Γερμανία Πάω Βερολίνο.Τι μου προτείνετε?

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
προτείνω να παρεις τσαι ,φασκόμηλο ,χαμομήλι ,ένα βραστήρα ,ασπιρίνες,και αντιβιωτικά ,γιατί έτσι που τα λένε τα παιδιά ,θα πουντιάσεις ...μπρρρρρ!!!!!!!
 

marikaki

Member
Μηνύματα
131
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
νησια ειρηνικου
και εγω αυτο θα σου προτεινα καπου κοντα στην alexandersplatz απο εκει λογο του μετρο εισαι παντου παρα πολυ γρηγορα,εχει 1 μεγαλο εμπορικο κεντρο,ενα πολυκαταστημα,σουπερμαρκετ,ασε που ειναι κοντα στα μουσεια.εγω απο ξενοδοχειο εμεινα στο radisson sas,το απολυτο ξενοδοχειο με το τεραστιο ενυδρειο,εκει θα μεινω παλι και φετος,δεν ξερω τη εποχη θα πας αλλα δες τις τιμες στο site τους και αμα τους στειλεις e-mail μπορει να σου κανουν και καλυτερη,επισης δεν πληρωνεις τωρα αλλα στο check out.οτι αλλο θες εδω ειμαστε.
 

annageo

Member
Μηνύματα
95
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Paris!!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος του κόσμου...
Κλεισαμε και εμεις.. επιτελους!! θα παμε 8- 14 φεβρουαριου!
οκ, με το κρυο νομιζω θα βγαλουμε ακρη - εκτος κι αν εχει χιονια.
τωρα οσο αφορα τη διαμονη, πρεπει να κλεισω απο τωρα δωματιο ή μπορω να το αφησω για αργοτερα?
εγω ειδα το Park inn και το Motel one (και καμια 100αρια αλλα), ειναι πολυ κοντα, αλλα εχουν μια διαφορα στη τιμη (καπου 120Ε) και μια διαφορα στα αστερια 4 αντι 2..οι κριτικες ομως ειναι καλες και κυριως για το δευτερο..Μηπως εχει μεινει καποιος εκει? ειναι οντως τοσο κοντα?
 

black mamba

Member
Μηνύματα
297
Likes
84
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα (!!!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΗΠΑ
Βρήκα μια καλή προσφορά για το Radisson Sas Berlin. Nα το κλείσω λέτε; Εχω πρόσβαση σε μετρο, λεωφορείο κλπ; Κυρίως με ενδιαφέρει αν έχω καλή πρόσβαση στο ξενοδοχείο από το αεροδρομιο schoenfeld. Marikaki, εσύ που έχεις μείνει δώσε μου σε παρακαλώ πληροφορίες σχετικά με την περιοχή. Είδα ότι είναι κοντά στα μουσεία. Περπατιέται άνετα η απόσταση.Πώς είναι το βράδι, έχει γύρω μαγαζιά, supermarkets, εστιατόρια, μπαράκια κλπ; Sorry για την ανάκριση αλλά είναι αλλιώς όταν μαθαίνεις συγκεκριμένα πράγματα από πρώτο χέρι. Είναι η πρώτη μου φορά στο Βερολίνο, θα είναι για 3 μέρες και πιστεύω να πάρω μια καλή γεύση από Berlin.Tο προγραμματίζω για μέσα Φεβρουαρίου. Θα γίνω λέτε παγάκι; (Είμαι και κρυουλιάρα:rolleyes::rolleyes:))Σας ευχαριστώ και περιμένω.
 

marikaki

Member
Μηνύματα
131
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
νησια ειρηνικου
Βρήκα μια καλή προσφορά για το Radisson Sas Berlin. Nα το κλείσω λέτε; Εχω πρόσβαση σε μετρο, λεωφορείο κλπ; Κυρίως με ενδιαφέρει αν έχω καλή πρόσβαση στο ξενοδοχείο από το αεροδρομιο schoenfeld. Marikaki, εσύ που έχεις μείνει δώσε μου σε παρακαλώ πληροφορίες σχετικά με την περιοχή. Είδα ότι είναι κοντά στα μουσεία. Περπατιέται άνετα η απόσταση.Πώς είναι το βράδι, έχει γύρω μαγαζιά, supermarkets, εστιατόρια, μπαράκια κλπ; Sorry για την ανάκριση αλλά είναι αλλιώς όταν μαθαίνεις συγκεκριμένα πράγματα από πρώτο χέρι. Είναι η πρώτη μου φορά στο Βερολίνο, θα είναι για 3 μέρες και πιστεύω να πάρω μια καλή γεύση από Berlin.Tο προγραμματίζω για μέσα Φεβρουαρίου. Θα γίνω λέτε παγάκι; (Είμαι και κρυουλιάρα:rolleyes::rolleyes:))Σας ευχαριστώ και περιμένω.
αν βρηκες καλη προσφορα για το ξενοδοχειο κλειστο,ειναι παρα πολυ καλο....η σταση για λεωφορειο ειναι στα 50 μετρα το 100 και το 200,η σταση μετρο για παντου σχεδον ειναι στην αλεξαντερσπλατζ πολυ κοντα κανενα 5λεπτο με τα ποδια,τα μουσεια ειναι διπλα,ειναι πανω στον κεντρικο δρομο που οδηγει στην brandeburg gate,μαγαζια και σουπερμαρκετ εχει στην αλεξαντερσπλατζ,σουπερμαρκετ ενα μεσα στο μεγαλο εμπορικο alexa και ενα εχει στο πολυκαταστημα kaufhoh galeria αυτο που ειναι στο alexa ειναι πιο φθηνο.
εστιατορια εχει απεναντι απο το ξενοδοχειο περνας την πλατεια στο nikolaiviertel,αλλα εγω ειχα βρει και ενα ωραιο ιταλικο φθηνο πανω στον κεντρικο ετσι οπως πηγαινεις για την αλεξαντερσπλατζ.
μπαρακια ξερω οτι εχει διπλα στην περιοχη hackescher,εγω να σου πω την αληθεια δεν πηγα σε κανενα,ημουν εκει την περιοδο των χριστουγενιατικων αγορων οποτε τρεχαμε σε αυτες!
για το κρυο..εχει πολυ φορουσα 2 ζευγαρια καλτσες μεσα απο τις μποτες,κατω απο τις 2 μπλουζες ισοθερμικο φανελακι και παλτο,γαντια,και σκουφακι που να καλυπτει τα αυτια ειναι απαραιτητως εξοπλισμος!
τωρα για το αεροδρομιο εγω πεταξα απο το tegel και χρησιμποποιησα ταξι το οποιο δεν ηταν ακριβο,αλλα το schonefeld ειναι 20 χλμ,απ'οτι λεει ο οδηγος μου εχει τραινο express που κανει 20 λεπτα μεχρι την αλεξαντερσπλατζ,αν μπεις στο tripadvisor και ρωτησεις θα σου πουν με λεπτομερειες.
ελπιζω να περασεις καλα και εγω θα ξαναπαω φετος!
 

black mamba

Member
Μηνύματα
297
Likes
84
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα (!!!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΗΠΑ
Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ marikaki! Με κάλυψες απόλυτα!!! Θα το κλείσω μάλλον και θα επανέλθω με λεπτομέρειες και εντυπώσεις!
 

grtt

Member
Μηνύματα
123
Likes
263
Επόμενο Ταξίδι
Όπου μας βγάλει!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Άν έχεις χρόνο να πας και στο The Story Of Berlin, μία πολύ ωραία έκθεση η οποία παρουσιάζει στα διάφορα κομμάτια της, την ιστορία του Βερολίνου. Το highlight ωστόσο, και αυτό που θα σου μείνει, είναι ότι επισκέπτεστε ένα πραγματικό πυρηνικό καταφύγιο που βρίσκεται ακριβώς δίπλα από την έκθεση, κάτω από ένα πάρκινγκ αν θυμάμαι κάλά, και ξεναγήστε για περίπου μισή ώρα σε αυτό.
Ο Ζωολογικός Κήπος και το Aquarium είναι φοβερά, αν σου αρέσουν αυτά.
Όταν φτάσεις αν θες ένα preview του τι θα επισκεφτείς κάνε και μια δωρεάν ξενάγηση στο Βερολίνο με τα πόδια. Περισσότερες πληροφορίες εδώ: http://www.newberlintours.com/, οι ξεναγήσεις είναι δωρεάν, στα αγγλικά, μόνο με φιλοδωρήματα. Δεν την έκανα όταν πήγα Βερολίνο, αλλά η ίδια εταιρεία διοργανώνει και σε άλλες ευρωπαϊκές πόλεις, όπως στο Παρίσι, και έμεινα πολύ ευχαριστημένος.
 

alia

Member
Μηνύματα
32
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικο
Μη χασεις ζωολογικο κηπο με τιποτα, οπως ειπε και ο grtt, ακομη κι αν δεν σου αρεσουν αυτα. Ειναι εξαιρετικος.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.882
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Κατά τη γνώμη μου συγκλονιστικό αξιοθέατο (σαν αρχιτεκτόνημα από έξω) είναι το Εβραϊκό Μουσείο. Το κτίριο είναι σαν "διαλυμένο" αστέρι του Δαβίδ και αντί για κλασικά παράθυρα έχει ανοίγματα σαν μαχαιριές. Ο Daniel Libeskind, αρχιτέκτονας αυτού του έργου κατατάσσεται κατ'εμέ στους ΜΕΓΑΛΟΥΣ αρχιτέκτονες του καιρού μας. Αξίζει λοιπόν μια βόλτα να το δει κανείς απ'έξω.
Ακόμα αν κάποιος ενδιαφέρεται για τη μουσική και τα μουσικά όργανα, αξίζει το μουσείο μουσικών οργάνων, ένα από τα καλύτερα που έχω δει. Στεγάζεται στο υπέροχο κτίριο της Φιλαρμονικής που βρίσκεται στο χώρο του Κουλτούρφόρουμ απέναντι από το Sonycenter.
 

aik7

Member
Μηνύματα
15
Likes
59
Ξενοδοχείο

Εγώ πήγα φέτος το καλοκαίρι και έμεινα στο:
www.hotel-seifert.de
πολύ κοντά στο κέντρο με τα πόδια και δίπλα από τον κεντρικότερο δρόμο Kudam.
Έμεινα σε ένα μεγάλο δωμάτιο πολύ ψηλοτάβανο και είχε αρκετά καλό πρωινό.
Τιμή <100Ε, όποιος θέλει να πάει ας του ρίξει μια ματιά.
 

davidcas

Member
Μηνύματα
38
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bora-Bora
Λοιποοον...Βερολίνο.

Πήγα πέρσι τον Νοέμβριο. Man, τι @@κρυο ηταν αυτο που φαγαμε??

Δεν πρόσεξα αν το ανέφερες παραπάνω, αλλά προτείνω να σε περιμενει αυτοκίνητο στο αεροδρόμιο μόλις βγεις. GPS κι έφυγες. Κάνει πολύ κρύο για να τριγυρνας με τα πόδια η να παιρνεις συγκκοινωνίες. Το μετρό έχει 2.10 ευρώ η απλή διαδρομή, οπότε δεν πολυσυμφέρει. Αν πρόκειται για 3 άτομα, διαδρομές του 5 λέπτου χωρίς κίνηση είναι πιο συμφέρουσες με ταξί.

Εγω έμενα στο generator hostel. Τεράστιο, ΟΚ απο θέμα ποιότητας, και πάμφθηνο. Γνωριμίες πολλές χαβαλές με όλες τις φυλές του κόσμου κλπ.

Για φαγητό προτείνω τον Amrit αν πρόκειται για ινδικό (μακριά απο τις συνταγές vindaloo). Απέναντι ακριβως εχει και ένα φοβερό τούρκικο βρώμικο. Όλα αυτά στην Oranjienburgenstrasse, που τυγχάνει να ειναι και πιάτσα (όχι για ταξί). Μη ρωτήσεις τιμές, τσούζει.

Μια βόλτα μέχρι το Potzdam και ένας γυρος των λιμνών είναι φανταστική ημερήσια εκδρομή (25Km Νοτιοδυτικά του βερολίνου). Όπως είπα παραπάνω, ενημερωμένους χάρτες στο GPS κι εφυγες.

Θα επιμείνω στο θέμα του αυτοκινήτου. Μας έδωσαν ένα κανούργιο 2λιτρο Diesel Fiat Bravo, όλα τα λεφτά. Μας έφτιαξε την εκδρομή.
 

klaire

Member
Μηνύματα
76
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Λοιπον
εγω εμεινα σε διαμερισμα το οποιο ηταν πολυ καθαρο και μεγαλο και στην πυλη του Βραδενβουργου πολυ καλη τοποθεσια κοντα στο νησι των μουσειων και ζωολογικο.
http://www.apartments-mitte.de/index.php?lang=en
καθε πεμπτη απογευμα στο νησι του μουσειων απο τις 18.00 η εισοδος ειναι δωρεαν.
το τουρκικο φαι πολυ καλο οπωσδηποτε να πατε ΠΟΤΣΝΤΑΜ....ειναι τελειο τι να πω.
Α επισης να παρετε εισιτηρια ΜΕΤΡΟ γαι ολη την μερα συμφερουν πολυ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom