Κούβα Πέπε, ο Κουβανός συγκάτοικος

amigos

Member
Μηνύματα
15
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Περού
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΛΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ
:clap:
Γιώργο η γραπτή περιγραφή σου είναι το ιδιο απολαυστική με την προφορική. Περιμένω την πονεμένη ιστορία Νο 4 με τον Καναδό φίλο σου που ήθελε να αγοράσει σπίτι!!!:bleh:
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
α ρε γιωργο.....παντα καταπληκτικος!
μηπως σιγα σιγα να αρχιζεις να μας γραφεις ολες τις ιστοριες σου?
παντως εγω στην αρχη νομιζα οτι ο πεπε ηταν "ντιντης" και θα στην επεφτε στο τελος.....:0
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.671
Likes
50.522
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Να' σαι καλά ρε amigos. Ε, όχι και ντιντής ο άνθρωπος, δυο μέτρα μαντράχαλος... Αφού όταν ήρθε η αδερφή μου επίσκεψη και τον πρωτοείδε και της γυάλισε, της περιόρισα τις επισκέψεις στο σπίτι... Καλό παιδί, εργατικό, αλλά όχι και γαμπρός!

To update -αν ενδιαφέρεται κανείς δηλαδή- είναι ότι η κοπέλα του Πέπε είναι 6 μηνών έγκυος, έρχοντaι κι οι δύο στην Αβάνα σε τρεις εβδομάδες, όταν θα συζητηθεί και το ενδεχόμενο να φύγει και η Α. για την Ισπανία, ειδικά τώρα που οι νόμοι έχουν χαλαρώσει πολύ. Ο Πέπε πατέρας...ποιος το φανταζόταν... Η Α. γκρινιάζει ότι πια "ότι ο Πέπε μας έχει γίνει καπιταλιστής", του βρήκε ένα Lada τσάμπα για να το έχει για όσες μέρες κάτσoυν στην Αβάνα με την κοπελιά, αλλά αυτός προτιμά να νοικιάσει ένα καινούριο τζιπάκι, πληρώνοντας από την τσέπη του ένα ευσεβές ποσό. Καλά να είμαστε, σε τρεις εβδομάδες θα πίνουμε μπυρίτσα και θα συζητάμε τι θα γίνει το ευλογημένο τόξο, αν θα πάει μαζί τους στην Ισπανία (να δω ποιος θα πληρώσει τα τελωνεία πάλι) ή θα μου το φορτώσουν να βρω αγοραστή στη μαύρη αγορά (ενδιαφέρεται κανείς σας για χειροποίητο -και αχρησιμοποίητο- τόξο;;;). Για τον παπαγάλο βρέθηκε ποιος θα τον υιοθετήσει, διότι να πάρει τα χαρτιά για να μπει στην ΕΕ ο παπαγάλος είναι απίθανο, η χαρτούρα είναι μνημειωδών διαστάσεων.

Αν όλα πάνε όπως φαίνεται, από Δεκέμβριο θα πρέπει να βρω νέο σπίτι, η Α. και το σπίτι θα είναι παρελθόν, τουλάχιστον θα υπάρχει ένα ακόμη φιλόξενο σπίτι στη Βαρκελώνη... Μάλλον είναι ώρα να τα μαζεύουμε για Περού μου φαίνεται, η επόμενη ιστορία θα είναι από Καχαμάρκα έτσι όπως πάμε....
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
. Ε, όχι και ντιντής ο άνθρωπος, δυο μέτρα μαντράχαλος... Αφού όταν ήρθε η αδερφή μου επίσκεψη και τον πρωτοείδε και της γυάλισε, της περιόρισα τις επισκέψεις στο σπίτι... Καλό παιδί, εργατικό, αλλά όχι και γαμπρός!
Πολυ αυστηρος αδελφος προεκυψες βρε Γιωργο! Ακου να μην αφησεις την αδελφη σου να κανει μια κατασταση! :haha:
 

amigos

Member
Μηνύματα
15
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Περού
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΛΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ
Εξακολουθούμε να περιμένουμε την πονεμένη ιστορία Νο 5 ( Ο καναδός φίλος πού ήθελε σπίτι)
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
α ρε γιωργο.....παντα καταπληκτικος!
μηπως σιγα σιγα να αρχιζεις να μας γραφεις ολες τις ιστοριες σου?
παντως εγω στην αρχη νομιζα οτι ο πεπε ηταν "ντιντης" και θα στην επεφτε στο τελος.....:0
Να κόψεις τις πολλές λατινοαμερικάνικες σειρές! :haha:

Να' σαι καλά ρε amigos. Ε, όχι και ντιντής ο άνθρωπος, δυο μέτρα μαντράχαλος... Αφού όταν ήρθε η αδερφή μου επίσκεψη και τον πρωτοείδε και της γυάλισε, της περιόρισα τις επισκέψεις στο σπίτι... Καλό παιδί, εργατικό, αλλά όχι και γαμπρός!
Δηλαδή, αν κατάλαβα καλά, οι ντιντίδες είναι κοντοί και λυγερόκορμοι αποκλειστικά; :haha::haha::haha:

Και...καλά της περιόρισες της αδερφής σου τις επισκέψεις...την ίδια την ρώτησες; (πολλές λατινοαμερικάνικες σειρές παρακολουθώ κι εγώ μάλλον :haha: )

Αν όλα πάνε όπως φαίνεται, από Δεκέμβριο θα πρέπει να βρω νέο σπίτι, η Α. και το σπίτι θα είναι παρελθόν, τουλάχιστον θα υπάρχει ένα ακόμη φιλόξενο σπίτι στη Βαρκελώνη... Μάλλον είναι ώρα να τα μαζεύουμε για Περού μου φαίνεται, η επόμενη ιστορία θα είναι από Καχαμάρκα έτσι όπως πάμε....
Καλό κουράγιο και καλή τύχη στην αναζήτηση νέου σπιτιού! Οι ζωές προχωράνε λοιπόν...
 

amigos

Member
Μηνύματα
15
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Περού
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΛΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ
Γιώργο, ήμουν Κούβα τον Μάρτιο (21/03-29/03) με Versus!!:clap:
 

muya

Member
Μηνύματα
207
Likes
71
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Αν και με αρκετη διαφορα φασης να πω κι εγω τα μπραβο μου για την ιστορια σου! Πραγματικα εξαιρετικη η αφηγηση σου! Εχουμε κανενα νεοτερο απο τον Πεπε και ειδικα απο τη γιαγια; :lol:

Καλη συνεχεια στα ταξιδια σου!
 

xelidoni

Member
Μηνύματα
158
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή-Ισλανδία
Ρε Γιώργο, πραγματικά ρε φίλε είσαι φοβερός!!! Συγχαρητήρια για όλα όσα έχεις κάνει , όσα μας έγραψες , για τον τρόπο το μοναδικό σου ... Ελπίζω να καταφέρω να έρθω Κούβα, προτού φύγεις. Γράψε μας και κανένα νεο για την Α. και τον Πέπε.
και μια ερωτηση...πώς κατάφερες και μιλάς με κουβανική προφορά?
Μη σταματήσεις ποτέ να ονειρεύεσαι τα επόμενα ταξίδια σου και να προσέχεις!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.671
Likes
50.522
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γράψε μας και κανένα νεο για την Α. και τον Πέπε.

Ο Πέπε έγινε μπαμπάς, σε δυο εβδομάδες θα μας έρθει και στην Αβάνα μόνος, μάλλον για να ξεχαρμανιάσει λίγο με τις γκομενίτσες. Η Α. έχει πέσει σε κατάθλιψη, κάθε μέρα βλέπει τις φωτό της τρισέγγονης (ο Πέπε είναι δισέγγονος κι όχι εγγονός!)που φέρει και το όνομά της. Αποφάσισε πλέον πως θα πάει να ζήσει στην Αμερική, από Φλεβάρη θα ετοιμάσει τα χαρτιά της, την ίδια ώρα που εγώ ετοιμάζω τα δικά μου (επιτέλους) για να γίνω και νόμιμα μόνιμος κάτοικος. Η σκυλίτσα πέθανε, για το σπίτι μας τα έχει πρήξει ένας παράνομος μεσίτης (για να τον ξεφορτωθώ του είπα πως θα εργάζομαι για τις Μυστικές Υπηρεσίες κι έκοψε τα πολλά τηλέφωνα), βούτυρο υπάρχει εδώ και πολύ καιρό...τα ξυραφάκια είναι το πρόβλημα!

Η προφορά, όπως και όλα τα πράγματα είναι θέμα συνήθειας, κι όχι πάντα εκούσιας.

Καλή χρονιά σε όλους ρε παιδιά.
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Aν κατι μου την δινει εδω στα οροι, τα αγρια βουνα δεν ειναι οτι δεν εχω internet, ειναι που δεν μπορω να διαβαζω τετοιες ιστοριες
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.659
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom