έχουν πει ότι είναι καλό...Είναι ένα στο Penzauer Berg, στην KolwitzstraBe, κοντά στο σταθμό Senefelderplatz...Δεν θυμάμαι το όνομα, αλλά είναι και κατάστημα πώλησης τροφίμων κάτι σαν delicatessen.
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Γειά σου Ηρώ! Όταν διάβασα το μήνυμά σου λέω: καλά, πότε το έγραψα εγώ αυτό το μήνυμα; χαχαχα! ειχα ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο πρόβλημα! Ήθελα ένα ΚΑΛΟ εστιατόριο, για τους συναδέρφους μου, αλλά δεν εμπιστεύομαι τα εστιατόριά μας στο εξωτερικό!
Τελικά καταλήξαμε στο Απόλλων, πάλι στην Prenzlauer Berg. Μας άρεσε πολύ. Τα παιδιά βέβαια είχαν ξαναπάει, αλλά τώρα που είχαν και την Ελληνίδα μαζί τους ;-) πήραν μια γεύση Ελλάδος, με πιατέλα ποικιλία πριν το φαγητό κλπ (ηξερα οτι θα τους αρεζε, γιατι οταν τους τα ειχα μαγειρεψει εγω τα ειχαν τιμήσει δεοντως). Το καταστημα προσφερει πάντα και ούζο (εμάς 2 φορές) και στην αρχή, πριν φας και κάποιο απεριτίφ μεχρι να ερθει το φαγητό. Ξεχωριστά δλδ με τα ποτά που παραγγείλαμε εμείς.
Είναι αυτό: Taverna Apollon - Prenzlauer Berg, Berlin - Griechische Restaurants - Qype
στη γωνία Danziger str με Prenzlauer Allee. Το τραμ κανει στάση εκει.

Επίσης, ένα ΠΟΛΥ καλό, μου είπε το αφεντικό κοντά στο σπίτι του, ίσως να είναι αυτό που λες εσύ. Αλλά δεν ήταν ανοιχτό Δευτέρα βράδυ που το θέλαμε εμείς. Αν θες, του στέλνω ένα mail να τον ρωτήσω ξανά λεπτομέρειες. Είναι το αγαπημένο της γυναίκας του λέει (Γερμανοί και οι δύο)
 

nikos_top

Member
Μηνύματα
65
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Rome
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Δες και στο best western hotel am spittelmarkt. Eιναι καινουργιο, καθαρο και διπλα στο μετρο.Το κακο ειναι οτι μονο το http://www.hotel-board.com το εχει διαθεσιμο με 237 ευρω γισ 3 νυχτες για τις ημερομηνιες που ψαχνεις
Τελικά σε ποια περιοχή είναι καλό να κλεισεις το ξενοδοχείο για να βολευει για μετακινήσεις και αξιοθέατα? απο τα δυο ΝΗ που ανεφερα παραπάνω πιο είναι βολικοτερο?
υπαρχει καπιο κριτιρια οπως για παραδειγμα να είναι κοντα στην Alexanderplatz η κατι άλλο?
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
158
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Τa ΝΗ hotels δεν ξερω που βρισκονται αλλα αυτο που σου προτεινω με βολεψε απιστευτα γιατι ηταν διπλα στο μετρο (u-bahn) και σε 2 στασεις ησουν στην Alexander platz. Ειναι ησυχη περιοχη, καινουργιο το ξενοδοχειο και εμεινα ευχαριστημενη ωστε παλι εκει εκλεισα. Οι συγκοινωνιες ειναι πολυ ευκολες στο Βερολινο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.720
Μέλη
38.901
Νεότερο μέλος
udemeetim036

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom